Easy servo vs. servo motor

Zamčeno
robokop
Site Admin
Kontaktovat uživatele:

12. 10. 2018, 7:05

Novy masiny uz se ani jinak nedelaj
Je asi 1000 mnohem pravdepodobnejsich duvodu ze navalis do sveraku nez tenhle zpusob designu bez koncaku
S temi absoluty je to uz fakt prezitek
A prislo na to spousta jinych lidi nez my mudrlanti tady na foru
Muze se nam to nelibit muzeme s tim nesouhlasit ale to je asi tak vse co muzeme

Asi jsem mel stesti na cinana na alibabe
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
OompaLoompa

12. 10. 2018, 10:58

Síce na profi mašiny nie som žiaden expert, ani ich nemám naštudovaných dostatočný počet nato, aby som si dovolil dačo plošne tvrdiť..

No pokiaľ viem, tak havarijné koncáky sa inštalujú bez ohľadu na to, či sú pohony vybavené absolútmi (s batériou), alebo len inkrementálnymi enkódermi. A to nie len z dôvodu, že i pri použití abs. enkóderov dochádza k strate uloženej polohy (vybitie/zlyhanie/odpojenie batérie, prerušenie/odpojenie kábla enkódera v prípade, že sa batéria nachádza na strane servo-meniča, a pod.) a následnej potrebe nového zreferovania, ale aj z dôvodov zlyhania mechaniky (spojka, atď.) - ako už Mex stihol poznamenať. A o dôvodoch bezpečnostných ani nehovoriac.

Úplné vynechanie týchto prvkov je myslitelné len v prípade prevádzky v režime "fully-closed" za použitia pravítiek resp. abs. "load-side" enkóderov na plné uzavretie regulačnej slučky. U lepších profi mašín sa takéto riešenie vyskytuje pomerne často, tak možno práve toto je prípad, na ktorý poukazuje robokop (bez koncákov)..

Co se rychleji rozjede a lépe udrží ve stále poloze? Servo motor se špičkovým momentem 7,16Nm (Delta servo 750W), nebo EasyServo (Leadshine ES-MH 342120) se špičkou přes 12Nm.
Držanie statickej polohy (teda NULA ot./min) by TEORETICKY malo byť v prospech toho 12Nm krokáča, no po uvážení štandardnej ~25% "Made in P.R.C." deviácie v udávaných parametroch, by som si ani týmto nebol zas až tak moc istý :D a to aj napriek tomu, že "držanie pozície" je u serva asi jeho najslabšou stránkou. Dosť bude záležať na nastavení.

A čo sa dynamiky polohovania týka - tak tam nie je o čom. V tomto ohlade 750W servo roztrhá ten 12Nm krokáč úplne na padrť :!: (ergo "rozjede" se to, a "lítat" to bude x-krát rychleji).

Mrosconi
Kontaktovat uživatele:

13. 10. 2018, 7:08

Díky pánové, ale stále mi to nedá. Já nevím zde mluvíme o tom samém. Obyčejný krokový motor s enkodérem má se chove úplně stejně jako krokový motor bez enkodéru. EasyServo má přece jiné řízení a tak normálně používá jen 30% proud a až v případě zátěže zvedá až na 150%. Tomu by odpovídaly i ty grafy u Leadshine, kdy 8Nm má rozhodně více.
Kde je záruka, že výrobci u běžného serva nelžou, když dnes většina výrobců "optimalizuje"?
Já se nehádám a netvrdím, že tomu tak je. Jen se mi to prostě nechce věřit, že při konkrétních hodnotách (posuv 1000ot., rychloposuv 2000ot.) o kterých stále hovořím, bude to servo až o tolik lepší. Nemůžu si pomoct, ale spíše mi vychází jako vítěz to EasyServo, protože má silnější přídržný moment, který mi taky přijde důležitý. Navíc, čím větší řezné síly, tím pomaleji frézuji a tam zase vede ten větší moment "krokáče"? Chápu to u rychloposuvu při zrychlování na maximální rychlost, že tam má konstantní kroutící moment navrch před klesajícím průběhem EasyServa. Mimochodem, u 2000ot. má 2,2-2,3Nm, což odpovídá běžnému servu 750W bez přetížení.
Další věc, která mně napadá je opak, tedy zpomalení. Servo s menším momentem zastaví dříve nebo později? Hraje nebo nehraje větší moment krokáče v jeho prospěch? V obou případech může k motoru přidat brzdné odpory, ale mně zajímá dynamika běžného EasyServa a běžného servo motoru.
Jsou to jen úvahy, které bych chtěl trochu více "rozpitvat"

Poslední a celkem podstatná otázka. Je tady někdo, kdo má přímé zkušenosti s EasyServo od Laedshine? Ať srovnáváme srovnatelné.

