lodarsky cad

CAD software, shareware, freeware
vlada2
Příspěvky: 207
Registrován: 2. 12. 2007, 10:54
Bydliště: Litomerice

9. 8. 2008, 9:04

Ahoj, poradte mi prosim nejaky kvalitny lodarsky cad ktery umi udelat i rovinuti obsivky, diky. Pote co jsem vcera videl nebozaka kterej lod delal v solidu a celou obsivku delal po milimetrovejch vrstvach a vyhlazoval rucne jsem si rekl ze takovej vul teda nebudu. Pripadne pokud by tu byl nekdo kdo umi kreslit lode tak mu dohodim kvalitni zakazku na 40 metrovou jachtu. Konstrukce je dana, je jen potreba to hodit do 3D a udelat dokumentaci ve spolupraci s konstrukterem kterej je stara skola a pocitac je pro nej urazka :)
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

9. 8. 2008, 9:31

Originál na lodě je Delft Ship. Lze z něj exportovat dál. Základ je zdarma, pokud bys chtěl dělat lodi komerčně, tak si dokoupíš.

Radek

P.S.: Dělat obšívku ručně je veeelká prasárna.
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
Mambo
Příspěvky: 315
Registrován: 5. 4. 2007, 5:38
Bydliště: Turnov/Liberec

9. 8. 2008, 4:04

Ucil jsem kreslit lode jednoho modelare v Inventoru (neni to lod soft ale pokud to to je jen 3D..) a taky sem narazil ze bylo potreba rozvinout plochu (jestli to chapu obsivka je vlastne vnejsi potah lodi) a protoze ta plocha byla pomerne obecna, objevil jsem zpusob rozvinuti pomoci programu Rhino3D existuje proi nej plugin co tohle umi http://en.wiki.mcneel.com/default.aspx/ ... ening.html
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1360
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

13. 8. 2008, 7:43

No pokud by se dal tento problem resit jako rozvinuti plechu obecne definovane plochy, tak to urcite pujde v Pro/Engeneeru.

Moznosti jsou dve:

pokud planujes ze budes kreslit vice lodi, tak se vyplati rovnou zainvestovat do kvalitniho 3D systemu, naucit se v nem a po vynalozeni financnich a casovych prostredku "uzivat" si vyhod a moznosti kvalitniho 3D systemu.

nebo si nakreslit danou plochu (tvar lodi) v jakemkoliv systemu a nechat si ji na zakazku rozvinout. Je to sice draha zalezitost, ale usetri spoustu energie, casu. Mohu doporucit firmu www.cogras.cz, ktera nam zajistuje v praci online help, "mejtenenc", a vsechny veci ohledne Pro/e.

Doufam ze to nebude administrator brat jako reklamu a jestli ano, tak se mu omlouvam. (V Pro/E kreslim jiz 4 roky a furt me neprestava udivovat co vsechno umi.)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22432
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

14. 8. 2008, 7:20

beru to skoro jako reklamu ale to je v poradku
kdyz to nekdo potrebuje at si to koupi
kdyz o tom nebude vedet tak se bude jen trapit v necem co pro to neni vhodne
reklama na tomto foru je v poradku
samozrejme pouze tematicky
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
lamoz
Sponzor fora
Příspěvky: 369
Registrován: 31. 1. 2008, 1:26
Bydliště: Praha

14. 8. 2008, 8:50

2 vlada2: koukni na tento video: http://files.solidworks.com/news/freefo ... athull.swf (~200mb)
mozna jsi změniš svuj nazor na solidworks.
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

14. 8. 2008, 12:43

Fascinuje mě, jak tu každý prosazuje soft určený primárně na něco jiného, a program používaný v mnoha loděnicích nezkusí. :)

Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1360
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

14. 8. 2008, 12:56

Mezi dalsi kvalitni CAD systemy patri napriklad CATIA, UNIGRAPHIC a jine.
Uživatelský avatar
lamoz
Sponzor fora
Příspěvky: 369
Registrován: 31. 1. 2008, 1:26
Bydliště: Praha

14. 8. 2008, 1:01

samozřejmě že specialni softver je lepši... ja tak myslim že malo kdo stavi lode a patři tomuto foru.
Mambo
Příspěvky: 315
Registrován: 5. 4. 2007, 5:38
Bydliště: Turnov/Liberec

14. 8. 2008, 1:04

Ja Delftshipt zkousel, ale stejne sem pak radsi ten trup lode udelal v Inventoru :D, ono zalezi co od toho kdo ceka na udelani 3D modelu ciste trupu a na nem si zkouset vztlak a podobne blbiny je v zakladu Delftship perfektni (a tvorba trupu je krasne jednoducha) ale pak z toho delat vykresovou dokumentaci a vykresy dilu to bych v tom nedelal ...
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1360
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

14. 8. 2008, 1:23

rawen píše:Fascinuje mě, jak tu každý prosazuje soft určený primárně na něco jiného, a program používaný v mnoha loděnicích nezkusí. :)

Radek
Nikdo tu nerika ze nema zkouset Delft Ship, nikdo tu tento system nehani. Ale naprosto s tebou nesouhlasim ze prosazujeme soft urceny primárně na něco jiného. Softwery, o kterych je vyse zminka, maji primarni vyuziti obecne, se zamerenim na strojirensky prumysl.

