Taky se pochlubím

HonzaCh
Příspěvky: 289
Registrován: 21. 11. 2006, 8:57
Bydliště: Ostrava

23. 11. 2013, 9:46

Hmmm. To jsou smutný věci. Stejně jako příběh té výroby, cos' popsal jinde. Ty modely jsou fakt precizní.
vencavagon
Příspěvky: 166
Registrován: 19. 8. 2013, 8:30

23. 11. 2013, 10:29

HonzaCh píše:Hmmm. To jsou smutný věci. Stejně jako příběh té výroby, cos' popsal jinde. Ty modely jsou fakt precizní.

JJ, život jde dál. Ne vždycky se podaří, jak by si člověk přál. Jsou horší věci na světě a každopádně pozdě bycha honit.
Na těch modelech jsem si dal záležet. Ona to nebyla zas až taková legrace, jak by se na první pohled zdálo.
Všechny formy byly do oceli, vyjiskřované, elektrody řezané drátem a frézované na na CNC.
Bez CNC frézky a bez drátu si to nedovedu představit.
Detailíčky o velikosti nula nula nic, do oceli nejméně 3 elektrody za sebou. Třeba formy na ten vagon na obilí mi trvaly půl roku.
S výsledkem jsem byl spokojený - i když také má své mouchy. Mnoho lidí se na to dívá jako na něco dětinského - no jo hračičky, on si hraje s vláčkama.
Nemají šajn o tom, co to dá za práci. Ten vagon musí být nejen precizně vyrobený po pohledové stránce, ale musí také dobře jezdit.
Ono bylo moc hezké, když jsem si na modelovém kolejišti zapřáhnul za mašinu 40 vyrobených vagonů a projel je krajinou.
Ale to se týká z hlediska preciznosti všech, kteří jsou zde na diskusi. Tento web rád prolézám a koukám, jaké krásné věcičky se tady dají vidět.
Jsou tady moc šikovní lidé a najde se tu mnoho užitečných informací.
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

23. 11. 2013, 11:39

to ses teda moc nenadřel :D , všechno na CNC,
já se na starý kolena spustil do Riva Clasic, a jedinný, co jsem dělal na fréze byl kýl a žebra.
Zbytek je poctivá ruční modelářská práce, zrovna si plánuju natáhnout borty mahagonem, a pak intarzii na palubě, jen mít víc času, takhle to dělám po nocích :D

Ne, to bylo jen rejpnutí, ta mašina je fakt nádherná, a to tomu moc nerozumím, s tímhle si hrával táta, já raději letadýlka a Riva je jen úlet tak na dva až ti roky :D , jen ten rozměr je trochu větší, takže ty detaily budou snadnější :D Je to jen 1:10
vencavagon
Příspěvky: 166
Registrován: 19. 8. 2013, 8:30

24. 11. 2013, 8:54

Hades píše:to ses teda moc nenadřel :D , všechno na CNC,
já se na starý kolena spustil do Riva Clasic, a jedinný, co jsem dělal na fréze byl kýl a žebra.
Zbytek je poctivá ruční modelářská práce, zrovna si plánuju natáhnout borty mahagonem, a pak intarzii na palubě, jen mít víc času, takhle to dělám po nocích :D

Ne, to bylo jen rejpnutí, ta mašina je fakt nádherná, a to tomu moc nerozumím, s tímhle si hrával táta, já raději letadýlka a Riva je jen úlet tak na dva až ti roky :D , jen ten rozměr je trochu větší, takže ty detaily budou snadnější :D Je to jen 1:10

Tu lokomotivu jsem dělal ručo - ručo frézka, soustruh, nůžky, svářečka, svěrák, pilník atd.
Na CNC frézce a na drátovce jsem dělal formy na ty vagony.
Tam jsou detaily třeba 0,3 x 05 mm a musely být přesně a hlavně pod úkosem. Bylo vždycky potřeba několik na každý tvar, jak jsem psal.

S tou Rivou si taky vyhraješ - intarzie atd. Uvidíš, až to potom postavíš na pěkný místečko doma, jak se to tam bude hezky vyjímat. To bude pokoukáníčko. :D
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

24. 11. 2013, 10:56

myslím, že to bude stejný pokoukání, jak ta tvoje lokomotiva. Sem si až dodatečně všimnul, že taky není zrovna malá...
Sice jsem původně plánoval trochu větší model kvůlivá detailům, pak jsem konečně dostal rozum a smířil se jen s tím 1:10

BTW, ty vagony jsou ve stejné velikosti jak ta mašina? Tam je teda detailů, to sis vyhrál...

