Kolik si účtovat za externí práci NC programátora ?

BATMAN
Příspěvky: 100
Registrován: 27. 9. 2008, 2:20

25. 9. 2013, 7:44

Myslim ze je to alespon pro me porad malo informaci.
Ty mas stale zamestnani kde jsi 8 a vice hodin denne?
Byl by jsi vubec ochoten a schopen flexibilne pomahat?
Platit te bude na ruku ci ofiko smlouva?
Kolikrat tydne po kolika hodinach by jsi tam mel pusobit?
Obecne kazdy se pri otazce kolik by jsi predstavoval penez snazi strefit do mozneho maxima.
Vseobecne externisti jsou hodinove vice placeni nez stali zamestnanci.
Lide co neco dobre umi a vetsinou o tom vi ze maji na vic nez ostatni.

Ja osobne jelikoz travim ve sve praci dost casu bych asi nebyl ochoten jit pod 300-350kc/hod hrubeho ale mozna si o sobe zkratka moc myslim :-)
EdgeCAM 2014 a 2017
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22414
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

25. 9. 2013, 8:01

no a taky mas pak takove pripady kde treba za podminek prace u zamestnavatele te vyjde treba doprava a ztrata casu na ceste na to same co je ochoten ti zaplatit
takze 0 od 0 pojde a tudiz treba spoluprace neni vubec realna
jde o to ze ani ten zamestnavatel kolikrat netusi jak by ta cena mela vypadat
ve finale na to postupne prijde ale bude mezitim spousta neprijemnosti a nedorozumeni
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Gulliver64
Příspěvky: 459
Registrován: 1. 8. 2010, 7:52
Bydliště: Kuřim

26. 9. 2013, 8:28

nebude to přímo o platu programátora, je to moje praxe. když u mě chce někdo pracovat, ale neví jakou má cenu, tak mu navrhnu, ať to na týden zkusí a po týdnu mu já nabídnu, kolik jsem ochoten mu za jeho práci dát. pokud mu ta částka stačí, tak může pokračovat, pokud ne, tak je na něm zda bude vyjednávat nebo odejde.
Modelová zařízení pro slévárny, hliníkové odlitky. První CNC frézka postavená v r.2003 ."Dřeváček" - r.2010. Zapřísáhlý uživatel MACH3 ver.2.63 .
Polesovsky
Příspěvky: 458
Registrován: 28. 5. 2011, 9:30
Bydliště: Brno

26. 9. 2013, 7:22

BATMAN píše: Ja osobne jelikoz travim ve sve praci dost casu bych asi nebyl ochoten jit pod 300-350kc/hod hrubeho ale mozna si o sobe zkratka moc myslim :-)
Kurňa, to, že mi davaj 200,-na ruku je asi hodně levný???
doncarlos
Příspěvky: 760
Registrován: 9. 1. 2008, 9:49

26. 9. 2013, 8:07

Zdravím, nevím za co dostáváš 200.-/hod, myslím že pro externistu je to málo. Na základě zdejších příspěvků i jiných zdrojů se mi jeví adekvátní min 350.- . Je to asi dvojnásobek, co platil mým předchůdcům.
Ale - práci dokonale znám, nebude žádné zaučování, což uvidí během několika dnů, pracovat budu pouze, když on potřebuje - žádná hluchá období. Tak jsem zvědav, jak to dopadne. Jinak můj kamarád zámečník-svářeč pracuje základních 8 hod za asi 170.- jako zaměstnanec, a přesčasy, kterých má skoro stejně jako je základní prac doba, účtuje firmě jako živnostník právě za 350.-Kč.
chb
Příspěvky: 3803
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

28. 9. 2013, 9:54

jen nemíchejme čistý a hrubý příjem, nemíchejme příjem zaměstnance a živnostníka ....

200,- na ruku - na ruku znamená čisté bez zdanění - při odpracování 180 hod za měsíc to je ... 50 000,- hrubého měsíčně - to je dobré - ne ?
na ruku znamená, že také nenese nijakou odpovědnost za odvedenou práci

170,- hrubého ... je 30 000,- hrubého měsíčně pro zámečníka ... to také není špatné ...
o nic se nestará, snad jen včas dojít pro výplatu

350,- hodinově pro živnostníka - když vyfakturuje 180 hodin měsíčně - tj. 63 000,- odečte paušál 60%, má tedy "zisk" 25 000,- a to znamená měsíční základ na důchod 12 500,-
z předchozích je tedy na tom nejhůře (navíc 180 hodin měsíčně se ne vždy podaří a 60% paušál je většinou méně, než kolik by jinak utratil za nářadí a jiné nezbytné náklady)
a musí se o vše starat sám a ještě si "zaplatit" dovolenou

a ten zámečník, když odjede na měsíční dovolenou, tak mu těch 30 000,- stejně dorazí na účet - živnostník když si hodí dovolenou, tak nejen, že nemůže těch 63000 fakturovat, ale daně a jiné paušální náklady mu nabíhají i za dobu, kdy nefakturuje.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

28. 9. 2013, 10:05

Je to pekne napsane. Jen to trochu hapruje u toho zivnostnika, kde jsi zapocital nejake jeho realne naklady. V praxi to tak sice vetsinou opravdu je, ale tady slo predpokladam o srovnani srovnatelneho - tj. situaci, kdy nejaky poskytovatel prace na stejnou cinnost zaplati bokem na ruku, nebo jako zamestnanci, nebo jako OSVC.
Soustruh Noell E0177 (Sandra), jenom kličky
Frézka 3040z (Fiona), LinuxCNC
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

