Jaký CAD pro hobby použití?

CAD software, shareware, freeware
Odpovědět
Mambo
Příspěvky: 315
Registrován: 5. 4. 2007, 5:38
Bydliště: Turnov/Liberec

7. 4. 2008, 9:07

V nejakych prezencnich materialech pro Solidworks 2008 sem snad videl tazeni telesa po krivce, ale asi by to bylo nakonec mnohem slozitejsi nez to delat klasickym zpusobem :roll: .
PavelZ
Příspěvky: 356
Registrován: 10. 3. 2008, 11:48
Bydliště: Praha

8. 4. 2008, 10:38

Podle mého by by se měl ideový návrh jakékoliv konstrukce začít napřed ve 2D obyčejnou tužkou na papír resp. použít nějaký 2D CAD (AutoCAD např.).
Teprve po nějakém rozumném rozměrovém o prostorovém návrhu by se mělo přistoupit ke 3D modelování.
Já používám AutoCAD pro 2D + tužka/papír a Alibre pro 3D. Free Alibre není špatný soft, pro domácí použití postačuje, ale dost mu chybí, že free verze je bez knihovny (kreslit spojovací materiál apod. zdržuje) a vůbec dost ořezaná. Jinak Alibre je téměř celý programovaný v JAVĚ, což si myslím není zrovna nejšťastnější řešení, s ohledem na rychlost a třeba i zabezpečení (btw. tak mizerně naprogramované licencování jsem u podobného softwaru snad nikdy neviděl, dávaj tak světu docela pěknej softík téměř zdarma).
Invertor je také docela dobrý software, ale jak už někdo výše naznačil, některé, podle mne relativně jednoduché, typy modelování nezvládne (u mne skončil tím, že nedokázal vymodelovat cylindrickou vačku).
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8174
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

8. 4. 2008, 12:05

PavelZ píše:Podle mého by by se měl ideový návrh jakékoliv konstrukce začít napřed ve 2D obyčejnou tužkou na papír resp. použít nějaký 2D CAD (AutoCAD např.).
Teprve po nějakém rozumném rozměrovém o prostorovém návrhu by se mělo přistoupit ke 3D modelování.
Já používám AutoCAD pro 2D + tužka/papír a Alibre pro 3D. Free Alibre není špatný soft, pro domácí použití postačuje, ale dost mu chybí, že free verze je bez knihovny (kreslit spojovací materiál apod. zdržuje) a vůbec dost ořezaná. Jinak Alibre je téměř celý programovaný v JAVĚ, což si myslím není zrovna nejšťastnější řešení, s ohledem na rychlost a třeba i zabezpečení (btw. tak mizerně naprogramované licencování jsem u podobného softwaru snad nikdy neviděl, dávaj tak světu docela pěknej softík téměř zdarma).
Dovolím si částečně nesouhlasit. Už pět let jsem nevzal do ruky tužku (a 2D CAD nikdy), všechno hned modeluju ve 3D. Proč taky něco kreslit na papír když stisknutí Del je asi 10 x rychlejší než gumování :-)

Alibre je opravdu užitečný soft a ani jeho komerční verze tolik neleze do peněz. Rozhodně lepší než dávat statisíce za Solidworks, přestože je lepší. Licencování mi nevadí, cra*knout se dá beztak úplně všechno takže nakonec je to stejně na čestném přístupu uživatelů.

Co se týká Javy tak to je jednoznačné, opět jednou móda zvítězila nad zdravým rozumem :-( a chudáci programátoři kterým managoři nařídí v takovém bastlu programovat.
Aleš Procháska
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

8. 4. 2008, 12:42

Také nemám důvod používat 2D CAD, bohatě mi to nahrazují skici v SolidWorks, které se hned využijí pro tvorbu 3D těles. Nejde mi o to, že bych nějaký tvar nedokázal nakreslit, ale jde mi o těsnější spojení návrhu s výrobou. Pokud např použiju mnou uvedený příklad a tvar (jeho část) namodeluju prostým tažením tvarového nástroje po 3D křivce, tak při výrobě mi obrobení takové plochy bude trvat např. pár vteřin a výsledek bude přesně podle modelu. Když tento nástroj nepoužiju, tak mi bude trvat dlouho obrábění, nebo modelování. Nepotřeboval bych to často, ale občas bych to využil.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22413
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

8. 4. 2008, 12:50

v tomhle pripade mas nejlepsi to tahnout profil toho nastroje opravdu rucne po krivce

nevim o cadu (mozna nejaky cadcam) ktery by s tim pracoval od zacatku

funkce ktere maji cady vzhledemk technologii se omezuji spis na konkretni omezeni napr. u toho proe kdyz jsem udelal kulatou diru skrz plech pod uhlem tak jsem mel vnitrni hranu plechu rezanou kolmo k tomu plechu a ne geometricky pod tim uhlem jak ta dira vede proste to ty diry konstruuje v rozvinutem tvaru tak jak se budou delat
v pripade ze bych potreboval tu uhlovou delat na hotovem sbalenem vyrobku musim to zadavat explicitne

a tak podobne
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

8. 4. 2008, 1:07

prochaska píše: Co se týká Javy tak to je jednoznačné, opět jednou móda zvítězila nad zdravým rozumem :-( a chudáci programátoři kterým managoři nařídí v takovém bastlu programovat.
Co máš proti Javě? To jsi snad placený Mrkvosoftem, aby se používaly jejich Wokna? Java je multiplatformní, takže by to mělo chodit na čemkoliv. Možná vadí bytecode, ale to bude eliminováno časem výkonem počítačů. Céčko taky dospívalo hafo roků (resp. jeho různá IDE). Java není móda, je to realita, které se MS a jeho skalní bojí, jako četr kříže.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22413
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

