Proud motoru

Odpovědět
sabin
Příspěvky: 143
Registrován: 29. 11. 2007, 12:45
Bydliště: Jihlava
Kontaktovat uživatele:

23. 5. 2008, 11:16

Důléžité téma téměř pro každého kdo se zabývá stavbou nějaké CNC mašinky, jak změřit a nastacit driver pro motor, krásné přízpěvky všech zůčastněných odborníků (vážně a bez urážky) ale 80% navštěvníků tohoto fóra asi nezajímá teorie točivého magnerického pole, jalové výkony a jiné zákonitosti a postupy hodící se spíše do školních laboratoří, nejspíš čekali radu, jak se základním vybavením nastavit driver tak aby to celé "CHODILO" a nezničili si driver nebo motor, to tady bohužel ani v jednom z přízpěvků, až na pár náznaků nezaznělo, škoda.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22435
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

23. 5. 2008, 11:28

celkem dobry nazor
je treba zohlednit to ze je tu spousta lidi kteri se zabyvaji vyvojem a vyrobou vlastniho konce ke krokaci a je tu druha skupina ktera chce jen nastavit optimalni hodnoty

co se tyce te druhe skupiny myslim ze je tu napsano uplne vse akorat clovek musi hledat
psal jsem tu par dost rozsahlych clanku na tema krokovy mtoory, rozlyseni typu a pouziti, co by clovek mel ocekavat a chtit od koncoveho stupne jak ho optimalne nastavit

staci pohledat a peclive cist
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
sabin
Příspěvky: 143
Registrován: 29. 11. 2007, 12:45
Bydliště: Jihlava
Kontaktovat uživatele:

23. 5. 2008, 10:53

plně s tebou souhlasím, návštěvníky fóra jsou lidé na různé technické úrovni, ti co už "vědí a znají", ti tu vedou odbornou debatu k danému problému, ti co ještě "neprokoukli a neznají" hledají ale debaty se neůčastní, protože hledají pouze jak to udělat bez zbytečného zabředávání do odborné teorie

Staví svoji první frézku, pro modelářské účely, nejsem strojař ale elektrotechnik a pro mě je toto fórum zdrojem spousty informací právě z oboru strojařiny. Mašinka je nyní už funkční a momentálně řeším čím ji ovládat.
alfy.cs
Příspěvky: 49
Registrován: 12. 10. 2006, 7:49
Bydliště: Pardubický kraj
Kontaktovat uživatele:

14. 6. 2008, 10:28

To by mě taky docela zajímalo, jak je to s tím proudem. Mám totiž driver s TA8435HQ, odpory 0,68 ohmu a k němu připojenej motor na kterým je napsáno 3,2A a motor si bere pouze 0,4A za běhu a ca 0,6A když stojí. Motor je po delším provozu lehce vlahý což je druhou stranu pozitivum.
ALFY
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

15. 6. 2008, 6:57

Chlapi,pripominate mi blondynu za volantem, ktera hleda konec kruhovyho objezdu. Nikdo tady prece nemuze radit stylem - toc tim trimrem vlevo o pul otacky... Pokud se chcete zabyvat problematikou CNC,musite si osvojit alespon ty nejnutnejsi zaklady a vedet,jak funguje krokovej motor je jeden z nich. Tezko neco rozchodite,kdyz vsechno bude jen cerna skrinka.Pokud pochopite zaklady,nebude problem si cokoli udelat sam a tady je snaha vam ty zaklady priblizit.Ja nevim,jakej kdo ma driver,abych mu rekl cim kam otocit.Pokud nekdo vznese obecny totaz,dostane nespise obecnou odpoved.
Na otazku,co delat,aby se motor neprehrival,radim: Nastav si 75% In motoru a bude to fungovat spolehlive a bez prehrivani.
Co jeste chcete vic slyset,kdyz vas teoreticke zduvodneni nezajima.
Svoby
Příspěvky: 267
Registrován: 25. 1. 2008, 2:42
Bydliště: Lysa nad Labem
Kontaktovat uživatele:

15. 6. 2008, 7:43

Driver Ta8435 je na tenhle motor slabej. TAcko ma pracovni proud do civky motoru 1.5A . A kde si ten proud meril? Mezi napajenim a driverem nebo mezi motorem a dirverem?
Kdo nic nedela ,nic nesku...
alfy.cs
Příspěvky: 49
Registrován: 12. 10. 2006, 7:49
Bydliště: Pardubický kraj
Kontaktovat uživatele:

23. 6. 2008, 7:59

Svoby píše:Driver Ta8435 je na tenhle motor slabej. TAcko ma pracovni proud do civky motoru 1.5A . A kde si ten proud meril? Mezi napajenim a driverem nebo mezi motorem a dirverem?
Mezi napájením a driverem.
ALFY
Svoby
Příspěvky: 267
Registrován: 25. 1. 2008, 2:42
Bydliště: Lysa nad Labem
Kontaktovat uživatele:

23. 6. 2008, 10:46

Tenhle udaj ti ale nic nerekne.
Kdo nic nedela ,nic nesku...
J0hny
Příspěvky: 506
Registrován: 10. 5. 2008, 1:31

23. 6. 2008, 11:22

Vypocitaj si aky odpor mas dat na 1.5A, to by malo stacit, motor tak malym prudom sice trosku setris, ale driver musis riadne chladit.
Aky je to motor ? Ak je to "nizkomomentovy" dalo by sa prehodit vinutia do serie na ukor znizenia momentu pri vecsich otackach. Ale ak to ma viac ako 2Nm, tak tych 36V (tusim, netvrdim) co ma max. napajanie to TAcko, ti viac ako 5 ot/sec nepotiahne s uspokojivym momentom.
Ak je to v unipolarnom zapojeni samozrejme
Nevzdelany samouk, zo vsetkeho trosku, ziadne konkretne zameranie :)
alfy.cs
Příspěvky: 49
Registrován: 12. 10. 2006, 7:49
Bydliště: Pardubický kraj
Kontaktovat uživatele:

4. 8. 2008, 5:01

Tak 2Nm to určitě nemá. Spíš by mě zajímalo, jestli se moment nechá nějakým jesdoduchým způsobem ověřit nebo přibližně spočítat. Motor jsem testoval dost drsným způsobem myslím. Napojil jsem ho na momentový klíč a přidával jsem moment do té doby, dokud motor nezačal ztrácet kroky. Stalo se tak u 0,6Nm...............je to určitě dost nepřesné měření a proto by mě zajímal pravdivý výsledek. Tato hodnota mi přijde k velikosti motoru dost malá. Motor je NEMA23, délka ca 75mm, váha ca 0,9kg. Zbytek viz foto.
Přílohy
P1010121_resize.JPG
P1010118_resize.JPG
ALFY
Kopi.
Příspěvky: 310
Registrován: 26. 10. 2006, 3:02

4. 8. 2008, 5:48

Moment, kterej se udává u krokovejch motorů je statickej, tzn. kolik je motor schopnej udržet, když stojí a jde do něj jmenovitej proud. Dynamickej moment má určitou charakteristiku v závislosti na otáčkách a je vždycky menší než statickej. V podstatě platí, že čim vyšší otáčky, tim moment klesá. Jestli jsou tam nějaký kolena třeba ve spodních otáčkách záleží na motoru.
Jestli kecam, tak mě někdo zastřelte :) , ale myslim si, že tak to je...
alfy.cs
Příspěvky: 49
Registrován: 12. 10. 2006, 7:49
Bydliště: Pardubický kraj
Kontaktovat uživatele:

4. 8. 2008, 6:12

Nekecáš, o tomhle vím........ :)
ALFY
Kopi.
Příspěvky: 310
Registrován: 26. 10. 2006, 3:02

4. 8. 2008, 6:50

No tak vidíš, pusť do motoru jmenovitej proud, na hřídelku přidělej 10cm ramínko, na ramínko háček, na háček taštičku a do tačtičky přidávej závažíčka. Až se protočí, z váhy závažíček a délky ramene spočítej momentíček :lol: A jestli neumřeli, tak tam žijí dodnes :roll:

No a dynamickej bez nějakýho přípravku asi nezměříš, a i kdyby, tak je to asi k ničemu. Myslim si, že o těchhle motorech by ti mohl říct něco pupák, nějaký takový myslim používal. Já myslim, že to jsou docela dobrý motory, už jenom podle výrobce a velikosti.

Stejnak je nejlepší to měřit rukou, ale bacha na pohmoždění...
alfy.cs
Příspěvky: 49
Registrován: 12. 10. 2006, 7:49
Bydliště: Pardubický kraj
Kontaktovat uživatele:

5. 8. 2008, 6:59

No jo, ale problém je v tom, že si ten motor nechce nějak "vzít" ten jmenovitej proud. Teď jsem ho ještě uvnitř propojil do paralelního zapojení, tak jsem zvědavej, co si vezme, ale s odpory 0,68 ohmu u TA8435HQ a napájecím napětí ca 29,5V si nevezme víc než 0,5A :(.
ALFY
PBr
Příspěvky: 948
Registrován: 16. 6. 2007, 8:21
Bydliště: Slovensky Grob
Kontaktovat uživatele:

5. 8. 2008, 7:35

a co tak pustit donho prud z nejakeho napajacieho zdroja s prudovym obmedzenim?
Odpovědět

Zpět na „Krokové motory“