Pomoc s výberom 13-14" ntb

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

sco_27
Příspěvky: 329
Registrován: 20. 4. 2013, 9:10
Bydliště: Partizánske

11. 5. 2016, 8:19

Zdravím,

chcel by som poprosiť miestnych "ajťákov" o pomoc pri výbere nového notebooku. V oblasti HW nie som celkom lajk, ale pre istotu si nechám poradiť. :)

V auguste odchádzam na VŠ, a aj napriek tomu že si zo sebou chystám zobrať pracovnú desktop zostavu, obhliadam sa po niečom kompaktnejšom. Nakoľko desktop je primárny, vyčlenil som na ntb rozpočet max. 900€, respektíve 720€ bez DPH. Laptop bude denne prenášaný, takže by mal byť odolný, solidná výdrž baterky, s čo najväčšou kompatibilitou s ostatnými zariadeniami. Využitie - internet, prezentácie, Word, Excel, SolidWorks, ACad, Inventor - (nakoľko väčšinu produktívnej práce budem robiť na desktope, nevyžadujem výkonný pracovný ntb).

Ostatné parametre:
-13-14" obrazovka, preferujem matnú (nie je podmienka)
-i5/i7 procesor, 6generácia Skylake (pre nepomer cena/výkon pri i7, preferujem skôr i5)
-8GB RAM
-SSD disk
-váha do 2kg
-spoľahlivý servis

Z dostupných produktov som po negatívnych ohlasoch hneď vyradil Asus a ich Zenbooky, HP (aspoň tie lacnejšie) po konzultácii s predajcom. Momentálne je môj favorit Dell Vostro 15 5459 (https://notebooky-dell.sk/dell-vostro-1 ... 3355-.html" onclick="window.open(this.href);return false;), bohužiaľ sa mi nedarí nájsť viacej ohlasov/recenzií - nepredáva sa v USA. Pomer cena/výkon je dokonalý, a bonusom je NBD on-site 3ročná záruka, ktorá by podľa všetkého mala platiť aj v Dánsku.

Má prosím niekto osobnú skúsenosť s ntb Dell Vostro 15, prípadne viete odporučiť niečo vyhovujúce?

Vopred ďakujem za pomoc. :)
Ľuboš
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8949
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

11. 5. 2016, 9:33

Já mám matnej dotykovej a je to dost lesklý (podezřívám dotykovou vrstvu). Stejně tak dotykovou vrstvu ve spojení s TN technologií dispalye podezřívám z dost hnusnýho obrazu (je to sice malej záchodovej noutbuček s míň jak polovičním rozpočtem, ale ten Dell má možná stejnou technologii, takže to o moc lepší nebude). V tvojí cenový relaci určitě FullHD IPS, ideálně bez dotykový vrstvy (imho u ntb na nic, akorát máš display věčně upatlanej, nepoužívám to), bejt tak tehdy toto..

Jinak, nevim, jestli si to uvědomuješ, ale tim 13-14" si dost omezuješ výběr.

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4925
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

11. 5. 2016, 9:51

Podivej se na stranky Lenova, mam od nich dva starsi kousky, neznicitelne stroje a to i mechanicky. Kamarad dela ve velke amicke firme a presli od Toshib k Lenovum. Muzu pouze chvalit. Konzervativni design, zadna kycova metaliza ala Sony, proste stroje na praci. Napriklad rada T nabizi uz pekne kousky.
sco_27
Příspěvky: 329
Registrován: 20. 4. 2013, 9:10
Bydliště: Partizánske

11. 5. 2016, 10:20

Thomeeque píše:Já mám matnej dotykovej a je to dost lesklý (podezřívám dotykovou vrstvu). Stejně tak dotykovou vrstvu ve spojení s TN technologií dispalye podezřívám z dost hnusnýho obrazu (je to sice malej záchodovej noutbuček s míň jak polovičním rozpočtem, ale ten Dell má možná stejnou technologii, takže to o moc lepší nebude). V tvojí cenový relaci určitě FullHD IPS, ideálně bez dotykový vrstvy (imho u ntb na nic, akorát máš display věčně upatlanej, nepoužívám to), bejt tak tehdy toto..

Jinak, nevim, jestli si to uvědomuješ, ale tim 13-14" si dost omezuješ výběr.

