Nový malý stolní soustruh (nešikmooký) - anketa

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět

otazka v prispevku

1. Ano, cena do 100k je akceptovatelná pokud bude odpovídat kvalita a životnost stroje
12
9%
2. Ano, pokud by byl do 60 tisíc
31
22%
3. Ano, ale nemám na to finance
18
13%
4. Ne, stačí mi čínské výrobky
10
7%
5. Ne, raději koupím něco levného starého, ale ne čínu
24
17%
5. Ne, potřebuju strojní posuv a větší mašinu
26
19%
6. Ne, potřebuju CNC soustruh
5
4%
7. Řešíte blbosti, lepší je jít do hospody a nebo za holkama.
12
9%
 
Celkem hlasů: 138
Miltech
Sponzor fora
Příspěvky: 555
Registrován: 25. 10. 2009, 7:59
Bydliště: Kostelec na Hane

13. 2. 2012, 9:03

I ve slévarenství dochází k pokroku a dnes se používají spec. lepidla a tvrdidla dovezená ze západu (a tam už i někdy zakázaná).
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

13. 2. 2012, 9:16

robokop píše:jo, udusas to a hned to drzi perfektne pohromade
myslim ze to ma byt pisek, bentonit a voda
akorat nevim jaktoze to je vzdy cerne kdyz to nekde vidim (ta vyse zminena smes by mela byt max do hneda)
ve slevarne to zaprasili grafitovym praskem tak chapu ze to casem zcerna kdyz se to kontaminuje
ale tenhle v tom videu pouzival detskej zasyp :lol:

je to pisek , bentonit a olej POZOR VODA NIKDY. BOUCHLO BY TO!!. par věci z hliniku jsem už odleval. černe to je podle toho jaký použiješ písek. my v práci mame do ružova a bílej. viděl jsem to už i červené a černé.
ještě jsem našel tady kbelík šedeho.
edit:
než jsem to šel skontrolovat tu barvu tak jste mne předběhli :)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22436
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

13. 2. 2012, 9:26

bez vody z toho neudelas babovicku, porad to bude prasek
alespon u litiny tam vzdy voda byla a dost se hlidalo kolik kvuli soudrznosti
dnes se davaji oleje a jine chemie

btw jeste odkaz na slevarenske modely
http://www.youtube.com/watch?v=-sQCJ6rv54s" onclick="window.open(this.href);return false;
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

13. 2. 2012, 9:30

Formovací směs bych nechal na slévárně. Tu litinu na soustruh si asi doma odlévat nebudeme.

Jak je to s tím enkodérem na servo-elektrovřetenu. Jaké tam vlastně musí být parametry? Je potřeba, aby servo drželo polohu v klidu samo od sebe (velice přesnou polohu třeba pro frézování), nebo to je na 2kW servo bez převodu nesmyslný požadavek a když se bude něco frézovat, tak se nasadí to šnekové kolo, nebo dělicí kotouč?
Na řezání a frézování závitů moc velké rozlišení potřeba není, Mach si vystačí s 1CPR, tak ať neřešíme nějaké šílené enkodéry když by stačilo něco jednoduchého a levného.

Jak chodí servo bez převodu by se mělo dát snadno vyzkoušet i na nějakém normálním soustruhu se servem a převodem 1:1, to by pro představu co konkrétní servo dokáže mělo v pohodě stačit, ne? Nemá někdo na stole soustruh + servo v provozuschopném stavu?
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8181
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

13. 2. 2012, 9:51

Natáčení vřetene (osa C) se řešívá tak, že se přiklopí jiné servo se šnekem na šnekové kolo na vřeteni (s různými obměnami pro vymezení vůle, mechanicky nebo třeba dvě serva se dvěma šneky a předpětí se zajistí elektricky), případně se připne přes spojku ozubené kolo s pohonem apod. Samotné servo to neudrží nebo aspoň o takovém řešení nevím. Jinak nějaký soustruh bych snad měl, ale ne na stole :-)
Aleš Procháska
RaS
Příspěvky: 8593
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

13. 2. 2012, 9:56

koukám že už jsme se dostali na frézování při soustružení, to jsem asi před rokem počítal, záleží jak daleko od osy budeš chtít frézovat a jak velkou silou samozřejmě což je dáno záběrem a průměrem frézy a materiálem, já to počítal pro 2kw vřeteno a asi 8ku frézu (to už si ale nepamatuju a to je dost zásadní) pro soustruh s točným průměrem 320 a vyšlo mě pokud se nepletu něco kolem 50Nm, počítal jsem to jako řeznou sílu na daném rameni.. tak snad to bylo dobře.. já pak vyřešil (resp vyřeším) polohování vřetene solo servem s patřičným převodem, přes elmg spojku..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

