OPTIMUM TU2807 parametry hlavního trapezového šroubu

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
romanfox
Příspěvky: 10
Registrován: 11. 2. 2019, 3:04

15. 3. 2024, 2:37

Zdravím všechny ,hledám informace o hlavním trapézovém šroubu pro OPTIMUM TU2807 potřebuji znát jeho přesný průměr ,stoupaní ,a jestli je levotočivý a nebo pravotočivý a jeho délku +- , hledám trapézový šroub z jakéhokoliv soustruhu který má parametry Tr 20x3-L levotočivý celkovou délku asi 700mm a délku trapézu asi 500-600mm nebo delší upravím si podle potřeby Bohužel ne vždy v obchodech kde je prodávají ho mají na skladu a ne vždy výrobci poskytuji tyhle informace ,takže proto se obracím na ty co takové soustruhy mají a mohou je fyzicky změřit ,za což velmi děkuji .
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5201
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

15. 3. 2024, 2:51

romanfox píše: 15. 3. 2024, 2:37 Zdravím všechny ,hledám informace o hlavním trapézovém šroubu pro OPTIMUM TU2807 potřebuji znát jeho přesný průměr ,stoupaní ,a jestli je levotočivý a nebo pravotočivý a jeho délku +- , hledám trapézový šroub z jakéhokoliv soustruhu který má parametry Tr 20x3-L levotočivý celkovou délku asi 700mm a délku trapézu asi 500-600mm nebo delší upravím si podle potřeby Bohužel ne vždy v obchodech kde je prodávají ho mají na skladu a ne vždy výrobci poskytuji tyhle informace ,takže proto se obracím na ty co takové soustruhy mají a mohou je fyzicky změřit ,za což velmi děkuji .
Mohu se zeptat proč sháníš někoho na oměření?
To není možné ho sehnat jako náhradní díl?
Je pravda že ten, který poptáváš TR 20x3L se běžně neprodává.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
romanfox
Příspěvky: 10
Registrován: 11. 2. 2019, 3:04

16. 3. 2024, 12:39

zdravím pro soustruh na který tento šroub potřebuji použít se už nic nevyrábí a bohužel optimum a nejen ona je jedna z firem které vám nezdělí takové podrobnosti a ani je neuvadějí v parametrech svých soustruhu takže si vlastně objednáváte zajíce v pytli proto musím sehnat bud někoho kdo ho ma a nebo prodejce který ma takový soustruh na prodejně a muže mi ho změřit , uz jsem se několikrat domníval že by dany soustruh mohl takový šroub mít a nakonec jsem měl smůlu a ani sami prodejci kteří tento díl obědnavají neví jeho přesné parametry ,když jsem volal do německa paulimont tak jakmile jsem řekl že to není pro jejich sousrtuh tak se hezky omluvil a zavěsil ,takže pokud by jsi znal někoho a mohl to změřit pro mě velmi by mi to pomohlo .
zverodoktor
Příspěvky: 2994
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

16. 3. 2024, 6:54

Ahoj,
Trochu sa strácam v tom, čo vlastne potrebuješ. Na začiatku príspevku chceš omerať priemer, stúpanie a smer. Zároveň zháňaš šrób Tr20x3L. Ty potrebuješ tie šróby 2 rôzne a o jednom nevieš aký má byť?
Ak v suporte máš maticu pre tento šrób, zmeraj to tam. Ak ani tú nemáš, môžeš vyrobiť oboje podľa seba, stúpanie a smer odvodíš po zaradení nejakého stúpania závitu na nortonke a následne odmeriaš prevodový pomer medzi vretenom a nahonon posuvového šróbu (točím rukou počet otáčok jedného a druhého).
Ak vieš, že šrób je 20x3L, všetky potrebné údaje pre výrobu nájdeš v tabuľkách. Ostané sa bude dať vcelku ľahko odmerať na stroji. Naviac keď by sa vyrábal trapéz, bude sa dať vyrobiť tak, aby pasoval s tvojou maticou. Ak ho budeš kupovať, je možné, že budeš musieť k nemu vyrobiť aj novú maticu. Kupovaný bude podľa normy, nemusíš ho predsa merať.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2693
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

