CNC frézka - stavba gantry

lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2574
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

26. 2. 2024, 11:25

Unk005 píše: 26. 2. 2024, 11:22 Pokud prodělám, tak prodělám. Nebylo by to poprvé.
A neni to skoda, Antone Pavlovici? (abych parafrazoval klasika)
Tady se ti nabizi zkusenosti a ty je nechces slyset, presneji receno vzit do uvahy. Ne ze bych tomu nerozumel :)
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Unk005
Příspěvky: 42
Registrován: 23. 6. 2018, 5:19

26. 2. 2024, 11:36

Proto jsem přeci tady. A již jsem na rady některých dal a provedl pár změn. Třeba k rozměru pracovního prostoru ještě váhám - cenový rozdíl mezi šroubem 600mm a 1100mm je minimální a nerad bych pak litoval toho, že mám malý stroj. Ale chápu, že se to může negativně projevit na pohonné jednotce. Dokavaď to nepostavím, tak to nezjistím. Někteří ale píšou mimo mísu. Prostě nemohu koupit velké měniče, serva a orig. hiwin pojezdy. A můžou mi říkat jaký jsem hlupák, jak skvěle mi radí... ale je to obyč frézka parametricky podobná těm čínským.
el_fuego333
Příspěvky: 618
Registrován: 10. 2. 2009, 6:21

26. 2. 2024, 11:40

Za tie peniaze, co do toho das, by mohol manzelku zobrat na 3dnovu dovolenku niekam na hory s masazami, wellnesom, virivkou, fajnovym jedlom a cervenym vinom. Nebolo by to lepsie?
Poloboh vetra a mora, hrdina mužov.. radikalny ultra heterosexual
Unk005
Příspěvky: 42
Registrován: 23. 6. 2018, 5:19

26. 2. 2024, 11:58

On to byl její nápad ať postavím frézku. Na zahradě si chce vyrábět ze dřeva různé kravinky a tak.
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2574
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

26. 2. 2024, 12:09

Unk005 píše: 26. 2. 2024, 11:58 On to byl její nápad ať postavím frézku. Na zahradě si chce vyrábět ze dřeva různé kravinky a tak.
Tak tady je riziko, ze ti to omlati o hlavu - ... dyt se to klepe jak ratlik a lezou z toho okousane/chlupate veci ... a tolik penez, co to stalo ...
Nijak nepredjimam, zda mas ci nemas harmonicke manzelstvi a ani to tak neber ... :)

Nebo to muze taky dopadnout, jako s prvni kosmonautkou na Mesici:
„Houstone, máme problém!“
- „Jaký?“
„Ale nic, nech to být.“
- „Co se stalo?“
„Nic....“
- „Tak mi to řekni.“
„Ne.“
Naposledy upravil(a) lapa dne 26. 2. 2024, 12:42, celkem upraveno 1 x.
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1189
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

26. 2. 2024, 12:35

No zase trochu úcty k skúseným ľuďom čo travia čas pomáhaním tvojmu projektu nezaškodí.. pride čas ked budeš potrebovat vyriešiť veci čo ti budú blbnúť ….

Nediv sa že sa tu ľudia zhrozujú čo tu niekedy mixuješ - ked nemáš látku na padák a planuješ ju nahradiť krepovým papierom tak sa nečuduj kritike :)

Presuny medzi samotným frézovaním zaberajú hodne času, ak máš pomalú mechaniku tak to síce nevadí ale u toho zostárneš …
Rozdiel v rozmeroch ozaj cenovo vyrazne nepredraží projekt, vzniká však väčší nárok na konštrukciu a tuhosť.

Uzavri svoje napady do konkrétnej podoby a daj ich tu, potom zvazuj pripomienky. Skúsenosti iných sú ozaj neprenosné, múdry muž sa ich však snaží pochopiť…
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2574
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

26. 2. 2024, 12:49

Jeste mne zaujalo tohle.
Unk005 píše: 26. 2. 2024, 11:58 ... Na zahradě si ...
To bude na zahrade porad - vystaveno zmenam teploty/vlhkosti (predpokladam, ze v tom pripade asi pod nejakym pristreskem proti desti)?

