Vysoce přesný CNC soustruh

Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

13. 3. 2015, 8:56

robokop píše:zabari
obycejne s sebou nosivam dva az tri laserove interferometry
Fuj.... my válčíme konvenčníma a Ty na nás hned s atomovkou, to není fér, to se nedělá. :lol:
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

13. 3. 2015, 8:59

dík za radu....
pořizuji digitální mikroskop, k tomu monitor minimálně 40" (protože už taky kulový vidím), jen nevím, co je to ten pasametr, ale to nevadí, google snad poradí...

A pro "našeho samotného velkého šéfa"....
to víš, já jsem chudá socka, na takový udělátka, co ty běžně nosíš po kapsách já nemám :rofl:
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22413
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

13. 3. 2015, 9:56

jo a z granitovejch desek jsem si nechal delat schody do veze u svy haciendy :-D
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8927
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

13. 3. 2015, 11:37

A sakra, to je zase třeskutého humoru a konkrétní odpověď na konkrétní otázku žádná, pouze obligátní seznam doporučené literatury, navíc krapet mimo, na toleranční pole děr jsem se fakt neptal :roll:
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22413
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

14. 3. 2015, 7:17

presnou toleranci ti nepovim ale kdysi jsem chtel udelat na cinanovi z makra 12 diru asi 40-50mm hlubokou a udelal jsem ji nozem tak ze se to chovalo stejne (daval jsem dovnitr tycku vykuchanou z nejake tiskarny)
rozhodne ten cinan nebyl mikronovej, ani granitovej ani jsem nepouzil supportovou brusku
nakonec jsem tu tycku prejel pilnikem abych to kouzlo zrusil protoze nesla poradne zastrcit, musel bych dlouho celat nez by utekl vzduch
pocitej tedy nejaka stovecka
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
chb
Příspěvky: 3803
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

14. 3. 2015, 9:22

obdobně se chová vstřikovací tryska (ale toleranci nevím)
byl to jeden z mých prvních pokusů - ji roztočit ve vrtačce a imitovat ložisko, a stačila kapka oleje, aby se toto ložisko okamžitě rozpálilo k neudržení.

jinak koukám na videa toho pána, chce to umět anglicky, nevykládá to jednoduše, ale ví o čem mluví. Není to jen divadélko, vykládá to ale stylem pro řekněme amatéry. (sám o tom mluví jako o základech pro prototypové konstruktéry) Říká třeba známé a logické věci, ale umí je dát do souvislostí, které by mne nenapadly. A některé věci jsou i dost poučné a pro mne nové.
A co se týká příměrných desek, je vidět, že s nimi a na nich pracuje celý život ...
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

14. 3. 2015, 12:20

chb píše:obdobně se chová vstřikovací tryska (ale toleranci nevím)
byl to jeden z mých prvních pokusů - ji roztočit ve vrtačce a imitovat ložisko, a stačila kapka oleje, aby se toto ložisko okamžitě rozpálilo k neudržení.

jinak koukám na videa toho pána, chce to umět anglicky, nevykládá to jednoduše, ale ví o čem mluví. Není to jen divadélko, vykládá to ale stylem pro řekněme amatéry. (sám o tom mluví jako o základech pro prototypové konstruktéry) Říká třeba známé a logické věci, ale umí je dát do souvislostí, které by mne nenapadly. A některé věci jsou i dost poučné a pro mne nové.
A co se týká příměrných desek, je vidět, že s nimi a na nich pracuje celý život ...
Dílce pro vstřikovací čerpadla (pístky, trysky, pouzdra - válce) jsou broušené a pak lapované, přičemž jsou párované (protože je udělat jako nepárované při potřebných přesnostech současná strojařina skoro neumí - respektive neumí v serií za akceptovatelné peníze). Vůle na tryskách jsou 0,0025 až 0,0040 - míň se okamžitě zadře, víc netěsní.
Brousí se na Tschudinech, dílce jsou tak 5x menší než ten demošpunt :mrgreen: na tom videu (tzn. procesní síly jsou podstatně menší, dilatace vlivem změn teploty taky podstatně menší), vlastní bruska váží asi tak 20x :) víc než ten přerostlý granitový Mahos :shock: na tom videu.
O tom, jestli na těch granitových deskách pracuje celý život - to je otázka - ale jen poznámka - pokud chceš měřit cokoli v těchto přesnostech, tak se dílců vůbec nesmíš dotýkat rukama - místnost musí být pečlivě klimatizovaná a pro manipulaci se používají takové dřevěné pinzety nebo držáky, pokud se něco musí vzít do rukou, tak jen zcela krátce a na rukách musí být niťené rukavice ( protože se ruce potí a pot pro přesná měřidla je konečná, navíc tělo má vyšší teplotu, jakmile na cokoli šáhneš, okamžitě jdou míry do xxxxx, protože dílec dilatuje). Když bych si je na přesná měření, když jsem byl nějakou dobu před r.89 v měrovém středisku nevzal, a vedoucí to zjistil, automaticky jsem byl bez premií, dvakrát po sobě by byla konečná - "svévolné ničení přesných měřidel" (Johansonnek) a "cílená sabotáž kontrolní činnosti" (používání postupů, které zaručují měření nesmyslů)
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

