nože s výměnnými destičkami

Odpovědět
Uživatelský avatar
Mr. MR
Příspěvky: 763
Registrován: 31. 5. 2020, 10:05

22. 9. 2023, 11:42

zverodoktor >
To je suprové, to si udělám, hlavně to nastavování výšky se mi líbí. Nedře to bokama? Přece jenom radeco je lichoko...lichoběžník.
Připrav se, hrajem...
https://www.youtube.com/watch?v=HzjNAnEfvxc
Mílap
Příspěvky: 353
Registrován: 12. 4. 2016, 9:20

22. 9. 2023, 12:25

Pěkný den,
nedře to, pilky jsou na střed lehce podbroušené. Kdysi si pan architekt Tučný ml. nechával u pil velkých průměrů tenhle podbrus ještě zvětšit, protože řezal hlavně dřevo při výrobě modelů a docílil s nimi tak čistější řez.
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

22. 9. 2023, 12:59

Mr. MR píše: 22. 9. 2023, 11:42 zverodoktor >
To je suprové, to si udělám, hlavně to nastavování výšky se mi líbí. Nedře to bokama? Přece jenom radeco je lichoko...lichoběžník.
Samozřejmě že dře - ale u hobbíka (s tím kolik toho asi tak napíchá a z čeho a jaký mu stačí povrchy po úpichu) je to celkem jedno.
Nemluvě o tom, z čeho ty pilky obvykle jsou - a co je pro změnu radeco - takovou to pak má přesně životnost. Na mosaz a nebo duralín, opět nemá smysl řešit - došlo k úpichu - vítězství dosaženo.
Jinak (aby se tu zase nerozeběhla obvyklá "odborná" diskuze o tom, "jak to je úplně jedno jakou geometrií má mít upichovák"), tak byl připomněl elementární pravidlo co platí už několik set let - že by podbrus u upichováku na bocích neměl být v žádném případě menší než 1° v obou směrech - a to ta pilka teda nemá ani náhodou.
Naposledy upravil(a) Sancho Panza dne 22. 9. 2023, 2:11, celkem upraveno 1 x.
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

22. 9. 2023, 1:06

Mílap píše: 22. 9. 2023, 12:25 Pěkný den,
nedře to, pilky jsou na střed lehce podbroušené. Kdysi si pan architekt Tučný ml. nechával u pil velkých průměrů tenhle podbrus ještě zvětšit, protože řezal hlavně dřevo při výrobě modelů a docílil s nimi tak čistější řez.
To, jak funguje pila na dřevo a upichovák v oceli na soustruhu, nemá nic moc společného - protože zub u pily je v kontaktu s matrošem pouze část času (viz délka řezu a obvod celý pily) , kdežto upichovák se šmudlá furt a ještě z té drážky ty třísky pořádně nemůžou ven. Takže tepelné zatížení (a tím i riziko přidření) rohů břitu je nesrovnatelné.
Nehledě na to, že smrk a (třeba) 11600 :) se taky nechová úplně stejně :lol: .
Jinak přesné dřevěné lišty se takovýma pilama v stacku (geometrie zubu sice jiná než na kov, ale boky koncepčně stejný - pouze s nepatrným podbrusem a bez šraňku) skutečně řežou - o tom žádná.
Milan199
Příspěvky: 2937
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

22. 9. 2023, 2:34

Sancho Panza píše: 22. 9. 2023, 12:59 ... tak byl připomněl elementární pravidlo co platí už několik set let - že by podbrus u upichováku na bocích neměl být v žádném případě menší než 1° v obou směrech - a to ta pilka teda nemá ani náhodou.
I kdyby ta pilka ten podbrus měla tak pod místem řezu kde "vybíhá" z obrobku je stejně široká jako v místě řezu. Ale kusovka se s tím dá dělat.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

22. 9. 2023, 3:13

Milan199 píše: 22. 9. 2023, 2:34 I kdyby ta pilka ten podbrus měla tak pod místem řezu kde "vybíhá" z obrobku je stejně široká jako v místě řezu.
A tato dokonce širší :) Musela by se vytvarovat trochu jinak.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Meki
Příspěvky: 463
Registrován: 20. 4. 2020, 11:37

