hridelove spojky

krytí posuvových šroubů a jiné věci spojene s tématem
PavelZ
Příspěvky: 356
Registrován: 10. 3. 2008, 11:48
Bydliště: Praha

17. 6. 2008, 12:43

Fizol píše:
PavelZ píše: Podle mého Oldham spojka sama o sobě díky té nutné vůli mezi funkčními částmi způsobuje vakl (při vůli 0,05, průměru spojky 20 a šířce pera 8 mm je teoretický vakl ~ 0,4° tedy 20% standardního kroku ... a to bez uvažování průžnosti materiálu).
A to je akože nejaký veľký problém?
Nevím, jestli je to problém, ale při změně smyslu otáčení dík tomu vaklu vznikají rázy a vůle se tím zvětšuje (vymačkávání) a možná to snižuje životnost ložisek. Ale nerad bych zabíhal do debat na téma dynamika ... jen za sebe říkám, že použiju raději dražší nakupované spirálové spojky než Oldhama. Myslím, že Oldham je velmi dobrý pro přenosy velkých krouťáků při stálém smyslu otáčení s relativně pomalými změnami rychlostí.
Fizol
Příspěvky: 355
Registrován: 24. 11. 2006, 6:22
Bydliště: Košice

17. 6. 2008, 12:55

PavelZ píše:
Fizol píše:
PavelZ píše: Podle mého Oldham spojka sama o sobě díky té nutné vůli mezi funkčními částmi způsobuje vakl (při vůli 0,05, průměru spojky 20 a šířce pera 8 mm je teoretický vakl ~ 0,4° tedy 20% standardního kroku ... a to bez uvažování průžnosti materiálu).
A to je akože nejaký veľký problém?
Nevím, jestli je to problém, ale při změně smyslu otáčení dík tomu vaklu vznikají rázy a vůle se tím zvětšuje (vymačkávání) a možná to snižuje životnost ložisek. Ale nerad bych zabíhal do debat na téma dynamika ... jen za sebe říkám, že použiju raději dražší nakupované spirálové spojky než Oldhama. Myslím, že Oldham je velmi dobrý pro přenosy velkých krouťáků při stálém smyslu otáčení s relativně pomalými změnami rychlostí.
O tej zväčšovaní vôle by som radšej pomlčal. Už nejaký čas mám zopár origo spojok OLDHAM(nie HOMO DOMO), asi nie je plast ako plast, a sú také aké boli keď boli nové. Výhodu to má, že sa to dá na hriadeľ naskrutkovať v demontovanom stave.(neviem ako by som tú spojku dotiahol, ak spoj medzi motorom a skrutkou mám úplne zakrytý).
PavelZ
Příspěvky: 356
Registrován: 10. 3. 2008, 11:48
Bydliště: Praha

17. 6. 2008, 1:03

Zcela dávám za pravdu, že montážně je Oldham naprosto super, zvlášť když je spojka v dutině, kam se nedostane ani denní světlo, natož maník s imbusákem :)
Uživatelský avatar
sysel
Příspěvky: 655
Registrován: 12. 6. 2007, 9:24
Bydliště: Šenov u Ostravy
Kontaktovat uživatele:

17. 6. 2008, 4:36

Moje spojka má vůli minimální, je tam 0,02 přesah, čili je dost natěsno... Je pravda že časem se to uvolní, ale myslím že to na nějakou dobu bude stačit. Strejda který má origo Oldham (svěrné) spojky od Microconu si do nich stejně dělal ty středové unášeče znova, protože ty originály měly vůli až 2 desetiny, takže si udělal na těsno a na BF20 mu to jede už rok a bez problémů a právě mi doporučil ať nekupuju, že si je mám vyrobit...
5/2007 přístup na přestavěnou BF20
5/2009 dokončeno vlastní CNC
http://cnc.usysla.eu/
Fizol
Příspěvky: 355
Registrován: 24. 11. 2006, 6:22
Bydliště: Košice

20. 6. 2008, 6:59

Musím nakoniec uznať, že zas OLDHAM spojky a servo, tak to nebude ono.
1kw servo mi to rozbilo za pár hodín. Na druhej strane s krokáčmi mi to chodilo takmer 2 roky :wink:
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22432
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

7. 7. 2009, 8:17

nasel jsem rozumneho dodavatele vlnovce na pruzne spojky
prumery 30mm a vic
cca pul metru tohoto vlnovce neco prez 400 bez DPH
pricemz na spojku se pouzije 30-50mm na kazdou

tim padem by bylo mozne vyrabet vcelku dost levne spojky vhodne predevsim pro servomotory

byl by o ne zajem?
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Fizol
Příspěvky: 355
Registrován: 24. 11. 2006, 6:22
Bydliště: Košice

8. 7. 2009, 5:30

robokop píše:nasel jsem rozumneho dodavatele vlnovce na pruzne spojky
prumery 30mm a vic
cca pul metru tohoto vlnovce neco prez 400 bez DPH
pricemz na spojku se pouzije 30-50mm na kazdou

tim padem by bylo mozne vyrabet vcelku dost levne spojky vhodne predevsim pro servomotory

byl by o ne zajem?
Ja niečo také stále hľadám. Bližšie informácie by neboli?
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22432
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

8. 7. 2009, 6:38

zatim to neexistuje takze asi ne
ale nasel jsem vhodnej material za prijatelnou cenu
tak ze se ptam jestli je zajem
kdyz ano tak se s tim da pak neco delat
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „Ostatní mechanika“