Vysoce přesný CNC soustruh

Engineer
Příspěvky: 2358
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

10. 3. 2015, 12:39

Thomeeque píše:Mazec, ale rozhodně doporučuju zkouknout od začátku, ten píst vyrobený na mikron ja famózní a hezky demonstruje, na co člověk vlastně kouká..
No jestli si myslíš, že to jak zasadí "píst" do díry je nějaká demonstrace přesnosti dílu na tisícinu, tak si Tě dovolím upozornit, že kdyby to bylo lícovaný na tisícinu tak to tam nikdy takhle hladce nevsune a nikdy to takhle lehce nevytáhne.
Má tam vůli nejmíň pět tisícin, spíše setinu aby to mohl takhle zasunout a lehce vytáhnout ven. :lol:
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

10. 3. 2015, 5:46

packa píše:
origosch píše:Jak psal kolega, na soustruhu se brousit nemá, protože soustruh nedokáže zajistit potřebnou přesnost a hlavně tím odchází do kytek.
ano to nemá , ale je možné že ten soustruh konstruoval s tím že bude zároveň jako bruska ,navíc tenhle by měl být dokonal přesný podle toho co uvádí navíc to vypadá že má lože z nějakého "kamene"
Tenhle bastl je jako navrhovaný jako bruska na kulato? :lol:
Stačilo by aby párkrát orovnal kotouč a už by s tím suportíkem nehnul - protože žádná normální bruska na kulato není udělaná tak, aby brusivo a obrus tekly na vedení - vždy't to ani nemá žádnou vanu :shock: a separátor brusnýho kalu.
První čím by měl začít je si pořádně pustit hydrol (jak je na brusce na kulato bezpodmínečně nutné - protože jinak žádná bruska nedrží rozměry) - pak už by se mohl věnovat vytírání podlahy, novému vymalování místnosti :mrgreen: a převlečení obsluhy :lol:
Proč se na trubce objevují tyhle videa na téma "jak se co nemá nikdy dělat".....to mi teda hlava nebere....
echt
Příspěvky: 751
Registrován: 21. 5. 2013, 8:58
Bydliště: vysočina

10. 3. 2015, 9:27

... nic proti, fakt chytrej pán

* jen mě fascinuje, jak se chová k povrchu té granitové desky, jako by na ní byl nanesen nějaký super tvrdý nepoškrabatelný /nezničitelný povrch
+ jak říká, že má u toho granitového lože soustruhu paralelitu 0,002 ... tak by mě celkem zajímalo, jak na tom může vyrobit hřídel v toleranci 0,001 po celé délce hřídele ?
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8947
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

10. 3. 2015, 10:22

Engineer píše:
Thomeeque píše:
Znám, ale Ty máš jistě nějakou novou moderní verzi jako kovaný znalec z oboru obrábění, že? :wink:
Nevim, jestli je nějaká moderní verze, spíš jde o tu postavičku, co všemu rozumí a hned je jí všechno jasný a přitom jí unikají zásadní detaily..
Engineer píše:Zkus si zagooglit a podívat se kolïk váží stroje (brusky na kulato), které mají svoji činnost deklarovanou v oněch tisícinách a opravdu na ty tisíciny skutečně brousí, pak to porovnej s tím co předvádí dotyčný kouzelník. :)
Nejsem kovaný znalec, přesto bych řek, že takto jednoduché srovnání nefunguje.. toto je stroj na nízkou zátěž, malé věci, ne nějaká produkční mašina..
Engineer píše:
Thomeeque píše:Mazec, ale rozhodně doporučuju zkouknout od začátku, ten píst vyrobený na mikron ja famózní a hezky demonstruje, na co člověk vlastně kouká..
No jestli si myslíš, že to jak zasadí "píst" do díry je nějaká demonstrace přesnosti dílu na tisícinu, tak si Tě dovolím upozornit, že kdyby to bylo lícovaný na tisícinu tak to tam nikdy takhle hladce nevsune a nikdy to takhle lehce nevytáhne.
Má tam vůli nejmíň pět tisícin, spíše setinu aby to mohl takhle zasunout a lehce vytáhnout ven. :lol:
Opět drobný detail: on vůbec neuvádí, jaká je mezi pístem a válcem mezera, pouze uvádí, že jsou ty díly vyrobeny v mikronové toleranci.

