Princip činnosti

Mad_BOXs
Příspěvky: 1416
Registrován: 14. 1. 2008, 4:30
Bydliště: Dvůr Kálové n.Labem

22. 2. 2008, 3:20

Nevíte náhodou jak funguje toto zařízení ? http://www.akcesoria.cnc.info.pl/czujni ... zedzia.htm

Je to na odměřování nástroje, to vím, ale na jakém principu to funguje? Existuje nějaké home made ? 7 000,- se mi za to nechce dávat.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8165
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

22. 2. 2008, 3:38

Mad_BOXs píše:Nevíte náhodou jak funguje toto zařízení ? http://www.akcesoria.cnc.info.pl/czujni ... zedzia.htm

Je to na odměřování nástroje, to vím, ale na jakém principu to funguje? Existuje nějaké home made ? 7 000,- se mi za to nechce dávat.
Tyhle sondy (a myslím, že i ten na obrázku) fungují tak, že se dotykem nástroje vrchní plochy uzavře el. obvod (přes nástroj, upínač, vřeteno, stroj, stůl a spodek sondy) a rozsvítí se kontrolka.

U www.alfany.cz je v profi provedení a rozhodně levnější.
Aleš Procháska
Mad_BOXs
Příspěvky: 1416
Registrován: 14. 1. 2008, 4:30
Bydliště: Dvůr Kálové n.Labem

22. 2. 2008, 3:41

Eee tak to aasi nee, to by tam nebylo tolik elektroniky.To vypadá jako hallovy sondy po 120st.
Mad_BOXs
Příspěvky: 1416
Registrován: 14. 1. 2008, 4:30
Bydliště: Dvůr Kálové n.Labem

22. 2. 2008, 5:38

Tak co ? Žádný z místních guru nic nevymyslí, to umíte jenom driwery ?
Ales
Příspěvky: 55
Registrován: 14. 7. 2006, 3:08

22. 2. 2008, 6:53

3 tranzistory, 4 rezistory a 4 kondenzatory je pro Vas "tolik elektroniky"? Podle me je to klasicky spinac se 3 kontakty do trojuhelnika a na nich propojovaci disk pritlaceny pruzinou, pri nadzvednuti disku a tim odpojeni jednoho kontaktu se zmeni vystup. Hallovy spinace s dvoustavovym vystupem vetsinou maji dost velkou hysterezi, takze na presne odmerovani nepouzitelne a analogove Hallovy senzory by vyzadovaly o mnoho vice elektroniky. Navic tak jak to z tech fotek vypada, tak jsou ty "senzory" prilis hluboko nez aby mohly videt nejake mag. pole zeshora. Navic nevim jak by to merilo kdyz nastroje vetsinou nejsou nijak extra magneticke??
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

22. 2. 2008, 7:06

Tyhle presny snimace se bezne delaji i s piezo prvky a smitakem.
Reaguje to na tisiciny mm a je to spolehlivy.Klidne by tenhle mohl takhle fungovat.
Mad_BOXs
Příspěvky: 1416
Registrován: 14. 1. 2008, 4:30
Bydliště: Dvůr Kálové n.Labem

22. 2. 2008, 7:06

Ales píše:3 tranzistory, 4 rezistory a 4 kondenzatory je pro Vas "tolik elektroniky"? Podle me je to klasicky spinac se 3 kontakty do trojuhelnika a na nich nejaky propojovaci disk pritlaceny pruzinou, pri nadzvednuti disku a tim odpojeni jednoho kontaktu se zmeni vystup.
no tak by to mohlo i být, ale nezdá se mi na tom ta cena, myslím si, že kdyby to bylo takhle jednoduchý tak to nebude stát tolik peněz.A navíc píšou u toho 0.01mm opakovatelnost a to se mi moc nezdá že by to zvládnuly jenom kontakty.Jestli se nejedná o LC rezonanční obvod?
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

22. 2. 2008, 7:11

setinku mm zvladne i kvalitni mikrospinac.Hadali jsme se o tom s kamosem,tak jsem vzal hodinky a MS a do stovky se to bohate vejde.
Musi se to lehce predpruzit na hranu sepnuti a pak to maka jak vino.
Zkousel jsem i optoel. cidlo a s malou upravou se do stovky vejde taky.
Na ebay obcas prodavaji cidlo s obyc membranou a taky garantujou 0.01mm.Stoji 40 Euro.
Mad_BOXs
Příspěvky: 1416
Registrován: 14. 1. 2008, 4:30
Bydliště: Dvůr Kálové n.Labem

