Uložení lineárního ložiska

Odpovědět
grooveshark
Příspěvky: 47
Registrován: 27. 10. 2009, 7:53

8. 12. 2011, 1:15

Ahoj, chtěl jsem se zeptat, potřebuju vyměnit bronzová kluzná pozdra za lineární ložiska. Koupil jsem KH 2030. Jakým způsobem je mám uložit do hliníkového segmentu? Ta původní pouzdra tam byla nalepena lepidlem a ještě přichycena červíky. Jak velké díry si mám nechat navrtat? Ložiska mají vnější průměr 28mm. Mám je lepit, nebo stačí přichytit červíky? A ještě, mám je před uložením zmrazit? Dík za rady, jsem v tomto úplný laik.
Přílohy
2011-12-08_135734.jpg
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

8. 12. 2011, 2:26

co třeba mrknout se na datasheet k těm ložiskům? k nějakému solidnímu výrobci kterej datasheet používá třeba SKF.. jsou tam zpusoby uchyceni tolerance atd..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
grooveshark
Příspěvky: 47
Registrován: 27. 10. 2009, 7:53

8. 12. 2011, 5:27

V datasheetu skoro nic není, budu se muset spolehnout na něčí radu :)
Přílohy
KH20-1.pdf
(41.1 KiB) Staženo 432 x
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22408
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

8. 12. 2011, 5:44

RaS píše: k nějakému solidnímu výrobci kterej datasheet používá třeba SKF.. jsou tam zpusoby uchyceni tolerance atd..
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

8. 12. 2011, 6:03

po 2minutach hledání.. třeba
https://tech.thk.com/en/products/pdf/en_b04_035.pdf#1" onclick="window.open(this.href);return false;
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Mirek-Gravos
Sponzor fora
Příspěvky: 715
Registrován: 9. 1. 2008, 11:39
Bydliště: Veleň
Kontaktovat uživatele:

8. 12. 2011, 6:40

Před 20ti lety jsem to řesil na své první CNC frézce, v Rusku jsem byl a padesát let už mi taky bylo :( , tak si dovolim říct můj názor.
Našel jsem v pokladech INA KH1026 a zjistil následující: Na čepu 10h7 "kloktá" snad o desetinu (nemám průměr. kalibry, abych to upřesnil).
Výrobce určitě specifikuje, do jaké díry se to má zalisovat, aby to na hřídeli (jaké?) bylo bez vůle nebo lehce předepnuté. Problém je celý v tom,
že tolerance určuje právě ten otvor, do kterého se to lisuje a je potřeba zohlednit také průměr hřídele, na které to bude běhat.
Střední část loziska je poddajná díky výřezům pro zpětný běh kuliček, čela s "ohrnutím" jsou "šišatá" a každé na průměru přes 0 nahoru.
Vem tu hřídel a zkus jak kloktá (změř ji mikrometrem). Já to měl tenkrat na Zko, kratký tyčky a brusičovi jsem to pouzdro nejspíš půjčil.
Takže to nabrousil tutově do plusu, možná 5 stovek nebo víc. A je docela možné, že jsem ty domečky protočil vytáčecím nožem s lehkým přesahem na zalisování a pak mu to dal teprv na brus (kdo si to má po 20ti letech pamatovat :D ). Ta střední čast pouzdra je kolem nuly, tak možná nejjednodušší by
bylo ty domky udelat Hčkový, rozříznout je a seřídit stahovacími šroby (šroubem). Určitě jsou tu odborníci, co třeba poradí lépe...
Tak to zkus nasadit, změř hřídel a dej vědět :D .
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

8. 12. 2011, 6:57

v tom listu píšou jak tolerance hřídele tak tolerance díry, pro přesné uložení, pro precizní s předpětím normální atd.. jsou tam i způsoby uložení prostě vše.. ten list od THK byl první kterej jsem sem hodil, NSK SKF FAG má taky slušně udělané podklady..
nechci tedy někomu sahat do svědomí ale stejně to dopadne tak že se to udělá nějak a nějak to dopadne.. přesné broušené domky bude dělat málokdo..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

9. 12. 2011, 8:08

Já už jsem tady na foru o tom psal, použil jsem kuličková pouzdra HIVIN, vnitřní průměr 16mm, a 25mm. Ještě podotknu, že tato kuličková pouzdra, se jeví jako celkem kvalitní, povrch broušený celková robustnost, ne jako ta plechová v prvním příspěvku. Takže po nasunutí na kalenou tyč po které pouzdra budou běhat, jsem vzal hodinky a výkyvem pouzdra po tyči jsem zjistil vůli pouzdra vůči tyči byla asi v rozmezí 0,02 - 0,03mm , jednou kuličkové pouzdro mělo vůli cca 0,05mm - to jsem vyřadil a koupil nové, a modlil se aby, zase tam nebyla ta velká vůle, modlení pomohlo, nebyla. Takže už si to nepamatuji přesně - ale kdo to bude chtít vedět přesně, tak ať projde moje příspěvky na tomto foru tak 2 - 3 roky zpět. Takže asi kde byla vůle na v tom kuličkovém pouzdru cca 0,02mm vzhledem k tyči, tak jsem zvolil přesah 0,04mm a u vůle 0,03 jsem zvolil přesah 0,05mm domečky byly z hliníku - sila stěny v nejslabším místě 5mm. Před zalisováním jsem domečky nahřál cca 80°C a pouzdra zalisoval, šlo to poměrně lépe než za studena, a ty otvory kam jsem lisoval ty pouzdra jsem ještě slabě potřel olejem.Domečky po zalisování těch kuličkových pouzder, mírně stáhly ta kuličková pouzdra, že najednou byla vůle pouzdra v domečku vzhledem k tyči nula, ale přiznám se, že jsem tu velikost toho přesahu několikrát skoušel, než jsem chytil to optimum, takže pár domečků skončilo ve šrotu :evil: U těch menších pouzder s otvorem 16mm ty přesahy byly jiné, ale už si to přesně nepamatuji, jak už jsem psal, jedině najít moje minulé příspěvky na toto téma, samo že bude záležet i na materiálu domečku, drsnosti opracování otvoru, síle stěny domečku atd, Rosťa
grooveshark
Příspěvky: 47
Registrován: 27. 10. 2009, 7:53