13. 2. 2012, 10:03

RaS: 50Nm je už moc, tak to asi opravdu nemá cenu uvažovat, že by to drželo jenom servo. Na nějaké šudlání možná, ale na velkých průměrech by potřebné rozlišení vycházelo moc velké a moment serva by nestačil. Můžeme tedy počítat s tím šnekem a enkodér by stačil libovolný, který by dokázal spolupracovat se servodriverem a měl dostatečnou díru pro hřídel.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8181
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

13. 2. 2012, 10:14

50 Nm je pro pořádný soustruh jako nic, ale ne při nulové rychlosti a polohové odchylce v řádu minut. Když dám orientovat vřeteno u frézky co má přes 200 Nm, tak se s ní můžu přetahovat rukou, přesně cítím, jak zabírá a chvěje se, když vychýlím vřeteno z nulové polohy. Při tom se 200 Nm by mi utrhla ruku u ramene, kdyby chtěla :-)
Aleš Procháska
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

13. 2. 2012, 10:51

Jo, to se vyřeší tím šnekem. To by stejně bylo příslušenství bez kterého by spousta možností soustruhu zůstala nevyužitá.
RaS
Příspěvky: 8593
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

13. 2. 2012, 11:08

těch 50Nm bylo ale pro průměr 320 což je průměr toho mého soustruhu, tady by to bylo na třetinovým poloměru takže třeba třetina.. rovněž ten výkon toho frézovacího vřetena by asi nebyl tak velký.. spíš by to chtělo na něčem vyzkoušet.. nicméně C osa si myslím že je asi tak 20. level a ještě nejsme ani u prvního..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8181
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

13. 2. 2012, 11:36

Ono je to jedno, i malý moment způsobí určitou výchylku (a ne zrovna zanedbatelnou). Teprve když vznikne odchylka, tak má servo co srovnávat, takže zabere proti směru výchylky a když to dobře půjde, dostane se zpátky do nuly. To, jak vyvedu z míry to 200 Nm vřeteno jen otáčením prsty úplně stačí, aby to bylo nepoužitelné pro fixaci obrobku během obrábění. Možná by se dala udělat lepší regulační smyčka atd., ale stejně si myslím, že to není touhle cestou rozumně řešitelné.

20. level to sice je, ale bylo by blbé si něco "zazdít" :-)
Aleš Procháska
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

14. 2. 2012, 7:04

Ras: Ano, je to dvacátý level, ale pokud se nevezme v úvahu hned v levelu prvním, tak nás pak může zaskočit :-)
Uživatelský avatar
Jojanisberg
Příspěvky: 221
Registrován: 2. 9. 2008, 4:36
Bydliště: Jihlava

14. 2. 2012, 7:13

tady je něco, lití do písku
Přílohy
lití a formování.rar
(42.7 MiB) Staženo 281 x
Johanisberg
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22436
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

14. 2. 2012, 7:14

mam na jednom soustruhu u zakaznika servo na vreteni (gsk vretenovy asynchroni servo motor)
celkem to drzi polohu ale na frezovani to urcite nebude, uz kvuli vuli na prevodovce tusim ze je 1:1 a 1:3
pri 1:1 je to na prd 1:3 by jaks taks fungovalo nebejt tam ta vule
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
RaS
Příspěvky: 8593
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

14. 2. 2012, 7:17

ale já s tím souhlasím, pokud to bude modulární a všechny tyhle doplňky budou volitelné aby to nenavyšovalo cenu základu tak proč ne, dokážu si představit že bych do toho šel když by to bylo v ceně řádově 100k a postupně v horizontu 2-3let, jen jestli už od toho v původní myšlence jednoduchého ručního soustruhu moc neodbočujeme k nějakýmu multifunkčnímu centru..
mimochodem já bych mnohem raději uvítal spíš nějaké takové malé centrum.. jenže otázkou je jestli z těch 5ti zájemců by se z toho nestali zájemci 2 :D

teď jsem napsal příspěvek k té C ose a někam zmizel potvora.. už nemám sílu psát to znova.. asi jsem ho poslal omylem SZ tomu na kterej jsem reagoval, tak to sem kdyžtak přepošlete..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“