Sieg SX2L-různé

Vse o konvencnich frezkach, ne o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
ledvinap
Příspěvky: 793
Registrován: 8. 11. 2009, 4:40
Bydliště: Plzen

21. 5. 2013, 11:03

Protokol je trivialni ... podle me by stacilo najit nejakou vhodnou (levnou) stavebnici hodin s mikroprocesorem a 4x 7-segment displayem a preprogramovat ji ..
expertdb
Příspěvky: 611
Registrován: 20. 5. 2011, 7:25
Bydliště: Valašsko

22. 5. 2013, 8:55

@ chb: mám obavy, že to nejsou jen holé pulzy z vřetene. V okolí vřetene žádný snímač nevidím.

ledvinap píše:Protokol je trivialni ... podle me by stacilo najit nejakou vhodnou (levnou) stavebnici hodin s mikroprocesorem a 4x 7-segment displayem a preprogramovat ji ..
Ehm, jak slyším triviální a přeprogramovat , tak se mně ježí všechny chlupy :) . Pořídil jsem si tento programovatelný otáčkoměr http://www.zajic.cz/nfstupni/nfstupni.htm" onclick="window.open(this.href);return false; , v domění, že ho použiji . Možná by se tento procesor dal využít. Tomu ale nerozumím. Možná výrobce???
Rotwerk 300
Sieg SX2L homemade cnc
ledvinap
Příspěvky: 793
Registrován: 8. 11. 2009, 4:40
Bydliště: Plzen

22. 5. 2013, 9:47

expertdb píše:@ chb: mám obavy, že to nejsou jen holé pulzy z vřetene. V okolí vřetene žádný snímač nevidím.

ledvinap píše:Protokol je trivialni ... podle me by stacilo najit nejakou vhodnou (levnou) stavebnici hodin s mikroprocesorem a7-segment displayem a preprogramovat ji ..
Ehm, jak slyším triviální a přeprogramovat , tak se mně ježí všechny chlupy :) . Pořídil jsem si tento programovatelný otáčkoměr http://www.zajic.cz/nfstupni/nfstupni.htm" onclick="window.open(this.href);return false; , v domění, že ho použiji . Možná by se tento procesor dal využít. Tomu ale nerozumím. Možná výrobce???
Jo, neco takoveho jsem mel na mysli. Staci upravit program (nebo napsat novy, pracnost bude v tomto pripade tak nejak stejna; pokud se nevyskytne nejaka zaludnost, tak je to prace maximalne na delsi odpoledne).
Zkusil bych kontaktovat pana Zajice.
Nebo muzu pomoct s napsanim programu, ale ladeni z Plzne by asi nebylo uplne jednoduche ...
expertdb
Příspěvky: 611
Registrován: 20. 5. 2011, 7:25
Bydliště: Valašsko

22. 5. 2013, 11:48

Díky, zkusím kontaktovat p. Zajíce a uvidím.
Rotwerk 300
Sieg SX2L homemade cnc
chb
Příspěvky: 3803
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

22. 5. 2013, 3:54

expertdb píše:@ chb: mám obavy, že to nejsou jen holé pulzy z vřetene. V okolí vřetene žádný snímač nevidím.

ledvinap píše:Protokol je trivialni ... podle me by stacilo najit nejakou vhodnou (levnou) stavebnici hodin s mikroprocesorem a 4x 7-segment displayem a preprogramovat ji ..
Ehm, jak slyším triviální a přeprogramovat , tak se mně ježí všechny chlupy :) . Pořídil jsem si tento programovatelný otáčkoměr http://www.zajic.cz/nfstupni/nfstupni.htm" onclick="window.open(this.href);return false; , v domění, že ho použiji . Možná by se tento procesor dal využít. Tomu ale nerozumím. Možná výrobce???

no, letmo jsem koukl na EBAY - pokud existuje něco takového http://www.ebay.com/itm/0-56-DIGITAL-Re ... 56566f1e41 tak mi nějak je proti logice, aby výrobce levné frézky tam vymýšlel něco složitějšího.

a na druhou stranu, pokud z nějakého důvodu vymýšlel, pak nevidím důvod, proč bych si něco takového tam nedobastlil sám. Přilepit miniaturní magnet na něcotočivého je lehké a zbytek dodá třeba EBAY.