@milan584, echt: uvědomujete si, že tam nejsou třecí vedení, že to jezdí na vzduchu? Například prach se tam nedostane, protože vzduch ho tlačí ven, povrch asi nemusí být supertvrdý atp.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
echt
Příspěvky: 751
Registrován: 21. 5. 2013, 8:58
Bydliště: vysočina

10. 3. 2015, 11:39

já mluvil o granitové příměrné desce - kde, na jednom videu, na ní pokládá různé věci a různě s nima manipuluje přímo na té desce ... a to způsobem, jako by ta granitová deska byla nezničitelná * když si vzpomenu na měřící místnost v nástrojárně, tak tam s podobnýma deskama zacházeli trochu jinak
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

10. 3. 2015, 11:47

echt píše:já mluvil o granitové příměrné desce - kde, na jednom videu, na ní pokládá různé věci a různě s nima manipuluje přímo na té desce ... a to způsobem, jako by ta granitová deska byla nezničitelná * když si vzpomenu na měřící místnost v nástrojárně, tak tam s podobnýma deskama zacházeli trochu jinak
To video je klasický internetový divadýlko pro lidí, co si pod 0,001mm nedokážou nic představit - co to je za problém.
Mj, kdyby ta mašina měla ruce, tak za to, jak se k ní chová, by ho musela ufackovat :roll:
Engineer
Příspěvky: 2358
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

10. 3. 2015, 11:53

echt píše:já mluvil o granitové příměrné desce - kde, na jednom videu, na ní pokládá různé věci a různě s nima manipuluje přímo na té desce ... a to způsobem, jako by ta granitová deska byla nezničitelná * když si vzpomenu na měřící místnost v nástrojárně, tak tam s podobnýma deskama zacházeli trochu jinak
Ano přesně ....bruska vedle příměrný desky ... šílený!!!
Můj technolog na průmce by tomu pánovi řekl ... "člověče víte o tom, že jste mrtvej?" On byl totálně nasazenej za války a tam kde byl, se za podobný věci okamžitě věšelo ... jako třeba mít pilník položenej na ponku v dílně, kde se montovaly písty do motorů tanků = rozsudek smrti, nebo položit něco nepatřičného na lože stroje či příměrnou desku.... totéž!!!! Prostě to okamžitě brali jako sabotáž... :shock:
Engineer
Příspěvky: 2358
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

10. 3. 2015, 12:12

Thomeeque píše: ......... Opět drobný detail: on vůbec neuvádí, jaká je mezi pístem a válcem mezera, pouze uvádí, že jsou ty díly vyrobeny v mikronové toleranci.

@milan584, echt: uvědomujete si, že tam nejsou třecí vedení, že to jezdí na vzduchu? Například prach se tam nedostane, protože vzduch ho tlačí ven, povrch asi nemusí být supertvrdý atp.
No nějak nevím, proč bych tam, kde je setina vůle honil toleranci na mikron a ten mikron demonstroval na tomhle uložení.
Prostě pán předvedl úchvatný divadýlko pro ty co mu to sežrali i s navijákem ... asi tak.
Kdyby to bylo na mikrony tak nám ukáže jak ten čep brousí a jak ho taky měří.
Vzduchový vedení na nekrytovaný brusce či soustruhu = dokonalej způsob jak mít silikozu a jak si zničit všechny stroje v okolí brusným prachem.
Prosímtě Thomeeque přečti si tu pohádku o Všeználkovi (neználkovi) hlavně Ty ano.... tady se pohybuješ opravdu v oboru o kterým víš úplný hovno, tak ať nejsi za vola. :)
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8947
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

10. 3. 2015, 12:26

Buď frajer a natoč video, kde vyrobíš a změříš stejně fungující píst ve stovkové toleranci :)
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Engineer
Příspěvky: 2358
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

