Rozdil frezek FN20 a FUS22

Vse o konvencnich frezkach, ne o jejich prestavbe na cnc
drekk
Příspěvky: 359
Registrován: 13. 3. 2012, 2:06

22. 12. 2015, 1:11

Prosim rekl by mi nekdo v cem je rozdil mezi temito frezkama?? A jaka je asi rozumna cena za frezku FN20.
Tos SM16B, Tos FN20, Tos FA2, Hodinařske soustruhy
Uživatelský avatar
Jimmy
Příspěvky: 523
Registrován: 12. 12. 2014, 9:19
Bydliště: Pardubice

22. 12. 2015, 1:43

FN20 je česká produkce TOS, kdežto FUS22 je z Rumunska. Obojí jsou bezesporu kvalitní mašiny. V Čechách však seženeš pravděpodobněji příslušenství na FN20.
Co se týče ceny, tak těžko soudit. Záleží na stavu stroje a pak také na příslušenství. Když bude ke stroji dělička, otočný stůl, obrážecí hlava, ložisko pro horizontální frézování, sada kleštin atd. a frézka sama bude v pěkném stavu, tak se o ni lidé porvou i když bude třeba za 80 tisíc. Naopak když budeš mít orezlou mašinu, která běžela v třísměnném provozu s vyrachtanou převodovkou, bez příslušenství a s profrézovaným stolem, tak i 30 tiscí bude hodně.
Soustruh SN320, Obrážečka Strigon GH400, CNC router Pacer Cadet, TIG AC/DC
drekk
Příspěvky: 359
Registrován: 13. 3. 2012, 2:06

22. 12. 2015, 3:39

Prave ze koukam na tenhle inzerat
http://stroje.bazos.cz/inzerat/55127158 ... -FN-20.php" onclick="window.open(this.href);return false;
frezka dizajnove nevipada spatne prislusenstvi super.
Vule v mezich
Problem je prevodovka ze tam nejdou zaradit nejake rychlosti tak ze bud pera nebo ozubena kola.
A cena 125000,-
Že to je dost??
Kdybych ji koupil tak si rikam kolikrat pouziji to prislusenstvi i kdyz je supr ho mit nekde se urcite muze hodit.
Nebo kdyz treba kouknu na tohle a novejsi stroj
http://allegro.pl/frezarka-narzedziowa- ... 19839.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Tos SM16B, Tos FN20, Tos FA2, Hodinařske soustruhy
Uživatelský avatar
Jimmy
Příspěvky: 523
Registrován: 12. 12. 2014, 9:19
Bydliště: Pardubice

22. 12. 2015, 3:52

Nic neobvyklého. Inzerát je od překupníka, který to koupil někde z výroby popř. od někoho z garáže za pár šupů a pak to prodá o 100% dráž. Cena je nesmyslná, ještě navíc, když není stroj ve 100% stavu. Bohužel, takovéto ceny jsou běžné u většiny překupníků.
Co se týče příslušenství, tak dělička, otočný stůl a šťouchací hlava je fajn. S tím už se pak dají dělat ozubená kola a podobné věci. Pak to člověk nemusí zdlouhavě a nebo zadraho shánět.
Soustruh SN320, Obrážečka Strigon GH400, CNC router Pacer Cadet, TIG AC/DC
SO 545
Příspěvky: 729
Registrován: 6. 1. 2013, 6:30

22. 12. 2015, 3:54

Mam FUS 22 a skoro komplet prislusenstvo.
Ver alebo never potesi ked mas prislusenstvo po ruke.

125000 je palka.
drekk
Příspěvky: 359
Registrován: 13. 3. 2012, 2:06

22. 12. 2015, 6:01

Nedavno jsem videl intos 20 ale vypadal jako uplne nova jako by zrovna vysla z fabriky rok vyroby nad rok 90 byla v nemecku v Hamburku nemec za ni chtel 3100 euro bez dane prohlizim si bazos a tam byla ona freza napisu prekupnikovi co zani chce a on mi odepsal 5500 euro bez dane.
Tos SM16B, Tos FN20, Tos FA2, Hodinařske soustruhy
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3593
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

22. 12. 2015, 6:04

drekk píše:Prave ze koukam na tenhle inzerat
http://stroje.bazos.cz/inzerat/55127158 ... -FN-20.php" onclick="window.open(this.href);return false;
frezka dizajnove nevipada spatne prislusenstvi super.
Vule v mezich
Problem je prevodovka ze tam nejdou zaradit nejake rychlosti tak ze bud pera nebo ozubena kola.
A cena 125000,-
Že to je dost??
Kdybych ji koupil tak si rikam kolikrat pouziji to prislusenstvi i kdyz je supr ho mit nekde se urcite muze hodit.
Nebo kdyz treba kouknu na tohle a novejsi stroj
http://allegro.pl/frezarka-narzedziowa- ... 19839.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Jenomže právě to příslušenství je na těch nástrojovkách to nejdůležitější :wink:
ta cena 125k za tu fnku, navíc když píšeš, že tam nejde něco zařadit, je úplně mimo mísu, ale to je u těchto olizovačů normální, navíc ten typický popis "v dobrém technickém stavu" :roll:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

22. 12. 2015, 8:31

Já když někde četl v inzerátu jméno Radová, nebo hlavičku
Výrobce: ...
Rok výroby: ...
Lokalita: ...
tak jsem se ani neptal na cenu, protože jsem už předem věděl, že to bude mimo mísu.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
SO 545
Příspěvky: 729
Registrován: 6. 1. 2013, 6:30

22. 12. 2015, 8:34

Kde nieje uvedena cena hoc ako by som to potreboval neriesim.