22. 9. 2023, 3:39

Doporučuju vyzkoušet ten plátkový upichovák jak jsem psal pár příspěvkú z5. Přikládám foto upichnutého materiálu ø25 s355 při 700ot/min na sucho bez mazání. Rozjíždím do stran takže upich cca 2,5mm-3mm šířka. Plátek snese opravdu hodně a stojí pakatel. Chce to ale cvik. Všimněte si rozpěrného šroubu pod nožem, hodně pomáhá, bez něj se nožový suport propruží klidně i o 0,4mm pod osu. Štoub stačí dotáhnout jen v prstech, dobrá pomoc i při stranových úběrech
Přílohy
P_20230922_162409.jpg
zverodoktor
Příspěvky: 2994
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

22. 9. 2023, 9:07

Mr. MR píše: 22. 9. 2023, 11:42 zverodoktor >
To je suprové, to si udělám, hlavně to nastavování výšky se mi líbí. Nedře to bokama? Přece jenom radeco je lichoko...lichoběžník.
Nedre. Tie kruhové pílky sú už z výroby mierne podbrúsené (veľkým rádiusom) smerom ku stredu, takže po vybrúsení je s toho tiež niečo ako lichobežník. Upnutie je na inbuse, ktorý má na hlave osadeie podľa priemeru pílky. Aby som to osadenie nemusel robiť presne podľa hrúbky pílky, telese držiaka je zapustenie na to osadenie skrutky a tak môžem upínať rôzne hrúbky jedným šróbom.
Thomeeque píše: 22. 9. 2023, 3:13 A tato dokonce širší :) Musela by se vytvarovat trochu jinak.
Prečo myslíš že je širšia?
Sancho Panza píše: 22. 9. 2023, 12:59 Jinak (aby se tu zase nerozeběhla obvyklá "odborná" diskuze o tom, "jak to je úplně jedno jakou geometrií má mít upichovák"), tak byl připomněl elementární pravidlo co platí už několik set let - že by podbrus u upichováku na bocích neměl být v žádném případě menší než 1° v obou směrech - a to ta pilka teda nemá ani náhodou.
Ale ja vôbec netvrdím, že to je správny upichovák. Iba referujem, že sa mi s ním na emene dobre upichuje :mrgreen: . Fakt je, že musím byť dosť presne nastavený kolmo na os obrobku.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

23. 9. 2023, 3:43

Meki píše: 22. 9. 2023, 3:39 Doporučuju vyzkoušet ten plátkový upichovák jak jsem psal pár příspěvkú z5. Přikládám foto upichnutého materiálu ø25 s355 při 700ot/min na sucho bez mazání. Rozjíždím do stran takže upich cca 2,5mm-3mm šířka. Plátek snese opravdu hodně a stojí pakatel. Chce to ale cvik. Všimněte si rozpěrného šroubu pod nožem, hodně pomáhá, bez něj se nožový suport propruží klidně i o 0,4mm pod osu. Štoub stačí dotáhnout jen v prstech, dobrá pomoc i při stranových úběrech
Tenhle fígl se mi moc líbí, protože upichování mi dělá problémy. Upichuju posuvem, kudla si mlaská a najednou rána a destička v pi** Mám už starej verk a nějaké vůle tam jsou.
Milan199
Příspěvky: 2937
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

23. 9. 2023, 8:25

K té diskusi ohledně šířky a bočnímu podbrusu upichováku.

Je potřeba si uvědomit, že pilka je skutečně ke středu mírně ztenčená. Ale ...
Když se podíváte na obrázek, kde je červeně obrobek a bleděmodře ta pilka. V bodě "a" se upichuje, v bodě "b" je nástroj skutečně malinko užší, ale v bodě "c" má opět původní šířku jako v bodě "a". No a tam bude dřít tutově. Musela by se tedy odbrousit celá část mezi bodem "a" až "c" plus něco navíc.
pilka.png
Tohle je nevýhoda - ale dá se s ní žít.
Další nevýhoda je většinou malý prostor na špony u hlubších zápichů.

Výhoda je vysoká boční tuhost.

Obecně platí pro upichování - mazat, mazat, mazat !!! Do úzkého zápichu se navíc olej blbě dostává a odstředivá síla jej má tendenci ze zápichu vyhazovat. Na jemné konvenční obrábění mám malou airbrushovou pistolku kterou to ofouknu a když to tlačítko zmáčknu víc tak namažu.

