ZX7045 a další klony BF45ky

Prestavba na cnc, provoz údržba opravy
Odpovědět
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

10. 12. 2017, 4:17

Michal Prokop píše:Cau ,neres primominky ,kdyz to funguje. Nektery lidi nechapou ze to stavis podle toho co mas k dispozici . Kazdej nema kleste na dutinky a kupovat je kvuli tomu ze je pouzijes jednou nema cenu.Ono kazdej nema vsechno vybaveni ,elektrodilnu a nastrojarnu kde by si to mohl udelat. Stejne tak s tou krabici , na co kupovat nakou super ,kdyz se ti tahle vali doma .Ja mam uz dve elektroniky ve starejch bednach od PC a staci me to.
To je sice hezké, ale život, má ten kdo to peklo připojí do zásuvky, taky pouze jeden.
Mj, když pominu i ty naprosto neuvěřitelný věci, co nestojí skoro nic navíc (třeba eliminaci tý prasárny s těma čokoládama), tak ta krabice nemá ani hlavní vypínač (!!!) - naprosto neuvěřitelný - prostě v případě čehokoli, co se stane, tak to ani nejde ručně vypnout - leda tak sekerou :roll: :mrgreen: - useknout ten zauzlovaný :roll: drát nebo to celý vyrvat z zásuvky (kam to asi vede? - na fotce to vidět není).
Omlouvat to, jak "to" je udělaný tím, že "někdo nemá k dispozici nástrojárnu" a nebo "že už mu po koupení komponent za 50 000,- nezbylo" :mrgreen: na vypínač za 200,- tak to mi teda fakt hlava nebere :shock: .
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5201
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

10. 12. 2017, 4:35

Michal Prokop píše:Cau ,neres primominky ,kdyz to funguje. Nektery lidi nechapou ze to stavis podle toho co mas k dispozici . Kazdej nema kleste na dutinky a kupovat je kvuli tomu ze je pouzijes jednou nema cenu.Ono kazdej nema vsechno vybaveni ,elektrodilnu a nastrojarnu kde by si to mohl udelat. Stejne tak s tou krabici , na co kupovat nakou super ,kdyz se ti tahle vali doma .Ja mam uz dve elektroniky ve starejch bednach od PC a staci me to.
Milchale - myslíš si že přirozpočtu cca 70 000 jsou nové kleště na dutinky a pořádný rozvaděč význanou položkou popřípadě jejich nepořízení významnou úsporou?
BTW dají se i půjčit ;-)
Připomínky k dodržení zásad bezpečnosti považuješ taky za hloupé řeči, které se nemusí řešit?
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

10. 12. 2017, 4:40

Zdenek Valter píše:
Michal Prokop píše:Cau ,neres primominky ,kdyz to funguje. Nektery lidi nechapou ze to stavis podle toho co mas k dispozici . Kazdej nema kleste na dutinky a kupovat je kvuli tomu ze je pouzijes jednou nema cenu.Ono kazdej nema vsechno vybaveni ,elektrodilnu a nastrojarnu kde by si to mohl udelat. Stejne tak s tou krabici , na co kupovat nakou super ,kdyz se ti tahle vali doma .Ja mam uz dve elektroniky ve starejch bednach od PC a staci me to.
Milchale - myslíš si že přirozpočtu cca 70 000 jsou nové kleště na dutinky a pořádný rozvaděč význanou položkou popřípadě jejich nepořízení významnou úsporou?
BTW dají se i půjčit ;-)
Připomínky k dodržení zásad bezpečnosti považuješ taky za hloupé řeči, které se nemusí řešit?
klid, on az vyhori barak a najde se jako pricina takovato krabice, tak pojistovna nic nezaplati a ani radce, ktery rika ze je to dobry taky neprispeje na zaplaceni skod, je to jen kazdeho boj
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5201
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

10. 12. 2017, 4:54

filla píše:.....
klid, on az vyhori barak a najde se jako pricina takovato krabice, tak pojistovna nic nezaplati a ani radce, ktery rika ze je to dobry taky neprispeje na zaplaceni skod, je to jen kazdeho boj
Ano je, ale proto je tu fórum any alepoň řeklo slovy klasika "Neděláš dobře Jaromíre!" ;-)
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5091
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