Najlepsie je DOHODOU ale cena je astronimicka a spustia tak 10e.
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

26. 12. 2015, 6:18

Tak asi nejzákladnější je porovnání kvality podle výrobce,to jsem tady nikde nečetl.Tos je docela kvalita a o tom netřeba psát.Kdežto rómunský "stroj",tam jsem nikdy kvalitu nepotkal..já mám od doktora zakázaný čínský stroje(pochopitelně ty,kde na ně dohlížela jen ruka trhu,ty starší,které byly ještě v područí států,které je učili co je kov a jak na něj ,jsou poměrně slušný),o kousek lepší jsou ty z tý horní číny-tam už jsem ale jednou životě kvalitu viděl,jenže to nebyl jejich výrobek,ale kopie němenćkého.(byl to soustruh poreba ze šedesátých let).Asi na stejné úrovni jsou rumunské stroje,pak už jsou stroje,na kterých se dá normálně dělat-maďarské,slovenské(tedy ty,které vymýšleli oni,protože ty ,co převzali od nás jsou samozřejmě na vyšší úrovni,pak východoněmecké no a na konec SSSR,tam nevím,jestli zařadit kvalitou na úroveň našich anebo výš..Je to asi dané tím,jakou tradici má v které zemi strojírenská výroba..Dobře se to profiluje ve šrotu,kde je názorně vidět kvalita produkce,podle strojů tam dislokovaných.
Zkrátka Tos(INTOS) i ojetej,rumunské krámy ani nové...
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4890
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

26. 12. 2015, 6:33

Osobne si myslim, ze zrovna tahle kategorie je prakticky nesehnatelna. Po FN, FUS, FNGJ, FNK brousim uz par roku. V cesku ceny nesmyslne, stav udesny, stroje casto ve skladech smeckaru bez moznosti vyzkouseni. Jezdit po evrope je financne a casove narocne, ale zrejme neni jina cesta. Slepe klikat na ebay na stroje kolem 3-5tis ecek proste nejde. Na druhe strane neznam nikoho, kdo by na dovezeny stroj z nemecka nadaval.
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

26. 12. 2015, 6:48

U ruských strojů to bude asi dost záležet případ od případu.
Oni třeba na konci války jako kořist odtáhli celou linku jednoho modelu Opel. Když to vyráběli tak jak to bylo, tak to bylo slušné auto. Jenomže pak to začali vylepšovat v rámci "vývoje" a už to začalo jít kvalitou dolů. Stejně tak VAZ alias Lada alias Žiguli, jenomže tam to "vylepšení" bylo nutné vzhledem ke "specifiku" sovětských silnic.
Já mam třeba brusku 3M642 a nic špatného jsem na ní nikdy neslyšel, spíše naopak. Já jí mam ještě v repasi, takže osobní zkušenost zatím nemam. Jediné co tomu momentálně můžu vytknout je, že maznice podélného prismatického vedení je schované pod natáčecí deskou stolu a nikoliv někde z boku aby byly stále přístupné. Tj. pro namazání podélného lože je třeba stůl vytočit a pak ho zase rovnat zpět hodinkami do osy.
Pak jsem slyšel od jednoho člověka kladný názor na nástrojařskou frézku 675P. Jenomže to raději beru s rezervou, protože dotyčný se kladně vyjadřoval i k jisté frézce Proma. Typ už nevím, ale nebyla to vrtačko-frézka. Byla to nějaká jako je tato http://www.promacz.cz/fhv-50vd-univerza ... vanim.html" onclick="window.open(this.href);return false; . Nicméně je pravda, že tento konkrétní stroj Proma neznám, tak je možné, že se třeba náhodou povedl. Jen extrapoluji z toho co se tu o Proma píše a co jsem sám viděl u svého křížového stolu.
Pak je taky fakt, že na chatě jsou čínské stranové klíče vyrobené někdy v 50. nebo 60. letech, které dokázaly povolit i hodně utažené nebo zarezlé šrouby a matky kde už tehdejší klíče Tona měly problém a přeskakovaly (prostě se klíč roztáhl a přeskočil). Nicméně to bývávalo, teď mi Čína do dílny nesmí.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

26. 12. 2015, 7:07

elbarto píše:Na druhe strane neznam nikoho, kdo by na dovezeny stroj z nemecka nadaval.
No jenom aby to nebylo do té doby, než němečtí překupníci zjistí, že my jsme tady zvyklí kupovat šunt a odpad za ceny ještě vyšší než jsou u nich (viz potraviny, resp. viz všechno, co se tu prodává). Oni na tohle totiž přijdou i Poláci atd., takže už se jim pak může vyplatit udělat kategorii tzv. východní trh. Vůbec bych si o německých překupnících nedělal žádné iluze, jen si to na jejich trhu netroufnou.