10. 12. 2011, 3:21

Bob píše:Já už jsem tady na foru o tom psal, použil jsem kuličková pouzdra HIVIN, vnitřní průměr 16mm, a 25mm. Ještě podotknu, že tato kuličková pouzdra, se jeví jako celkem kvalitní, povrch broušený celková robustnost, ne jako ta plechová v prvním příspěvku. Takže po nasunutí na kalenou tyč po které pouzdra budou běhat, jsem vzal hodinky a výkyvem pouzdra po tyči jsem zjistil vůli pouzdra vůči tyči byla asi v rozmezí 0,02 - 0,03mm , jednou kuličkové pouzdro mělo vůli cca 0,05mm - to jsem vyřadil a koupil nové, a modlil se aby, zase tam nebyla ta velká vůle, modlení pomohlo, nebyla. Takže už si to nepamatuji přesně - ale kdo to bude chtít vedět přesně, tak ať projde moje příspěvky na tomto foru tak 2 - 3 roky zpět. Takže asi kde byla vůle na v tom kuličkovém pouzdru cca 0,02mm vzhledem k tyči, tak jsem zvolil přesah 0,04mm a u vůle 0,03 jsem zvolil přesah 0,05mm domečky byly z hliníku - sila stěny v nejslabším místě 5mm. Před zalisováním jsem domečky nahřál cca 80°C a pouzdra zalisoval, šlo to poměrně lépe než za studena, a ty otvory kam jsem lisoval ty pouzdra jsem ještě slabě potřel olejem.Domečky po zalisování těch kuličkových pouzder, mírně stáhly ta kuličková pouzdra, že najednou byla vůle pouzdra v domečku vzhledem k tyči nula, ale přiznám se, že jsem tu velikost toho přesahu několikrát skoušel, než jsem chytil to optimum, takže pár domečků skončilo ve šrotu :evil: U těch menších pouzder s otvorem 16mm ty přesahy byly jiné, ale už si to přesně nepamatuji, jak už jsem psal, jedině najít moje minulé příspěvky na toto téma, samo že bude záležet i na materiálu domečku, drsnosti opracování otvoru, síle stěny domečku atd, Rosťa

Jo, díky, super! Konečně něco čemu rozumím. :D Takže změřím vůli na tyči a o to udělám menší díru, ne ale více než řekněme o 0,05mm. To je řekl bych rozumné. Nechám to ale nejdřív udělat nanečisto, protože mám jen jeden pokus. Nemám domečky, ale celý segment, kde jsou tři díry, jedna pro šroub a dvě pro tyče. Tyhle úzký ložiska jsem musel použít, protože širší díry by se tam už nevešly.
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

10. 12. 2011, 4:10

Jo a ještě takové upřesnění, taky si poměř, jaký je rozměr na povrchu toho kuličkového pouzdra na více bodech, já co jsem měl ty HIWIN, tak jejich povrch je broušený a byly tak 0,005 do mínusu, pokud ty tvoje pouzdra budeš mít do mínusu tak ten otvor pro ně v domečku se musí zmenšit o tu mínusovou hodnotu + mínus hodnota přesahu na zalisování. Možná povrch těch tvojich kuličkových pouzder nebude zcela ideální - může být oválný - kuželový atd, takže laborovat - třeba otvor v domečku bude mírně kuželový cca 0,01mm tak lisovat tam pouzdro, které má taky mírný kužel atd, no víš je to trochu taková alchymie, ale jak jsem dělal otvory do domečků pro uživatele CZ-Pascal, tak jsem použil tu metodu, kterou jsem popsal v minulém vláknu, a domečky chodily na tyči bezvůlově :wink: Rosťa
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

10. 12. 2011, 6:43

Jo jo. Ložiska samotné čvachtaly že jsem byl docela sklamaný co jsem to koupil. Po Rosťově nalisování do domečků to chodí jak po másle s absolutně nulovou vůlí. Maximální spokojenost.
Rosťo ještě jednou díky :)
grooveshark
Příspěvky: 47
Registrován: 27. 10. 2009, 7:53

21. 12. 2011, 7:50

Tak jsem to nechal udělat podle návodu a vyšlo to perfektně :D . Není tam žádná vůle, na těch bronzových pozdrech byla a navíc to teď chodí velmi lehce. Ty ložiska jsou made in Germany a jsou zabrušovaný. Když jsem je měřil šuplérou, tak to ukazovalo 28,00mm na setinu přesně, až jsem byl překvapenej.
Hezké svátky Grooveshark.
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

21. 12. 2011, 8:20

Tak to jsem rád, že se to podařilo, na první pokus :wink: Rosťa.
Odpovědět

Zpět na „lineárni vedení“