Poloha encoderu proti DC servu

Odpovědět
coroner
Příspěvky: 58
Registrován: 11. 10. 2011, 5:36
Bydliště: Vysočina - u Křižanova

5. 11. 2013, 6:38

Zdravím, měl bych laickou otázku. Záleží u DC serva s permanentním magnetem a uhlíky na přesné poloze encoderu? Případně jak toto mechanicky nastavit? U AC serva je mi jasné, že to jinak než s přesně nastaveným encoderem nepoběží jak má, ale u toho DC si nejsem jist.
A teď proč se ptám. Koupil jsem starý CNC soustruh s udajně shořelým servem na X ose. Motor byl rozebrán a ohořelý u uhlíků. Encoder z něj byl sundán, poloha neoznačena. Motor to kupodivu přežil, požár byl jen v přívodních drátech k uhlíkům, proměřil se, očistil a smontoval. Encoder se dal bez jakéhokoli polohování na motor.
A teď problém. U soustruhu studeného odstaveného na déle než den se cca 1x z 10 pokusů o první spuštění rozběhne plnými otáčkami servo. 2x to zkončilo destrukcí ozubeného řemenu, nyní ho na spuštění sundávám, velice prakticke :evil: A další věc, pokud se déle jezdí rychlopouvem tam a zpět v této ose, driver vypadne do chybovéo stavu (možná přetížení, tězko řict, mašina je ze začátku 80.let a má jen jednu kontrolku driveru a to porucha).
Z encoderem jsem zkoušel na jednu stranu lehce pohnout, žádnou změnu jsem nezaznamenal. Pokud se mašina rozběhne, funguje jak má, dle hodinek polohuje přesně. Mám hledat chybu v tom encoderu nebo se spíš loučí driver? Přehodit na zkoušku X a Z osu na driveru bohužel nejde, serva nejsou výkonově stejná.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22400
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

5. 11. 2013, 6:58

to se spis louci driver/servo
tady by na poloze nemelo zalezet
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5091
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

5. 11. 2013, 7:28

Asi bych postupoval taktro, servo samo od sebe neodejde. To co se mu stalo mělo pravděpodobně nějaký důvod a tedy pokud ten důvod neodstarníš tak se to může stát znovu. Problémy které popisuješ mohli předcházet samotnému zahoření. U dc serva by z elektrického hlediska mělo být jedno kde enkodér je, pokud tam třeba ještě není signál pro home částečně spojení s nulováním pak by to mohlo dělat problém ale to by se asi chovalo stále jinak. Uhlíky jsi vyměnil za origo? Nechal jsi je trochu zajet aby si sedli rovnoměrně? Jak je na tom komutátor? Vinutí jsi měřil? Pokud jsou tam oba drivery stejné prohod je a uvidíš jestli je to driverem. Možná bude jen načatá kabeláž od enkoderu ( pro jistotu bych jí komplet vyměnil a zkusil proměřit výstupy na oscilu z enkodéru při studeném startu co z něj leze a zda vůbec , nejlépe tak dlouho dokud se nedostane do stavu kdy chce trhat řemen).
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
coroner
Příspěvky: 58
Registrován: 11. 10. 2011, 5:36
Bydliště: Vysočina - u Křižanova

