Pomoc s elektrozapojením

Uživatelský avatar
Martinhora
Příspěvky: 993
Registrován: 17. 2. 2009, 11:19
Bydliště: Rokycany

17. 3. 2015, 1:49

Rád bych požádal zdejší znalé v oblasti elektro o radu.
V rozvaděči bude 3fáz měnič 5.5 kW a 3xservodriver 750W každý a PC.

1. před měnič dám 3fáz odrušovací filtr. Každý driver chci dát na jinou fázi - jinak bych měl jednu fázi přetíženou. Je nutno před každý driver dát 1fáz filtr nebo stačí pro všechny jeden 3fáz?
Dát další filtr i před PC?
2. jaké filtry nejlépe použít - případně kde koupit
3. v domě mám elektriku postaru - 4kolík zásuvka - modrej a zelenej v jističích spojený. Jak provést elektriku v rozvaděči? Taky spojit modrý a zelený? Kam zapojit stínění kabelu které je mezi FM a vřetenem?

Předem děkuju za rady.
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

17. 3. 2015, 2:00

filtry bych dal az podle potreby, tu elektriku jsem nejak nepobral, jestli mas na baraku v rozvadeci modry a zelenozluty spojeny, pak mas v baraku rozvod TN-S a pak bys mel mit v zasuvkach 3 draty a 3f zasuvkach 5 dratu, a nebo, ti do baraku vede 3x cerny a modry a modry v rozvadeci pokracuje zelenozlutym, pak mas v baraku rozvod v TN-C, takze to pak zapojis dle prislusne normy
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
Juro
Příspěvky: 1612
Registrován: 19. 3. 2007, 12:14
Bydliště: Kamanová (Topoľčany)

17. 3. 2015, 2:15

V kazdom datashete mas pre drivery alebo FM urcene kam to tienit.

A ja sa pytam, ci by nebolo vhodne pouzit aj oddelovacie trafo.
rocnik 1976 -stolár, trosicka uz aj strojar.
Uživatelský avatar
Martinhora
Příspěvky: 993
Registrován: 17. 2. 2009, 11:19
Bydliště: Rokycany

17. 3. 2015, 4:07

Je to z roku 1996. Do baráku mi jde 3xčerný a 1x modrý. Co jsem se díval tak v jističích jsou modré propojeny s žlutozeleným. Klasická zásuvka má černej,modrej,žlutozelenej a motorová 3xčernej a modrej.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7214
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

17. 3. 2015, 5:06

v rozvaděči i v připojovacím kabelu atd bys měl důsledně oddělovat modrý a zelenožlutý vodič
zelenožlutý je ochranný, k němu jsou pospojeny všechny kostry zařízení, stínění, kryty, cokoli co by se mohlo stát třeba v případě poruchy živým, tj. v podstatě vše vodivé
modrý je pracovní nula, k té jsou připojeny "druhé konce" všech obvodů - "elektrika jsou dva drátky, jeden tam a druhej zpátky"
pro připojení musíš použít pětižilový kabel a pětikolíkovou zásuvku, modrý se zeleným může být spojený dohromady až při průřezu použitých kabelů nad 16mm2 včetně, tzn. u domovní instalace typicky v elektroměrovém rozvaděči
čtyřkolíkovou 3f zásuvku (rozvod 3f + zelenožlutý) lze použít POUZE pro napájení spotřebičů, které nepotřebují pracovní nulu, tedy typicky běžného 3f asynchronního elektromotoru s třífázovým mechanicky ovládaným vypínačem, např. cirkule, bruska, míchačka.....
nelze už ji ale použít např. pro dnes používané tlačítkové zapínání téhož, protože uvnitř je stykač a jeho cívka je napájena z jedné fáze proti prac. nule - pak už musí být přívodní kabel pětižilový
...........
abys mohl použít čtyřkolíkový přívod pro napájení Tvého stroje, musel by být rozvaděč zapojen tak, aby např. ovládací napětí pro stykače bylo vyrobeno trafem s primárem zapojeným mezi dvě fáze, tj. třeba 380/220 nebo 380/24V, podobně i vše ostatní, prostě tak, abys nepotřeboval pracovní nulu (modrý), pak úlohu toho "druhého drátku" přebírají jednotlivé fáze proti sobě
to s největší pravděpodobností nedodržíš, proto to musíš připojit pětižilově
...........
jiná věc je praxe, chodí ledacos
.... edit
jestli máš v "motorové zásuvce" 3x černý a modrý, je to blbě
tam musí být zelenožlutý
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Martinhora
Příspěvky: 993
Registrován: 17. 2. 2009, 11:19
Bydliště: Rokycany

