Kontrola ztraty kroku u KM

Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

10. 3. 2009, 8:06

Dneska jsem vyzkousel pomerne jednoduchy,ale efektivni zpusob kontroly KM proti ztrate kroku. Je k tomu potreba enkoder 400-800 imp/ot a 74LS74. Signal Step se privede na D-vstup a signalem z enkoderu de klopak nuluje.Vystup druheho klopaku jde na EStop.
Pokud motor ztrati vic nez jeden krok,aktivuje se EStop a masina stoji.
Princip je velice jednoduchy a pokud se klopak doplni i LEDkou na indikaci,ktera osa vypadla,je to docela pouzitelne.Delenim hodin,pripadne delenim signalu z enkoderu si muzeme menit citlivost na vypadek, pripadne prizpusobit mikrokrokovani a pod.Vyhoda je,ze to nepotrebuje zadnou SW obsluhu a je to jednoduche a levne.
Mad_BOXs
Příspěvky: 1416
Registrován: 14. 1. 2008, 4:30
Bydliště: Dvůr Kálové n.Labem

10. 3. 2009, 8:14

Něco podobného jsem už měl vymyšlené, ale s procesorem. Jen jsem chtěl prohánět signály pro driver STEP-DIR skrze procesor a v případě výpadku kroku aktivovat E-Stop a dopolohování vypadlého kroku. Tento tvůj způsob je jednodušší, ale nepoznáš kolik kroků ti vypado.
bednar.dk@seznam.cz
SolidWorks 2011
Zakázková výroba jednoúčelových strojů
konstrukce strojů, automatizace,
http://www.indops.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

10. 3. 2009, 8:54

Pokud to spravne zafunguje,tak vypadnou max. 2-3 kroky,pak to stoji.
kovohemil
Sponzor fora
Příspěvky: 614
Registrován: 1. 11. 2006, 2:42
Bydliště: PRAHA
Kontaktovat uživatele:

10. 3. 2009, 9:01

to zní zajímavě, zrovna dneska při 4650 řádku motor zapištěl a neujel co měl ještě že jsem u toho byl.Byl bych rá kdy by si to více popsal ,jak to zapojit jsem v tomto laik , nějaký malé serva tu mám s enkoderem a pokud to na to půjde tak to bude supr :D
Snad už bude brzo ATC

http://www.kovohejduk.websnadno.cz/
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

11. 3. 2009, 5:19

Na tom neni nic moc co popisovat.Proste vezmes nejaky citac / 7490,7493.7474 / a pod a zapojis ho tak,aby signal step sel do hodin a signal z enkoderu na nulovani.Pak kazdy impuls Step provede prirustek citace a enkoder ho nasledne shodi na nulu.Pokud motor stoji,tak citac cita impulsy Step. Na vybrany vystup das OR hradlo a v nem sectes signaly vsech os a vystup das na EStop. To je vse.Za spravneho stavu citac nenacita vic nez stav 2,pokud se motor zastavi,tak se nacita vic a to vyvola chybu a zastaveni stroje.Podle toho,ktery vystup zvolis / 2,4,8 /, mas dany povoleny pocet ztracenych kroku do zastaveni.Pripadne pokud mas MKK 8 a enkoder 400i,tak das vystup 8 atd.Je to jednoduche.
k
Příspěvky: 814
Registrován: 12. 8. 2008, 12:00
Bydliště: Kosice SK

11. 3. 2009, 6:25

Naco take komplikovane riesenie ? Ved dosiahnete len detekciu stavu ked to "havaruje" ale nic neopravite. Ked uz tam davate enkoder tak ho zapojte priamo na EMC-cko .. a dostanete z krokaca servo.. Samozrejme .. s vsetkymi nedostatkami KM ;) .. ale predsa to bude servo s plnou spatnou vazbou.
vladosk
Příspěvky: 156
Registrován: 5. 6. 2008, 7:48
Bydliště: Prievidzsko SK

11. 3. 2009, 6:35

To by ma zaujímalo. Moje krokové motory idú na max. frekvencii 4kHz - stihol by lpt detekovať signály z enkoderu alebo treba inú prídavnú kartu?
vlado
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

11. 3. 2009, 6:38

Ono jde o to,ze ne kazdy jede pod EMC.Pochopitelne,ze ten kdo EMC pouziva si poradi jinak.Tohle reseni je pro uzivatele Mach3,kde zadna zpetna vazba pres enkoder neni.
To,ze nic neopravim neni pravda.Pokud mam indikaci vypadku osy,tak vim,ze mi dana osa vypadla max o 2 kroky motoru.Vratim se o radek gkodu zpet,manualne opravim pozici a vesele pokracuji dal.
Bez tohoto udelatka jsem uz prisel o frezu,nebo zmrsil obrobek.Pri trose stesti oboji :lol: .
vladosk
Příspěvky: 156
Registrován: 5. 6. 2008, 7:48
Bydliště: Prievidzsko SK

11. 3. 2009, 6:57

Když už je to tu o krokových motorech mám otázku na Pupáka: mám krokové motory Escap maximální frekvence je 4000Hz ale nedočetl jsem se jaký mají rozběh - měl jsem tam 2 sekundy to bylo moc - zdálo se mi že se to dlouho rozbíhá, ubral jsem na 0,5 sec - jak najít optimální čas?
vlado
Uživatelský avatar
dslav
Příspěvky: 208
Registrován: 18. 12. 2006, 4:07
Bydliště: Hošťálková - Vsetín
Kontaktovat uživatele:

11. 3. 2009, 7:11

k píše:Ked uz tam davate enkoder tak ho zapojte priamo na EMC-cko .. a dostanete z krokaca servo..
Při komunikaci tváří v tvář bych ti řekl "Zapomeň na krokáč se zpětnou vazbou." Takto napíšu toto.

