Řezání závitů

Uživatelský avatar
Habešan
Příspěvky: 1023
Registrován: 12. 12. 2013, 2:25
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

5. 7. 2016, 9:44

A, prosím pěkně, kdepak jsi nakonec tu závitořeznou frézu koupil ???
Taky sháním.
Nabídněte mi, prosím, formy na PET lahve z limonádoven i pivovarů (i kovošrotu).
Uživatelský avatar
Suri
Příspěvky: 202
Registrován: 14. 3. 2008, 2:59
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

6. 7. 2016, 7:59

Frézu jsem koupil tu http://www.datroncnc.cz/cz/" onclick="window.open(this.href);return false; . Je to sice slovenská pobočka, ale dá se platit v kč na český účet. Tuším, že mám model 0068451L. Stála cca 1800 bez DPH včetně poštovného.
čím dál tím víc neumím :)
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2424
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

6. 7. 2016, 1:30

Suri píše:Frézu jsem koupil tu http://www.datroncnc.cz/cz/" onclick="window.open(this.href);return false; . Je to sice slovenská pobočka, ale dá se platit v kč na český účet. Tuším, že mám model 0068451L. Stála cca 1800 bez DPH včetně poštovného.
Tak to asi byly nervy, zda je program Ok a najednou se to v díře nerozhodne někam poodjet :D
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
Suri
Příspěvky: 202
Registrován: 14. 3. 2008, 2:59
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

6. 7. 2016, 2:41

si piš, frézka nebyla odzkoušená, fungl nová, jen se tam pustil naprázdno jeden G-kód. Trošku mě uklidnilo to první vrtání, protože si to vedlo dobře, ale i tak. Naopak jsem začal být nervózní, když po ukončení g-kodu se mělo vřeteno vrátit do výchozí pozice a jakoby se šprajcla jedna osa. Vypadalo to, jako by vypadl jeden motor ze synchronizace - dostal se do rezonance. Tak jsem stroj znovu vyreferencoval a jela se další část G-kodu. Vše jelo jak po drátkách až zase na koci zůstala vyset jiná osa. Opět reference a opět na konci cyklu třetí osa. Nevím čím to je, ale dělá to až při povelu návrat na tool change. Vyzkoušel jsem rychloposuvy ručně zadávat a nic, při zátěži úplně v poho, přejezdy během frézování rychloposuvem ani jedno zaváhání, ale po konci cyklu (delšího) vždycky error. Jedenkrát se to nestalo a to když byla cvičně opracovávaná jen jedna díra. V tomto případě se vynechání nekonalo. Nevím zatím, čím to je ale spíš bych to viděl na sw než hw.
čím dál tím víc neumím :)
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6960
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

6. 7. 2016, 5:34

a čím to řídíš ?
Uživatelský avatar
Suri
Příspěvky: 202
Registrován: 14. 3. 2008, 2:59
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

6. 7. 2016, 7:41

MACH 3, zjistil jsem, že občas dochází ke kolizi ovladače JOG bezdrátového se spouštěčem OEM Trig v Machu, tak jsem ho měl odpojený, ovladač zakázaný a přesto to blblo.
čím dál tím víc neumím :)
Uživatelský avatar
azamo
Příspěvky: 604
Registrován: 11. 4. 2014, 7:43
Bydliště: Zlín

6. 7. 2016, 8:59

A nedělá to měnič když brzdí vřeteno ? Zkus to s vypnutým měničem .
Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

6. 7. 2016, 10:12

A což takhle přebrousit a odbrousit ze závitníku všechny zuby a jediný ponechat ? :wink:
tedy pokud dobře chápu postup výroby ...
1800,-Kč je hodně a zlomených také :twisted:
každopádně jsi odvázný se takhle odvázat a jít do neznáma :D :P
asi bych si půjčila závitořez ..
Naposledy upravil(a) pavlaxy dne 6. 7. 2016, 10:43, celkem upraveno 1 x.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8177
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

