Po prejdeni casti G kodu LCNC vyhodi chybu, ze je mimo pracovneho priestoru

Odpovědět
technik4
Příspěvky: 7
Registrován: 28. 4. 2022, 9:38

27. 5. 2024, 9:55

Ahojte Všetci,

Pokúsim sa vysvetliť svoj problém najlepšie, ako viem, keďže po dlhom hľadaní, najmä tu na fóre (a tiež na https://forum.linuxcnc.org), vyzerá, že väčšinou je ťažšie presne opísať problém, než nájsť správnu odpoveď.
Mám malý sústruh (weiler 120 cnc, kupovaný už s Linuxcnc, druhý majiteľ po prerábke na LCNC).
Keď posúvam nástroje manuálne, (páka), celkové (plus a mínus, abs. sčítané) pojazdy sú: X = 125 mm a Z = 275 mm.
Podarilo sa mi po mnohých hodinách/dňoch vysústružiť dve súčiastky tak, ako som si želal, s dvomi nástrojmi (predný a zadný), ale počas sústruženia vykazuje DRO „vysoké hodnoty“, presahujúce reálne dĺžky pojazdov sústruhu a chyba sa objaví niekedy na osi X a niekedy na osi Z, ktorá hovorí: "Linear move an line xxx would exceed Z´s negative limit."
Prvý, predný, referenčný nôž/nastroj nastavujem dotknutím sa obrobku a vynulujem Z, nastavím priemer. v smere X. Druhy nastroj nastavujem cez "Touch off"+G43, ak sa nemýlim, a chápem to správne, tak druhy nastroja je nastavený voči prvému. Pri tomto nastavení sa ofset z nastroja priráta do DRO a potom sa to cele rozhodí, DRO ukazuje vysoké hodnoty, naskočí chyba že stroj "opustil pracovnú plochu".
V prílohe nájdete ini súbor a G kód, ktorý používam. Bol vytvorený vo Fusion 360 ako 2 samostatné súbory a spájaný ručne. Servo motory s enkodérmi.
Fotka s mesa & servo warning neviem či s tým súvisí alebo nie, ale aj toto sa občas objavuje.
„Dolt not cleared from previous servo thread“.

Nemám skúsenosti s linuxcnc ani g kódom. S sústruhu mam komplet doc, elektro a pod. Bol prerobený na LCNC v Nemecku.

Nemám potuchy, čo robím zle, či ide o problém súvisiaci s kódom G alebo so sústruhom. Alebo problém súvisiaci so mnou. :lol:

Dúfam, že môj popis je dostatočne presný.

Ďakujem.
Přílohy
servo_thread_erroro_or_warning.jpeg
lathe.ini
(4.07 KiB) Staženo 31 x
valcek_fi12_T1_a_T3.txt
(3.71 KiB) Staženo 36 x
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22436
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

28. 5. 2024, 9:16

Jestli mas predni a zadni nuz je dobre si prez g10 itocit souradnou soustavu tak aby ti ssedel smer x
Kdyz jsem prolitnul tvuj dotaz nevsumnul jsem si zda mas referaky a jak mas namereny nastroj 1
Chce to misto balastu okolo napsat presne postupy jak namerujes nastroje atd...
To ze jsi koupil stroj v nemecku nam s resenim nepomuze. To kdyz presne uvedes. Na co klikas ano.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
technik4
Příspěvky: 7
Registrován: 28. 4. 2022, 9:38

28. 5. 2024, 1:01

1. start
1.reference.png
2. homing
2.clear_tool_table.png
3.clear_offset_table.png
3. vynulujem tabulku offset a tabulku nastrojov
4_insert_T1.png
4. zvolim nastroj cislo 1 (predny noz)
5.T1_offset_X_gmo.png
5. dotknem sa obrobku X a Z = nastavim OFFSET na 1 nastroj
7.insert_T3_backtool.png
6. vlozim nastroj cislo 3 (zadny noz)
8.T3_z_touch_off_x_gmo.png
7. dotknem sa obrobku X a Z (touch off)
8. vlozim G43
nastroj_mimo_pracovnu_plochu.png
Uz tu je vidiet ze je nastroj mimo pracovnu plochu...
9. homing
10. cast kodu s prednym nastrojom zbehne
11.after_T3_change_error.png
11. po zvoleni nastroja cislo 3 sa program zastavi => error
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1360
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

29. 5. 2024, 9:04

No a má ten stroj houmovaci k (referenční) snímače? Popiš jak probíhá houmování. G54 s houmováním nemá nic společného.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22436
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

29. 5. 2024, 5:45

U jednoducheho soustruhu pouzivam g54 pouze a jedine na osu Z
Xko je zalezitosti kudly protoze z hlediska upnuti bude osa materialu vzdy v X =0 a pouze se meni vysunuti ze sklicidla tudiz G54 nastavuj pouze a jedine Z
U noze pak nastavuj X a Z protoze to se ti bude vzdy menit podle toho jak osadis kudlu.
Kdyz u te G54 zmenis i X vygeneruje ti to offset kde se ti secte X z nastroje a X z kudly a to ti dela ten bordel. Musi tam byt pouze X z kudly. Pak ti budou sedet vsechny prumety a nebudou ti utikat souradnice mimo stroj. Kdyz pak pujdes na jiny obrobek pouze zkompenzujes vylozeni materialu ze sklicidla v G54 v Z na celo materialu a kudly rovnou budou delat spravne prumery i Z bude sedet mezi kudlami atd...
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
technik4
Příspěvky: 7
Registrován: 28. 4. 2022, 9:38

13. 6. 2024, 9:03

Ahojte,
Dakujem za ochotu a cas odpovedat.
@zz912:
Koncove spinace pravdepodobne tam nie su, jedine co som nasiel su pevne dorazy. Predpokladam (ak chapem spravne) ze "soft limits" su nastavene tesne pred tymito mechanickymi dorazmi. Homovanie prebieha tak, ze najskor sa os X mierne posunie do oboch smerov (+- a potom sa zastavi tam kde asi ma, a potom sa os Z posunie smerom ku koniku (ak je pri sklucovadle).
snimac_doraz1.jpeg
snimac_doraz2.jpeg
@ robokop:
Ja som si neuvedomil ze sustruh pri rertofite mal sklucovadlo. Ja som su dorobil kliestinovy upinac, tym padom som sa pohyboval tesne na hranici (-Z), obcas som G kodom prekrocil hranicu (limit -Z), a tym padom nastal error. Pri smere X si uvedomujem, ze vsetky hodnoty (offset + obrobok, vybeh, nabeh, etc) nesmie prekrocit tie hodnoty ktore ma stroj zadefinovane (pracovny obdlznik).
Odpovědět

Zpět na „LinuxCNC - drive pod nazvem EMC2“