Na druhou stranu když kupuješ přes eBay, tak je popis zboží závazný a asi by se to mělo vztahovat i na to co z dotyčného vytáhneš dotazováním po emailu. Tj. když by ti např. napsal, že jsou naměřené vůle takové a takové, tak když to pak při převzetí nebude sedět tak mu to můžeš hodit na hlavu a i kdybys to třeba zaplatil předem přes PayPal tak požadovat vrácení peněz třeba přes reklamační stížnost na prodávajícího přímo přes eBay. Z toho by pak plynulo, že je otázka, jestli to nerisknout a stroj prostě na základě popisu a detailního dotazování prostě nekoupit na slepo (vzhledem k podstupovanému riziku vs. cestovní náklady atd., strávený čas atd.).
Třeba eBay obecně má garanční fond, který ti udělá refundaci i když se s prodejcem nedohodneš. Samozřejmě v oprávněném případě. Alespoň na americkém eBay u běžných věcí to tak je. Nějak jinak je to např. u automobilů a pak je otázka jak je to co se týče eBay.de. Nicméně to už by byla věc si to zjistit.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4890
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

26. 12. 2015, 7:21

david.1 píše:Tak asi nejzákladnější je porovnání kvality podle výrobce,to jsem tady nikde nečetl.Tos je docela kvalita a o tom netřeba psát.Kdežto rómunský "stroj",tam jsem nikdy kvalitu nepotkal..já mám od doktora zakázaný čínský stroje(pochopitelně ty,kde na ně dohlížela jen ruka trhu,ty starší,které byly ještě v područí států,které je učili co je kov a jak na něj ,jsou poměrně slušný),o kousek lepší jsou ty z tý horní číny-tam už jsem ale jednou životě kvalitu viděl,jenže to nebyl jejich výrobek,ale kopie němenćkého.(byl to soustruh poreba ze šedesátých let).Asi na stejné úrovni jsou rumunské stroje,pak už jsou stroje,na kterých se dá normálně dělat-maďarské,slovenské(tedy ty,které vymýšleli oni,protože ty ,co převzali od nás jsou samozřejmě na vyšší úrovni,pak východoněmecké no a na konec SSSR,tam nevím,jestli zařadit kvalitou na úroveň našich anebo výš..Je to asi dané tím,jakou tradici má v které zemi strojírenská výroba..Dobře se to profiluje ve šrotu,kde je názorně vidět kvalita produkce,podle strojů tam dislokovaných.
Zkrátka Tos(INTOS) i ojetej,rumunské krámy ani nové...
Nechtel jsem se do Davida poustet, ale proste musim. Podobne hodnoceni je jen obecne placnuti nesmyslu. Vetsina z nas by nad FUSkou slintala a proto hlaska "podobne kramy mi nesmi do dilny ci vsechno Rumunske je spatne" mi prijde znacne mimo misu ... Na aukci jsem se pokousel napriklad o korejsou frezku z doby totatalitni spoluprace a tez paradni masina.

To Ales. Urcite mas pravdu. Bohuzel prodavajici se do konkretnim udajum snazi maximalne vyhybat. Na dlouhou komunikaci casto neni cas a odpoved vetsinou byla prijedte si stroj vyzkouset nebo stav je umerny veku stroje.
SO 545
Příspěvky: 729
Registrován: 6. 1. 2013, 6:30

26. 12. 2015, 7:57

Mam predrevolucnu FUS 22.

Mali sme ju v praci , ked ju sef odpredal priekupnikom ako aj ostatne vybavenie kovoobrabacskej dielne
som si kupil v podstate taku istu./Chcel som firemnu ale sef akosi uprednostnil priekupnika...nakoniec/
Za mna na domace kutenie parada.
Nevsimol som si nejake nekorektne nedostatky ktore by vadili.
Ak ano urcite by som ju nechcel.

Mal som stastie na kus s peknou vybavou. Jej kvalita je tiez v norme.
Mal som ju komplet v remonte.
Loziska osadene nase CSSR.

Po pretesneni a vymene bizuterie pekne tesni , netecie , tisko slape a po oprave vretena ktore niekto nabural ide ako hodinky.

Sustruh mam maleho madara E2N tie po servise sluzi k spokojnosti.

Dodam ze kazdy moj stroj ktory vlastnim primarne nesluzi na zaobstaranie financii.
Mam ich pre svoju potrebu preto neriesim nejaku produktivitu alebo navratnost.

Ale ked uz chvalite ten TOS tak asi velky sustruh bude od nich.
Mam zalusk na nieco vo velkosti 40-50ky a v tejto hmotnostnej kategorii su zaplatitelne.
Odpovědět

Zpět na „konvenční frézky“