Krivé trapézaky

mechanika k motorům
Skrblik
Příspěvky: 8
Registrován: 26. 1. 2008, 2:50

27. 12. 2008, 8:54

No vule na pouzdrech byly jako prase :-) to je pravda ale mam to vyresene takovym falesnym predpetim na kazdem pouzdre jsou z druhe strany profilu 4 srouby ktere tlaci na pouzdro a tim jsou vule eliminovany, nicmene je pravda ze to musim jeste proverit hodinkami, pri posuvu po tycich ty pouzdra vydavaji chrcivy zvuk, jak se tam presejpaj ty kulicky a rekl bych ze chod neni uplne hladky, premyslel jsem o zamene za kluzna s predpetim ale vsude vsichni pisi ze jsou mene presna tak nevim.

Dik
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

28. 12. 2008, 10:09

Víš ono to máš tak, když, čteš tech.parametry kul. pouzder tak tam máš, psáno že, tolerance je taková a taková - zpravidla velmi malá, ale realita
bývá jiná - čím levnější kul. pouzdro tím je zpravidla vůle větší až velká, já sám jsem musel koupit jedno nové kul. pouzdro Hiwin - UBM 25WW, proto, že mělo vůli 0,035mm a domeček, kde jsou stěny 5mm, už by si s tím nedokázal poradit a když lisuješ do domečku 2 kul. pouzdra tak by měli být stejné co se týká jejich přesnosti, abys správně zvolil přesah pro nalisování - jinak 2ks pouzder měli vůli 0,02mm, 1ks 0,015mm a to nové co jsem kupoval znovu (nevím jestli by šlo reklamovat) a to jsem se modlil at' nemá vůli velkou - byl jsem vyslyšen - vůle byla 0,015mm tak jse měl dvě stejné dvojice no a o tom jsem psal posledně, no a ted' je otázka, zda kvalitnější a tím i dražší kul. pouzdra mají tu správnou 0 vůli na tyči s nulovou tolerancí, proto že, když kul. pouzdro levnější ceny pouze někam zasuneš tak ta vůle tam je, a ty 4 šrouby, co tam máš pouze udělají bodovou deformaci, ale ne správnou vůli 0, Bob.
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

10. 1. 2009, 2:41

A ještě taková drobnost, ty tvoje kuličková pouzdra máš v hliníkovém profilu, ale je do nich volný přístup prachu a ostatních nedobrot, drážkami
pro oběh kuliček na venkovní straně kuličkového pouzdra, takže provoz u takto uloženého kuličkového pouzdra by asi moc dlouhý nebyl navíc i mazivo má dobrou cestu ven z pouzdra. Rosta.
Skrblik
Příspěvky: 8
Registrován: 26. 1. 2008, 2:50

10. 1. 2009, 8:33

tak me dorazil uchylkomer, vsechno se to pri chodu mirne prohyba, tak cca o 0,2mm, nikdy bych neveril ze tyc s prumerem 30mm byt nepodeprena se na delce 600mm bude prohybat a to jsou dve nad sebou, kulickove srouby jsou take kapku krive a to jsou nove !!! stalo se vam nekdy ze novy kulickovy sroub byl do luku ? Ted se jen rozmyslim co s tim jestli mam tyce podeprit nebo se na to vykaslat, na balsu by mi to asi stacilo ale stejne me to stve :evil: , investice do materialu nebyla mala, to jsem to mohl osidit rovnou :cry:
neco jako tohle
co si o tom myslite ?http://www.freeair.cz/Maestro%201100.html
to musi byt nepresne jako kra.........
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