10. 3. 2015, 12:39

Thomeeque píše:Buď frajer a natoč video, kde vyrobíš a změříš stejně fungující píst ve stovkové toleranci :)
Podívej se tady na foru ... nedávno jsem sem dával fotku upínače který je tvořen pouzdrem a pístem. V setinových tolerancích jsem to ani nemusel brousit. Revolverovavá hlava kterou jsem sem taky dal vyfocenou má tolerance ve stovce, jinak by nefungovala a ani tu jsem nemusel brousit i když broušená by byla ještě lepší. Já na rozdíl od toho pána nemusím hrát divadýlko na trubce a Tebe rozhodně nepotřebuju přesvědčovat o tom co umím. :wink:
Ale abych Tě uklidnil nějaký zajímavý videjko v brzké době taky natočím.... :lol:
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8947
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

10. 3. 2015, 12:44

Engineer píše:Podívej se tady na foru ... nedávno jsem sem dával fotku upínače který je tvořen pouzdrem a pístem. V setinových tolerancích jsem to ani nemusel brousit.
Jj, viděl jsem, hezké, ale ten trik s roztočenim ve stylu air-bearing asi fungovat nebude..?
Engineer píše:a Tebe rozhodně nepotřebuju přesvědčovat o tom co umím. :wink:
To je mi jasný, já se spíš snažim dopracovat k tomu, že to možná bez tý mikronový tolerance nakonec nepůjde..
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

10. 3. 2015, 5:57

ale pánové.... nechte hádek :D
nechodíme sem přece proto, abychom se tu hádali a osočovali se a nadávali si do blbců, chodíme sem pro to, že tu najdeme inspiraci, radu, "jen blbý nápad", který rozvineme pro sebe a další, atd...

p.s.
Thomeeque a Engineer, pánové, klid, názory se přece dají řešit v poklidu.

To: Engineer,
naopak, měl bys argumentovat, relevantními argumenty Thomeeque přesvědčít.
Ber to podle přísloví: chytří z nebe nepadaj, blbce jak by schazovali...

p.s.s.
to nebylo myšleno na Thomeeque, spíše tak všeobecně... (i na mne)
Ono říct (napsat) nebudu přesvědčovat... je nedostatečný argument. Pak totiž vypadáš "jako blbec ty sám" (sorry...).

Chodím na fórum protože...
ad1) to tu žije
ad2) dozvím se novinky
ad3) najdu nápad pro sebe
ad4) sem-tam sám něco hodím, byť jsou to "krávoviny" (no žiju s tím a funguje mi to)
ad5) snad i mé nápady jsou občas někomu prospěšné
ad6) jsou tu lidi, kteří se "neperou" a nejsou "dementi"

Takže převědčuj, argumentuj, umlať nás.
Tedy nevím jak kdo, ale já se "relevantními argumenty umlátit nechám", protože chytří z nebe nepadaj....
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1405
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

12. 3. 2015, 9:19

Tak jsem si vyžádal podklady a koukám že pán je zakladatel společnosti CREO a tohle je jeho vynalézací dílna. Myslím že z určitých důvodů nám neukazuje všechno :)
Per aspera ad astra
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

12. 3. 2015, 10:12

To: Ben Ash
njn, to jsou ti amíci, na "každý hovno" maj patent, ale na druhou stranu... se ani nedivím

to my si tady žijeme ještě v dobrém (alespoň na foru), kde si ty nápady sdělujeme a neblbnem s kočkou v mikrovlnce :D
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8947
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

13. 3. 2015, 9:50

Ben Ash píše:Tak jsem si vyžádal podklady a koukám že pán je zakladatel společnosti CREO a tohle je jeho vynalézací dílna. Myslím že z určitých důvodů nám neukazuje všechno :)
Více jak třicet let, 4200 zaměstnanců a co je mu to platný, tady ho kluci prokoukli za 5 minut :roll:
Hades píše:To: Ben Ash
njn, to jsou ti amíci, na "každý hovno" maj patent, ale na druhou stranu... se ani nedivím

to my si tady žijeme ještě v dobrém (alespoň na foru), kde si ty nápady sdělujeme a neblbnem s kočkou v mikrovlnce :D
On na otázky pod videem taky celkem odpovídá.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Odpovědět

Zpět na „videa“