Díky
robokop
Site Admin
Kontaktovat uživatele:

13. 10. 2018, 7:13

Lhat mohou oba
Ale vetsinou jsem mel v ruce serva kde patrne vyrobci nelhali a krokace a drivery kde vyrobci lhali

Vysledek byl jasny
Snad jen jednou jsem mel v ruce servo kdy to bylo zrejme vylhane

Je to patrne i na urovni zpracovani
Rozhodne tedy na vysledku
Mrosconi
Kontaktovat uživatele:

13. 10. 2018, 7:58

Koukám tady na ty serva od Delty.
Třeba tady jedno:
https://www.aliexpress.com/item/New-Del ... autifyAB=0

Nemá to sice EtherCat, ale pokud to není nějaký velký problém a pojede to přes ESS, tak by to mohlo fungovat taky.
Takže pokud je cena cca 9tis včetně daně a poplatků, tak asi Robokop "nekecá"
filla
Kontaktovat uživatele:

13. 10. 2018, 8:33

Mrosconi píše:
Třeba tady jedno:

Nemá to sice EtherCat, ale pokud to není nějaký velký problém a pojede to přes ESS, tak by to mohlo fungovat taky.
jednak pracuje s cenami bez dph, takze s cenama nekaca, dalsi vec je nastaveni toho serva, pokud to nevladnes sam, tak musis nekomu zaplatit a pripocitat k porizovaci cene
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
filla
Kontaktovat uživatele:

13. 10. 2018, 8:34

Mrosconi píše:
Třeba tady jedno:

jednak pracuje s cenami bez dph, takze s cenama nekaca, dalsi vec je nastaveni toho serva, pokud to nevladnes sam, tak musis nekomu zaplatit a pripocitat k porizovaci cene
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
kutil_tim

13. 10. 2018, 9:09

filla píše:
13. 10. 2018, 8:33
Mrosconi píše:
dalsi vec je nastaveni toho serva, pokud to nevladnes sam, tak musis nekomu zaplatit a pripocitat k porizovaci cene
a tady se dostáváme k jádru věci
pokud nemáš dokumentaci
soft k nastavení parametrů můžeš driver jen hakovat

soft mají pak jen autorizovaní servismeni a ti pak platí výpalné nebo jsou drazí a to celou akci prodražuje

nebo koupit driver který ty 2 věci má -těch je míń a zase se nelíbí cena
a kolikrát i tak je to pro některé hakování závisí na english ,ele. zkušenostech apod

viz u některých jednoduché zapojení k.motoru a driver a machu
http://katalog.tuny.cz [url]http://katalog.tuny.cz[/url]
OompaLoompa

13. 10. 2018, 10:20

Mrosconi píše:
Mimochodem, (EasyServo) u 2000ot. má 2,2-2,3Nm, což odpovídá běžnému servu 750W bez přetížení.
Áno, a monopost F1 má bez TURBA maximálku 50km/h :o čo predsa logicky značí, že aj stará MB-1000 musí byť lepšia! No nie? :roll:
Mrosconi píše:
Servo s menším momentem zastaví dříve nebo později? Hraje nebo nehraje větší moment krokáče v jeho prospěch?
Väčší moment krokáča hraje v jeho prospech len tam, kde je aj reálne väčší/aplikovateľný, tj. viac-menej len pri nulových či velmi nízkých otáčkach. V oboch prípadoch máš od výrobcov k dispozícii grafy, na základe ktorých to vieš aspoň ako-tak porovnať. Prevádzka serva v preťažení je bežne 300-400% menovitého momentu po dobu 5 až 10sec. - čo na rozbehy/brzdenia bohato dostačuje.

Rozdieľ bude už len v tom, že seriózny výrobca vždy robí dané merania na základe uznávaných medzinárodných noriem a pravidiel, kdežto bežný číňan si s takými vecami hlavu väčšinou vôbec neláme, a praskne si tam graf bez akejkoľvek zmienky o normách či metodike merania.
Mrosconi píše:
V obou případech může k motoru přidat brzdné odpory, ale mně zajímá dynamika běžného EasyServa a běžného servo motoru.
Už ti to tu ludia X-krát písali, no Ty - navzdori všetkému a všetkým - vytrvale odolávaš :D Vážne to nemá zmysel.

Ak radám tunajších nedôveruješ a očakávaš skôr "dôkazy" v podobe videa na YouTube a pod. (jak pre opičky), tak si to kludne na tej trúbe dohladaj - zopár ich tam je.

Já osobne si myslím, že pre tvoje potreby by to EasyServo asi vážne bolo najvýhodnejšie. A to ako aj z hladiska aplikácie (také to "pomalé žvejkání" bez extra dôrazu na rýchlosť), tak aj z pohľadu nenáročnosti nastavenia a celkovej implementácie, no a samozrejme aj ceny..