28. 9. 2013, 10:07

a kolik takovejch živnostníků je, že vydělaj 63000 a odvedou 60% a zbyde jim 25000? nedávno proběhla statistika, že naprostá většina živnostníků neodvádí nic(minimum)
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

28. 9. 2013, 10:26

Ono asi bude dost zalezet na tom, kdo tu statistiku delal, a s jakym zamerem ji delal.
Pokud zivnostnici jedou na pausal, tak nikdo nemuze spolehlive vedet, jake jsou jejich realne naklady. Takze je to asi statistika, postavena na "kvalifikovanych odhadech". Takze muze vyjit tak, jak si zadavatel preje.
Soustruh Noell E0177 (Sandra), jenom kličky
Frézka 3040z (Fiona), LinuxCNC
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22414
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

29. 9. 2013, 7:22

no jestli tu nekoho drazdi to ze zivostnik odvadi minimalni dane protoze vsechny penize prevede do rozvoje firmy aby mu vychazeli male, je o forma investicni pobidky

jen pro zajimavost, byl jsem svedkem v edne firme kdy se brigadnici na smlouvo o provedeni prace vyplaceli v hrubem, na doklad se psalo "nezdaneny prijem"
myslite ze si to alespon jeden z nich priznal u sveho hlavniho zamestnavatele v prijmech?
toto je uz ovsem trestne
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

29. 9. 2013, 8:12

mě to nijak nedráždí .. ani neznám přesně systém odvádění daní pro osvč.. jen mě přijde zcestné, že by živnostník vydělal 63000 a zůstalo mu 25000 ..
se vůbec divím že dávaj nenažranému státu vůbec něco.. :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
chb
Příspěvky: 3803
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

29. 9. 2013, 8:38

ty to špatně chápeš

živnostník ... třeba vyfakturuje 63 000,- (ne vydělá, vyfakturuje)
no a zaplatí elektro, nájem dílny, provoz auta ... atd atd ... a to vše doloží dokladem a uplatní si v nákladech
- nebo použije státem stanovený odhad 60% - to je, dá si do nákladu 60% vyfakturované částky a nedokládá žádné doklady.
(někdy je výhodná první varianta, někdy druhá - to je asi pochopitelné - ale stát řekl, že pokud mu "stačí" na provoz 60%, nebude po mně chtít žádné dokládání této částky)
(podnikající programátor je z 60% nadšený, podnikající zámečník na to nepřistoupí, skutečné náklady mívá daleko větší - on musí kupovat materiál)

no a na účtu mu zbyde 25 000,- = základ ke zdanění
no a z těchto 25 000,- si platí sociální, zdravotní, daně ... obědy ... a také to znamená (soc. se platí z 50% částky ke zdanění) že na důchod se mu počítá měsíční hrubý základ 12 500,-
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22414
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

29. 9. 2013, 8:42

no kdyz si to spocitas tak je to dost drsny, jen velmi jednoduse

kdyz nekomu odvedes praci konkretne sluzbu (nejnevyhodnejsi pripad kdyz je to bez materialu) a dostanes 100 000,-
tak jsi to musel fakturovat jako platce tak ze v tom je uz DPH nebo si ho narazit na vrch cimz jsi zas drazsi

takze pri tom prijmu 100 000 mas vlastne 79 000, protoze 21 000 musis do +-mesice odevzdat statu paklize nemas proti tomu naklady s DPH, kdyz si ty penize chces nechat pro sebe tak je samozrejme nemas

kdyz si je chces nechat pro sebe tak mas dan z prijmu, seberou ti na konci roku dalsich 11850
zbyde 67150,-
kdyz by jsi pripocital dalsi byrokraticke naklady jako ze musis platit ucetniho, evidence kde ceho od odpadu buhvi co odvadet za to poplatky, tak kdyz budu pri zemi tak dalsich 10% dolu

tp uz by jsme byli zhruba na polovine toho co jsi dostal na ruku
ted si jdes za tu pulku neco koupit uz ne jako podnikatel do firmy ale jako clovek pro vlastni potrebu s poctive zdanenejma 50 000 v kapse
a ejhle ona je na tom DPH
takze vsechno je o 21% drazsi
takze si muzes koupit vec pouze v hodnote 39500,-

proto je ve vlade vzdy tolik povyku kvuli DPH
a proto podnikatele kupuji vsechno do firmy aby to nemuseli v takove mire odvadet
nebo proc si lidi ceni kazde tisicovky vydelane na cerno (protoze ma dvojnasobnou hodnotu)
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

29. 9. 2013, 9:28

Jo jo, taky raději nakoupím stroje a nástroje, než abych platil vysoké daně. Taky vám pak taky pěkně stoupnou odvody zdravotního a sociálního. Nesmím si přivydělat více, než 60 000Kč čistého za rok. Zase stát o nic nepříjde, daně mu odvede prodejce od něhož jsem nakoupil do podnikání. Takže to rozhodně není nic špatného, že živnostníci platí malé daně. Nechají si jen tolik, aby nechcípli a zbytek investujou. Něco alespoň mají a můžou rozšiřovat portfolio svých služeb.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

29. 9. 2013, 9:34

ano samozřejmě proč cpát peníze státu když můžu investovat a vybavit se.. jen prostě v té matematice musíte započítat že ten podnikatel nakonci nemá jen těch 25 ale i ten nový stroj (poměrnou část).. takže ten zaměstnanec dostane třeba těch 25 a po roce nemá nic.. a ten podnikatel má taky 25 ale ještě novej stroj (auto, cokoliv) za 500000 třeba, takže mě nepřipadá že by se ten podnikatel měl nejhůř..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Odpovědět

Zpět na „Ostatní veci kolem programovani“