A neboj, ono je tu takových bláznů jako ty a já víc, nejen prací živ je člověk, byť to někteří mají i jako práci a obživu.
Já byl u jednoho takovýho na dílně, kam ses kouknul, všude samý letadlo, a musím říct, že hodně pěkný EPP-čka
vencavagon
Příspěvky: 166
Registrován: 19. 8. 2013, 8:30

24. 11. 2013, 12:14

Ta lokomotiva je v měřítku 1:10 - není modelové - to jsem si stanovil s ohledem na naložení do auta - délka cca 1,5 metru.
Ty vagony jsou v měřítku 1:87 - H0 - Standard modelové měřítko, i tak ty formy byly na nošení dost těžké.
vencavagon
Příspěvky: 166
Registrován: 19. 8. 2013, 8:30

24. 11. 2013, 12:20

Hades píše:myslím, že to bude stejný pokoukání, jak ta tvoje lokomotiva. Sem si až dodatečně všimnul, že taky není zrovna malá...
Sice jsem původně plánoval trochu větší model kvůlivá detailům, pak jsem konečně dostal rozum a smířil se jen s tím 1:10

Já jsem na tom s tím měřítkem podobně, nakonec mně od většího odradilo to, že bych ke stavbě potřeboval jeřáb, takže jsem zůstal pouze u 1:10.
Také jsem nevěděl, jestli bych při měřítku 1:1 nemněl problémy třeba s drážním úřadem.
Vím, že například model letadla, nesmí být 1:1 - může být snad jen do 3 metrů nebo tak nějak.
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1405
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

24. 11. 2013, 12:41

Velmi zjednodušeně řečeno, může být model letadla do 20kg, rozpětí není podstatné, co je nad dvacet kilo, musí mít od úřadu civilního letectví glejt.
Per aspera ad astra
vencavagon
Příspěvky: 166
Registrován: 19. 8. 2013, 8:30

24. 11. 2013, 12:46

A neboj, ono je tu takových bláznů jako ty a já víc, nejen prací živ je člověk, byť to někteří mají i jako práci a obživu.

JJ, lokomotiva pro mně nebyla práce, to byla milenka. Jsem jezdil 6 let a jediný měsíc jsem neměl najeto méně než 318 hodin. Jsem na stanovišti i spal.
Naposledy upravil(a) vencavagon dne 24. 11. 2013, 12:57, celkem upraveno 3 x.
vencavagon
Příspěvky: 166
Registrován: 19. 8. 2013, 8:30

24. 11. 2013, 12:49

Ben Ash píše:Velmi zjednodušeně řečeno, může být model letadla do 20kg, rozpětí není podstatné, co je nad dvacet kilo, musí mít od úřadu civilního letectví glejt.
Tak tady to máme upřesněno od zasvěcené osoby. Přitom kdybych to někdy v minulosti náhodou někde nečetl, tak by mně to nikdy nenapadlo. Hold každá sranda má svý pravidla.
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1405
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

24. 11. 2013, 3:54

No je to pro modeláře novinka defakto od letošní sezony (dříve defakto omezení nebylo žádné), řekl bych že jde o svým způsobem legislativní nesmysl s minimálním nebo žádným pozitivním dopadem na bezpečnost. Celé je to podpořeno obrovskou nekompetentností úředníků a neschopností správně přeložit evropskou normu a uvést ji zde v život, přičemž se dá říct že čeští uředníci jsou papežštější než papež. (konec hlášení)
Per aspera ad astra
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22436
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

24. 11. 2013, 3:57

bych rekl ze to souvisi s drony
a ruznymi litadly co neco unesou
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1405
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

24. 11. 2013, 4:05

Ano i ne, evropská norma definuje bezpilotní prostředky přičemž ovšem tuto normu nejde úplně snadno naroubovat na modely, protože létají nízko a jsou řízeny lokálně na dohled pilota operátora. Norma je celkově složitá a naše právní úprava nectí zažitou terminologii ani pojmy v ní nejsou jasně definované. Je to složitější problematika, jejíž rozbor se dá najít třeba v RC revue, pokud by byl zájem můžu naskenovat patřičné články.
Per aspera ad astra
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5220
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

24. 11. 2013, 4:47

vencavagon píše:
Hades píše:myslím, že to bude stejný pokoukání, jak ta tvoje lokomotiva. Sem si až dodatečně všimnul, že taky není zrovna malá...
Sice jsem původně plánoval trochu větší model kvůlivá detailům, pak jsem konečně dostal rozum a smířil se jen s tím 1:10

Já jsem na tom s tím měřítkem podobně, nakonec mně od většího odradilo to, že bych ke stavbě potřeboval jeřáb, takže jsem zůstal pouze u 1:10.
Také jsem nevěděl, jestli bych při měřítku 1:1 nemněl problémy třeba s drážním úřadem.
Vím, že například model letadla, nesmí být 1:1 - může být snad jen do 3 metrů nebo tak nějak.
No pokud bys s tím nešel na koleje tak určitě ne ;-) ale jinak bohužel :-(
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5093
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

24. 11. 2013, 5:16

Obecně podle FAI je model do 20 nebo 25 Kg ( nepamatuju se přesně), co je nad už spadá pod UCL nebo LAA podle toho zda je to pilotované ze stroje nebo na dálku. Paradoxně když jsme chtěli létat s kolem tak by bylo jednodušší létat s pilotem než na dálkové ovládání. Obecně je to bykrokracie jako prase.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Odpovědět

Zpět na „výrobky a obrobky“