Planetární šroub

mechanika k motorům
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

13. 12. 2010, 5:26

Radek-B píše:
gamas píše:Satelity samozrejme zavit mohou mit, ale to uz je z jineho ranku, protoze musi byt zajistena synchronizace rotace satelitu oproti sroubu. Satelity musi mit ozubeni, ktere bezi ve venci a zajistuje synchron. Bez tohoto opatreni by dochazelo k zaklinovani mezi sroubem a satelitem a cely system ztraci puvab na principu odvalovani, protoze dochazi k velkemu bocnimu treni. Je to takove roztaceni na hranici samosvornosti, ikdyz toto berte s rezervou.
Nejen oproti sroubu , ale i oproti hnanemu telu te matice. Bocni treni je tam takove jake vyplyne z konstrukce a vyroni technologie, takovato zarizeni se bezne seriove vyrabi a pouzivaji, neni to nic nerealneho. A to doufam rozebirat nebudem. To uz bych nektere uvahy asi nedal, to je rozumnejsi radsi jit ven hazet lopatou :D
Pro tuto diskusi pro mne stale zustava zaver ze zavit mit nemohou.

RADEK
Satelity mohou mít také závit, ale nemusí platit, že závit bude stejný jako na šroubu. Pokud budou mít satelity závit, musí být patřičným převodem zajištěno synchronní otáčení satelitů vůči šroubu i matici a tím se celá konstrukce neúměrně rozroste počtem komponent, které se mohou pokazit. Pro jednoduchost a snadnější výrobu se satelity dělají se zápichy. Pochybuji, že by se někomu podařilo v domácích podmínkách vyrobit funkční planetární šroub se závitovými satelity. Musí se spočítat patřičný převod, kterým se zajistí správná poloha satelitů vůči šroubu a také satelitů vůči matici. Poté to také musí někdo být schopen vyrobit a vměstnat do co nejmenšího prostoru.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8166
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

13. 12. 2010, 6:51

Radek-B píše:Valecky nemuzou mit zavit.
To jsem si myslel taky, ba i jsem to rozhlašoval, ale asi je ještě jedno možné řešení (to je jen moje představa, na webu jsem nenašel žádné podrobnější údaje): šroub má závit, válečky také ale s jiným stoupáním a matice má vnitřní závit se stejným stoupáním jako válečky. Mechanicky je zajištěná synchronnost otáčení válečku (takže šroub stojí a otáčí se část matice). Šroub se pak posunuje na jednu otáčku o rozdíl stoupání. Je to složité jak orloj ale třeba to tak opravdu je :-)
Aleš Procháska
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

13. 12. 2010, 10:13

prochaska píše:
Radek-B píše:Valecky nemuzou mit zavit.
To jsem si myslel taky, ba i jsem to rozhlašoval, ale asi je ještě jedno možné řešení (to je jen moje představa, na webu jsem nenašel žádné podrobnější údaje): šroub má závit, válečky také ale s jiným stoupáním a matice má vnitřní závit se stejným stoupáním jako válečky. Mechanicky je zajištěná synchronnost otáčení válečku (takže šroub stojí a otáčí se část matice). Šroub se pak posunuje na jednu otáčku o rozdíl stoupání. Je to složité jak orloj ale třeba to tak opravdu je :-)
Ano, tak to může fungovat. Zároveň se tím může měnit i převodový poměr mezi motorem a maticí. To přirovnání k orloji je velice trefné. Bohužel málo kdo z nás nosí podobné zařízení v kapse :D Kdo má, ať napíše jméno výrobce, možná by zvládl i výrobu planetárního šroubu.:D
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

13. 12. 2010, 11:02

modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
Odpovědět

Zpět na „šrouby a převodovky“