8. 4. 2008, 1:13

jo i to programovani je myslim celkem zajimave byt narocne
a je celkem logicke ze pro tak obsahlej nastroj musi clovek znat mnohem vic nez nekdo kdo umi naklikat v deplhi form
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

8. 4. 2008, 1:24

Existují taky vizuální prostředí por Javu. Jedním z nejlepších je NetBeans a mně je na něm sympatické i to, že je původem z Česka! Méně sympatické je to , že k tomu není česky žádná kniha. Alespoň o ní nevím.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8174
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

8. 4. 2008, 1:46

Josef píše:
prochaska píše: Co se týká Javy tak to je jednoznačné, opět jednou móda zvítězila nad zdravým rozumem :-( a chudáci programátoři kterým managoři nařídí v takovém bastlu programovat.
Co máš proti Javě? To jsi snad placený Mrkvosoftem, aby se používaly jejich Wokna? Java je multiplatformní, takže by to mělo chodit na čemkoliv. Možná vadí bytecode, ale to bude eliminováno časem výkonem počítačů. Céčko taky dospívalo hafo roků (resp. jeho různá IDE). Java není móda, je to realita, které se MS a jeho skalní bojí, jako četr kříže.
Java je sice multiplatformní ale je to klasický mylný programovací jazyk dneška - byla vyvinuta pro "programátory z leknutí", takže například "nemá pointery" (má, ale schované a o to hůře se používají) nebo nemá unsigned datové typy (autoři nechápali k čemu by mohly být dobré a já pak když jsem v tom programoval šifrovací rutiny pro elektronické bankovnictví jsem z toho chodil po stropě). No a ty leklí programátoři se později změnili v managory, šířili slávu Javy, že prej se ani nemusí moc umět programovat a člověk v tom stejně něco udělá a tak ji tady máme :-)

Naštěstí jsou i jiné alternativy k Javě než produkty Microsoftu - například moje oblíbená Ada.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22413
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

8. 4. 2008, 1:47

"opravdovi programatori nepouzivaji pascal"
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8174
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

8. 4. 2008, 1:51

robokop píše:"opravdovi programatori nepouzivaji pascal"
Ale používají :-) Tedy ne Pascal, ale vyšší jazyky s abstraktními typy. Hlavně poté co zjistí, že od milionu řádek výš se jen perou s chybami a nic neudělají :-)))
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22413
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

8. 4. 2008, 1:55

Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
PavelZ
Příspěvky: 356
Registrován: 10. 3. 2008, 11:48
Bydliště: Praha

8. 4. 2008, 2:46

Musím reagovat na odmítavé názory na tužku+papír. Ač se to nezdá, minulých pár tisíc let se nepoužívalo nic jiného, a v každém technickém muzeu a nejen tam jsou tisíce důkazů o tom, jak krásné mašinky vznikly.
Jenom pro informaci, já jsem na vojně během cvičení v Boleticích napsal obyčejnou tužkou zdroják programu na výpočet vačkových mechanismů, a když jsem to pak přeťukal do C, odlaďoval jsem v podstatě jen grafický rozhraní, výpočtové algoritmy byly 100%. To samé platí ve strojařině. Vždycky jde o nápad, jak který uzel řešit, finální provedení už dokáže rozkleslit "kdekdo". Tolik s podhledu toho, co navrhuje.
Pokud jde o ty, co to pak vyrábí, je jasné, že tužka a papír mají odzvoněno. Tak je třeba přesnost, kvalita a výkon (když to pak ve finále nefunguje, "odse.e" to projektant, ať má tužku nebo Catii :)
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8174
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

8. 4. 2008, 3:17

PavelZ píše:Musím reagovat na odmítavé názory na tužku+papír. Ač se to nezdá, minulých pár tisíc let se nepoužívalo nic jiného, a v každém technickém muzeu a nejen tam jsou tisíce důkazů o tom, jak krásné mašinky vznikly.
Jenom pro informaci, já jsem na vojně během cvičení v Boleticích napsal obyčejnou tužkou zdroják programu na výpočet vačkových mechanismů, a když jsem to pak přeťukal do C, odlaďoval jsem v podstatě jen grafický rozhraní, výpočtové algoritmy byly 100%. To samé platí ve strojařině. Vždycky jde o nápad, jak který uzel řešit, finální provedení už dokáže rozkleslit "kdekdo". Tolik s podhledu toho, co navrhuje.
Pokud jde o ty, co to pak vyrábí, je jasné, že tužka a papír mají odzvoněno. Tak je třeba přesnost, kvalita a výkon (když to pak ve finále nefunguje, "odse.e" to projektant, ať má tužku nebo Catii :)
To nejsou odmítavé názory, to je jen konstatování, že když mám 3D CAD tak v podstatě není důvod vzít tužku do ruky :-) Co se týče klasických metod tak proti nim obecně nic nemám, naopak, spíš obdiv k těm kdo navrhli předpočítačovými metodami katedrálu nebo letadlo. Ale je to stejný druh obdivu jako k chlápkům co na hřbetě nosili šutry na pyramidy - čili nic co bych nutně chtěl dělat taky :-)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Aeroomni
Příspěvky: 1179
Registrován: 14. 1. 2007, 9:16
Bydliště: Zem
Kontaktovat uživatele:

8. 4. 2008, 3:19

blbe na pyramidy se sutry nenosily :-D
Odpovědět

Zpět na „CAD“