14. 3. 2015, 5:07

2 milan584 pokud jsi pracoval v metrologickém ústavu tuším na Lesné, tak se jen musíš smát, co? Já tam jezdil certifikovat měřidla na hlavně kanónů s přesností na 0,0001 mm (ano desetitisícina) a vím, co dělala přítomnost více lidí než jednoho s přesností. Viděl jsem, jak roste metrová johansonka sáláním infra vyzářeného tělem přes okno dveří. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, co dokáže 0,5°C na dvou metrech. Běžně měřím v tisícinách a přesněji (0,0001) laserem. Bohužel se mi nevejde do kapsy, ale do dosti velkého kufru. Takže pro všechny teoretiky: pánové, pokud si myslíte, že vyrábíte na tisícinu přesně, a v neklimatizované místnost, a i kdyby, bez tepelné kompenzace, tak na to velmi rychle zapomeňte a říkejte, že děláte (když Bůh dopustí) tak nejlépe do půl mikronu a spíše hůř. To myslím u malých věcí. Na nějaké měření IR teploměrem ihned zapoměňte, nejlépe se osvědčil kontaktní teploměr. Mám dva a měří cca v 0,1°C proti sobě, což je takřka vynikající pro mé potřeby. Třeba při broušení skládaného ložete na šířce 2 metry a šesti dílech (každý se brousil zvlášť), jsme se dostali na jednotlivých přechodech pod 0,01 mm jaké je to IT jsem nezkoumal, ale určitě by to už přešlo do mínusu). Jeden kousek přebrousíš a všechny předchozí znovu, lépe a radostněji. Bez teploměrů, zakrývání před slunkem (už Bohuš říkal: Víš, jaká je slunko sviňa?) to jednoduše nejde dělat. Co mi pomůže, že mám např Sylvac s rozlišením 0,0001 mm a rozdíl mezi etalonem a kusem třeba 5 - 10°C? Kdo tohle nemá všechno zmáknuté, tak se , prosím, nebijte v prsa, jak přesně děláte. Pokud chci dělat v mikronech, musím umět měřit a mít stroj v přesnosti o řád lepší, tak to prostě je! Pokud se někdo dočetl až sem, má u mne pivo, pokud se potkáme. Pražáci mají naději, až tam zase někdy pojedu. Hezký den všem.
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5093
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