U krokových motorů se kroky neztrácejí, ale vypadává synchronizace a to hlavně při vyšších otáčkách. Pří tom výpadku synchronizace bývá motor zatížený a velmi rychle se úplně zastaví. Opětovné roztočení je možné pouze snížením rychlosti na rozběhovou rychlost a nastavenou rampou se opět dostat na požadované otáčky. To samozřejmě možné je, co ale udělají ostatní osy? Já tohle neumím domyslet.

No a když synchronizace nevypadne a po projetí nějaké dráhy se liší naprogramovaná a skutečná hodnota stroje tak zpravidla jde o chybu v elektronice, která vlivem rušení si přidá nebo ubere nějaký pulz. Jenže tuto chybu neodhalí žádná další elektronika protože bude fungovat stejně nespolehlivě jako přenos informace STEP/DIR.
1. Kde nestačí síla použij rozum.
2. Kde nestačí rozum použij sílu.

Dušan Slavětínský

http://www.valachnet.cz/~slavetinskyd/MegaCNC" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.valachnet.cz/~slavetinskyd/RcMix" onclick="window.open(this.href);return false;
k
Příspěvky: 814
Registrován: 12. 8. 2008, 12:00
Bydliště: Kosice SK

11. 3. 2009, 8:07

vladosk píše:Když už je to tu o krokových motorech mám otázku na Pupáka: mám krokové motory Escap maximální frekvence je 4000Hz ale nedoèetl jsem se jaký mají rozbìh - mìl jsem tam 2 sekundy to bylo moc - zdálo se mi že se to dlouho rozbíhá, ubral jsem na 0,5 sec - jak najít optimální èas?
a ked ten motor bezi s 10kg vretenom alebo s 1kg vretenom to bude asi trozdiel ;) .. tazke rozbeha dobeh si musite na svojom stroji pomerat sam.
k
Příspěvky: 814
Registrován: 12. 8. 2008, 12:00
Bydliště: Kosice SK

11. 3. 2009, 8:12

dslav píše:
k píše:Ked uz tam davate enkoder tak ho zapojte priamo na EMC-cko .. a dostanete z krokaca servo..
Pøi komunikaci tváøí v tváø bych ti øekl "Zapomeò na krokáè se zpìtnou vazbou." Takto napíšu toto.

U krokových motorù se kroky neztrácejí, ale vypadává synchronizace a to hlavnì pøi vyšších otáèkách. Pøí tom výpadku synchronizace bývá motor zatížený a velmi rychle se úplnì zastaví. Opìtovné roztoèení je možné pouze snížením rychlosti na rozbìhovou rychlost a nastavenou rampou se opìt dostat na požadované otáèky.
Ale ano hore som predsa napisal, ze to je servo ale s "vyhodami" KM Plne suhlasim ze ak stratim krok pri rychloposuve tak zrejme to "servo" uz nespravi nic. Ina vec je ked pri pomalom obrabani proste motor "sekne" o kus viac ako by mal alebo o kus menej. toto sa mi stava pri opracovani odliatkov z liatiny v ktorych obcas narazim na lunker a nastroj sa "vtiahne" do neho alebo naopak ked tam je "brok" a nastroj vyvola vyssi tlak a posuv to proste neustoji.

V inom vlakne som uz pisal, riesit stratu kroku pri KM nema zmysel .. nasadenie enkodera je ale velmi vazny ktrok smerom k servu.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22399
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

11. 3. 2009, 8:24

co pri ztrate kroku nebrzdit ale zrychlit a pridat proud na dejmetomu trojnasobek nominalniho po prechodnou dobu kdy je osa pretizena
takhle to delaji serva
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
k
Příspěvky: 814
Registrován: 12. 8. 2008, 12:00
Bydliště: Kosice SK

11. 3. 2009, 8:37

problemom KM je to ze ich nasadenie vychadza z potreby lacneho a jednoducheho riesenia. Akakolvek komplikacia s driverom (zvacsovanie prudu) alebo nasadenie encodera toto riesenie komplikuje natolko, ze stoji za uvahu zvazit nasadenie serva. Hlavne ked tam uz namontujete encoder .. potom to uz k servu nema daleko.

Este jedna vec .. aj ked servo ovladane dir/step dokazete bezat z machu .. je lepsie v pripade serva uvazovat o komplexnejsom riadeni kde riadiaci system je schopny prisposobovat rychlost vsetkych osi podla tej "najhorsej".
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

11. 3. 2009, 3:35

Krokace Escap bohuzel neznam,je mi lito. Jinak myslim,ze puvodni tema zbytecne odvadite stranou.To,co jsem navrhoval ma jej jeden specificky vyznam,a to zabranit zniceni nastroje,nebo obrobku pri vypadku motoru.
Nic vic,nic min. Motory s enkodery 400 ip jsou bezne k mani na Ebay za par kacek a ty 3 IO stoji padesatku. Uz jen samotny fakt,ze muzu od stroje klidne odejit a vim,ze mi to nekam nenaboura za to stoji.
Odpovědět

Zpět na „Krokové motory“