Brusku na kulato

Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2509
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

26. 11. 2010, 8:48

Ahoj
Rád bych si postavil na soustruh podobnou brusku na kulato. Nevíte k čemu slouží to otočné kolečko u vřetena / šnek na vřetenu, případně jaké se v takovýhle strojích používají ložiska? Nebo jsou tam pouze pouzdra? Předpokládám příležitostné použití. JOVA
Přílohy
847219825.jpg
847219825_5.jpg
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

26. 11. 2010, 11:59

neni to aretace motoru? kdyz se meni vreteno, jina remenice jine otacky tak musis posouvat motor, povolis tim sroubem posunes prehodis a zase natahnes remen a zajistis..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2509
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

26. 11. 2010, 1:37

Na aretaci motoru to nevypadá. Spíš se mi zdá že je na konci šnek a ten pak natáčí to ozubení na hřídeli, ale k čemu to je netuším. To kolečko má na sobě i nějaké stupnice.
Přílohy
847219825_1.jpg
Phoenix47
Příspěvky: 43
Registrován: 4. 7. 2010, 7:31
Bydliště: Hodonice

26. 11. 2010, 2:57

To kolečko se stupnicí slouží k najíždění brusného kotouče do materiálu. Teď z hlavy nevím, ale myslím si že jeden dílek je jedna setina. Občas s tím dělám v práci. Noniusem na soustruhu najedeš k materiálu tak abys ses ho dotkl a potom jen točíš tím kolečkem na brusce.
Koupím soustruh SU32 nebo SV18RA
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

26. 11. 2010, 4:19

Ano, přesně k tomu to je. Objímka s vřetenem je výstředná a šnekem se přidává do záběru po setinách. Příčný nonius na soustruhu bývá na broušení moc hrubý.
Ložiska bývají valivá s kosouhlým stykem.
Ale není lepší to koupit? SBMT2 se nechá koupit už za 3 tisíce. Pokud to tedy nemá být zmenšené na nějaký pidi soustruh. A nebo to nechceš vyrábět jen pro potěšení.

A ještě něco, soustruh není bruska, s brusným prachem se nemá nikdo rád. Ten soustruh ani zaměstnanec v Karborundu :D
Sběratel strojů :-)
Uživatelský avatar
Ferda
Příspěvky: 329
Registrován: 28. 5. 2009, 9:15

27. 11. 2010, 7:27

Ahoj,
To kolečko je tak jak píše Camputor na přesné najetí. Popřípadě si dáš setinový nebo tisicinový hodinky někam proti suportu (popřípadě vřetenu brusky) a najedeš čímkoliv cokoliv!!! koupit to za 3 litry je velká klika, když se to objeví za za tuhle cenu tak je to hned pryč asi to kupují to překupníci. Chodí to i za 15 do 5 je to dobrá cena hlavně to vřeteno pro vnitřní broušení. Diskutabilní je to zda na soustruhu Brousit. Já si myslím proč NEE! Přece si nebudu kupovat na jednorázový akce brusku na kulato a jsou taky práce kde, musíš jen a pouze brousit a ničím jiným to nedáš. Prachu bych se nebál nejvíc je ho při orovnávání (je dobré si udělat orovnávač třeba na Mo trn a vrážet ho do koníka) a každý má hadr kterým může přikrýt na lože. Bavíme se o kusové výrobě , ne velkosériiový. Soustruh má ve svém názvu UNIVERZÁLNÍ - má velký potenciál obrážení, broušení, frézování (Tumlíkovy suporty), měření, rýsování atd.
Práce fšeho druhu (hlavně závity)
Jsme ČEŠI, musíme si pomáhat!
peter1
Příspěvky: 623
Registrován: 24. 4. 2010, 8:00
Bydliště: vychodne slovensko

27. 11. 2010, 8:11

..ferdo prosim ťa a tie suportove brusky maju akože dve vretena?,do diery a na povrch??lebo toto ma zaujima či na fortunu s brusky na gulato možno dať nejaky večši priemer kotuča s ktorym by sa brusil povrch na hriadeli napriklad nielen v diere brusiť.
sustruh sv18 ,vrtačka
vruboun
Příspěvky: 367
Registrován: 25. 3. 2010, 7:11

28. 11. 2010, 6:42

Na vřetenu jdou měnit brousící trny podle potřeby velikosti děr, pokud se dobře pamatuju byly k tomu tři trny na díry a měnily se i řemenice na motoru a vřeteni pro nastavení otáček. Daly se brousit i povrchy, ale nepamatuju si už jestli se na to dávalo jiné vřeteno nebo se jen vyměnil trn pro broušení děr za kotouč na povrch. Je to přeci jen už zhruba 16 let, kdy jsem ten kufr viděl. Použil jsem to jen jednou na probroušení paken univerzálky.
Uživatelský avatar
Ferda
Příspěvky: 329
Registrován: 28. 5. 2009, 9:15