16. 3. 2024, 9:15

Typnul bych si, že by to mohlo být stejné, jako tohle:
https://eshop.vyrobnistroje.cz/product/ ... 80x700/830
Zkus napsat Nešporovi, mě se jevil jako velmi ochotný.
romanfox
Příspěvky: 10
Registrován: 11. 2. 2019, 3:04

16. 3. 2024, 12:42

děkuji za typ napíšu a zeptam se no snad ho bude mít skladem nebo někde po ruce aby to změřil
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5201
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

16. 3. 2024, 12:52

No a pokud se Ti hepodaří sehnat můžeš použít případně i jiný jen jak psal zverodoktor pak si k němu musíš vyrobit matici.
Pochopitelně tomu pak přizpůsobit i převody pokud chceš dělat třeba závity - to se ale dá vypočítat.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
romanfox
Příspěvky: 10
Registrován: 11. 2. 2019, 3:04

16. 3. 2024, 1:12

uvažoval jsem i nad touto možnosti ale protože mam již celou originální nortonská nepřipadá v uvahu z ekonomického hlediska v ní předělávat převody ale v případě nouze jsem uvažoval použit trapezak Tr20x4 L a pokusit se změnit kola na kytaře což se mi zda jako nejlevnější metoda a snad i bude fungovat ale o přepočet ozubení pro tohle stoupaní bych pak požádal někoho kdo má podstatně větší zkušenosti ale jasně že bych se o to nejprve pokusil sám 8) ,No ale zatím se ještě nevzdavám a hledam jsem jen na začatku sedím na tom asi 2 tydny teprve :D :D :mrgreen:
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5201
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

16. 3. 2024, 1:23

romanfox píše: 16. 3. 2024, 1:12 uvažoval jsem i nad touto možnosti ale protože mam již celou originální nortonská nepřipadá v uvahu z ekonomického hlediska v ní předělávat převody ale v případě nouze jsem uvažoval použit trapezak Tr20x4 L a pokusit se změnit kola na kytaře což se mi zda jako nejlevnější metoda a snad i bude fungovat ale o přepočet ozubení pro tohle stoupaní bych pak požádal někoho kdo má podstatně větší zkušenosti ale jasně že bych se o to nejprve pokusil sám 8) ,No ale zatím se ještě nevzdavám a hledam jsem jen na začatku sedím na tom asi 2 tydny teprve :D :D :mrgreen:
To jsme si nerozumněli - já myslel převody k tomuto šroubu od vřetene! Ne od motoru k vřeteni!
BTW jak víš, že je to práve ten TR20 x3 L ?
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
zverodoktor
Příspěvky: 2994
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

16. 3. 2024, 4:45

Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2693
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

16. 3. 2024, 4:51

romanfox:
ten hudební nástroj se jmenuje lyra, ne kytara :D
romanfox
Příspěvky: 10
Registrován: 11. 2. 2019, 3:04

17. 3. 2024, 5:26

To jsme si nerozumněli - já myslel převody k tomuto šroubu od vřetene! Ne od motoru k vřeteni!
BTW jak víš, že je to práve ten TR20 x3 L ?
Jedna se o soustruh Emco maximat V10 v metrické verzi ma tento šroub Tr20x3L a nortonku
rad bych notonku aplikoval na soustruh Emco emcomat 7 ktery puvodně nemá nortonku a ma šroub myslím Tr16x2 nebo 18x2 nemam ho po ruce nemohu změřet ,a změny posuvu se dějí pomoci vyměnnych kol což je opruz a protože mam jednu metrickou nortonku navíc mohu ji použít ,ale protože ona pracuje s tímto šrouběm Tr20x3L ktery nemám tak se ho snažím někde sehnat z nějakého jiného soustruhu protože duležity je pro mě puze trapez a jeho delka zbytek si doupravím podle potřeby. Převody jdou z motoru na předlohovou hřídel ve vřeteniku a z ní na vřeteno ,na řetenu je ozubení a z něho to jde na lyru lyra je napojena na nortonku a ta na trapezak pokusim se dat fotečku ,ten samy system je u emcomatu 7 jem chybí ta nortonka kterou bych tam rad dodal
Přílohy
15,1.jpg
romanfox
Příspěvky: 10
Registrován: 11. 2. 2019, 3:04