Nebo to chces pri tech rozmerech prenaset sem tam?
Toho, resp. vlivu na geometrii pri presunu bych se teda asi dost bal ...
Bude to na nejake masivni zakladove desce, ktera se nebude kroutit?
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Unk005
Příspěvky: 42
Registrován: 23. 6. 2018, 5:19

26. 2. 2024, 1:02

Na zahradě v dílně, na svařeném základu.
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1189
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

26. 2. 2024, 3:32

Tolerancia pri dreve je vpohode aj 1mm, pri presných veciach 0,1 pre nejake spoje či inlay. V mnohých pripadoch drevorezby či ozdôb je presnosť nepodstatná.
Dôležitá je presná opakovatelnosť posuvu aby aj po 10 hodinach frézovania nástroj približne bol tam kde ma byť.

Tým len chcem povedať že v jeho pripade zvarenec nebude vadiť a ani zmeny teploty a ani vlhkosti. Ide mu o jednoduchost.
Unk005
Příspěvky: 42
Registrován: 23. 6. 2018, 5:19

27. 2. 2024, 6:02

Někdo zde psal, že pro ztrátu kroku je vhodné Y osy propojit řemenem. Sám s tím nepočítám, protože ani nevím, jak bych to na kuličkovém ložisku řešil. Možná, až mi přijde, tak se nad tím zamyslím. Budu holt doufat, že to motory zvládnou a pro jistotu nebudu přísuv a rychlost řezu přehánět.
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1189
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

27. 2. 2024, 7:16

Chlapi ti už naznačili pojem rezonancia motorov - a tá dokáže zhltnúť pár krokov bez opýtania aj pri pomalej rýchlosti. Ak sa jeden z tých dvoch motorov na rovnakej osi dostane do extremnej rezonancie a zastaví sa, tak ti skríži portál a druhý kvôli odporu zapiští tiež. Takže to budeš musieť rovnať a uhlovať a kalibrovať každú chvíľu a nehovoriac o zkazenom výrobku- to je jedna z neprenosných skúseností.

Viera v tvojom prípade je dosť silná, ale v strojárenstve moc nefunguje :)
Stavbu cnc proste musíš zažiť na vlastnej koži. Pusť sa do toho. Keď ju dokončíš a otestuješ, tak po roku si prečítaj toto vlastné vlákno od začiatku a budeš prekvapený čo všetko si už vedel vopred ale ignoroval ... ale to nevadí, niekedy je aj samotná cesta cieľom ;)

PS: Ja som si po rokoch stavieb rôznych strojov a zariadení do dielne uvedomil, že ma viac bavilo tie stroje stavať ako ich neskôr používať ... :) A keďže neznášam po sebe veci prerábať, vždy som sa ich snažil urobiť čo najlepšie aby to fungovalo na moje potreby.
Dawe
Příspěvky: 2524
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

3. 3. 2024, 10:09

Unk005 píše: 26. 2. 2024, 11:36 ...A již jsem na rady některých dal a provedl pár změn. Třeba k rozměru pracovního prostoru ještě váhám - cenový rozdíl mezi šroubem 600mm a 1100mm je minimální a nerad bych pak litoval toho, že mám malý stroj....
S tim rozmerem to je zasadni rozhodnuti. Vezmi si tu puvodni variantu 300x300 a tu pozdejsi 1000x500 a predstav si je vedle sebe. Ta druha je vic jak 5x vetsi masina. Co do dimenzovani pohonu a tuhosti tech strojku, tak je mensi vyrazne lepsi. Zalezi ale samozrejme na tobe, na jak velke obrobky potrebujes. Jen pokud opravdu 600-1000mm, tak to chce fakt lepsi konstrukci toho zakladu.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1189
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

4. 3. 2024, 7:30

Ja sa zase trochu obávam tých pohonov (mtorov) a nejak som nezachytil oddelovaciu dosku že čo je zač. Ak tam bude dochádzať k stratám krokov či nejkému prenosovému problému dát, tak tuhosť konštrukcie nebude to podstatné čo ho bude trápiť. To ale neznamená že by ju mal zanedbávať.

Na druhej strane ak sa bude presne držať rád starých machrov, neužije si radosti mládí :)
Systém pokus-omyl sme zažili snáď všetci a aj vďaka tomu sme tam kde sme .
Hoci sme tam mohli byť už oveľa skôr, keby sme dávali pozor ... :)
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“