Millennium Mill Milo v1.5

Prestavba na cnc, provoz údržba opravy
pcz
Příspěvky: 69
Registrován: 4. 9. 2014, 11:36

20. 2. 2024, 4:42

I když možná na tom posledním videu co jsem našel to bude už ta LDO stavebnice a nebo si ty bočnice ten pán udělal sám, když zjistil jak to vibruje, ale ten zvuk...pořád tam slyším vibrace :-D

Co ale nechápu je proč nikdo neřeší zakrytování. To jako pak čistí ty šrouby? To mi přijde šílené. Ty špony musí být všude.

No ale i tak vidím, že to něco dokáže obrobit.
Dawe
Příspěvky: 2524
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

20. 2. 2024, 4:50

pcz píše: 20. 2. 2024, 4:32 ...Ty plastové díly se asi dají nahradit něčím tvrdším. ..
A souhlasím z tím, že plastové díly jsou moc měkké, nevhodné na CNC...
Jen poopravim, ze tu nejde o tvrdost, ale o tuhost.
To je ta klicova materialova charakteristika, ktera je pro takove konstrukcni pouziti tim nejvetsim limitem (spolu s tou teplotni roztaznosti kterou zminoval Milan).
Modul pruznosti FDM tistenych polymeru je obecne pod 4 GPa. Cili skoro dvacetkrat horsi nez hlinikove slitiny a padesatkrat horsi nez ocel. Navic jsou takove vytisky silne neizotropni.
Takze, velmi zjednodusene napsano, pro stejnou tuhost potrebujes pri stejnem namahani 50x vetsi pricny prurez nez u oceli. To je neresitelny rebus. :P
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
pcz
Příspěvky: 69
Registrován: 4. 9. 2014, 11:36

23. 2. 2024, 9:40

Díky za opravu. Mám rád takové výpočty.

Takže 2mm ocel, se dá jakoby nahradit 5mm hliníku nebo 100mm plastu?
To by frézka v plastu hodně přibrala :-)
Dawe
Příspěvky: 2524
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

23. 2. 2024, 11:18

pcz píše: 23. 2. 2024, 9:40 Takže 2mm ocel, se dá jakoby nahradit 5mm hliníku nebo 100mm plastu?
Zjednodusena odpoved je ano.
Je myslim naprosto jasne jaky prakticky konstrukcni problem to predstavuje. Proto jsem k podobne tistene konstrukci vzdycky skepticky, prestoze sam tisknu hodne a dlouho.


Spravnejsi odpoved pro studenta Pruznosti Pevnosti by mela znit, ze zalezi na geometrii a zpusobu namahani.
Ty hodnoty 4, 70, 210GPa, ktere bereme v uvahu jsou hodnoty modulu pruznosti v tahu (Younguv modul). Ten popisuje o kolik dany material "propruzi" pri danem silovem namahani. (Ona tuhost, tak dulezita pro obrabeni, je naopak ukazatelem toho jak malo material pod zatizenim propruzi. Cili velka tuhost = mala pruznost a naopak.)
Platnost Youngova modulu v linearni oblasti (viz Hookuv zakon) plati pro normalove napeti - napeti orientovane kolmo vuci tomu uvazovanemu pricnemu prurezu materialu, ktery se deformuje. Prosty tah.

Ve skutecnosti mas ale malokdy napeti takto "kolmo" orientovane a je spise v nejakem obecnem smeru. Vytvari se tedy krom tahu i smyk. Takze se misto normalneho napeti musis zabyvat i tim smykovym (tecnym) a prislusnym modulem pruznosti ve smyku. Viz take termin tenzor napjatosti, hlavni roviny, viceosa napjatost.

A tam se nam to dost komplikuje, protoze u FDM plastu neplati jednoducha zavislost mezi obema moduly G = E/2(1+u) jako treba u oceli, ale je slozitejsi a silne zavisla na konkretnim smeru zatizeni hlavne vuci rovine tisku vrstev. To je ta anizotropie o ktere jsem psal - ruzne materialove charakteristiky v ruznem smeru, zalezi jak se tiskne.

Dalsi souvisejici terminy ve vztahu ke geometrii: Poissonova konstanta, Mohrova kruznice, prureznove charakteristiky, kvadraticky moment.


Takze je to ve skutecnosti jeste horsi :)
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Uživatelský avatar
Habešan
Příspěvky: 1007
Registrován: 12. 12. 2013, 2:25
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

15. 3. 2024, 6:51

Dovolil bych si doplňující otázku:
Když má hliník obecně jiný Youngův modul než ocel, mají také různé třídy oceli navzájem různý Youngův modul ???
Nabídněte mi, prosím, formy na PET lahve z limonádoven i pivovarů (i kovošrotu).
Dawe
Příspěvky: 2524
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

15. 3. 2024, 7:12

Trochu jo, ale v podstate je to vsechno "okolo 200GPa". Myslim ze vetsina tech co clovek potkava bude 195-210GPa. To hodne technicky zamerenych lidi prekvapi, ze se treba nosniky pruzne prohybaji defakto stejne at je to "blato", nebo hypersuper ocel.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Odpovědět

Zpět na „Frézky asijské produkce - Optimum, Bernado, Warco, Sieg, Proma, Optimum, a tak dále a tak dále“