Soustruh sm 16

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

31. 12. 2023, 10:44

házení toho boku řemenice je jedno
není to funkční plocha
nemá to na nic vliv
souosost hřídelí bude dobrá
spíš jsou ty řemenice axiálně posunuté - nejsou v jedné rovině
zkus tam přes čelo řemenic natáhnout provázek nebo přiložit pravítko
...
otázka je taky souosost té napínací kladky
edit 1.1.2024
tu kladku bych rozebral taky
budou v ní nějaká 6200, 6201 nebo tak něco, točí se to rychle
aby nebyly třeba nějak na kraji a tah řemenů je namáhá na ohyb
(teorie, rozebrané jsem to neměl)
Omačkané plochy napínacího mechanismu ????
aby tam někde nebyly nějaké vůle větší než je zdrávo a povrch kladky by pak běžel šikmo
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
mstreicher
Příspěvky: 589
Registrován: 30. 9. 2017, 10:08
Bydliště: Zichovec
Kontaktovat uživatele:

1. 1. 2024, 8:19

Dik Pavle. Vrhnu se na mereni. V kladce je 2x6006. Hridel, na ktere je kladka, je ve vreteniku ulozena v 6002 na konci a uprostred v 6004. Pak je jeste v skrini vymennych kol ulozena v 6003. Je pravda, ze hridel jsem nemeril a muze byt, ze loziska na ni i v kladce jsou v hajzlu.
jusip
Příspěvky: 11
Registrován: 21. 2. 2018, 9:10

4. 1. 2024, 6:47

mstreicher ahoj.
Mám ten istý stroj a ten istý problém, s tými remeňmi... remeň sa po kladke posúval "do boku" až spadol. Výmena ložísk v kladke nepomohla, meraním som zistil, že remenice nie sú v jednej rovine. Na tej kladke som dal upraviť bočné výstupky tak, aby remeň nepreskočil. Stroj používam len príležitostne, zatiaľ ok.
Kio
Příspěvky: 32
Registrován: 9. 3. 2008, 9:10
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

5. 1. 2024, 2:25

Zdravím,
omlouvám se, pokud to tu někde bylo, ale nenašel jsem. Nevíte náhodou někdo o firmě, která by dělala repasi na SM16.
Máme tu SM16B, ale chtělo by to líznout lože, seřídit pravítka ... možná vyměnit některá ložiska.
Takže ne úplně GO, ale takový větší servis. Ať jsem hledal jak jsem hledal tak na SU50, SV18 a jiné klasiky se firmy co to dělají najdou, na tohle jsem zatím pohořel.
Děkuji.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5243
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

5. 1. 2024, 2:39

Kio píše: 5. 1. 2024, 2:25 Zdravím,
omlouvám se, pokud to tu někde bylo, ale nenašel jsem. Nevíte náhodou někdo o firmě, která by dělala repasi na SM16.
Máme tu SM16B, ale chtělo by to líznout lože, seřídit pravítka ... možná vyměnit některá ložiska.
Takže ne úplně GO, ale takový větší servis. Ať jsem hledal jak jsem hledal tak na SU50, SV18 a jiné klasiky se firmy co to dělají najdou, na tohle jsem zatím pohořel.
Děkuji.
To asi neseženeš, ale možná se pletu. Na tohle kotě se asi nikomu nevyplatí nabízet repas, ale proč to nezkusit tam kde dělají ostatní větší stroje, třeba tady

https://www.vidostroje.cz/nabidka-stroj ... s-a-trens/

Ale není to raketová věda, dá se to udělat svépomocí, teda až na to lože :)
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Mn/80
Příspěvky: 33
Registrován: 6. 12. 2022, 11:33

10. 1. 2024, 2:24

Kio píše: 5. 1. 2024, 2:25 Zdravím,
omlouvám se, pokud to tu někde bylo, ale nenašel jsem. Nevíte náhodou někdo o firmě, která by dělala repasi na SM16.
Máme tu SM16B, ale chtělo by to líznout lože, seřídit pravítka ... možná vyměnit některá ložiska.
Takže ne úplně GO, ale takový větší servis. Ať jsem hledal jak jsem hledal tak na SU50, SV18 a jiné klasiky se firmy co to dělají najdou, na tohle jsem zatím pohořel.
Děkuji.
šálí mě zrak,nebo je to produkt distanční výuky? ,,líznout lože" znamená v hantýrce co? Pro mně je to typické,,přebrousit" - není mi známo,že by se to běžně dělalo např. při výměnách oleje. (pro hnidopichy, A i B mají kalené lože,které dokážou škrábat jen Rusové,jak to má čistá 16 nevím )..Tedy regulérní GO. Protože asi těžko někdo,kdo se tím živí,kývne na to,že jen obrousí lože.To už ovšem nespraví seřízení jakéhosi pravítka.. (??znám pravítko měřící,na soustruhu bývají ty na soustružení kuželůto se seřídit pravda dá,o jiných nemám povědomost??),ale nový/nebo podložený/ klín.. Taky šrouby se obvykle při téhle činnosti dávají nové/u větších strojů se i opravují.. Vyměnit ložiska bude asi ta nejmenší položka celé opravy -a tak nějak v rámci dobrých vztahů jednotlivých dílů i zákazníka s generálkovníkem nutnost,když se pak bude dělat zkouška stroje,vypadaly by nevyměněná ložiska přinejmenším divně,též geometrie by šla jen těžko měřit.. Takže úplně normální generálka. Tou se moc firem nezabývá,protože výsledná cena se vzhledem k o ne moc velký kus menší pracnosti nebude až tak moc lišit od generálky SV18,která je tak nějak přece jen soustruh a ne hračka..Zapátral bych na Slovensku,tam pozůstalí Jánošíci po TOSech docela fungují. Taky v Olomouci dělají dobře a občas shánějí práci,možná by to vzali..Problém je,že na to vlastně nejsou žádné sklady původních dílů,vše se bude muset vyrábět nově..
Aris
Příspěvky: 684
Registrován: 15. 11. 2012, 8:21

