Vřetena Teknomotor

ostatní motory, vřetena, regulace, snímaní otáček a jiné
Odpovědět
MišoS
Příspěvky: 101
Registrován: 24. 1. 2011, 10:44
Bydliště: Bratislava

20. 5. 2014, 12:08

Zdravím všetkých vospolok,
a keďže som paf z ekektriky aj elektroniky, pýtam radu. Totiž konečne už mám doma vysnený Tekno C51-60 2DB 5,6 kW (viď štítok na fotke) a potrebujem poradiť, či k nemu môžem dať menič LS Industrial Systems do 5,5 kW (viď priložený súbor). Neviem, či parametre meniča nie sú už moc na hrane - nemám zobrať radšej do 7,5 kW? Tiež by som bol zvedavý, či nemá niekto skúsenosť s týmito kórejskými meničmi. Cena u Frecon-u v Prahe (286,-€ bez DPH) vychádza ešte o niečo nižšia ako u jednej čínskej obdoby kupovanej na Slovensku. Osobne mám tendenciu veriť skôr Kórei. Japoci ako Fuji, Mitsubishi a i. sú o dosť drahšie, a na niečo ako Lenze ani nepomýšľam.
Přílohy
Menič SV055iG5A-4.pdf
(373.77 KiB) Staženo 649 x
výr. štítok.jpg
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6947
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

20. 5. 2014, 12:13

frecon měniče jsou velice dobré , dobrá cena a perfektní podpora a ochota , takže dobrá volba , a vzel bych raději ten 7,5Kw , vždy by měla být rezerva
MišoS
Příspěvky: 101
Registrován: 24. 1. 2011, 10:44
Bydliště: Bratislava

21. 5. 2014, 4:52

packa píše:frecon měniče jsou velice dobré , dobrá cena a perfektní podpora a ochota , takže dobrá volba , a vzel bych raději ten 7,5Kw , vždy by měla být rezerva
Tož vďaka, len teraz ostáva riešiť, ako to zosmoliť, aby mi to fungovalo s Machom a doskou Profi 2B z http://www.gravirovanie.sk" onclick="window.open(this.href);return false;. Snáď aj v tomto niekto poradí... Ale asi by som mal najprv presnoriť fórum :mrgreen:
MišoS
Příspěvky: 101
Registrován: 24. 1. 2011, 10:44
Bydliště: Bratislava

9. 7. 2014, 8:52

Zdravím vospolok, čo-to som si o problematike prečítal, aj tak som pako. Je nutné napájať Fr. menič z ovládacej elektroniky frézky (Profi 2B - viď http://cnc2.eu/profi2bhlkarta.htm" onclick="window.open(this.href);return false;)? Nedal by sa menič riadiť iným káblom priamo z PC? Menič má sériové rozhranie RS485, teda ak budem mať na PC kartu RS485, je to prepojiteľné? Ale ak je to možné, je tu ešte ďalšia vec - čo zaradiť medzi PC a menič. Mach3 generuje PWM , ale menič riadi (ak som z priloženého dotezníka od fy. Frecon dobre vyrozumel) nárast napätia, resp. prúdu. Prosím poraďte. A ak niekto takúto elektroniku robí, dajte kontakt.
Vďaka
Přílohy
POŽADOVANÉ PŘEDNASTAVENÍ MĚNIČŮ.doc
(222.5 KiB) Staženo 413 x
dyntyd
Příspěvky: 391
Registrován: 13. 12. 2007, 1:40
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

4. 8. 2014, 8:20

Ahoj nepřemýšlel někdo o tom udelat na tomto vřetenu (C41/47-B-SB-P-ER20 1.6Kw) změnu a to dát do předu jiné ložisko a to ložisko 4205 dvouřadé kuličkové ložisko ? je jen o 3mm vyžší a tak si myslím že by to tam šlo zakomponovat popřípadě udělat novou přední přírubu, co si o tom myslíte ? určitě by to tomu pomohlo
Uživatelský avatar
RKal
Příspěvky: 234
Registrován: 7. 4. 2014, 9:26
Bydliště: Krasov
Kontaktovat uživatele:

28. 10. 2014, 3:02

Jo právě nad tím přemýšlím, a uvažuji také doplnit nezávislý ventilátor od Sunonu na magnetickém ložisku (80x80x25 rozměry) to bude asi ten první krok. Pak se asi do toho uložení pustím nicméně určitě cestou nového domku pro spodní ložisko, tak aby vše šlo vrátit do původní podoby.

V mezičase jsem vymodeloval kompletní vřeteno C4147 c SB 2kW tak jak je dodáváno od výrobce. Pokud se to někomu bude hodit kdo chce upravovat, nebo počítá s použitím tohoto vřetema ve svém stroji, tak zde přikládám kompletní archyv pro Solid Works plus malý rendr obrázek.
Přílohy
C41-47 SB.JPG
C41-47 SB.zip
(19.64 MiB) Staženo 303 x
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

28. 10. 2014, 3:57

Moc vyvedený model. Nechceš si založit účet na grabCAD a prezentovat ho tam? Tady si to stáhne pár lití, tam několik stovek.
Uživatelský avatar
RKal
Příspěvky: 234
Registrován: 7. 4. 2014, 9:26
Bydliště: Krasov
Kontaktovat uživatele:

28. 10. 2014, 4:05

už je to tam uploadnutý
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

28. 10. 2014, 4:19

Vyhedávání na GrabCAD mi ho nenajde. Můžeš sem hodit odkaz?
Uživatelský avatar
RKal
Příspěvky: 234
Registrován: 7. 4. 2014, 9:26
Bydliště: Krasov
Kontaktovat uživatele:

28. 10. 2014, 4:25

https://grabcad.com/library/electrospindle-1" onclick="window.open(this.href);return false;

teda pokud sem něco neudělal špatně, ale píše mi to že soubor byl už dvakrát stažen
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

28. 10. 2014, 5:35

Díky. Jinak pěkný model parního stroje.
To vyhledávání jim moc nefunguje, možná to chce čas, než to naindexujou.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22400
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

28. 10. 2014, 5:58

jojo pekna prace hlavne ta para :D
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

28. 10. 2014, 7:30

dyntyd píše:Ahoj nepřemýšlel někdo o tom udelat na tomto vřetenu (C41/47-B-SB-P-ER20 1.6Kw) změnu a to dát do předu jiné ložisko a to ložisko 4205 dvouřadé kuličkové ložisko ? je jen o 3mm vyžší a tak si myslím že by to tam šlo zakomponovat popřípadě udělat novou přední přírubu, co si o tom myslíte ? určitě by to tomu pomohlo
jo, přemýšlím udělat nové přední čelo a nacpat tam dvě kosoúhlá
koupil jsem si asi před měsícem Tecnomotor 700W z CNC shopu na akci kde jsem potřeboval vysokootáčkové vřeteno
narouboval jsem ho na Hermle paralelně ke stávajícímu
koupil jsem po zralé úvaze to z té základní lacinější řady
naměřil jsem ve vzdálenosti cca 60 mm od spodního ložiska cca 0,02-0,03 mm vakl
to přesně odpovídá tomu, že v té lacinější řadě co nabízí CNC shop je na spodním konci jen obyčejné radiální kuličkové ložisko, oni použití obyč. radiálního ložiska i uvádí v popisu, jen o té vůli samozřejmě taktně pomlčí
ví to určitě i výrobce, proto dělá i tu dražší řadu, kde je na spodním konci podle popisu dvojice kosoúhlých
odpovídá tomu rozdíl v cenách
frézoval jsem tím kulovkou pr. 6 umělé dřevo na model do slévárny, vůle mi život nijak nekomplikovala
......
daleko větší vliv, jak jsem zjistil, hraje tepelná roztažnost celé sestavy
mělo to načisto jet asi 8 hodin, v půlce jsem to vypnul a šel spát, vřeteno mělo tak 50 st.(lze krátce udržet ruku) související zbytek mašiny dejme tomu 30-40
druhý den jsem to zapnul a pokračoval dál (vše tak 18 st.), v místě přerušení a startu zůstal viditelný a nahmatatelný schod, tak 0,01-0,02 mm
mašina referuje podle optických pravítek, takže o dva řády přesněji, v tom to není
pochopil jsem, proč fajnová pětioska na jemnou práci kterou koupil kamarád do firmy má vše chlazené olejem a emulzí a teplotu kompenzuje softwarově
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
RKal
Příspěvky: 234
Registrován: 7. 4. 2014, 9:26
Bydliště: Krasov
Kontaktovat uživatele:

28. 10. 2014, 8:20

to: testone

jenže potom budeš asi muset předělávat i hřídel, protože dvě nejmenší kosůhlá ložiska pro hřídel 25mm (teda aspoň takový průměr je na 2kW vřetetenu) dají dohromady 30mm stavební délky kdežto prostor od osazení po zápich pro pojistný kroužek je něco málo přes 26mm. Navíc pokud správně chápu použití dvojice ložisek s kosoůhlým stykem, tak by měly být k sobě staženy nějakou maticí např. klasická KM pokud se používají v páru. Toto všechno znamená kompletně předělat hřídel a tady už zase narážím na problém vyváření a td. Zajimavé mě příjde právě zmiňované použití dvouřadých kuličkových ložisek např. 3205 které má stavební délku pouze 20,6 mm což krásně vleze i na původní hřídel.

Ohledně vůle o které mluvíš mohu potvrdit to že je zde použito obyčejné jednořadé kuličkové ložisko a tomu ty vůle také odpovídají pokud se podíváš do tabulek skf nebo kteréhokoli jiného výrobce tak tam najdeš že pro normální ložisko (čili bez změněné radiální vůle) je přípustné max 20 um čili 0,02 mm. Právě na základě toho sem se domníval, že by bylo vhodné osadit zde řekněme přesnější ložisko a se zmenšenou vůli označované jako C2 kde je max do 10 um, jenže to právě naráží na problém se zahříváním při vysokých otáčkách. V návodu k vřetenu teknomotor uvádějí že levnější varianta je pouze pro převládající radiální zatížení, a hlavně je zde uvedeno, že před začátkem obrábění by vřeteno mělo být zahřáto na provozní teplotu a to postupným zvyšováním otáček. Předpokládám, že právě proto aby se eliminovala tepelná roztažnost jednotlivých komponent

v každém případě osazením dvouřadého kuličkového ložiska by se měla spoň trochu zvýšit axiální ůnosnost oproti klasickému 6205.

Samozřejmě kapalinové chlazení a mazání cirkulujícím olejem by asi bylo úplně nej, jenže stále se bavíme o hoby (teda já aspoň ano) a tudíž musím připustit i nějaký ten kompromis.


Tak sem se ještě jednou podrobně díval na to originální ložisko a je to konkrétně SKF 6205 2RSL TN9 / C3 VT162 takže ložisko se zvětšenou radiální vůlí a to min 13 um max 28 um
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

28. 10. 2014, 9:04

RKal:
asi máš pravdu s těmi rozměry, neměl jsem to rozebraný, nestudoval jsem to, byl to jen takový nápad
koupil jsem to po zralé úvaze viz výše, kdybych uznal za potřebné koupit to lepší, koupil bych ho
předělání na kosoúhlá by byl projekt č. tak asi 28 :D
jen jsem popsal zkušenost
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektromotory“