dotaz bn 102

Pravidla fóra
toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem
Odpovědět
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3617
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

19. 3. 2010, 10:28

capumpor píše:Taky by mě to zajímalo, co je to mašinu. Je pěkná, ale kde máš harmoniku? BN101 jí má, ne?
Ten svěrák je libovej. Na první pohled skoro jako origo. Taky mě to čeká, pokud se mi ho nepodaří sehnat, o čemž pochybuju. Zkusím asi použít nějaký menší sériově dělaný svěrák.

Ten můj vřeteník s řemenicí a má jen stupnici od nuly do 62°. Takže je to asi opravdu pro broušení nakulato. Navíc to neštimuje. Když je to na nule, tak osa vřetene není rovnoběžná s základní deskou. Asi protože je to poskládané z více kusů, což je znát i podle nátěru.
Jo to je BN 101,je asi tříčtvrtinová od 102
Tak harmonika na tom origo určitě nebyla,protože na sloupu je podélná ryska (druhá fotka) a naspodu je pevně uložený nonius takže úhel natáčíš jinak než u BN 102 ,ale už mě napadlo to tam dát akorát by to dole nesmělo být přidělaný a vždycky by se to muselo zvednout.
Toto mám jako brusku v příruční dílničce pod barákem :lol: na fajnový věci a už se něco nabrousila :wink:
v garáži mám ještě BN 102

Tak svěrák jsem chtěl původně taky koupit ale stejně bych to musel celý předělat tak jsem fikl špalek železa a snažil se to udělat co nejjednodušší a podobnej jak originál ale zjistil jsem ,že ten odkrytej šroub je na pi :wink: párkrát s tím něco přelízneš a máš to na něm a v matici a hned se to zadře,tak jsem na to udělal ještě kryt a je to v poho

To nevadí,že ti nesedí osa,čárku odbrousíš ,upneš to na frézku,dáš trn na to hodinky vyrovnáš do nuly a čárku na kozlíka zase čmrkneš.Dělal jsem tak všechny ,protože byly všechny na gule.Problém je ale v tom,co jsem psal výš,že ty obvodové noniusy moc přesné nejsou :cry: .

Jak budu mít čas tak bych si chtěl udělat ,ještě menší kozlíky a svěrák na tu menší brusku a tady ten bych dal k BN102 abych to nemusel přenášet jak kočka koťata.
Tam si pak ty obvodové noniusy odvalím a ty budou sedět :lol:
velké mají průměr 115mm ,menší udělám 1:1,3
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

19. 3. 2010, 11:17

tumlik píše: To nevadí,že ti nesedí osa,čárku odbrousíš ,upneš to na frézku,dáš trn na to hodinky vyrovnáš do nuly a čárku na kozlíka zase čmrkneš.
To nebude tak jednoduché. Udělat jednu rysku by bylo v pohodě, ale mám stupnici jak na tom, jak ty říkáš, kozlíku, tak na tom vřeteníku. Navíc ty průměry, kde jsou stupnice nejsou stejné. Na kozlíku je větší.
Takže leda udělat jednu celou stupnici znova na kozlík a nebo dát kroužek s ryskou na ten vřeteník a přilepit.
A jelikož ta druhá možnost je jednodužší a nebudu nic níčit, tak se mi zamlouvá více. :wink:
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3617
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

19. 3. 2010, 11:35

To neznám :lol: vyfoť to
Na kozlíku je vždycky na jedné straně "čárka" a na druhé stupnice
na základní desce je vždycky stupnice a na koncových dílech ať jsou jakékoli jsou vždy čárky :D
mám ještě jednu děličku "takúto malů" :lol:
a tam jë to přesně obráceně,ná základně je "čárka" ,kozlík je jasnej a koncový díl má stupnici :wink:
kužel Mk4,dvě dělící kola za sebou,vymakaný systém nastavení úhlu čela,moc šikovná padne perfektně do ruky a dělá se s ní líp jak s velkým vřeteníkem ze 102 :wink:
Přílohy
P1040927.jpg
P1040926.jpg
P1040925.jpg
P1040924.jpg
P1040923.jpg
P1040922.jpg
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
trnkav
Příspěvky: 1001
Registrován: 12. 8. 2006, 9:45

20. 3. 2010, 6:52

Včera jsem koupil tento přípravek na šroubovice. Nevíte k jaké je brusce. Jsou tam česká ložiska. Je nový, ještě na něm je vazelína.
Na dalších obrázcích jsou radiusové orovnávače. Nevím jak na tom zeleném nastavit požadovaný radius. Mám doma 1U a na tu je velkej.
Přílohy
Orovnávač velký.JPG
Orovnávač malý.JPG
roubovice.JPG
Naposledy upravil(a) trnkav dne 21. 3. 2010, 6:19, celkem upraveno 1 x.
MN 80, R 12, Mazak QT8, VR2, V20, LR2, UME 200-2x, KV-250,
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

20. 3. 2010, 9:21

tumlik píše:To neznám :lol: vyfoť to
Tak jsem to nafotil. Brusku ještě nemám doma, tak zatím jen na frézce.
Na té celkové fotce je dobře vidět jak stupnice nesouhlasí a jde to zkopce.
Když to vřeteno otočím, tak aby byla T drážka dole, je tam jen jedna ryska a ta bude dobrá, protože už jí někdo opravoval. Tak to budu používat takto a bude to v poho.
Schválně jsem si také kontroloval vingl na kozlíku a taky to nemám přesné. Na nule jsem si to vyrovnal uchylkoměrem a pak to otočil o 90° a nestačil se divit. Na zhruba 30mm to ujíždí o desetinu.
A ta řemenička na vřeteníku je dodělávaná, takže původně to byl také ruční vřeteník.
To trnkav:
Ten přípravek na poslední fotce by mohl být z BN102, ale ty orovnávače jsou z hrotové brusky, protože ty mívají šikmou plochu na stole. Ten zelený je z brusky řady U. Takže 1, 2, 3, 5 nebo 7U.
Přílohy
vřeteník3.JPG
vřeteník2.JPG
vřeteník1.JPG
trnkav
Příspěvky: 1001
Registrován: 12. 8. 2006, 9:45