Ale ta verze od Zajíce jistě lze nastavit na to samé.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
ledvinap
Příspěvky: 793
Registrován: 8. 11. 2009, 4:40
Bydliště: Plzen

22. 5. 2013, 4:09

chb píše:
expertdb píše:@ chb: mám obavy, že to nejsou jen holé pulzy z vřetene. V okolí vřetene žádný snímač nevidím.

ledvinap píše:Protokol je trivialni ... podle me by stacilo najit nejakou vhodnou (levnou) stavebnici hodin s mikroprocesorem a7-segment displayem a preprogramovat ji ..
Ehm, jak slyším triviální a přeprogramovat , tak se mně ježí všechny chlupy :) . Pořídil jsem si tento programovatelný otáčkoměr http://www.zajic.cz/nfstupni/nfstupni.htm" onclick="window.open(this.href);return false; , v domění, že ho použiji . Možná by se tento procesor dal využít. Tomu ale nerozumím. Možná výrobce???

no, letmo jsem koukl na EBAY - pokud existuje něco takového http://www.ebay.com/itm/0-56-DIGITAL-Re ... ash=item41 tak mi nějak je proti logice, aby výrobce levné frézky tam vymýšlel něco složitějšího.

a na druhou stranu, pokud z nějakého důvodu vymýšlel, pak nevidím důvod, proč bych si něco takového tam nedobastlil sám. Přilepit miniaturní magnet na něcotočivého je lehké a zbytek dodá třeba EBAY.

Ale ta verze od Zajíce jistě lze nastavit na to samé.
Problem je, ze vyrobce na to sel jinak - zobrazovani je primarne reseno v elektronice frezky, zobrazovac je jen SPI pripojene zarizeni, kteremu se posila, ktere segmenty na displayi ma rozsvitit. Predpokladam, ze je pouzity nejaky jenoduchy asic, ktery cinani pouzivaji i do jinych aplikaci a nestoji i s LCD diplayem temer nic.
Uprava citace od pana Zajice spociva jen v tom po CS low nasamplovat 18 (DI) bitu pri sestupne hrane CLK a podle adresy je zapsat do multiplexu prislusneho segmentu. I v AVR assemleru to je na par instrukci, nic se nemusi prepocitavat, proste jen par presunu dat.
chb
Příspěvky: 3803
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

23. 5. 2013, 11:21

ledvinap píše: Problem je, ze vyrobce na to sel jinak - zobrazovani je primarne reseno v elektronice frezky, zobrazovac je jen SPI pripojene zarizeni, kteremu se posila, ktere segmenty na displayi ma rozsvitit. Predpokladam, ze je pouzity nejaky jenoduchy asic, ktery cinani pouzivaji i do jinych aplikaci a nestoji i s LCD diplayem temer nic.
Uprava citace od pana Zajice spociva jen v tom po CS low nasamplovat 18 (DI) bitu pri sestupne hrane CLK a podle adresy je zapsat do multiplexu prislusneho segmentu. I v AVR assemleru to je na par instrukci, nic se nemusi prepocitavat, proste jen par presunu dat.
aha, to vypadá, že info o otáčkách je připravené na další zpracování - přenos do nadřízeného systému či podobně. Pak by to mělo opodstatnění.

Nicméně bych si položil otázku zda "luštit" jejich protokol, nebo zda tam nezávisle dát jednoduchý otáčkoměr.

(možná odvážná otázka - vy praktici - skutečně postupujete tak, že dle tabulek najdete správné otáčky dle materiálu a nástroje, ty nastavíte na otáčkoměru a pracujete - nebo víc dle sluchu a špony to doladíte za chodu ? - tedy tam, kde není převodovka. Já se učím na BF 20 - tuhost stroje dovolí malé nástroje a k nim doporučené otáčky stejně stroj neumí. )
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
expertdb
Příspěvky: 611
Registrován: 20. 5. 2011, 7:25
Bydliště: Valašsko

23. 5. 2013, 2:37

@ledvinap:
odpověď p. Zajíce : " podle stránky , kterou jste poslal má elektronika motoru výstup přímo na seriový displej. Ten by podle mě měl jít realizovat jenom nějakými registry bez procesoru. Uvedené řešení je sice funkční, ale zbytečně složité a drahé.
Jak píšete, tak by šlo napsat program do mé desky otáčkoměru. Ale je tu několik problémů. Napsání programu a odladění dá celkem práci - několik hodin. Program bych mohl udělat, ale stálo by to odhadem tak 1000,- Kč. Pouze v případě, že by byla objednávka na min. 20 ks stejných modulů by se dala tato cena rozpustit v prodaných kusech.
Další problém je, že to nemám jak vyzkoušet. A dělat program bez zkoušení je velmi problematické."