11. 1. 2009, 9:40

A jak jsi měřil tu házivost a hlavně kde, pokud máš magnetický stojánek, tak ho přilož na tu tyč 30mm a hrot hodinek na hliníkový profil (tam kde jsou ty kuličková pouzdra a matice šroubu) no a stačí otáčka a vidíš, pokud se ručička hodinek nepohne tak to znamená, že je bezvůlové
pokud se ručička pohne tak to znamená vůle mezi tyčí a kul. pouzdrem a šroub je asi prohlý, a pokud stojánek umístíme mimo frézku a hrot hodinek přiložíme na tyč 30mm a uděláme otáčku kul.šroubem, v případě
výchylky ručičky hodinek, víme, že nám to dělá prohlý kul. šroub, no těch možností měření je více, ale pokud to dělá prohlý kul. šroub tak jediná rada asi se musí vyměnit, no a trochu mi uniká proč tam máš kul. šroub o
takovém velkém průměru určitě by stačil průměr 16mm a kdyby i ten byl mírně prohlý tak určitě nedokážě pohnout s tyčemi 30mm, a pokud je to frézka na překližku tak tam uplně stačí trapéz +2 matice na vymezení vůle
cena je desetinová a účel to splní taky :wink: Rosta
Skrblik
Příspěvky: 8
Registrován: 26. 1. 2008, 2:50

11. 1. 2009, 5:53

presne takhle jsem to meril, no to ze jsou ty kul srouby zbytecne tluste uz vim take :-( ale jakozto zacatecnik jsem to chtel mit bytelne a kvalitni ale jak to tak vypada tak jsem kapku promrhal penize :(
prichy
Příspěvky: 767
Registrován: 29. 7. 2006, 11:05
Bydliště: Sokolov

18. 2. 2009, 6:25

Takze, mam podobny problem jako skrblik ovsem ted.........vlnky mam naprosto vsude po vymene sroubu za kulickove.

kdyz pojedu jen jednou osou, tak samozrejme ne

kdyz jedu linearne dvema osama, tak nevim.....vyzkousim az dodelam obrobek...

kdyz jedu po kruznici G03 tak to vlnkuje jako blazen, ale v obou dvou osa...

u jednoho sroubu pozoruji spatne zakonceni, asi to budu muset pretocit...ovsem druhy beha naprosto bez problemu

jak jdou pulsy z Machu jsme zatim nezkousel, ale taky dost pochybuje........na kruznici prumeru 160 jsou "zuby" (odskoky od idealni kruznice) skoro 0,5 mm !!!

opravdu nevim, kde bych mel hledat chybu :-(

EDIT: zkousel jsem mikrokrokovani a na 2 setiny to jde celkem slusne, na setinu nejsem schopen s tema KM co mam mikrokrokovat
Prichy
Uživatelský avatar
Aeroomni
Příspěvky: 1179
Registrován: 14. 1. 2007, 9:16
Bydliště: Zem
Kontaktovat uživatele:

18. 2. 2009, 8:09

spíš blebj nástroj, jedeš moc rychle, nebo malo tuha konstrukce stroje.
Uživatelský avatar
tomashal
Příspěvky: 288
Registrován: 15. 7. 2006, 10:19
Bydliště: Kudlovice
Kontaktovat uživatele:

18. 2. 2009, 9:51

Jaké máte drivery krokových motorů? Nejsou špatné? A máte je správně zapojené? Zkoušel jste hodinkama měřit jednotlivé kroky?

Tomáš
prichy
Příspěvky: 767
Registrován: 29. 7. 2006, 11:05
Bydliště: Sokolov

19. 2. 2009, 1:02

drivery mam bistepy...urcite je vse dobre zapojene a slouzilo to cca 2 roky....testy krokovani jsem zkousel, dokazi presne mikrokrokovat po 0.02.....pri krokovani 0.01 mam odchylky v radu tisicin (odhadem 2-3)

co s tyce tuhosti, je to mozne, zkusim jet pomaleji, provedu testy "na lozisko"...to vse pomaleji a mensim nastrojem

zatim pri zkousce ne rozmer (obdelnik) vse sedi totalne na rozmer (mereno digitalni posuvkou, takze +-0.01mm)

sam jsem zvedavy, kde je chyba.
Prichy
Uživatelský avatar
Pavka
Příspěvky: 911
Registrován: 10. 3. 2008, 8:40
Bydliště: Ronov

23. 6. 2009, 2:57

Zdarec, nemáte někdo jednoduchý nápap jak vymezit vůle trapézových matek 16x4.
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

23. 6. 2009, 3:23

Podívej se tady: http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?t=791 ... &start=210 třeba tě to inspiruje :wink: Rosta.
Odpovědět

Zpět na „šrouby a převodovky“