29. 11. 2010, 8:16

Ahoj
To Petr1:
Ano Standartně má suportová bruska co jsem viděl vnější (krátké) mé foto a vnitřní (dlouhé) vřeteno! Ty 3 vnitřní vřetena co má jova na fotce vidím prvně to je výbavička!!!!
Jinak pro ilustraci příkládám nějaké fotečky :wink: suportovou brusku UDO- udělej doma to je fortuna z brusky na kulato a napasoval jsem to na soustruh. Má to i motorický orovnávač. A pak závitová suportová bruska to je takový malý unikát rok výroby- odhad maximum 1945 pak přišli Komančové a byl konec!! Nemá někdo něco podobného popřípadě zda to někdo neviděl v jiném provedení ať pošle foto!!!! To by mne zajímalo popřípadě inspirovalo :lol: :wink:
Přílohy
Suportová bruska Bastl
Suportová bruska Bastl
Suportová bruska Bastl
Suportová bruska Bastl
vnější krátké vřeteno suportová bruska
vnější krátké vřeteno suportová bruska
zavitová suportová bruska
zavitová suportová bruska
Tvarový orovnávač zavitová suportová bruska
Tvarový orovnávač zavitová suportová bruska
Práce fšeho druhu (hlavně závity)
Jsme ČEŠI, musíme si pomáhat!
peter1
Příspěvky: 623
Registrován: 24. 4. 2010, 8:00
Bydliště: vychodne slovensko

20. 12. 2010, 6:23

..na bazoši niekto za 6000 predava suportovu brusku..tu mi poslal manual k tomu su tam zaujimave informacie len otačky motora mi nevedel povedať ten pan ale podla tych fotiek na kotuč fi150mm je to ešte do pomala robene od motora a ked predpokladam že ma ten motor 2800 otačky tak to až take fofry nema ako som si myslel že to ma mať..
Přílohy
SBMT-2.pdf
(1.56 MiB) Staženo 784 x
sustruh sv18 ,vrtačka
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2509
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

28. 12. 2010, 2:18

Konečně jsem něco spáchal. Je mi jasné že profíci se mi vysmějí, ale z těch pár pokusů co jsem provedl se to zdá být použitelné a hlavně, konečně si můžu sám ostřit frézy a o to mi šlo především. :wink:

Bruska na suport: http://www.volny.cz/jova1/dilna/bruska1/bruska1.html
Ostření fréz: http://www.volny.cz/jova1/dilna/bruska2/bruska2.html
Naposledy upravil(a) jova dne 13. 1. 2016, 12:09, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

28. 12. 2010, 2:47

Náhodou, velmi pěkné! Broušení fréz je už vyšší dívčí. Párkrát jsem uvažoval, že si podobný přípravek udělám, ale zatím jsem nenašel čas a chuť, hlavně proto že jsem moc nevěřil v použitelný výsledek. Ale teď vidím, že to jde, tak to možná někdy taky zkusím.
Petr Spáčil
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

28. 12. 2010, 9:51

jova píše:Konečně jsem něco spáchal. Je mi jasné že profíci se mi vysmějí, ale z těch pár pokusů co jsem provedl se to zdá být použitelné a hlavně, konečně si můžu sám ostřit frézy a o to mi šlo především. :wink:

Bruska na suport: http://www.volny.cz/jova1/dilna/bruska1/bruska1.htm
Ostření fréz: http://www.volny.cz/jova1/dilna/bruska2/bruska2.htm
Já bych řekl, že se ti nikdo smát nebude, on si to totiž málokdo dokáže nabrousit sám :D
Zhlídnul jsem to a jde vidět, že na to jdeš správně, ale měl bych pro tebe ještě menší zlepšovák :wink: frézu nestrkej do vřetene, to je blbost, ale dej do vřetene pevný hrot, do koníka taky pevný hrot a tu frézu lupni mezi ty hroty, namázni důlky olejem a bude se ti to posouvat po té podpěře o 100% líp a taky to bude o hodně přesnější za předpokladu, že koník a vřeteno máš v ose.
Ten koník musí být přitlačený tak, aby se to zlehka otáčelo a přitom nevaklalo ze strany do strany.
Budeš si moct tak nabrousit i nástrčnou frézu, kterou dáš na frézovací trn s důlkem a zase budeš brousit mezi hroty :wink:
pokud takový trn nemáš tak si sežeň a nebo vysoustruž kulatinu, na které ta nástrčná fréza bude chodit stejně jako je to tady http://www.tumlikovo.cz/brouseni-obvodovych-britu/ (broušení kluzně na trnu) :wink: ten tvar zubové podpěry je samozřejmě zásadní

Na té nástrčné fréze si pak můžeš vybrousit i ty čelní břity a děličku vůbec k ničemu nepotřebuješ, to je tady http://www.tumlikovo.cz/brouseni-celnic ... nich-frez/ ten postup se dá aplikovat i na ten tvůj soustruh naprosto bez problémů ,jediné, s čím by potom byl problém jsou přechodové břity, které tam na té stopkové nemáš a tím pádem ti to bude dělat při frézování na čele takové nepěkné stopy, ale to zjistíš sám :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2509
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

28. 12. 2010, 10:14

Díky za radu s hroty. Inu je znát praxe která nám amatérům chybí. :D
Hned zítra to otestuji a pokud ti to nevadí, tak poupravím své stránky o tvou hrotovou metodu.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

28. 12. 2010, 10:33

jova píše:Díky za radu s hroty. Inu je znát praxe která nám amatérům chybí. :D
Hned zítra to otestuji a pokud ti to nevadí, tak poupravím své stránky o tvou hrotovou metodu.
Jasně :wink: kdo píše tak ten nezlobí
Hroty jsou základ, odpor k rotaci musí být vždycky co nejmenší, broušení vždy jen hranou..........atd. atd. :wink: Uvidíš, jak to bude krásně klouzat, ten palec si to bude vést úplně sám a rukou budeš držet tu frézu, Taky záleží hodně jaký máš kotouč, to je další důležitá věc
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“