Špatné závity na Bernardo 550 WQ

Tovární CNC a apřestavby konvenčních soustruhů
kareldc
Příspěvky: 25
Registrován: 16. 5. 2015, 3:11
Bydliště: Děčín

16. 5. 2015, 6:06

Ahoj všem. Nejsem vyučený obraběč ani v příbuzném oboru. Mám problém s řezáním závitů. Při druhém průchodu (nebo dalších) to chytá jinou stopu. Vím, to už tady bylo několikrát. Dokoknce jsem spoustu příspěvků přečetl dvakrát, ale nic podobného jsem nenašel. Používám závitový hodiny, tak jsem myslel, že to bude přesný. Zkoušel jsem dokonce i revers se zamčeným posuvem ale některý průchody jsou stejně mimo. Stává se to nahodile. Nože mám vyložený na krátko co to jde (2-3 cm), destičky na nožích utažený, nožová hlava sedí pevně. Posuv zapínám asi 0,5 cm dřív, aby si vše sedlo, kdyby tam přecijen nějaká malá vůle byla. Geometrie břitu je snad v pořádku, prčé některý závity se mi fakt povedly a nože mám furt stejně. Vyčistil, promazal a utáhnul jsem vše, co šlo. Jediný, co jsem ještě neměl rozdělaný, jsou saně (ale klidně to zkusim). Může bejt problém uvnitř saní na převodu posuvu? Je to přecijen čína a tak počítám se vším...

Zkusil jsem splnit všechno základní ale připouštím - může to bejt i rukama. Jen nevím kde :lol:
Budu rád za každou radu. Dík za váš čas.
Bernardo Profi 550 WQ 400V (ekviv. OPTIMUM D240 a hromada dalších)
manuál: http://www.bigstreet.cz/soustruh/quantum.pdf
kareldc
Příspěvky: 25
Registrován: 16. 5. 2015, 3:11
Bydliště: Děčín

16. 5. 2015, 7:15

Ještě pro doplnění - dělám závit M58 x 0.75 do duralu, ale zkoušel jsm i mosaz a ocel. Doporučený průchody pro tohle stoupání jsou: 16-14-11 a 7 setin. Zkusil jsem jít na to pomalu a opatrně, 6 průchodů po 8-mi setinkách. Taky marný. Chybná stopa přišla hned při čtvrtým průchodu. Tabulka záv. hodin určuje dvě čísla (3 a 9). Kombinuju je, ale také dávám samostatně, jedno číslo pro všechny průchody. Otáčky jsem vyzkoušel 125 i 250, mažu řezným sprejem, ale dávám to i na sucho, aby se v oleji nehromadily třísky (je to vnitřní závit). Teď před každým průchodem ofukuju, případně znovu mažu. Třikrát jsem kontroloval počet zubů sestavy u vřetena a spasoval je tak, aby tam nebyla skoro žádná vůle. Je to sice trochu hlučnější, ale mám pocit, že by to mělo bejt ok. Není.

Nerad votravuju druhý, dokud si nepřečtu aspoň základy čehokoli. Proto sem si minulej tejden stáhnul ze serveru tumlikovo.cz (je tam obrovská hromada informací) tři starý příručky a zkoušel načíst různý chytrosti. Pak jsem znovu a znovu řezal. Párkrát se mi povedl výstavní závit, krásně hladkej a lesklej. Většinou to ale někde uhne. Vůbec nevim čím to je, dyk to dělám furt stejně. Zajímalo mě, jestli to uhejbá i bez zátěže a tak sem přidával jen setinkovou třísku, jen takovej slabounkej vlásek. První dva průchody se nakrerslily krásně na sebe. Třetí uhnul přesně mezi ně. Komu jsem co udělal? :roll:

Napadá Vás, čím to může bejt?
Bernardo Profi 550 WQ 400V (ekviv. OPTIMUM D240 a hromada dalších)
manuál: http://www.bigstreet.cz/soustruh/quantum.pdf
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

16. 5. 2015, 7:42

Tohle mi dělal Asist. Bylo to vůlí v uložení trapézohého posuvového šroubu - Tím jak axiálně čvachtal tak jsem se nahhodile nedokázal trefit nožem do soustruženého závitu.
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
kareldc
Příspěvky: 25
Registrován: 16. 5. 2015, 3:11
Bydliště: Děčín