T.
Ďakujem za reakciu. :) Myslím že máš správne podozrenie čo sa týka dotykovej vrstvy - prečítal som viacero recenzií na ultrabooky, resp. notebooky 2v1 s dotykáčom a pri všetkých sa ľudia sťažovali na rovnaký problém. Dell ponúkajú aj vo verzii bez touchu, ale je to tiež len HD (1366x768) AntiGlare (Matný) a naviac nesedia ostatné parametre. Pri vysokom rozlíšení mám ešte obavu aby všetky programy fungovali správne, nakoľko viem že pri QHD+ 3200x1800px bývajú problémy. FHD by ale malo byť v poriadku, skúsim pohľadať nejaký kompromis.

Že si obmedzujem výber veľkosťou je mi jasné, ale 5 rokov som vláčil 15,6" Asus a rád by som niečo menšie a ľahšie.
elbarto píše:Podivej se na stranky Lenova, mam od nich dva starsi kousky, neznicitelne stroje a to i mechanicky. Kamarad dela ve velke amicke firme a presli od Toshib k Lenovum. Muzu pouze chvalit. Konzervativni design, zadna kycova metaliza ala Sony, proste stroje na praci. Napriklad rada T nabizi uz pekne kousky.
Zaujímavá skúsenosť, ja som zasa dostal echo že vo firme prešli od HP a Lenovo k Dell, no kto vie aký lobing za tým stál. :lol: Prezrel som a napr. Lenovo ThinkPad T460 by vyhovovalo, rozpočtom sme ale na dvojnásobku.

Ľuboš
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22432
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

11. 5. 2016, 10:41

hlavne byvaji casto certifikovane od vyrobcu software ze to na tom proste pobezi bez problemu
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
gnat
Příspěvky: 1002
Registrován: 24. 2. 2009, 9:14
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

11. 5. 2016, 11:14

Doma máme Thinkpady. Jedno Tčko a 2 Xka. V práci Dell Latitude a předtím Vostro.

Delly mají hezčí design, výrazně horší klávesnice a trackpointy. Celkově nejsou tak bytelné jako Tčka a Xka od Lenova. Nicméně oproti MSI, Aceru a podobným parodiím jsou pořád v první lize. Xka od Lenova trpívaly slabým podsvícením, takže jsou venku prakticky nepoužitelná.

NBD není u Dellu tak úplně to, co by si člověk pod tím představoval. Na výměnu motherboardu jsem čekal týden. Výstupní kontrola také nebude asi žádný zázrak. Poslední notebook mi přišel s nefunkčním mikrofonem (nakřivo zastrčený kabel), chybějícím šroubkem a příliš malou úrovní signálu na HDMI. Servis u Lenova nedokážu posoudit, protože nebyla příležitost ho vyzkoušet.

Notebooky používám jako pracovní nástroje, takže mám asi trochu jiné nároky než aby mi tam plynule běžely flashovky ve Firefoxu, takže mi stačí v podstatě jakýkoliv 64bit procesor s podporou virtualizace a dám přednost tomu, aby to co nejméně topilo. Paměť mám aktuálně 16GB a displej jedině matný bez dotykové vrstvy, na 13" je akorát rozlišení 1600x900, na 15" 1920x1080.
SABLE-2015
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22432
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 5. 2016, 6:08

resil jsem servis od IBM kdyz to jeste bylo IBM a neuveritelne dobry
druhej den prijel a mel vse co potreboval
vymenil na miste
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
t256
Příspěvky: 2851
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

12. 5. 2016, 6:16

Proc chces rozliseni 3200x1800 na 14" monitoru? Ma to podobny vyznam jako 20Mpix fotak v mobilu.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8178
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

12. 5. 2016, 7:02

robokop píše:resil jsem servis od IBM kdyz to jeste bylo IBM a neuveritelne dobry
druhej den prijel a mel vse co potreboval
vymenil na miste
Bejvávalo. Servis býval špičkový, automaticky jsem proto přešel na Lenovo když to prodali Číňanům, ale teď mě přístup jejich servisu tak rozčílil, že můj příští noťas už určitě Lenovo nebude :-(
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8949
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

12. 5. 2016, 7:32

t256 píše:Proc chces rozliseni 3200x1800 na 14" monitoru? Ma to podobny vyznam jako 20Mpix fotak v mobilu.
Retina display na MacBooku se tomu celkem blíží a neni to vůbec špatný, nicméně sis to jen špatně přečet.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4925
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