17. 3. 2015, 5:12

Díky za vysvětlení - pochopil jsem.
Já samozřejmě můžu ke stroji dotáhnout pětižilovej kabel přímo z hlavních jističů (mám je skoro vedle). Ale jak to správně pak zapojit v těch jističích - tam už pak spojit modrej s žlutozeleným? Tam jiná možnost prostě není ....

Jo napsal jsem to blbě - je tam 3x černý + 1x žlutozelený
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

17. 3. 2015, 5:19

Martinhora píše:Díky za vysvětlení - pochopil jsem.
Já samozřejmě můžu ke stroji dotáhnout pětižilovej kabel přímo z hlavních jističů (mám je skoro vedle). Ale jak to správně pak zapojit v těch jističích - tam už pak spojit modrej s žlutozeleným? Tam jiná možnost prostě není ....

Jo napsal jsem to blbě - je tam 3x černý + 1x žlutozelený
to neni tak jednoduchy, dulezity je, co vede do domovniho rozvadece, pokud jednou rozdelis pracovni a ochrany vodic, uz NIKDY je nesmis nikde spojit a bod rozdeleni musi byt uzemeny, dnes se to dava na hromosvody, nebo na tyc v zemi, pokud tedy chces resit nejaka ruseni, musis mit nejdrive pravne udelanou elektroinstalaci, jinak se ti do privodu k masine zavlece kdejaky bordel ze zbytku rozvodu a o moznem rozdilu potencialu ani nemluve
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7214
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

17. 3. 2015, 5:22

v "jističích" (elektroměrovém rozvaděči) by měly být dva tzv. můstky, na jednom budou propojeny modré dráty a na druhém zelenožluté, a ty dva můstky budou někde na kraji propojeny navzájem a budou vyvedeny z baráku jedním tlustým (16mm2) zelenožlutým přívodním drátem - to je ten přívodní kabel do baráku
ty připojíš modrý drát na modrý můstek a želenožlutý na zž můstek, toť vše a fáze přes příslušný jistič
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Didis
Příspěvky: 12
Registrován: 11. 11. 2009, 3:47
Bydliště: Bohumín

17. 3. 2015, 5:35

filla to píše správně bod rozdělení vodiče PEN na PE a N má být přizemněn , společný vodič PEN lze používat v pevných instalacích od průřezu vodiče 10 mm CU včetně .Filtry vyrábí např. elfis. Pro splnění EMS dodržet návod k montáži výrobce měniče, ale měl by podle mně stačit 1 třífazový.
Uživatelský avatar
Martinhora
Příspěvky: 993
Registrován: 17. 2. 2009, 11:19
Bydliště: Rokycany

17. 3. 2015, 5:41

Takže to znamená trochu předělat rozvaděč. Teď je to tam tak, že z venkovního pilíře vede žlutej (16mm) na můstek a tam se scházejí všechny modré a žluté vnitřních rozvodů. Na stejný můstek je přivedeno uzemění (tyč v zemi) hodně tlustym drátem. Teď se zeptam asi blbě - proč oddělovat modrý a žlutý, když je nakonec stejně propojím ... Nejsem elektrikář tak se nesmějte. Mám k tomu revizi z loňskýho roku - takže by to bejt špatně nemělo .....
Uživatelský avatar
Martinhora
Příspěvky: 993
Registrován: 17. 2. 2009, 11:19
Bydliště: Rokycany