16. 5. 2015, 7:52

Aha? tak na to jsem se nedíval, to mě vůbec nenapadlo, dík :D Hned ráno na to vlítnu a zkusim :)
Bernardo Profi 550 WQ 400V (ekviv. OPTIMUM D240 a hromada dalších)
manuál: http://www.bigstreet.cz/soustruh/quantum.pdf
kareldc
Příspěvky: 25
Registrován: 16. 5. 2015, 3:11
Bydliště: Děčín

16. 5. 2015, 9:02

Bože, když to po sobě čtu, tak je to hrůza (slovosled, logika), spisovatel ze mě asi nebude :roll:
Bernardo Profi 550 WQ 400V (ekviv. OPTIMUM D240 a hromada dalších)
manuál: http://www.bigstreet.cz/soustruh/quantum.pdf
kareldc
Příspěvky: 25
Registrován: 16. 5. 2015, 3:11
Bydliště: Děčín

17. 5. 2015, 7:45

Francotirador: Tak za vodící šroub jsem tahal, ale axiální (podélná) vůle tam není žádná. Tahal jsem za to dost prudce, a ani to nikde neťukalo. Podélně sedí pevně. Zato radiální (příčná) vůle tam nějaká je, cejtím i slyšim, jak někde v uložení naráží nahoru-dolu. Odhaduju tal 0,5 mm (??). Ale myslím, že radiální vůle by neměla mít vliv na přesnost závitu (si teda jen myslim...). Ještě mě napadlo, esi není vůle třeba v převodu z tyče na saně (jak už jsem psal). Je tam prej nějaký kolečko s trapézovým zubem, moc tomu nerozumim. Nebo spíš vůbec ... ;)
Bernardo Profi 550 WQ 400V (ekviv. OPTIMUM D240 a hromada dalších)
manuál: http://www.bigstreet.cz/soustruh/quantum.pdf
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

17. 5. 2015, 8:33

Osobně bych zatím vynechal hodinky a zkoušel to bez rozpojování posuvu. Vyeliminuješ vlastní chybu.
Tu vůli na šroubu bych testoval takto: při vypnutém stroji zapni šroubovou matici a zatoč kolem ručního posuvu na obě strany. Měl by jsi tam mít nějakou vůli, ale na krajích by to mělo jít „natvrdo“ neměl by jsi cítit žádný další posun.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22400
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

17. 5. 2015, 8:34

myslim ze by to mohlo byt mirou zasunuti te pulene matice do zavitu
nekdy je vic nekdy min
pak je suport mirne pozadu o tu vuli
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

17. 5. 2015, 8:39

kareldc píše:... Třikrát jsem kontroloval počet zubů sestavy u vřetena a spasoval je tak, aby tam nebyla skoro žádná vůle. Je to sice trochu hlučnější, ale mám pocit, že by to mělo bejt ok. ...
Tohle nedělej, ty kola raději sestavuj s lehkou vůlí.
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

17. 5. 2015, 8:53

kareldc píše:Ještě pro doplnění - dělám závit M58 x 0.75 ... Tabulka záv. hodin určuje dvě čísla (3 a 9). Kombinuju je, ale také dávám samostatně, jedno číslo pro všechny průchody...
Jaký máš stoupání trapézu, kolik zubů má ozubené kolečko závitových hodinek, a kolik rysek (a jak očíslovaný) má jejich ciferník?
Eventuálně sem přihoď i tu tabulku. Mi přijde žvláštní proč tabulka říká třetí rysku a pak až devátou (proč ne taky 6 - pokud to padne na č. 3 tak bych čekal každou třetí). Čistě náhodou nemá ciferník sudý počet rysek?

Ale mám pocit, že si psal, že ti to ujíždí i při reverzování (zavřená matice trapezu a vracení se změnou smyslu otáčení vřetena). Pokud jsi nereverzoval lyrou na změnu smyslu otáčení trapezu - což je samozřejmě špatně, ale už se to někomu taky stalo (doufám, že se tě nedotkne že sem to sem vůbec napsal) - tak musí být zrada ve vůlích.
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

17. 5. 2015, 10:51

robokop píše:myslim ze by to mohlo byt mirou zasunuti te pulene matice do zavitu
nekdy je vic nekdy min
pak je suport mirne pozadu o tu vuli
Nebo přehnané vůle v rybinách vedení té půlené trapézové matice.
Prostě vyzkoušet to co píše jova (kolem asi kvůli běžné vůli na hřebenu otočit trochu pujde, ale suport by se hnout neměl - ten by měla drzět půlená matka).
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
zembic
Příspěvky: 40
Registrován: 29. 10. 2011, 3:00
Bydliště: Brno