17. 3. 2024, 5:36

pafik píše: 16. 3. 2024, 4:51 romanfox:
ten hudební nástroj se jmenuje lyra, ne kytara :D
Díky moc za opravu ,ja věděl že to ma struny a že to nejsou housle ,no ale byl jsem blízko :shock: :D :D
romanfox
Příspěvky: 10
Registrován: 11. 2. 2019, 3:04

17. 3. 2024, 5:47

zverodoktor píše: 16. 3. 2024, 4:45 Hľadaj v krajine pôvodu stroja:
https://vi.aliexpress.com/w/wholesale-l ... t.search.0
no krajina puvodu orginalního stroje je Rakousko ale pokud myslíš ten činsky tak jsem to zkoušel našel jsem tenhle https://cncwmt.com/product/d250v/ člověk ktery se mnou z dané firmy komunikoval měl problem odpovědět na dvě jednoduche otazky i přesto že byly přímé jak facka na více jak 4 otazky se tasekl a dal doplnujicí otazku a to mu trvalo vice než dva dny když jsem se ho zeptal proč jeho odpovět trva vice jak dva dny a to ho ještě musím upozornovat nějak přestal kominikovat tak nevím jestli ho vyhodili z firmy a nebo ho zastřelily ale než vydech naposledy řekl mi že ten soustruh ma delku trapazu jen 550mm což mi nějak nesedí protože delka mezi hroty je 500mm a když připočítam delku koníku asi 200mm tak chte nechtě jsem někde na 750mm což je pro mě dostačující ,Takže někdy no spíše většinou je komunikace z těmito mimozemštany trošku komplikovana .
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5201
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

17. 3. 2024, 7:00

romanfox píše: 17. 3. 2024, 5:26 To jsme si nerozumněli - já myslel převody k tomuto šroubu od vřetene! Ne od motoru k vřeteni!
BTW jak víš, že je to práve ten TR20 x3 L ?
Jedna se o soustruh Emco maximat V10 v metrické verzi ma tento šroub Tr20x3L a nortonku
rad bych notonku aplikoval na soustruh Emco emcomat 7 ktery puvodně nemá nortonku a ma šroub myslím Tr16x2 nebo 18x2 nemam ho po ruce nemohu změřet ,a změny posuvu se dějí pomoci vyměnnych kol což je opruz a protože mam jednu metrickou nortonku navíc mohu ji použít ,ale protože ona pracuje s tímto šrouběm Tr20x3L ktery nemám tak se ho snažím někde sehnat z nějakého jiného soustruhu protože duležity je pro mě puze trapez a jeho delka zbytek si doupravím podle potřeby. Převody jdou z motoru na předlohovou hřídel ve vřeteniku a z ní na vřeteno ,na řetenu je ozubení a z něho to jde na lyru lyra je napojena na nortonku a ta na trapezak pokusim se dat fotečku ,ten samy system je u emcomatu 7 jem chybí ta nortonka kterou bych tam rad dodal
No a na tom obrázku je co?
Já žiju asi v nevědomosti, převodovka Norton má plynule měnit otáčky na výstupní hřídeli alespoň tak to chápu já.
Abych pravdu řekl, nerozumím Ti!
Pokud sháníš konkrétní šroub a není k dispozici jako náhradní díl tak zkus poptat výrobu.
Třeba tady si se ptal?
https://www.valentazt.cz/cz-zakazkova-vyroba
No a pokud bys i tak nebyl úspěšný tak použij šroub jiný třeba i palcový s tím, že si vytvoříš převody popřípadě přepočty na na něj.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“