21. 3. 2010, 6:25

Jestli chlapi kvůli těm noniusum neděláte zbytečnej humbuk. Já si taky stěžoval u známého brusiče, že mi nesedí noniusy. On mě ujistil že jemu taky ne, a že je to jen na hrubé nastavení. Vyrovnání prý vždy na hodinky. Jak toho docílit u různých nástrojů to netuším, ale i kdyby nonius seděl, stejně se podle mě v 0,01 na rozměr netrefíte. Takže zase hodinky.
MN 80, R 12, Mazak QT8, VR2, V20, LR2, UME 200-2x, KV-250,
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3617
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

21. 3. 2010, 12:17

trnkav píše:Jestli chlapi kvůli těm noniusum neděláte zbytečnej humbuk. Já si taky stěžoval u známého brusiče, že mi nesedí noniusy. On mě ujistil že jemu taky ne, a že je to jen na hrubé nastavení. Vyrovnání prý vždy na hodinky. Jak toho docílit u různých nástrojů to netuším, ale i kdyby nonius seděl, stejně se podle mě v 0,01 na rozměr netrefíte. Takže zase hodinky.
:D svým způsobem máš pravdu ,ale já vím,že to značení jde udělat mnohem přesnějc a toho půl stupně mě tak nějak pořád leží v žaludku navíc na tak velkým průměru ,holt je to udělaný fušersky a to mi nikdo nevymluví .
Viděl jsem kdysi německou nástrojovku,ta měla noniusy na úhly broušený,jedna čárka jak druhá krásně vyrýsované,proti nim byla nula a vedle dělení na půl a čtvrt stupně.Prostě jak noniusy na rýsovacím prknu,no nádhera podle které se dá fakt dělat :wink: Když se pak juknu na kozlíka BN102 tak bych brečel

TIP: v 99prct. ti půjde především o nastavení "nuly" v obou osách vůči té dorazové ploše a nebo vůči T drážce podle toho co je tam za základnu.
Na té menší děličce co jsem tu fotil je správňácká vifikundace :lol: a fakt sedí !!
Je to aretační kolík nuly (v kroužku) kterej tam zasuneš a máš nastavenou nulu aniž bys cokoli měřil a hodinkoval to stejný je i na základně vůči kozlíku.Prostě je to svrtaný k sobě v absolutní nule
Plánuju to udělat stejně i na děličce BN102 akorát díry udělám kuželové a do toho broušenej kolík s nějakým rádlovaným koncem a bude to PIPI :wink:
Přílohy
P1050215.JPG
KOLÍK.JPG
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Stařec
Příspěvky: 1
Registrován: 27. 4. 2010, 5:14

27. 4. 2010, 5:31

Pánové zdravím Vás. Poptávám návod k brusce BN 102 nejlépe v elektronické podobě. Pokud ho někdo můžete nabídnout budu rád. Díky.
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

5. 7. 2010, 12:50

Pro ty co marně shání vřeteník k nástrojovce. Tady jeden máte. http://www.aukro.cz/item1109719126_deli ... frezu.html
Nejspíš to není origo BN102, ale určitě použitelný. A lepší než vyrábět.
Hardmesr
Příspěvky: 423
Registrován: 12. 2. 2009, 9:05
Bydliště: Jižní Morava

6. 7. 2010, 7:07

řekl bych, že to na BN 102 je
NC soustruhy s ŘS Sinumerik 810T a 840D, YASNAC LX3. CAM KOVOPROG 2.7 až 4.13
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

18. 10. 2010, 5:28

Kdo schání příslušenství ke kameníčku, aktuálně doporučuji mrknout na Bazoš.
Sběratel strojů :-)
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

6. 12. 2010, 7:39

Co zase oživit téma o nástrojovkách?

Při mám brouzdání po inzerátech jsem narazil na další pracovní vřeteník k BN102. Zrezlý je snad jen povrchově. http://inzerat.i-bazar.cz/1814644-delic ... 2-morse-5/

Já zase shnáním příruby pro kotoučky. Nemá někdo něco?
Sběratel strojů :-)
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3617
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

6. 12. 2010, 9:08

Jsem pro, já zase narazil na http://stroje.bazos.cz/inzerat/8122075/ ... U-H250.php
není to ta tvoje? tato vypadá moc dobře a všiml jsem si, že je na ní nějakej dobastl s T drážkou na to úhlování šroubovice jak jsme se tuhle o tom bavili, to by se dalo spáchat
chtělo by to založit zvláštní notýsek, tady se to ztratí :D
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

6. 12. 2010, 9:48

tumlik píše: chtělo by to založit zvláštní notýsek, tady se to ztratí :D
Tak už je v sekci konvenční obrábění.
Sběratel strojů :-)
milan252
Příspěvky: 122
Registrován: 25. 1. 2009, 7:26
Bydliště: Odry

24. 12. 2010, 3:27

Tak jsem se zase dostal na chvíli ke kreslení. Možná z toho bude něco někoho inspirovat.
Snad se teď dostanu i k výrobě. Ta dělička už není díky Tumlíkovi aktuální.
Mimochodem ty jeho strány jsou super, můžeme být pyšní,
že tu máme někoho takového mezi sebou.
Milan
Přílohy
sestava.JPG
Sestava 2.JPG
detail noniusu.JPG
Odpovědět

Zpět na „Nákup“