17. 3. 2015, 5:43

Didis píše:filla to píše správně bod rozdělení vodiče PEN na PE a N má být přizemněn , společný vodič PEN lze používat v pevných instalacích od průřezu vodiče 10 mm CU včetně .Filtry vyrábí např. elfis. Pro splnění EMS dodržet návod k montáži výrobce měniče, ale měl by podle mně stačit 1 třífazový.
Před ty servodrivery filtry nedávat?
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7214
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

17. 3. 2015, 6:08

tak je tam připoj taky oba
elegantněji se to dělá pomocí dvou propojených můstků, nulového a zemnícího (ochranného)
důvod je ten, že kdyby třeba v případě stroje, kde by byl 3f motor a např. světlo připojené mezi fázi a ochranný zž vodič (byla by sloučena funkce prac. 0 a ochrany) došlo v přívodním kabelu nebo ve vidlici atd. k přerušení toho zž vodiče (a to není nic neobvyklého), bude se ten stroj sice normálně točit, ale zároveň bude mít na kostře 220 proti zemi přes ten pomocný spotřebič (světlo) a bude TLOUCT
pokud totéž připojíš pětižilově a přeruší se prac. nula (třeba se vyhřeje svorka procházejícím proudem) jen to nebude svítit, ale funkce ochranného vodiče zůstane zachována
pokud by se přerušil ochr. vodič, sice ztratí svoji funkci pro případ nějaké poruchy, ale neohrožuje to bezprostředně obsluhu jako v předcházejícím případě a mělo by se na to přijít při pravidelné revizi
u pevných rozvodů nad těch 10 mm2 se uvažuje pravděpodobnost poruchy zž vodiče tak malá, že je dovoleno je sloučit - a navíc je tam to přizemnění
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Martinhora
Příspěvky: 993
Registrován: 17. 2. 2009, 11:19
Bydliště: Rokycany

17. 3. 2015, 6:18

Děkuju za vysvětlení. Sice jsem si to musel přečíst několikrát - ale už chápu. Takže abych to nějak uzavřel: Z hlavních jističů vyvést 5žil kabel ke stroji. V jističích dát modrej a zelenej na můstek (kterej je uzeměnej pomocí tyče). V rozvaděči CNC udělat dva můstky - na jeden všechny modrý. Na druhej všechny zelený vč. uzemění kabelu od FM do vřetena. A v tomto rozvaděči již můstky mezi sebou NEPROPOJOVAT.
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

17. 3. 2015, 6:46

pokud budes mit v dilne druhy rozvadec, tak z hlavniho k nemu muzes vest 4 zilu -zapojis ho pred bod rozdeleni, rozdeleni si pak udelas v tom rozvadeci na dilne, ale vlastni uzemneni bodu rozdeleni mit musis, protoze tu frezku i jeji rozvadec (pokud je kovovy) MUSIS spojit s bodem rozdeleni SAMOSTATNYM zelenozlutym vodicem 6mm, tzn. ze jej povedes paralelne s privodnim vodicem
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
Martinhora
Příspěvky: 993
Registrován: 17. 2. 2009, 11:19
Bydliště: Rokycany

17. 3. 2015, 6:57

Tak to už mi hlava nebere.

V dílně mám shodou okolností hlavní rozvaděč pro dům. Takže žádný další nebude.Bod rozdělení je uzeměn.
Z toho mám vytáhnout 5žil do mašiny a k tomu dát ještě jeden 6mm samostatnej???
Už jsem myslel, že tomu rozumím a asi houby. Myslel jsem, že ten stroj a rozvaděč uzemním na ten zelenej co bude v přívodním kabelu - takhle budu mít dva ....
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“