12. 5. 2016, 7:33

V dobach XP bylo navic uzasne magicke tlacitko ThinkVantage. Zadne nekonecne instalace driveru a otravny boj s rozbehanim noveho stroje. Tady se nainstaloval system, nastavila automaticka konfigurace a NB postahoval vsechny potrebne drivery a nainstaloval. Dnes v dobach Win10 uz to asi potreba neni a mam pocit, ze nova Lenova uz to ani nemaji. Jsem uzivatel zadny HW odbornik.
Velke znacky lezou do zadku korporatnikum na male zakazniky pecou. Obcas rikam u pivka kamaradum: "jee novy pocitac"?. Jo stary zlobil, tak jsem sednul napsal mail a za dve hodinky priletel chlapik s novym kouskem. Je jim uplne jedno zda se porouchal SW nebo NB vypadnul z okna. Proste privezou vzdy novy kousek. Bohuzel cena tohoto servisu je pro bezneho uzivatele nebo malou firmu neskutecna.
S vyberem velkych hracu na trhu IBM, Dell ci Toshiba clovek myslim nic nepokazi, pokud neskoci po nejake, lowend modelu. Hlavni je vyhnout se Acerum, Asusum, Fojitsu ci MSI a podobnym kramum. Z HP mam docela rozpacity pocit a nevim zda jeste vlastne mezi velke hrace na trhu patri ?
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8949
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

12. 5. 2016, 8:43

Můžete doporučit nějaký konkrétní kousek za 900E tj. 24kkč (páč o tom je toto vlákno) od velkých hráčů na trhu, který je menší krám, než stroj za stejný peníze od těch, kterým se maj vyhnout? Osobně si myslim, že tendle přístup je v dnešní době a v týdle cenový kategorii těžkej anachronizmus. Za mne vybrat model podle požadovaných parametrů, přečíst recenze, dojít se na něj podívat, na značku kašlat.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
chb
Příspěvky: 3803
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

12. 5. 2016, 9:19

já byl leta věrný značce ACER (po pár pokusech s HP, Toshiba - kde selhal servis - je to dost dávno) - prodal a udržoval jsem jich víc jak 30 kousků, na reklamaci se nevrátil žádný, odhadnu 5x jsem někomu měnil disk, všechny se dožily svého důchodového věku, dva dokonce vídám v provozu ještě po 15 letech.
Je ale třeba kupovat modely do kanceláře, tedy pro provoz, ne ty pro domácí hraní, hlídat si záruku - nabízená roční záruka něco signalizuje.
a je třeba je neprovozovat moc na klíně nebo na dece - spousta notebooků umírá na zaprášený chladič a upeče se.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
gnat
Příspěvky: 1002
Registrován: 24. 2. 2009, 9:14
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

12. 5. 2016, 11:55

Notebooky nemám položené na stole, ale používám je (otevření, zavření cca. 10-15x denně, přenášení, otřesy, nárazy. První ACER přestal držet displej ve zvolené poloze po cca. 4 měsících. Reklamaci ACER neuznal. Další nepřežil cestu letadlem (prasklé víko displeje). Potřetí jsem se už napálit nenechal. Soukromě jsem měl eeePC 900, kde v záruce odešel zdroj a po záruce klávesnice.

Co se týče thinkpadů, tak jejich odolnost je až neuvěřitelná, klávesnice politá nesčíselněkrát, x200 jsem dokonce utopil zapnutou 30 cm hluboko a po vytažení a vysušení funguje dodnes, x61s jsem přejel autem položenou v dílně na betonu a jen se poškrábaly plasty a odštípnul roh.
SABLE-2015
gnat
Příspěvky: 1002
Registrován: 24. 2. 2009, 9:14
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

12. 5. 2016, 11:58

prochaska píše:Bejvávalo. Servis býval špičkový, automaticky jsem proto přešel na Lenovo když to prodali Číňanům, ale teď mě přístup jejich servisu tak rozčílil, že můj příští noťas už určitě Lenovo nebude :-(
Servis nevím, nepotřeboval jsem ho. Ale štve mě jak u Lenova pomrvili klávesnice.
SABLE-2015
Odpovědět

Zpět na „Prevazne nevazne“