Jestli si vybere software, ktery je primarne urcen primo lode, nebo si vybere jiny software, ktery bude umet i vice veci(na ukor jinych), je na nem a davame mu moznost si vybrat.

Ono vyzkouset si 3D system neni zalezitost na jeden vecer. Proto jsem se tu zminil o systemu se kterym pracuji 4 roky a mam s nim dobre zkusenosti.

Kdyz si nekdo stahne z netu CD cko s crackem a bude se sam pokouset zjistit jak je dany system dobry tak mu to nepujde vubec a nebo nad tim nejakej ten mesic (rok) ztrati, aby prokoukl vsechny jeho vyhody.

Dale jsem se zminil o technicke podpore, se kterou mam taky velmi dobrou zkusenost.

Ono kdyz nekdo nabizi tkanicky od bot, lednicky, buldozery a take 3D systemy je pravdepodobne, ze vam asi nepomuze pri problemu s "famyli tablem" pri pouziti "make flexible" v sestave a nasledneho vygenerovani urcitych promenych zavislych na instancich dane "famyli table" ve vykrese, nebo s modifikaci nejake plochy.
vegetak
Příspěvky: 15
Registrován: 27. 1. 2007, 4:34

15. 8. 2008, 11:04

na www.mo-na-ko.net je i cestina k Delft Ship

je to soft na lode udelas trup a pak ho proste preneses jinam
Rhino je ideální je puvodne taky na lodě a je taky v cestine

nenech se zblbnout tema softama za statisíce jde to i levně
vegeťák věčný optimista
vlada2
Příspěvky: 207
Registrován: 2. 12. 2007, 10:54
Bydliště: Litomerice

16. 8. 2008, 10:28

takze jako nejoptimalnejsi jsem zvolil delft, je dobrej a nasledne export do solidu. Akorat porad bojuj s rozvinout obsivkou. Protoze zakaznik bude chtit vykresy prave s tim. Udajne existuje i nejakej soft kterej obsivku rozvine podle predem zadanych velikosti plechu z vyroby. Netusi nekdo co to je zac? No a pak uz zbava jen malickost, udelat lod 3D prezentaci tak aby zakaznik mohl lodi prochazet a koukat do mistnosti :) to ale asi zvladne archicad :)
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1360
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

16. 8. 2008, 10:46

vegetak píše: nenech se zblbnout tema softama za statisíce jde to i levně
Ono nikdo netvrdi ze v levnych softwarech nejde kreslit. Zalezi, jestli neco kutis, nebo jestli delas profesionalne.

Mala konstrukční kancelář o 10 konstrukterech, kde te bude stat kazdý konstrukter v nakladech 30-40 tisic mesicne je docela draha sranda. Pokud ti drahy software dokaze zkratit dobu vývoje, tak se ti velmi velmi rychle zaplati. Návratovost u 3D cad systému se udává 2 roky. Ovsem velmi casto ma clovek daleko vetsi sanci s kvalitním 3D cad systémem stihnout termín.

Usetrit par stovek tisíců, se v profi branzi nevyplácí.



Pokud budes delat jednu lodicku po vecerech ve svém volném case a je ti jedno kolik ztratíš nad tím času tak není problém strávit klidne i tři týdny ve kterém a v jakém softwaru co a jak delat. Pokud by te mela zivit konstrukce te lodi, vyplati se ti vyhodit pár desetitisíců za profi externí službu, na kterou se bude moct čloěk spolehnout a strávit raději čas nad scháněním dalších kšeftů, či řešení jiných problémů.
vegetak
Příspěvky: 15
Registrován: 27. 1. 2007, 4:34

17. 8. 2008, 2:42

v Rhinu se běžně dělají lodě tedy i přesně tvar onoho pláště a jeho rozvin tedy i rozvin obšívky musíš se ale ptát přímých distributorů sw

nemohu si odpustit poznámku ale neber to osobně

jachta 40m je ale tak drahá věc že nechápu proč si nepořídíš něco profesionálního nebo to nezadáš externě
pochybuji že se nevyhneš pevnostním výpočtům nebo řešením kompletních detalů včetně interiéru

pokud bych byl investorem takové akce tak nevím jestli bych chtěl aby ten co to kreslí scháněl informace po forech :shock: předpokládal bych že to vše ví a mnohokrát již použil


původně jsem si myslel že chceš stavět jen model - proto ta poznámka o ceně - pokud je to opravdu loď co má vozit lidi tak si kup to nejlepší co na trhu je a k tomu si najmi člověka co aspoň někde takové lodě v softu co koupíš projektoval jinak to asi nedopadne moc dobře

pokud ale chceš jen překreslit už hotové plány a udělat rozvin pláště pak jsou specialní cad jen na toto nevím už jak se jmenují ale kdysi jsem něco podobného hledal a našel

http://www.boatdesign.net/Directory/Software/
vegeťák věčný optimista
Odpovědět

Zpět na „CAD“