10. 12. 2017, 5:13

No jo jenže to se chce nejdřív zeptat a pak to podle rady a možností udělat a ne obráceně.
A jak ses ptal co je podle mě špatně že tam není ten plech. Když se nad tím zamyslíš nemusíš být elekrikář aby jsi na to přišel.
Drivery i zdroj se budou hřát, to pro ten plast nebude nic moc. Navíc pokud bude rozvaděč někde na stroje vibrace mohou způsobit další jiné nepříjemnosti.
Hlavní vypínač, estop a případně nějaké kontrolky co stavu napětí by tam taky mohlo být. Dutinky se v nejhorším dají zmáčknout i v kombinačkách.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Michal Prokop
Příspěvky: 64
Registrován: 5. 11. 2009, 3:16

10. 12. 2017, 7:00

Za me je to peknej pocin ,aspon se pochlubi ,vzdyt to mozna jeste nekolikrat bude predelavat a na otestovani dobry ,stavi si to pro sebe a pro radost, ne na kseft. Driv to tu bylo amaterske forum , proto si myslim ze je zapotrebi tyto pociny podporit a ne shazovat .Ja mu fandim a jsem zvedav jak mu to pojede ,kdyz mu budete vsechno jen hanit tak verim ze uz toho moc neukaze .
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

10. 12. 2017, 7:02

milan584 píše:
Michal Prokop píše:Cau ,neres primominky ,kdyz to funguje. Nektery lidi nechapou ze to stavis podle toho co mas k dispozici . Kazdej nema kleste na dutinky a kupovat je kvuli tomu ze je pouzijes jednou nema cenu.Ono kazdej nema vsechno vybaveni ,elektrodilnu a nastrojarnu kde by si to mohl udelat. Stejne tak s tou krabici , na co kupovat nakou super ,kdyz se ti tahle vali doma .Ja mam uz dve elektroniky ve starejch bednach od PC a staci me to.
To je sice hezké, ale život, má ten kdo to peklo připojí do zásuvky, taky pouze jeden.
Mj, když pominu i ty naprosto neuvěřitelný věci, co nestojí skoro nic navíc (třeba eliminaci tý prasárny s těma čokoládama), tak ta krabice nemá ani hlavní vypínač (!!!) - naprosto neuvěřitelný - prostě v případě čehokoli, co se stane, tak to ani nejde ručně vypnout - leda tak sekerou :roll: :mrgreen: - useknout ten zauzlovaný :roll: drát nebo to celý vyrvat z zásuvky (kam to asi vede? - na fotce to vidět není).
Omlouvat to, jak "to" je udělaný tím, že "někdo nemá k dispozici nástrojárnu" a nebo "že už mu po koupení komponent za 50 000,- nezbylo" :mrgreen: na vypínač za 200,- tak to mi teda fakt hlava nebere :shock: .

OK, asi Vás musím začít trochu krotit.
Takže...
1. je to pospojované jen proto, abych si ověřil, že to jede. Proto tam není ani vypínač, ani Estop, koncáky, prostě nic.
2. vše aktivní je pospojované 1mm drátem, takže to není snad žádná tkanička. Vzhledem k výkonům co tam jsou. Zdroj má 480W.
3. Estop bude jeden na na rámu krytů aby byl po ruce.
4. bedna je větraná větrákem a je pod mašinou mimo pracovní prostor, mimo konstrukci. Taktéž počítač. Tedy žádné vibrace a nebezpečí.
5. hlavní vypínač bude jistič, který bude spínat i jiné věci, proto žádný vypínač. Na jeden jistič bude elektornika, čerpadlo a světlo. Na druhém okruhu bude měnič s motorem.
6. měnič bude rovněž mimo konstrukci a zároveň mimo rozváděč. Takže žádné rušení.

Ano, je to moje první stavba. Nejsem ani elektrikář ani strojář. Celý život jsem pracoval jako models agent a pak fotograf. Toto dělám pro svůj koníček. Mašina ZX7045 stála 43tis. Elektronika 33tis. Měnič jsem měl, ale je za 200EUR. Motor stál taky 3,5tis.

