MAESTRO CNC - G-code

CAM software
Odpovědět
RAZET
Příspěvky: 4
Registrován: 7. 5. 2024, 9:20

8. 5. 2024, 7:47

Dobrý den,
jsem studentem a na jedné firmě dělám na MORBIDELLI x200 a v jejich MAESTRO CNC softwaru. Programy jsou vytvořené s příponou .pgmx, ale za boha nemohu přijít na to, jak vytvořit normálně čitelný G-code v textovém souboru.
Neví někdo jak na to?
Hugo_Hans
Příspěvky: 9
Registrován: 30. 6. 2015, 9:29

9. 5. 2024, 6:33

Zdravím,
přímo v Maestru to nejde. Pokud má firma ve které pracujete Maestro na stroji. Můžete dát v záložce Stroj - Tlačítko POST, které na pozadí vygeneruje XXL soubor (čitelný v textáku), který vám to i otevře.
Pokud je cílem příprava dat externě tak v případě použití Maestra se musí jet přes import skript XCS(optimální cesta), nebo import xxl, pokud je však na stroji Xilog, tak je možné používat XXL.
RAZET
Příspěvky: 4
Registrován: 7. 5. 2024, 9:20

9. 5. 2024, 1:54

Zdravím,
píši totiž bakalářskou práci a rozhodl jsem se ji dělat na tom stroji co je ve firmě a textový soubor toho kódu potřebuji vložit jako přílohu do mé práce. Stroj ve firmě má přímo počítač s Windows, ve které má 2 "softwary".
Maestro Active - ridici system
Maestro CNC -CAD/CAM

V Maestro CNC jsem nemohl najit ten postprocess na vytvoreni XLL souboru.
Mluvíte o tomto tlačítku "Post" v menu "post" (vedle Kontrola projektu a odhad času), viz foto? Ke stroji teďka nebudu mít nějakou dobu přístup abych to zkusil jestli je to ono

FOTO : https://imgur.com/a/EfUXExU
Hugo_Hans
Příspěvky: 9
Registrován: 30. 6. 2015, 9:29

12. 5. 2024, 11:47

Ano toto tlačítko jsem myslel. Pokud to zmáčknete na PC u stroje, tak se Vám ukáže XXL soubor.

Ale pokud ot máte do bakalářky, tak bude stačit formát XCS což je vstupní formát.

Manuál k tomu najdete v c:\Program Files\SCM Group\Maestro\Languages\cs-CZ\Maestro Scripting Language.pdf

Případně pokud byste chtěl pomoci to připravit tak dejte vědět. Používám Alphacam, takže bych Vám mohl XCS vygenerovat. Samozřejmě is XXL nebo pgm/pgmx. Pgm a pgmx, nejsou čitelné v poznámkovém bloku, takže ty těžko vložíte jako přílohu.

Co studujete za školu?
RAZET
Příspěvky: 4
Registrován: 7. 5. 2024, 9:20

14. 5. 2024, 7:08

Studuji VUT.
Tak jsem dneska vyzkoušel a mám to. Děkuji za vaši radu.
Jen by mě ještě zajímalo, jestli náhodou nemáte nebo nevíte o nějaké příručce nebo manuálu, kde jsou vypsané co jednotlivé jejich (Maestro CNC) označení v kódu znamenají? Všiml jsem si že nemají úplně standartní na které jsem zvyklý.
Např. "E", "V", "s", viz Foto.


FOTO: https://imgur.com/a/6DSWXBE
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22422
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

15. 5. 2024, 6:30

to bude tim ze to proste neni g-kod
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Hugo_Hans
Příspěvky: 9
Registrován: 30. 6. 2015, 9:29

21. 5. 2024, 6:11

Zdravím, notifikace o tom, že jste psal dorazila až nyní.
VUT super. To jsme také studoval.
Pokud chcete nápovědu pro XILOG tak si ho stáhněte buďto do PC, stačí normálně vykopírovat ze stroje, nebo na stroji. Tam je i nápověda případně když píšete ručně program, tak se ty údaje dají vypisovat do kolonek a dole je pak popis co to je.

E = Pozice odsávacího koše - nejčastěji hodnota 0,1,2,3 záleží na konfiguraci. Některé stroje mají dynamický koš pak se tam dávají hodnoty jako vzdálenost od povrchu tuším.

V = rychlost obrábění pokud je do <100 tak je to v m/min, pokud je hodnota >100 tak je to v mm/min.

s - tuším že můžete korigovat dráhu v případě použití obrábění s korekcí C= 1 nebo 2, kde C=0 je vypnutá poloměrová korekce.

Kdybyste to chtěl probrat nějak operativně a napřímo. tak mě klidně napište do soukromé zprávy o číslo, sem je vypisovat nechci.
RAZET
Příspěvky: 4
Registrován: 7. 5. 2024, 9:20

21. 5. 2024, 4:50

Dobrý den,
děkuji, napsal jsem vám SZ.
Odpovědět

Zpět na „CAM“