5. 11. 2013, 7:46

lubos píše:Asi bych postupoval taktro, servo samo od sebe neodejde. To co se mu stalo mělo pravděpodobně nějaký důvod a tedy pokud ten důvod neodstarníš tak se to může stát znovu. Problémy které popisuješ mohli předcházet samotnému zahoření.
Servo je umístěné tak inteligentně, že po něm stéká olej co maže suport a protože se v něm už někdo habal a neutěsnil ho, bylo v něm plno oleje, příčinnu zahoření bych viděl tam.
lubos píše:U dc serva by z elektrického hlediska mělo být jedno kde enkodér je, pokud tam třeba ještě není signál pro home částečně spojení s nulováním pak by to mohlo dělat problém ale to by se asi chovalo stále jinak.
Děkuji za potvrzení mé doměnky
lubos píše:Uhlíky jsi vyměnil za origo? Nechal jsi je trochu zajet aby si sedli rovnoměrně? Jak je na tom komutátor? Vinutí jsi měřil?
Uhlíky nové origo, nezaběhlé, ale už to na nich něco nalítalo a chová se to stále stejně, komutátor přeleštěn a proškrabán, vinutí měřeno a OK.
lubos píše:Pokud jsou tam oba drivery stejné prohod je a uvidíš jestli je to driverem.
Drivery jsou oba stejné Simoregy, ale pro jiný výkon se liší hodnotou čtyř rezistorů na kartě a že by se mi to chtělo přepajovat :( , ale možná by šly zaměnit pouze výkonové karty, podívám se.
lubos píše:Možná bude jen načatá kabeláž od enkoderu ( pro jistotu bych jí komplet vyměnil a zkusil proměřit výstupy na oscilu z enkodéru při studeném startu co z něj leze a zda vůbec , nejlépe tak dlouho dokud se nedostane do stavu kdy chce trhat řemen).
Je to možné dráty od enkodéru jsou plné oleje a tvdé jak kámen, budu muset pozvat kamaráda s osciloskopem a doufat, protože jak se to spustí a řemen netrhne, tak už to ten den neudělá, tak aby sem nemusel jezdit déle než týden.
Nicméně pokud by z encoderu nic nelezlo (chovalo by se to jako by tam nebyl) tak by předpokládám mělo servo stát a ne ujíždet.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22400
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

5. 11. 2013, 7:50

ty drivery jsou tranzistorovy nebo tyrystorovy?
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
coroner
Příspěvky: 58
Registrován: 11. 10. 2011, 5:36
Bydliště: Vysočina - u Křižanova

5. 11. 2013, 11:53

robokop píše:ty drivery jsou tranzistorovy nebo tyrystorovy?
Tranzistorové
coroner
Příspěvky: 58
Registrován: 11. 10. 2011, 5:36
Bydliště: Vysočina - u Křižanova

17. 2. 2014, 11:38

Tak shořela řídící karta Simoregu :(
Předtím jsem zkoušel přehodit i ty výkonové karty a žádná změna. No a minulej týden už to nenaběhlo vůbec karta smrdí spáleninou, jsou tam nějaké černé rezistory a pálí pojistky. Dokumentace není a když se podívám za kolik se dájí ty karty koupit jeté na e-bay tak to za to nedám, to mě stála celá mašina.
Takže otázka zní dá se někde za rozumnou cenu sehnat analogový dc driver co je schopen řídit serva 2,5 a 5kw? Systém je Hunor a co z něj leze netuším, dokumentace opět není. Nebo se mám vykašlat na zprovozňování, začít šetřit a přestavět to na jiný (vzhledem k ceně hobby) systém? Dokáže třeba mach3 ovládat tyristorový měnič hlavního pohonu ABB Veritron či ovládat vícepolohovou nástojovou hlavu? Mám ten stroj jen na hraní, není to produkční mašina a když nepojede vlastně se nic neděje ale zajímalo by mě jestli raději opravit nebo zkoušet přestavět. Vic než cca 60tisíc do toho dát nechci, to ten stroj raději prodám kovošrotu a budu si hrát s něčím jiným.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22400
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

17. 2. 2014, 3:27

Takova prestavba treba na emc te vyjde tak na 50 kdyz to budes chtit udelat poradne
S machem to vpodstate nejde, ne za cenu vymeny komplet elektroniky
Narozdil od emc kde se da hodne z toho ponechat
Ale je to hodne studovani
To emc ma i ty drivery i kdyz nevim jak s vykonem
Emc se dnes jmenuje linuxcnc
Hardware k tomu dela mesa
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „Servomotory“