Stoupání závitů

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Odpovědět
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

25. 2. 2024, 11:24

Nazdar chlapi, mám technickou. Jak může "kolísat" velikost stoupání závitů. Rozhodnul jsem se, že konečně dodělám finálně úpravu Mn80 na řezání závitů pomocí krokového motoru. Protože to byl jeden z mých prvních projektů na Arduinu, tak jsem nechtěl kopírovat cizí řešení. Nakonec se to vcelku povedlo, řezání není závislé na otáčkách a lze i motor vypnout beze ztráty synchronizace. Chtěl bych to publikovat jako ucelenou konstrukci a tak bych rád aby bylo vše OK. Při výpočtu stoupání musím eliminovat vlečnou chybu a ve výsledku mi na jednom závitu "zacourá" stoupání o cca 0,002mm. Je mi jasné, že na trapézovém šroubu to není nijak dramatické, ale rád bych slyšel názor i někoho jiného.
Díky
Milan199
Příspěvky: 2937
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

25. 2. 2024, 11:56

lubbez píše: 25. 2. 2024, 11:24 Nazdar chlapi, mám technickou. Jak může "kolísat" velikost stoupání závitů. Rozhodnul jsem se, že konečně dodělám finálně úpravu Mn80 na řezání závitů pomocí krokového motoru. Protože to byl jeden z mých prvních projektů na Arduinu, tak jsem nechtěl kopírovat cizí řešení. Nakonec se to vcelku povedlo, řezání není závislé na otáčkách a lze i motor vypnout beze ztráty synchronizace. Chtěl bych to publikovat jako ucelenou konstrukci a tak bych rád aby bylo vše OK. Při výpočtu stoupání musím eliminovat vlečnou chybu a ve výsledku mi na jednom závitu "zacourá" stoupání o cca 0,002mm. Je mi jasné, že na trapézovém šroubu to není nijak dramatické, ale rád bych slyšel názor i někoho jiného.
Díky
Když se podíváš na přesnost kuličkových šroubů, tak zjistíš, že to je zanedbatelné. Asi by bylo nutné to řešit na brusce na závity - u soustružení mi to přijde zbytečné.
Dawe
Příspěvky: 2524
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

25. 2. 2024, 12:14

To urcite problem neni.
Pokud si chces pro danou delku matice spocitat limit, tak tolerance jsou popsany v DIN 103 cast 3 a nebo ISO 2903. Stoupani je dane jako nominalni a teoreticky presne, tolerancni pole se definuje na jeho prumeru. Jde z hlavy myslim o IT7 az IT9, takze par mikronu pro realisticky velke prumery a delky vubec nehraje roli.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

25. 2. 2024, 2:07

Přátelé děkuji, doufám že brzo předvedu výsledek. :D
zexner
Příspěvky: 160
Registrován: 10. 9. 2018, 2:37
Bydliště: Hradec Králové

27. 2. 2024, 10:58

Těším se, až to tu bude. Můj Svoboďák by podobný systém taky moc chctěl. Ani ne tak kvůli řezání závitů ale kvůli samotnému posuvu. Svoboďák totiž na rozdíl od eMeNky nemá reduktor a posuvy jsou moc “rychlé” na normální hloubku záběru
atlan
Příspěvky: 3347
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

27. 2. 2024, 11:11

Nahanas tisiciny? Ja mam pri niektorych zavitoch vykricnik a zijem :D matica naskrutkovat ide aj predlzena:D
Ako vravi klasik, sata ci to napisat do manualu. Kym to funguje nikto manual necita a kazdy je spokojny.
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“