6. 7. 2016, 10:28

Tenhle trik se dá použít jen na jemné závity (vnitřní, u vnějších je to jedno). Když takhle obrousím závitník M10, tak s ním nemůžu frézovat závity M10, ale třeba závit M14x1.5 pro hydrauliku už ano. Ale stejně je to jen nouzovka, opravdická fréza na závity udělá mnohem víc práce (pokud se nezláme :-) )
Aleš Procháska
chb
Příspěvky: 3803
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

7. 7. 2016, 7:38

to je zajímavé info - že obroušenným závitníkem mohu dělat jen větší průměr závitu je tak nějak jasné, je to dáno průměrem "polotovaru" kdy by břit bral i druhou stranu.

ale proč jen jemný závit ? to je z důvodu, že takto obráběný závit má trochu jiný/větší úhel než je úhel břitu nástroje ?
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22424
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

7. 7. 2016, 7:40

No muzes preci delat jen profil pro stoupani ktere bylo puvodne na tom zavitniku vybrousene

Teda jestli se bavime o tom samem
Zavitnik ma bezne treba tri rady zobku
Odbrousim dve rady zoubku
Zbyde jedna

Zavit se dela zapichnutim do diry na dno a vykrouzenim jedne otocky po spirale

U jednozubeho nastroje by to ovsem mohlo byt jedno
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Suri
Příspěvky: 202
Registrován: 14. 3. 2008, 2:59
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

7. 7. 2016, 7:52

azamo: aha zkusím to vypozorovat, popřípadě i vyzkoušet s vypnutým vřetenem. Díky za nápad.
pavlaxy: tohle jsem zvažoval a probíral s Kvako1 a nakonec jsem se rozhodl pro jistější cestu. Těch neznámých už by bylo moc. Nejde jen o to obrousit všechny zuby až na jeden, ale i o obroušení těla samotného, aby byl manipulační prostor. Nevím, jak moc by bylo vřeteno rádo s takto nevyváženého nástroje a co by říkali hlavně ložiska. S Datronkou můžu dělat závity M5-M10 levé pravé s libovolným stoupáním. Pokud se nezlomí tak to není špatná investice. Až se zlomí, tak budu plakat :cry:
čím dál tím víc neumím :)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22424
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

7. 7. 2016, 7:57

S datronem nebyl problem udelat 2000 zavitu do mosazi
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8177
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

7. 7. 2016, 8:31

chb píše:to je zajímavé info - že obroušenným závitníkem mohu dělat jen větší průměr závitu je tak nějak jasné, je to dáno průměrem "polotovaru" kdy by břit bral i druhou stranu.

ale proč jen jemný závit ? to je z důvodu, že takto obráběný závit má trochu jiný/větší úhel než je úhel břitu nástroje ?
Jemný proto, že například u té M10 je stoupání standardně 1.5 a závit s větším stoupáním s touhle samo domo frézou neudělám. Nejmenší závit který s tím jde dělat *) je M12x1.5 (s odřenýma ušima, malý průměr závitu je o desetinu větší než velký průměr nástroje, což je podmínka) a to už je jemný závit, standard by byl M12x1.75.

*) teoreticky podle tabulek, nezkoušel jsem to
Aleš Procháska
bronek999
Příspěvky: 521
Registrován: 6. 3. 2014, 6:50

7. 7. 2016, 8:45

Stale cakam ze sa toho chytia cinania. A nic.
Vybrusit karbidovy jednobrity (pripadne dvoj, troj brity) nastroj na jeden zavit nemoze byt problem.
Pripadne nechce to skusit niekto tu z fora? Vcelku jednoduchy tvar Obrázek

60-70eur sa mi nechce davat, hlavne ked cinske karbidove dokoncovacie napriklad priemer 8mm stoja od 10 eur.
Robit jeden-dva kusy nema zmysel, ale pri desiatkach kusov by to snad uz slo.
Tie brity by zrejme sli vyrezat napriklad drotom?
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“