18. 5. 2015, 7:40

bojoval jsem na své číně se stejným problémem. způsobuje to vakl půlené matky a vyladění rybiny pomůže jen částečně. prostě se to levně čínsky vaklá. řešil jsem to v případě potřeby při reverzování provizorně tím tím, že jsem lehce brzdil kolečko podélného posuvu rukou proti posuvu. je to řešení sice nesystémové, ale fungovalo.
Martin Žemba
kareldc
Příspěvky: 25
Registrován: 16. 5. 2015, 3:11
Bydliště: Děčín

18. 5. 2015, 9:12

Vsem vam moc dekuju za napady. Nafotim, poslu a popisu az k veceru.
Francotirador: nedotklo se me nic, klidne pis jak to cejtis. Nejsem urazka, spis se snazim psat a reagovat skromne. Rad bych se neco dozvedel :)
Bernardo Profi 550 WQ 400V (ekviv. OPTIMUM D240 a hromada dalších)
manuál: http://www.bigstreet.cz/soustruh/quantum.pdf
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

18. 5. 2015, 9:32

On byl stejný dotaz na http://foro.metalaficion.com/index.php? ... #msg190811" onclick="window.open(this.href);return false; kde si dotazující myslel, že reverzuje a divil se, že to nefunguje. Jenomže mechanicky přepínal smysl otáčení trapézu v nortonce místo aby přepínal smysl otáčení motoru (respektive vřetena). Je to potupná chyba (která ukazuje na to, že člověk nepřemýšlí), ale jak je vidět stát se může.
Vzhledem k tomu, že jsi psal, že vše nejdřív nastuduješ, tak jsem předpokládal, že bys takovou hrubou chybu neudělal - ale nedalo mi to sem raději nenapsat (proto ta omluva, abys ses necítil dotčen, že z tebe dělám eventuálního blbce, když radím takový zásadní naprosto jasný věci).
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
kareldc
Příspěvky: 25
Registrován: 16. 5. 2015, 3:11
Bydliště: Děčín

19. 5. 2015, 7:11

Omlouvám se, včera jsem byl u zákazníka až do noci takže v dílně jen chvilku...

jova: jj lidskej faktor sem si taky uvědomoval a dost jsem si hlídal, abych to připojoval vždy ve stejnej moment. Zkoušel jsem taky zatlačit na páku, nebo naopak jen aby lehce zapadla. Výsledek byl ale vždy stejnej.

zembic: taky sem kolečko podél. posuvu mírně brzdil rukou. Ale uhejbá to stejně. Dokonce jsem měnil úhel fazetky na začátku závitu (někdo tomu říká zábřit) v domění, že to může mít vliv na najetí nože. Ale furt stejný.

Francotirador: ne, lyrou jsem nepřepínal. Tak nějak jsem cejtil, že všechny převody musí bejt stále v sobě i při posuvu zpět. Jak už sem psal, co potřebuju to si najdu a přečtu, co neznám, snažim se řešit citem a vlastní úvahou. Takže kdybych tu plácal blbosti, klidně to kdokoli napište.

Stoupání vodícího šroubu je 2mm, kolečko záv. hodinek má 48 zubů

Rozdělal jsem závitový hodinky a k mému překvapení jsem koukal na jedno kolečko, který zapadá do vodícího šroubu a na druhé straně jeho prodloužené osy je ciferník. Očekával jsem trochu složitější systém, ale když sem na to tak civěl, došel mi ten strašně jednoduchej princip. Hodinky samy nemaj vůbec žádnej vliv na jakejkoli chod soustruhu ani na jeho přesnost. Jen určujou, kdy musim připojit. Nic víc, nic míň. A pokud nejsou hodinky přesný, připojím saně ke šroubu ve špatnou dobu. Alespoň tak to chápu. Pak ale nevim, proč jsou v tabulce u 0.75 jen dvě čísla. Místo 3,9 může přeci být 5,11 nebo 1,7 ale i 2,6 prostě můžu připojit vždy po 180° otočení ciferníku (resp. po 24 zubech). Smozřejmě pak už musim vždy dodržovat stejný dvě čísla. Chápu to správně?

Dnes vyčistim hodinky (maj starou zatuhlou vazelínu a trochu drhnou), zkusím vše znovu a k večeru písnu.
Děkuju vám všem za pomoc :)
Obrázek
Obrázek
Bernardo Profi 550 WQ 400V (ekviv. OPTIMUM D240 a hromada dalších)
manuál: http://www.bigstreet.cz/soustruh/quantum.pdf
Odpovědět

Zpět na „CNC soustruhy“