Fusion 360 - řezání plotrovým nožem

seriál článků o fusion 360 a lokalizace
Odpovědět
bemetal
Příspěvky: 114
Registrován: 4. 2. 2021, 1:13
Bydliště: Orličky
Kontaktovat uživatele:

22. 1. 2024, 6:36

Zdravím, rád bych se pobavil o možnosti zda by šlo na klasickém cnc plotru řezat nožem na vinil obdobně jako na řezacím plotru, kdybych nůž upevnil na kompenzační hlavičku s možností nastavení přítlaku pružinou aby to řekněme dokázalo lehce kompenzovat nějakou tu stovečku (nepřesnost na stolu cca 600x400m)
Zda už někdo něco podobného nezkoušel?
Jde vůbec v F360 nasimulovat řez tak aby to vědelo jak je natočený nuž v držáku a nešlo to třeba na druhou stranu?
Šla by dráha řezu protáhnout aby nuž doříznul materiál?

Děkuji za možné náměty.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22400
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

22. 1. 2024, 8:38

Klasicky rezaci plotter s vlecenym nozem dela v rozich takove klicky. Touto funkci fusion pokud vim nedisponuje.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
bemetal
Příspěvky: 114
Registrován: 4. 2. 2021, 1:13
Bydliště: Orličky
Kontaktovat uživatele:

23. 1. 2024, 6:57

robokop píše: 22. 1. 2024, 8:38 Klasicky rezaci plotter s vlecenym nozem dela v rozich takove klicky. Touto funkci fusion pokud vim nedisponuje.
asi to bude trošku založené na jiném pohybu ale kdyby se případne upravily dráhy kdyby nekde byl ostrý roh tak jej nepatrne zakulatit? Více by mě zajímalo jestli soft u plotrů nemá práve v konfiguraci neco aby si pamatoval že musí vždy končit stejným směrem vyjetí nože aby na dalším obrazci zajel stejným směrem. Nevím kdyby tohle převzal jiný PP zda by ten nuž třeba nedelal takové vrypy kdyby nebyl správně natočený...asi se bavíme možná o setinách poškozené folie, třeba by to ani nebylo nějak extra poznat......
Našel jsem třeba toto kde to řízlo vcelku ladně a je i vidět že nuž se hezky natáčí.....co myslíš? sice nemá nastavený na noži offset ale se správným držákem bych nemusel řešit hloubku zajetí a o zbytek by se starala kompenzace.
Řízení by bylo přes LCNC nebo Mach4

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=6Z6h39L ... oloCetraro[/youtube]
Naposledy upravil(a) bemetal dne 23. 1. 2024, 8:13, celkem upraveno 1 x.
bemetal
Příspěvky: 114
Registrován: 4. 2. 2021, 1:13
Bydliště: Orličky
Kontaktovat uživatele:

23. 1. 2024, 7:04

bemetal
Příspěvky: 114
Registrován: 4. 2. 2021, 1:13
Bydliště: Orličky
Kontaktovat uživatele:

23. 1. 2024, 7:12

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=2fO41mm ... l=etischer[/youtube]

tady to má vcelku slušne popsané, na rohy aplikovat rádius ale ješte by me zajímlo zda by šel v F360 protáhnout řez aby lehce přejelo počátek řezu, myslím si že by tam právě zustával malý oharek když je uhel břitu na noži posunut lehce za osu, na jeho řezu tam je to znatelný.
Případně použít jiný program přo řezání Carbide Create, kde to umožnuje již nastavení rohů.
bemetal
Příspěvky: 114
Registrován: 4. 2. 2021, 1:13
Bydliště: Orličky
Kontaktovat uživatele:

28. 1. 2024, 10:31

tak to zkusím trošku oživit, zřejme je toto téma tabu a asi i zbytečný když existují řezací plotry tak proč to hrotit na cnc plotru že? Jelikož zas tak moc videí na YOUTBE není tak to zkusím popsat svými amatérskými slovy třeba by se to někomu hodilo než si pořizovat další stroj a vlastníte třeba obyčejný čínský cnc plotr a chteli byste si zkusit neco vyřezat do různých materiálů které ani na profi plotrech kolikrát nejdou řezat.
Ale...... po delším zkoušení a bádání je řezání ba přímo luxusní, ve srovnání s obyčejnýmy plotry Cricut, Brother SDX apod hobby plotry který vlastním je řez velmi čistý a síla řezu i lepší, to bych asi přikláněl k pevnejší konstrukci stroje a preciznejšímu nájezdu na pozici. Nájezd a výjezd (zápich nože) je takřka bezchybný a kvalitativně srovnatelný s profi plotrem který též vlastním v cenové kategorii 25K, hobby plotr dělá trošku takový fousek a lehce zařízne folii, nejspíše to bude horším vedením (nepatrné vůle) a řemínkovým převodem + krokáčem.
Zakoupil jsem tedy běžný plotrový nuž s kovovým držákem a udelal úchyt na kompenzaci místo vřetena.
Nasimuloval dráhy v F360 a dal řezat, výsledek jak říkám..... super. Po delším hledání jsem si do F360 stáhnul placené rozšíření od Autodesku pro řezání nožem, kde to posléze vygeneruje kod s výše tzv. kličkami v ostrých rozích, které se dají upravovat. Na detailu řezaného obrazce cca 7x7mm je znát lepší "ostřejší" roh, ale na větších kusech už to není tak znatelné a celková linka řezu je srovnatelná s dráhou co vygeneroval F360 bez rozšíření, takže kvalitní nůž v držáku se dokáže velmi slušně otáčet, důležitý je i nájezd nože pod delším rádiusem, nůž se stihne rychleji natočit jen co se lehce dotkne materiálu do řezu a samozřejme i výjezd lehce za offset nože aby byla línie doříznutá.

Tím bych tuto kapitolu uzavřel, protože není to nic neobjeveného a zbytek si už může každý domyslet sám. Jen jsem chtěl zkusit zda je to možné, když bežný CAM generuje odlišný Gkod od řezacích plotrů.
Aloha :-)
M.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22400
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

28. 1. 2024, 10:46

Super
Diky za info
Me rozhodne posouva dal v tom ze existuje plugin.
Ta tuhost urcite prinasi vyssi kvalitu. Na profi strojich je to casto bida. Jinak moderni noze maji kvalitni ulozeni takze nepotrebujou velke vyoseni a nechodi tolik ve vleku takze proto ta absence klicek neni fatalni.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
josef109
Příspěvky: 606
Registrován: 21. 5. 2017, 5:15
Bydliště: Praha

29. 1. 2024, 7:32

A jaké jsou tedy obvyklé rozsahy odsazení pro vlek? Dá se to s tím rozšířením naladit třeba na rádius pod R0,5? Jde mi hlavně o řezání vinylové fólie... Díky :)
bemetal
Příspěvky: 114
Registrován: 4. 2. 2021, 1:13
Bydliště: Orličky
Kontaktovat uživatele:

29. 1. 2024, 9:56

josef109 píše: 29. 1. 2024, 7:32 A jaké jsou tedy obvyklé rozsahy odsazení pro vlek? Dá se to s tím rozšířením naladit třeba na rádius pod R0,5? Jde mi hlavně o řezání vinylové fólie... Díky :)
zkoušel jsem i extrém tak třeba by to mohlo mluvit za vše..... :-)
20240129_105032.jpg
Odpovědět

Zpět na „Učíme se Fusion 360“