@chb: asi tam dám nějaký snímač. Problém je jaký a kde ho uchytit aby to nezavazelo. Jinak já jsem zatím kovoučeň a otáčky chci jen tak orientačně, abych byl trochu v obraze kde s otáčkami jsem´.
Rotwerk 300
Sieg SX2L homemade cnc
ledvinap
Příspěvky: 793
Registrován: 8. 11. 2009, 4:40
Bydliště: Plzen

23. 5. 2013, 2:56

Seriovy display to sice je, ale asi nebude snadne najit ten s prislusnym protokolem. Vetsina seriovych displayu pouziva trochu jiny format.
Pokud by mel frezku nekdo z Plzne, tak muzu program napsat. Pripadne muzu pomoct nadalku, ale bude to komplikovanejsi ...
expertdb
Příspěvky: 611
Registrován: 20. 5. 2011, 7:25
Bydliště: Valašsko

23. 5. 2013, 3:27

Díky za zájem o řešení. Moc by se mně zamlouvalo mít ten otáčkoměr po jednom kablu, bez dalších bastlůvek. Je na škodu ta vzdálenostní bariéra.
No jak by jsi si to představoval s tou pomocí na dálku? Co by to obnášelo?
Že jsem se líp neučil, abych tomu trochu víc rozuměl :oops: :D.
Rotwerk 300
Sieg SX2L homemade cnc
ledvinap
Příspěvky: 793
Registrován: 8. 11. 2009, 4:40
Bydliště: Plzen

23. 5. 2013, 3:33

expertdb píše:Díky za zájem o řešení. Moc by se mně zamlouvalo mít áčkoměr po jednom kablu, bez dalších bastlůvek. Je na škodu ta vzdálenostní bariéra.
No jak by jsi si to představoval s tou pomocí na dálku? Co by to obnášelo?
Že jsem se líp neučil, abych tomu trochu víc rozuměl :oops: :D.
Asi by stacil nekdo, kdo dovede naprogramovat AT90S2313 a ma zakladni zkusenosti s AVR. A v idealnim pripade moznost zmerit osciloskopem prubeh signalu, pokud by vzniknul problem.
chb
Příspěvky: 3803
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

24. 5. 2013, 11:19

ledvinap píše:
expertdb píše:Díky za zájem o řešení. Moc by se mně zamlouvalo mít áčkoměr po jednom kablu, bez dalších bastlůvek. Je na škodu ta vzdálenostní bariéra.
No jak by jsi si to představoval s tou pomocí na dálku? Co by to obnášelo?
Že jsem se líp neučil, abych tomu trochu víc rozuměl :oops: :D.
Asi by stacil nekdo, kdo dovede naprogramovat AT90S2313 a ma zakladni zkusenosti s AVR. A v idealnim pripade moznost zmerit osciloskopem prubeh signalu, pokud by vzniknul problem.

ano, a třeba p. Zajíc tu práci už i nacenil ... :)
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
expertdb
Příspěvky: 611
Registrován: 20. 5. 2011, 7:25
Bydliště: Valašsko

29. 5. 2013, 2:19

Uvažuji o pořízení vyvrtávací hlavy pro občasné použití na svoji frézku. Uvažuji třeba o této: http://www.markagro.cz/eshop/naadikovon ... gory_id=16" onclick="window.open(this.href);return false; , nebo třeba http://www.uni-max.cz/vyvrtavaci-hlava-50-mm/d/" onclick="window.open(this.href);return false; .Vím, že to nejsou žádné pecky, ale do drahých, třeba Narexu jít nemohu :cry: . Používáte někdo podobnou "levnou" hlavu? Jsou alespoň trochu použitelné? Díky za info.
Rotwerk 300
Sieg SX2L homemade cnc
RaS
Příspěvky: 8593
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

29. 5. 2013, 3:40

dost často jsou ty narexácký na aukru, já nedávno jednu s BT40kovým kuželem za 2500 koupil.. a na Morse3 za 3000 prodal :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Miltech
Sponzor fora
Příspěvky: 555
Registrován: 25. 10. 2009, 7:59
Bydliště: Kostelec na Hane

30. 5. 2013, 7:41

Myslím, že k Čínské frézce stačí čínská vyvrtávací hlava. Já mám tu od Uni-maxu a jsem spokojen.
Odpovědět

Zpět na „konvenční frézky“