Nabroušení upichováku také není jednoduché - ostří musí být kolmé, nesmí být zbytečně velký úhlel čela a kvalitní podbrusy boků i hřbetu.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22399
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

23. 9. 2023, 8:50

Kdysi jsem potreboval delat rozrezy v 15 142 a nemel jsem vhodnou pilku. Takze jsem z 2mm delal na magnetce 1.5mm a pak s tim rezal 2500ks tech dilu. Ten .aterial se celkem komplikovane obrabi. Pilku jsem zkurvil ze tam podbrus ke stredu nebyl. Nicmene i po tom mnozstvi kusu by jeste neco narezala. Zadne silene drama to neni.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

23. 9. 2023, 8:54

zverodoktor píše: 22. 9. 2023, 9:07
Thomeeque píše: 22. 9. 2023, 3:13 A tato dokonce širší :) Musela by se vytvarovat trochu jinak.
Prečo myslíš že je širšia?
Přišlo mi, že řezná hrana je blíže ke středu pilky, než některé body pod ní.

EDIT: Možná jsem jen blbě koukal, teď vidím, že máš asi tu oblast mezi milanovými body A a C pro rozsah použití ošetřenou.
Naposledy upravil(a) Thomeeque dne 23. 9. 2023, 8:59, celkem upraveno 1 x.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
zverodoktor
Příspěvky: 2994
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

23. 9. 2023, 8:57

Milan199 píše: 23. 9. 2023, 8:25 V bodě "a" se upichuje, v bodě "b" je nástroj skutečně malinko užší, ale v bodě "c" má opět původní šířku jako v bodě "a". No a tam bude dřít tutově. Musela by se tedy odbrousit celá část mezi bodem "a" až "c" plus něco navíc.
Máš pravdu. Pokiaľ však ako "ostrie" využijem existujúci zub, potom B=C. Naviac keď to čítam, tak ma napadlo, že keďže tá pílka je z oboch strán konkávna, tým upnutím ako to mám urobené, sa vlastne mierne skriví pritiahutím o držiak.
Vyrábal som to nedávno, potreboval som naupichovať tenké prstence s hrubostennej Ms rúry 36/8 mm a nechcel som strácať v podstate rovnaké množstvo materiálu úpichom, ako je obrobok. Napriek zrejmým nedostatkom vyplývajúcim z geometrie a prevedenia, v tejto aplikácii funguje dokonale, upichuje hladko a povrch rezu je celkom pekný. Možno by sa to dalo ešte mierne vylepšiť, ak by pílka bola "hore nohami" a upichovalo sa pri opačných otáčkach vretena, aby šponky samy padali von z rezu. Možno, ako píšeš vyššia tuhosť v porovnaní s tenkým, hodne vysunutým lichobežníkovým upichovancím radecom spolu s nie zrovna tuhým sústruhom je kľúč.
Thomeeque píše: 23. 9. 2023, 8:54
zverodoktor píše: 22. 9. 2023, 9:07
Thomeeque píše: 22. 9. 2023, 3:13 A tato dokonce širší :) Musela by se vytvarovat trochu jinak.
Prečo myslíš že je širšia?
Přišlo mi, že řezná hrana je blíže ke středu pilky, než některé body pod ní. Asi jsem jen blbě koukal.
Nie, v skutočnosti je reznou hranou pôvodný zub, aby k tomu nedochádzalo. Beztak ten rádius na pílke je tak malý, že nejaká desatina na priemere neurobí z praktického hľadiska nič, čo by situáciu z hladiska trenia dramaticky zmenilo.
Naposledy upravil(a) zverodoktor dne 23. 9. 2023, 9:01, celkem upraveno 1 x.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Mílap
Příspěvky: 353
Registrován: 12. 4. 2016, 9:20

23. 9. 2023, 9:00

Pěkný den,
opravdu nesrovnávám řezání dřeva a upichování oceli, jenom jsem připomínal podbroušení pilek na kov a možnost, někdy vhodného použití, nejen na kovy. Udělat z pilky upichovák beru spíš jako možnost využití opotřebené nebo prasklé pilky, než udělat ho z pilky nové. Z prasklé pilky se dají vybrousit i různé ploché vrtáky nebo jednobřité tvarové frézy na dřevo, jenom vsadit do vhodné stopky a nabrousit. Třeba velký rádius na který zrovna nemám jiný nástroj, materiál šrot a trochu práce.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

23. 9. 2023, 9:47

zverodoktor píše: 23. 9. 2023, 8:57 Nie, v skutočnosti je reznou hranou pôvodný zub,
Aha, to bych z té fotky neřekl.

zverodoktor píše: 23. 9. 2023, 8:57 Beztak ten rádius na pílke je tak malý, že nejaká desatina na priemere neurobí z praktického hľadiska nič, čo by situáciu z hladiska trenia dramaticky zmenilo.
Desetina mm? Např. že bys do drážky 1.4mm tlačil 1.5mm?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Odpovědět

Zpět na „pro soustruh“