Levné soustruhy - průběžná aktualizace

jak na ebayi kupovat a prodavat, odkazy na zajimave veci obchodniky
Pravidla fóra
Toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem.
Odpovědět
novic
Příspěvky: 324
Registrován: 19. 10. 2014, 10:30

9. 1. 2019, 9:03

My mame v praci vrtacko frezku od Optimum dnes zistili ze udajne skapalo nejake trafo, zajtra ma caka vela vrtania tak som zvedavy ze na com ...
Vrtacka ma pri kolegoch tazky zivot .... Preto uz aj vypada ako veteran
Optimum je ale podla mna precenena znacka a hlavne silno pretlacena ( tak ako volakedy proma/ferm, gude ) vsade kde sa to hobby masinami len tak hemzi, koniec koncov nam ale ani ponukat nic ine nemozu, lebo na viac tu niesu peniaze.
Cash Rules Everything Around Me
C.R.E.A.M
Uživatelský avatar
Tom Dvk
Příspěvky: 9
Registrován: 24. 7. 2018, 1:08

13. 1. 2019, 8:46

V bývalé práci jsem 2 roky dělal na soustruhu Optimum, na tomto typu: https://www.bow.cz/produkt/3402030-sous ... n-th-3309/
Byla to defakto zámečnická dílna, soustruh byl koupený od novoty a cca 4 roky starý a jestli běžel v průměru tak hodinu denně. Nedělaly se nějaké super přesné věci, takže na takové to běžné bastlení to nějak fungovalo a dá se říct stačilo, mít ho doma v garáži by bylo určitě super a lepší než nic. Celkově to ale byla hračka. Na to, jaké to mělo poměrně velkorysé parametry (točný průměr 320, točná délka 920, průchod vřetenem jestli si dobře pamatuju 40mm, univerzála 160, koník Mk3) to bylo strašně lehké a vetché. Tenké lože, suporty maličké, opravdu maličká nožová kostka. Je to defakto stolní soustruh postavený na plechových nohách, když jsem jednou na lícní desku upnul čtyřhran 25x25 abych na jeho konci udělal sedlo pro kruhovou VBD a pustil mašinu, měl jsem co dělat, abych to zastavil než mi to celé lehne.

Jednou se opravoval stržený závit v pinole koníku, opravovalo se zaseklé přesuvné kolo řazení rychlostí ve vřeteníku. Koník při vrtání neustále ujížděl a nastavení excentru se navíc pořád rozjíždělo, což jsme pak nějak předělali na kontramatky. Co mi opravdu vadilo byla šílená, ale fakt šílená hlučnost náhonu výmenných kol posuvu. Při některých kombinacích a vyšších otáčkách vřetena jsem si brával sluchátka nebo jsem raději posuv vypnul a jel ručně. K soustruhu byla nějaká kazeta se všemi základními noži, letované plátky na čtyřhranu 20x20. Všechny nože, které se stihly použít byly velice brzo ohnuté jak rohlík - materiál blato. Poslední věc o které vím byl vylomený zub na hřebenu podélného posuvu. Kolega to nějak nadvařil a vybrousil, fungovalo to, ale už to nebylo ono (posuv v tom místě "zakopával").

Když to srhnu, koupil bych si takový soustruh za 20tis na doma, ale za nový do firmy bych 130+ kKč rozhodně nedal. Principielně to asi nebyl úplně hrozný stroj, ale toho materiálu tam prostě chybělo.
Kart EMU-250
Odpovědět

Zpět na „Ebay, aukro, a jine“