14. 3. 2015, 5:23

Josef píše:2 milan584 pokud jsi pracoval v metrologickém ústavu tuším na Lesné, tak se jen musíš smát, co? Já tam jezdil certifikovat měřidla na hlavně kanónů s přesností na 0,0001 mm (ano desetitisícina) a vím, co dělala přítomnost více lidí než jednoho s přesností. Viděl jsem, jak roste metrová johansonka sáláním infra vyzářeného tělem přes okno dveří. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, co dokáže 0,5°C na dvou metrech. Běžně měřím v tisícinách a přesněji (0,0001) laserem. Bohužel se mi nevejde do kapsy, ale do dosti velkého kufru. Takže pro všechny teoretiky: pánové, pokud si myslíte, že vyrábíte na tisícinu přesně, a v neklimatizované místnost, a i kdyby, bez tepelné kompenzace, tak na to velmi rychle zapomeňte a říkejte, že děláte (když Bůh dopustí) tak nejlépe do půl mikronu a spíše hůř. To myslím u malých věcí. Na nějaké měření IR teploměrem ihned zapoměňte, nejlépe se osvědčil kontaktní teploměr. Mám dva a měří cca v 0,1°C proti sobě, což je takřka vynikající pro mé potřeby. Třeba při broušení skládaného ložete na šířce 2 metry a šesti dílech (každý se brousil zvlášť), jsme se dostali na jednotlivých přechodech pod 0,01 mm jaké je to IT jsem nezkoumal, ale určitě by to už přešlo do mínusu). Jeden kousek přebrousíš a všechny předchozí znovu, lépe a radostněji. Bez teploměrů, zakrývání před slunkem (už Bohuš říkal: Víš, jaká je slunko sviňa?) to jednoduše nejde dělat. Co mi pomůže, že mám např Sylvac s rozlišením 0,0001 mm a rozdíl mezi etalonem a kusem třeba 5 - 10°C? Kdo tohle nemá všechno zmáknuté, tak se , prosím, nebijte v prsa, jak přesně děláte. Pokud chci dělat v mikronech, musím umět měřit a mít stroj v přesnosti o řád lepší, tak to prostě je! Pokud se někdo dočetl až sem, má u mne pivo, pokud se potkáme. Pražáci mají naději, až tam zase někdy pojedu. Hezký den všem.
Naprostý souhlas, jak se budeš chystat do Prahy zkusíme udělat nějakou hospodu :-) V nehorším zase čínu.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
sisi
Příspěvky: 346
Registrován: 11. 10. 2013, 7:49

14. 3. 2015, 5:39

Mám u tebe pivo. Ne to ne, ale protože nejsem strojař tak je to pro mne velmi zajímavé a určitě vše čtu jedním dechem celé. Dík :D
Krása pomíjí, blbost je věčná
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

14. 3. 2015, 5:53

mě by docela zajímalo když vezmu ten výrobek a půjdu ho někam změřit na ty desetitisíciny a potom ho půjdu změřit někam jinam jestli naměřej to samé... a nebo když půjdu druhý den do té samé měřící místo..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

14. 3. 2015, 6:09

2lubos: kdy přijedu zatím nevím, příští víkend tam jede manželka, já nemám čas. Dám samo dopředu vědět.
2RaS: dle mých zkušeností pokaždé jinak. Záleží na okolnostech. Pokud máš měřidla např. s přesností např. 0,001, tak říkej, že umíš měřit s přesností cca 0,003 mm. Je spousta vnějších vlivů, přesnost měřidla, etalonů, teplota a co já vím, co ještě. Zkrátka nemáme nikdo doma laboratorní podmínky a čas počkat, až se výrobek tepelně stabilizuje v klima místnosti, nedokážeme eliminovat vlastní tělěsné vyzařování atd.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

14. 3. 2015, 6:19

já si právě taky myslím že jinak.. ale jestli se třeba trefěj do těch 0,0003 když teda měřej na 0,0001
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

14. 3. 2015, 6:33

To:Josef
mám u tebe dvě piva, protože jsem si to musel přečíst dvakrát, než jsem pochopil, o čem to vlastně s milan584 píšete :D
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

14. 3. 2015, 6:38

RaS píše:mě by docela zajímalo když vezmu ten výrobek a půjdu ho někam změřit na ty desetitisíciny a potom ho půjdu změřit někam jinam jestli naměřej to samé... a nebo když půjdu druhý den do té samé měřící místo..
Pokud je to měrové pracoviště adekvátně vybavené a ví, co dělá, tak se v 0,001 přesnostech měřit celkem dá. Ovšem čím jsou dílce větší, tím to je větší tragedie (zdaleka nelineárně) a sumy za měřidla a etalony (Johanssonky) pak jsou celkem strašné.
Samozřejmě vždy platí - pokud se chce spolehlivě měřit na 0,001, (s absolutní jistotou a opakovatelností), tak musí být použité měřidlo s přesností o řád vyšší - tj.s přesností na 0,0001 i měrky adekvátní třídy - běžné dílenské jsou zcela k ničemu (doporučuju se zkusit podívat, co stojí třeba pořádné Johanssonky nebo pořádný mikrokátor od CEJ)
Hlavně ale to místo nesmí vypadat jako to na tom videu - to je opravdu komedie.
Odpovědět

Zpět na „videa“