PS: Tá ponuka z aliexpressu čo si posledne nalinkoval vyzerá byť len na samotný servo-menič (bez motora), i keď na fotkách tam majú celý set. Asi len ďalšia z čínskych obchodných "špecialít" :wink: :roll:

lubbez

13. 10. 2018, 10:43

Na tabletu mi to moc nejde a tak to trochu editnu.

Áno, a monopost F1 má bez TURBA maximálku 50km/h :o čo predsa logicky značí, že aj stará MB-1000 musí byť lepšia! No nie?

Ale to mbéčko v podstatě lepší je. Sice nejede tak rychle, ale nepotřebuje závodní dráhu a superdrahý tým techniků a speciální součastky, pneumatiky nemění po 200 kilometrech.... :-) Opět se tady řeší hobby versus profi, tedy něco nesrovnatelné. Ten hobík si staví mašinu pro radost a sem tam si na ní něco vyrobí, ale má jí pod konrolou, ví co kterej drát dělá. Samozřejmě se předpokládají určité znalosti napříč technickými obory. Pokud někomu chybí, postaví velké kulové, jeden tady o tom hovně popsal 50 stránek s nulovým výsledkem. Ale zjevně ho to bavilo.

Kolik je tu na foru lidí , kteří postavili slušnou mašinu na servech a provozují ji. Myslím tak maximálně 5, spíš méně. Velkoncem tomu odpovídá i stav trhu, na kolika hobby mašinách jsou použitá serva? A když ano, tak zjistíš že to jsou closed loop motory. Zatím nejlíp to tu popsal mex, né že by to nešlo, ale není to určitě jednoduché.
robokop
Site Admin
Kontaktovat uživatele:

13. 10. 2018, 1:37

No dobre ale co brani hobikovi pouzivat profi komponenty kdyz uz jsou dostupne za srovnatelnou cenu

Prikladem jsou loziska jezdici po jeklu a lineary
Dnes uz tady ty loziska skoro nikdo neuvazuje
Mrosconi
Kontaktovat uživatele:

13. 10. 2018, 5:34

A má tedy někdo reálnou zkušenost s těmi EasyServo od Leadshine, nebo ne? Některé odpovědi opět teoretické, ale neva.

Jakou značku považujete za seriozní?
Je tam i Leadshine?
A jak je na tom Fastech, Delta, Estun...

Díky
Cjuz
Kontaktovat uživatele:

13. 10. 2018, 5:41

robokop píše:
13. 10. 2018, 1:37
No dobre ale co brani hobikovi pouzivat profi komponenty kdyz uz jsou dostupne za srovnatelnou cenu

Prikladem jsou loziska jezdici po jeklu a lineary
Dnes uz tady ty loziska skoro nikdo neuvazuje
Řekl bych že obava z nastavení.
U KM prostě není co nastavovat, pokud nepočítám napětí driveru, mikrokrokování, atd což občas taky někomu nejde do hlavy.
U serva je prostě těch možností víc a pokud to nejede na první pokus tak co pak, číňan asi neporadí.

Já bych naopak měl obavu z kvality těch serv.
Nechci se tím nikoho dotknout a předpokládám že robokopovi jich už pár rukama prošlo a problémy neměl.
Jenže KM snad ani odejít nemůže, driver ano ale jeho složitost je v porovnání s driverem u serva jinde.

Jen mě nějak nesedí to, že se zde velmi často napadá používání levných driverů pro KM, bojuje se za kvalitní a na druhou stranu se prosazuje poměrně složitý výrobek, což servo bezpochyby je, za nejnižší ceny u číňana. No a ten aby vydělal to musí nějak vykoumat :)

Ale objektivně bych volil buď obyčejný KM nebo robokopovo servo.
To Easy servo je už dnes prostě pasé, moment letí v otáčkách do háje, vždyť je to jen okrášlený KM
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
fmodel
Kontaktovat uživatele:

13. 10. 2018, 6:16

Cjuz píše:

U serva je prostě těch možností víc a pokud to nejede na první pokus tak co pak, číňan asi neporadí.
Tak to bude proto že ses asi neptal :wink: nebo jsi neměl štěstí na prodejce ,mám opačnou zkušenost .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Cjuz
Kontaktovat uživatele:

13. 10. 2018, 6:20

fmodel píše:
13. 10. 2018, 6:16
Cjuz píše:

Tak to bude proto že ses asi neptal :wink: nebo jsi neměl štěstí na prodejce ,mám opačnou zkušenost .
Jako že s tebou komunikoval prodejce čínských serv a řešili jste nastavení SW.
Pokud ano tak je to pro ně další +
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Zamčeno

Zpět na „krokové“