Dnes jsem to spustil. Nastavil jsem 400kroků na otáčku, rychlost 5000mm/min a zrychlení 500 pro všechny osy. X je v pohodě a je schopno jet asi i 3x tolik. Y jsem nechal na 3000 a Z na 2000.

Měl bych teď dotaz:
Co znamená "motor stall protection" v případě driveru EM806? Předpokládám, že je to přetížení motoru vlivem požadavku na větší výkon. Nebo ne? Stalo se mi to v tom Zku, když jsem tam měl 5000 a zrychlení 600. Všechny motory jsou 86HS85 v paralelním zapojení. Podle křivky v paralelu mají při té rychlosti necelý 1Nm a to je určitě už málo. Ale já Z-ko nebudu používat rychleji než 2000mm/min. To má motor kolem 3,5Nm.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

10. 12. 2017, 7:05

Michal Prokop píše:Za me je to peknej pocin ,aspon se pochlubi ,vzdyt to mozna jeste nekolikrat bude predelavat a na otestovani dobry ,stavi si to pro sebe a pro radost, ne na kseft. Driv to tu bylo amaterske forum , proto si myslim ze je zapotrebi tyto pociny podporit a ne shazovat .Ja mu fandim a jsem zvedav jak mu to pojede ,kdyz mu budete vsechno jen hanit tak verim ze uz toho moc neukaze .
Díky Michale:)

jsem amatér, ale rád zkouším nové věci. Bál jsem se toho, ale funguje to. Teď už jen odladit Macha. Nejede mi stepování na pravém panelu. někde musím něco asi zapnout, ale vědět co a kde, že?

Hezký večer všem
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

10. 12. 2017, 7:28

1mm - předpokládám, že je myšelno 1mm2 průřez se ti zdá OK?.. a jakým jističem je to jištěné? zrovna tohle je věc, která stojí 10kč/m..

když budeš mít na pneumatice napsáno, že ji máš nafoukat na 2,5atm tak dáš taky 1atm a bude to OK? pojede to přece taky.. :D

jsou dvě skupinky lidí, ti co si nechají poradit a ti co nechtějí slyšet jiný názor než ten jejich, těm se pak těžko radí..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

10. 12. 2017, 7:55

RaS píše:1mm - předpokládám, že je myšelno 1mm2 průřez se ti zdá OK?.. a jakým jističem je to jištěné? zrovna tohle je věc, která stojí 10kč/m..

když budeš mít na pneumatice napsáno, že ji máš nafoukat na 2,5atm tak dáš taky 1atm a bude to OK? pojede to přece taky.. :D

jsou dvě skupinky lidí, ti co si nechají poradit a ti co nechtějí slyšet jiný názor než ten jejich, těm se pak těžko radí..
Průřez 1mm snese 17A, tedy 3,7kW. Já mám na celé krabici necelých 500W, tak to snad 1mm drát snese, nebo ne? Jistič 10A pro elektroniku. Pro motor je kabel 4x2,5mm (od měniče) a 3x2,5 přívod k měniči i do zásuvky. Myslím, že to je v pořádku.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

10. 12. 2017, 8:02

Můžu mít dotaz na mikrokrokování?
Jak to řešíte? Já tam mám teď 1/4 krok. proč dát více, nebo naopak nedat? Poznám to v obrábění? Tedy když budu dělat třeba kruh, poznám rozdíl na 1/1 kroku v porovnání třeba s 1/64 kroku?
Co se stane s momentovou křivkou? Něco jsem četl, ale co na to Vy?
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

10. 12. 2017, 8:14

Mrosconi píše:
RaS píše:1mm - předpokládám, že je myšelno 1mm2 průřez se ti zdá OK?.. a jakým jističem je to jištěné? zrovna tohle je věc, která stojí 10kč/m..