10. 1. 2024, 10:06

Na lože se podívej sem, do Charonova vlákna:

viewtopic.php?t=34660
capajev
Příspěvky: 321
Registrován: 6. 12. 2021, 9:05
Bydliště: Praha 8 - Bohnice

15. 3. 2024, 5:58

Ahoj, zkusím se zeptat i tu. Neví prosím někdo jak se sundá tohle víčko z B-čka? Jsem z něj už docela zoufalej :-). Ale nějak ho tam dát v galantě snad museli, ne?
IMG_6110.jpeg
IMG_6109.jpeg
Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 1531
Registrován: 17. 9. 2018, 9:35
Bydliště: Vedle Trautenberka

15. 3. 2024, 6:13

Hele a co to víčko vlastně víčkuje? Podle fotky předpokládám, že šroubky tam žádný nebyly a nejsou pod ním ani dírky pro šroubky ani žádnej otvor, nebo jo? Pokud je to jak píšu, tak to je nějaký víčko, který tam někde volně lítalo, spadlo... Normálně bych ho vyrazil kladivem nějakou tyčkou ve směru nějvětší díry mezi těma nálitkama. :mrgreen:
capajev
Příspěvky: 321
Registrován: 6. 12. 2021, 9:05
Bydliště: Praha 8 - Bohnice

15. 3. 2024, 6:21

No ještě mi tam kreje jedno ložisko, hřídelku se mi už podařilo vyndat a potřebuje pod přetěsnit. V axiálním směru je víčko volné, samozřejmě jsem ho zkusil vysunout dokud nenarazí na litinu a pak do něj poklepat z boku, nic. Ještě je tam na boku taková sražená hrana na tom kruhu cca 1mm, ale optimální poloha té hrany pro vyndání se mi najít nepodařila.
Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 1531
Registrován: 17. 9. 2018, 9:35
Bydliště: Vedle Trautenberka

15. 3. 2024, 6:46

Ahá, takže už není v původní pozici a je uvolněné. Tak to je jiná. No soudruzi ho tam asi dostali tak, že ho tam dali zvrchu šikmo a pak ho doklepli. Takže obrácenej postup v podobě vypáčení nahoru poctivým šroubovákem to jistí. Když to nejde silou, tak to půjde ještě větší silou.
No a když ho zkurvíš, tak si na tom rozebraným soustruhu vyrobíš nový :lol: :lol: :lol:
capajev
Příspěvky: 321
Registrován: 6. 12. 2021, 9:05
Bydliště: Praha 8 - Bohnice

15. 3. 2024, 6:56

Dostat víčko do původní pozice není problém. Přiznám se že jsem čekal nějakou více sofistikovanou odpověď :-D.
Zkurvení víčka mne netrápí, možnost vyrobit nové tu je, ale trápí mne zkurvení té litiny, při použití hrubé síly.
Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 1531
Registrován: 17. 9. 2018, 9:35
Bydliště: Vedle Trautenberka

15. 3. 2024, 9:41

Co bys chtěl za fundovanou odpověď, video na Tvojitrubce nebo popis na Ksichtoknize? :lol:
Vžij se do situace těch, co to vyráběli před 40ti lety., plnili plán na 120%, stavěli barák, v práci slavili MDŽ... :mrgreen:

PS: Pokud chceš sofistikovanou odpověď, tak bude třeba studium geometrie, technologie zpracování kovů a Fyziky. Pak by to asi šlo vypočítat, kde zapáčit, jakým směrem a jakou silou.
Primárně však budeš muset udělat 3D sken, protože ty odlitky jsou co kus to originál. :lol: :lol: :lol:
V_i_c_i
Příspěvky: 64
Registrován: 1. 4. 2022, 7:07

15. 3. 2024, 12:37

Ja bych ho rozrizl. Tim si udelas misto a dve pulky vyndas v pohode. Pri rezani podlozit plechem at je ta litina pod nim nedotcena. Pak udelat vykres noveho, poslat mailem na laser a za den, maximalne dva za par desetikorun vyzvednout nove.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5243
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

1. 4. 2024, 2:18

Ahoj kamarádi
použiju tohle vlákno, měl jsem dojem při vrtání, že se mi pohnul koník mimo osu, tak jsem poměřil souosost, nic lepšího jsem neměl než měřicí trn iso40 :lol: má kužel z obou stran tak no problem. Výškově i stranově jsem na 300mm kolem dvou setin, ještě chci zkouknout paralelnost pinoly koníka.
Nevím kolik jsou tolerance podle manuálu nebo knihy, nevíte někdo prosím?
Ale asi to nechám, na moje přesnosti vyhovující to je :mrgreen:
Přílohy
20240401_150830.jpg
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“