Konečně přádná mašina

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

15. 6. 2017, 7:20

Tak už jsem vyklidněnej, mašina je opravená a výrobek je taky hotovej. A mé pocity? Ano, koupil bych znovu. Jistě, není to TOSka, ale o tom to je. Váha stroje, jeho velikost i výkon motoru jsou limitující, ale pro mě pozitivně. Průměr obrábění nad ložem 320mm !!! V zásadě je to prcek, kterej se vejde i do bytu. Co se týká těch mechanickejch problémů. Vůle v rybinách? Nejsem hračička, abych po koupi stroje ho rozebral, vyčistil a připravil na výrobu. Já ho postavil na vyrobenej stůl, šoupnul tam měnič, vyměnil trafo z 380V/24 na 220/24 a natáhnul odrušenou lajnu z rozvaděče. Dokonce jsem v měniči ještě nezvýšil pracovní kmitočet z 4kHz na 8kHz. Logicky při první větší zátěži se ta konzervační vazelína vytlačila. Oprava byla jednoduchá, dotáhnul jsem šrouby. Příčnej je naprosto perfektní, nožovej stál od první chvíle za hov...no a to pokračuje. To bude chtít rozebrat a opravit. A ta upadlá klička, ano to je klasická čína. Maník co to kompletoval narazil na dvě díry, kde nebyl závit M5 a co udělal? Vzal šroub M4, trochu ho rozklepnul a narval kladivem. Klička držela. Podobné jebky jsem měl i na laseru, ale paradoxně i na novém autě. S takovejma věcma musí člověk bohužel počítat, ale jak jsem už psal, 320mm točnej průměr tady nic jiného v této cenové relaci nemá. Na dvousměnej produkční provoz to není, ale do běžné dílny na pravidelnou práci jednoznačně ano. Jediná fakt jebka tam je ten nožovej suport, kterej má krátkou dráhu a štelování bočníma šroubkama s kontramatkou.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22399
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

15. 6. 2017, 7:29

ja na cinanech soustruzil i titan
o nastrojovce a kalenym nemluve
clovek musi se prizpusobit podminkam a ne snazit se vsude vsechno hrnout jako kovozemedelec a divit se ze to nejde
i velike stroje maji sve limity a mouchy a je uplne jedno kde byli vyrobeny, podstatne je pouze jak byli vyrobeny
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

15. 6. 2017, 8:27

lubbez píše:Slíbené video první opravdové špony. :-)
https://youtu.be/GkhGFSEv3d0

už by to mělo jít
Preco si nepouzil automaticky posun ? ved t oma priecnu aj pozdlznu automatiku ci?
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

15. 6. 2017, 8:55

Protože povrch lítal cca o 1,5mm tak jsem chtěl cítit v ruce jak se soustruh zachová. Byla to opravdu první špona, úplně novej nůž s plátkem a nechtěl jsem udělat nějakou kravinu. O 10 minut později už jsem samozřejmě jel na automat. :-)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22399
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

15. 6. 2017, 9:07

Zrovna nedavno jsem resil s kolegou typka ktery se bal na sv18 zabrat vic jak takovouhle sponu aby se mu ta masina nejak nepokazila
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
jvalik
Příspěvky: 28
Registrován: 21. 4. 2016, 6:58
Bydliště: Brno

15. 6. 2017, 10:13

Díky za zpřístupnění videa. Můžu se zeptat na ty posuvy? V jednom videu (tam to bylo pod značkou Bolton Tools) chlapík říkal, že příčnej posuv je proti podélnýmu neadekvátně pomalej. Jakou s tim máš zkušenost? Že prý je to tak pomalý, že používá jen podélnej a ten příčnej že točí rukou, jinak by musel furt přehazovat převody.

Díky

Hans
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

15. 6. 2017, 2:34

Ano příčný posuv je výrazně pomalejší.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“