Bambulab

http://www.reprap.org/wiki/Main_Page" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4918
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

20. 6. 2023, 3:13

To Robocop: KIT cca kolem tisice a k tomu cca min 300 za tunerske dily + hromada věcí do tisku. Dotykáč, CAN, Raspberry, kovová ložiska, všechny lepší větráčky atd, atd, atd.
To Luboš: v energo řetezu je cca 20 vodičů. Ty tiskošky jedou 365dni/24 hodin a nejdražší licna na světě to prý nevydží déle než rok a to stoji metr naprostý nesmysl. Tady mi digital opravdu smysl dáva. Zbytek naprosto jasně popsal Robocop.
lubbez
Příspěvky: 3172
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

20. 6. 2023, 7:18

U CNC mašiny to chápu a dává to smysl, ale u 3D tiskárny?
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22423
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

20. 6. 2023, 8:01

To dava smysl uplne ze stejnych duvodu
Velke mnozstvi narku nad tiskarnami je prave kvuli konektorum a prelamanym kabelum. Mnohdy to i horelo.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
miv
Příspěvky: 799
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

20. 6. 2023, 10:09

robokop píše: 20. 6. 2023, 8:01 To dava smysl uplne ze stejnych duvodu
Velke mnozstvi narku nad tiskarnami je prave kvuli konektorum a prelamanym kabelum. Mnohdy to i horelo.
To máš absolutní pravdu. Ta sběrnice plus napájení navíc dává možnost u "často demontovaných" dílů udělat konektory, které jsou dotykové, takže při demontáži/montáži nic neodpojuješ. To je za mne také největší minus u mé bambulabky. Očekávám, že se ty konektory dříve či později ulámou. A jsem nakrknutý už předem.
lubbez
Příspěvky: 3172
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

21. 6. 2023, 8:07

Asi zjevně používáte jiné tiskárny než já, nebo tisknete úplně něco jinýho. U2+ mám pět, možná šest let, U3 ext o rok míň. Vytisknul jsem tak 100 kilo filamentů. Zatím pouze mažu vedení a šrouby a měním podle potřeby trysky. Nic jsem neměnl a ani neplánuju měnit, i když kecám objednal jsem si nové skleněné podložky.
Běžná - myslím tím drtivá většina - deska RAMPS nějak CAN neumožňuje. Druhak postrádá smysl udělat sběrnici CAN a u každého koncového zařízení zase dekodér. Možná pokud bude mým cílem tunit, nebo budu používat naprosto speciální filamenty tak potom ano. Na běžný tisk, myslím tím běžná stolní 3D tiskárna to asi není nutné. Sice se teď objevuje dost tiskáren s "Malinou", kde jsou ty možnosti větší, ale opět je otázka, co má být cílem tuning nebo tisk? Já jsem šel cestou drahých ale extrémně spolehlivých tiskáren s uzavřeným SW, ale nelituju.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22423
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

21. 6. 2023, 8:25

Tak v dobe kdy byli pouze krokove motory a zacinali serva si spousta lidi rikalo to same. Dnes i nejmensi stroje obcas dostavaji serva protoze i tam to prinasi drobne vyhody. Ale samozrejme je i dost lidi co zustane u krokacu...

Ty pouzivas uzavrene komercni reseni, tam je to dane. Nic jineho nedava smysl protoze k tomu nebude podpora.

Spousta vytunenych tiskaren uz dnes ma hodne progresivnich komponent o kterych se nemuze zdat ani cnc strojum za miliony. Treba adaptivni rizeni za pomoci akcelerometru...
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
lubbez
Příspěvky: 3172
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

21. 6. 2023, 9:25

Tisknou ty vytuněný tiskárny líp? Ne. Třeba je ovládání uživatelsky přívětivější, nebo jsou tam nějaké senzory ....Tisknou třeba rychleji, ale to není zas až taková výhoda. Většina filamentů má doporučené rychlosti a překvapivě vlastnosti modelu se mění i s tou rychlostí. Taky bych raději tisknul 10 hodin místo 20, ale nejde to protože tisknu výrobek na který jsou nějaké požadavky. Samozřejmě se bavíme o běžných filamentech. Co se týká uzavřeného/otevřeného systému. Jsem přesvědčenej, že tým vývojářů je schopnější než já. Pokud je v oběhu dostatečný objem funkčních výrobků, tak není co řešit. A až mi tiskárna přestane stačit, koupím si novou opět od velkého výrobce.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4918
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

21. 6. 2023, 10:30

Přesně tak Robocop vždy přesně udeří hřebíček na hlavičku. Akcelometry zrovna ted programátoři Voronu zapracovávávají do systému :-) Další přidanou hodnotou je webové rozhraní pro kamery, sdílení, řízení, atd. Možna udělám samostatné vlákno stavby až vybalím krabici.
miv
Příspěvky: 799
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

21. 6. 2023, 10:39

elbarto píše: 21. 6. 2023, 10:30 Přesně tak Robocop vždy přesně udeří hřebíček na hlavičku. Akcelometry zrovna ted programátoři Voronu zapracovávávají do systému :-) Další přidanou hodnotou je webové rozhraní pro kamery, sdílení, řízení, atd. Možna udělám samostatné vlákno stavby až vybalím krabici.
Ona s tím dost hnula právě ta bambulabka. Trochu rozvířila stojaté vody a to je dobře. Hodně výrobců a i vývojářů se inspirovalo (a probudilo) a opět se to celé pohne dál.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22423
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

21. 6. 2023, 10:42

na otazku zda tisknou lip odpovim situaci kterou jsem zazil
byl tu u me majitel firmy ktera tyhle znackove tiskarny za 200 000 a pod. prodava...
koukal nejak zarazene na vytisky co se tu u me bezne povaluji
po chvili se zeptal z ktere tiskarny to je
kdyz jsem mu rekl ze z potuneneho endera za 4000 tak mi zprvu neveril
po chvili debateni a dukazu prohlasil ze ty jeho stroje za 200 takhle pekne netisknou
kdyz jsem byl u nich tak jsem to musel potvrdit

vetsina brandovanych filamentu ma svoje doporucene rychlosti protoze to na te tiskarne od stejne znacky takto jde nejlip ale neznamena to automaticky ze to na jine tiskarne nelze tisknout 2x rychleji a soucasne s lepsim vysledkem


lubbez píše: 21. 6. 2023, 9:25 Tisknou ty vytuněný tiskárny líp? Ne. Třeba je ovládání uživatelsky přívětivější, nebo jsou tam nějaké senzory ....Tisknou třeba rychleji, ale to není zas až taková výhoda. Většina filamentů má doporučené rychlosti a překvapivě vlastnosti modelu se mění i s tou rychlostí. Taky bych raději tisknul 10 hodin místo 20, ale nejde to protože tisknu výrobek na který jsou nějaké požadavky. Samozřejmě se bavíme o běžných filamentech. Co se týká uzavřeného/otevřeného systému. Jsem přesvědčenej, že tým vývojářů je schopnější než já. Pokud je v oběhu dostatečný objem funkčních výrobků, tak není co řešit. A až mi tiskárna přestane stačit, koupím si novou opět od velkého výrobce.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
miv
Příspěvky: 799
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

21. 6. 2023, 10:53

lubbez píše: 21. 6. 2023, 8:07 .... Druhak postrádá smysl udělat sběrnici CAN a u každého koncového zařízení zase dekodér.
To rozhodně není pravda. Takové řešení totiž extrémně zjednodušuje kabeláž. Například v autech je to dnes přesně takto. Ten "dekodér" je jednočip za pár haléřů a současně se může chovat jako inteligentní periferie. Takže samé výhody a sociální jistoty - jak se říká.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4918
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

21. 6. 2023, 2:19

Presně tak, znalost stroje a jeho seřízeni je jediná záruka uspěchu. Těžko vytunim Bambulaba, kterého vyndám z krabice, oprosti hromadě dílů a kilu šroubků co mi přijde v bedně a dám si to pěkna na atomy :-)
lubbez
Příspěvky: 3172
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

21. 6. 2023, 6:52

Omlouvám se, že jsem si dovolil říct svůj názor. :arrow: Již se to nestane.
miv
Příspěvky: 799
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

21. 6. 2023, 7:08

lubbez píše: 21. 6. 2023, 6:52 Omlouvám se, že jsem si dovolil říct svůj názor. :arrow: Již se to nestane.
No to sis tedy dovolil dost . Asi budeš muset jít klečet na hrách. A nebo tě paní učitelka nechá po škole. :P
miv
Příspěvky: 799
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

21. 6. 2023, 7:14

elbarto píše: 21. 6. 2023, 10:30 Možna udělám samostatné vlákno stavby až vybalím krabici.
Rozhodně založ vlákno. Podle mne má Voron šanci na to, že může časem konkurovat i opravdu drahým tiskárnám. Ta sběrnice tomu dává právě tuto šanci. Bude totiž poměrně snadné doplňovat další periferie (třeba zásobník pro automaticky výměnné hlavy jako jsou u CNC frézek).
Odpovědět

Zpět na „Rapid prototyping - stereolitografie - 3D tisk - 3D skenery - RepRap a související projekty“