22. 2. 2008, 7:24

Njn asi mě ukecáte :lol: mám v plánu použít podobný mechanismus co je v mikrometru a na převod uvnitř umístit indukční snímač nebo magnet a hallovou sondu.Někde mám mini převod je to tyčka s hřebenem na pružinách a v hřebeni je pastorek tak to na to asi použíju.Jen mám trochu strach ze zanášení takovýchto zařízení.Vše co se pohybuje tak se jednou zastaví.
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

22. 2. 2008, 7:36

Jestli chces delat sondu sam, pouzij piezak. Staci jeden element,a jeden operak jako komparator.S 5V napajenim to muzes prdnout primo na LPT do Macha,teda pokud ho pouzivas,nebo tam dat ledku a pod.
To chodi na tisiciny a je to naprosto bezudrzbovy.
Mad_BOXs
Příspěvky: 1416
Registrován: 14. 1. 2008, 4:30
Bydliště: Dvůr Kálové n.Labem

22. 2. 2008, 7:44

No to je ono, sakra to mě nedocvaklo.Kolik jsem jich použil na různý aplikace, ale zapojit ho opačně :idea: no jasně.Tak tohle je supr nápad.Dík moc.
Ales
Příspěvky: 55
Registrován: 14. 7. 2006, 3:08

22. 2. 2008, 7:57

Mad_BOXs píše:no tak by to mohlo i být, ale nezdá se mi na tom ta cena, myslím si, že kdyby to bylo takhle jednoduchý tak to nebude stát tolik peněz.A navíc píšou u toho 0.01mm opakovatelnost a to se mi moc nezdá že by to zvládnuly jenom kontakty.Jestli se nejedná o LC rezonanční obvod?
Uz jsem videl prodavat vec s vyrobni cenou 500 Kc za 50 000 Kc. Cena neni pouze o hodnote a kvalite veci, ale je to koncenzus mezi kupujicim a prodavajicim. Kdyz jim to nekdo da, proc by si nerekli tolik, obzvlaste pokud jsou to polaci :-), moje zkusenosti s nimi jsou takove, ze se snazi i nekvalitni cetky prodat za nehorazne ceny, ane nerikam ze to musi byt pravidlem.
Kontakty, kde nejsou nejake pruzne plisky a pod. jsou dost presne, dotyk kov-kov neni moc pruzny, pokud na nej nepusobi velka sila a pokud kontakty maji spravny tvar.
LC rezonancni obvody se pouzivaji hlavne pro spinace, napr. jestli na vyrobni lince prijel vozik na urcitou pozici, jestli v zasobniku nedosel naterial a pod. takze nic kde je potreba 0.01 mm presnost. Mozna by slo udelat tak presny indukcni snimac, ale bezne jsem takovy nevidel a urcite se to nevejde do 10 soucastek :-)
Mad_BOXs
Příspěvky: 1416
Registrován: 14. 1. 2008, 4:30
Bydliště: Dvůr Kálové n.Labem

22. 2. 2008, 7:59

Ooo tak s tím piezo to tak jednoduchý není.Asi to nepůjde.Tam záleží na rychlosti najetí a tím i nepřesnost.To tak nejde.
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

22. 2. 2008, 8:07

Rychlosti najeti je umerna krivka narustu napeti, ale ne jeho amplituda.
Ta je umerna tlaku.Takze pokud tam rychleji najedes,rychleji to vypne,nic vic.Pred par mesici jsem udelal zkusebni sondu ze stare prenosky,co jsem nahodou nasel v supliku + TL071. Nemelo to chybu,dokud jsem nezapomel sondu zapojit a najel na ni.Ozvalo se krup a bylo vymalovano.Uz jsem nenasel silu udelat ji znovu.
Mad_BOXs
Příspěvky: 1416
Registrován: 14. 1. 2008, 4:30
Bydliště: Dvůr Kálové n.Labem

22. 2. 2008, 8:13

Aha tak to ještě přehodnotím, já jsem si to připojil na měřák a tohle mi z toho vyšlo.Tak to zkusím a dám vědět jak to dopadlo.
Odpovědět

Zpět na „pro frézku“