když budeš mít na pneumatice napsáno, že ji máš nafoukat na 2,5atm tak dáš taky 1atm a bude to OK? pojede to přece taky.. :D

jsou dvě skupinky lidí, ti co si nechají poradit a ti co nechtějí slyšet jiný názor než ten jejich, těm se pak těžko radí..
Průřez 1mm snese 17A, tedy 3,7kW. Já mám na celé krabici necelých 500W, tak to snad 1mm drát snese, nebo ne? Jistič 10A pro elektroniku. Pro motor je kabel 4x2,5mm (od měniče) a 3x2,5 přívod k měniči i do zásuvky. Myslím, že to je v pořádku.
máš na všechno svoji pravdu, tak nemá smysl diskutovat.. pokud tě zajímá jak to je tak se koukni do normy, která říká něco v tom smyslu, že minimální průřez samostatně vedeného ochranného vodiče nesmí být menší než 2,5mm2
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22400
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

10. 12. 2017, 8:52

je to par dnu co jsem do sekce o krokovych motorech daval video ktere vysvetluje proc je dobre mikrokrokovani
http://forum.strojirenstvi.cz/viewtopic ... 18&t=26160" onclick="window.open(this.href);return false;
=> teoreticky tedy cim vic tim lip
tim ti ale roste potreba vyssich kmitoctu kroku z ridiciho systemu ktery ma nejake limity - to je treba taky zvazit
1/8 nebo 1/16 je dost caste nastaveni
Mrosconi píše:Můžu mít dotaz na mikrokrokování?
Jak to řešíte? Já tam mám teď 1/4 krok. proč dát více, nebo naopak nedat? Poznám to v obrábění? Tedy když budu dělat třeba kruh, poznám rozdíl na 1/1 kroku v porovnání třeba s 1/64 kroku?
Co se stane s momentovou křivkou? Něco jsem četl, ale co na to Vy?
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

10. 12. 2017, 8:58

RaS píše:
Mrosconi píše:
RaS píše:1mm - předpokládám, že je myšelno 1mm2 průřez se ti zdá OK?.. a jakým jističem je to jištěné? zrovna tohle je věc, která stojí 10kč/m..

když budeš mít na pneumatice napsáno, že ji máš nafoukat na 2,5atm tak dáš taky 1atm a bude to OK? pojede to přece taky.. :D

jsou dvě skupinky lidí, ti co si nechají poradit a ti co nechtějí slyšet jiný názor než ten jejich, těm se pak těžko radí..
Průřez 1mm snese 17A, tedy 3,7kW. Já mám na celé krabici necelých 500W, tak to snad 1mm drát snese, nebo ne? Jistič 10A pro elektroniku. Pro motor je kabel 4x2,5mm (od měniče) a 3x2,5 přívod k měniči i do zásuvky. Myslím, že to je v pořádku.
máš na všechno svoji pravdu, tak nemá smysl diskutovat.. pokud tě zajímá jak to je tak se koukni do normy, která říká něco v tom smyslu, že minimální průřez samostatně vedeného ochranného vodiče nesmí být menší než 2,5mm2
To je marný - on má všechno správně :mrgreen: , ale klidně napíše: " hlavní vypínač bude jistič :shock: :shock: , který bude spínat i jiné věci, proto žádný vypínač. Na jeden jistič bude elektornika, čerpadlo a světlo. Na druhém okruhu bude měnič s motorem" :shock:
A tu oddělovací kartu od Quise a i tu druhou (viz těch 5V) má klidně vyhrazeně barevně na pracovním - jako na 230V :mrgreen: :shock: - taky dost :mrgreen: dobrý řešení.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

10. 12. 2017, 9:10

Já jsem marny, ale nerozumím o čem píšeš:
A tu oddělovací kartu od Quise a i tu druhou (viz těch 5V) má klidně vyhrazeně barevně na pracovním - jako na 230V :mrgreen: :shock: - taky dost :mrgreen: dobrý řešení.[/quote]

ESS je napájený spínaným zdrojem a dělá 5V. Není uzemněný. Deska je napájená z klasického zdroje 12V a taky nemá zemnicí svorku. Jasně chápu princip té kovové desky.
Uzemněné jsou zatím malý zdroj a stínění kabelů k motoru a signálových kabelů ke driverům.
Mám uzemnit i drivery?

Co je špatné na spínaní zařízení jističem? Třeba u audiotechniky je to běžné a u studiových světel jakbysmet.
Odpovědět

Zpět na „Frézky asijské produkce - Optimum, Bernado, Warco, Sieg, Proma, Optimum, a tak dále a tak dále“