Poskládání vlastního CNC

Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

13. 9. 2019, 7:08

Chtěl jsi srovnání možností SW, tak jedno stručně napíšu.

1 - Systémy bez velkého operačního systému
Jde o řízení, které běží na nějakém jednochipovém mikropočítači. PC je k tomu připojeno jen proto, že to průběžně krmí daty, tj. g-kódem. Věškeré real-time řízení je realizování nějakou malou deskou s jednochipem.
Několik příkladů:
GRBL - nejznámější z nich, mnoho dalších z něho vzešlo. Běží i na nejlacinejším Arduinu za stovku, ale i na několika výkonnějších platformách.
Smootieware - běží na své vlastní desce, ale dá poskládat i z univerzálních modulů. Dobrá podpora anti-jerkingu (S-křivky). Mnohem méně rozšířený.
Tiny G2 - běří na Arduino Due nebo na své vlastní desce. Dobrá podpora anti-jerkingu (S-křivky). Mnohem méně rozšířený.
Plusy: Levné, SW je většinou zdarma. Běží ve spolupráci s prakticky jakýmkoli PC včetně notebooků.
Minusy: Řízení jen DIR/STEP serv nebo krokáčů, díky menšímu HW přece jen omezené možnost.
Můj osobní názor: Na malý stroj asi skoro ideální řešení. Ale na nějaké připojení externích pravítek a další "velké věci" tady není ani pomyšleni.

2 - Mach
Běží na PC s Windows. V omezené míře umí běžet s připojením jen přes LPT, ale pak je omezen na maximálně Windows XP 32-bit. Pro použití vyšších verzi Windows je již třeba HW interpolátor. Dělá se jich hodně, ale podle ohlasů uživatelů většina levných funguje blbě. Aby to fungovalo slušně, asi to chce některou z verzí SmoothStepperu.
Plusy: Snad to, že základní ovládací obrazovka je docela přehledná a asi i dobře navržená. Asi dost široká základna uživatelů, ale myslím, že jen dost malé procento z nich je potentních.
Mínusy: Závislost na Windows. Řízení jen DIR/STEP. Je za peníze. Nějaké připojení externích pravítek asi nebude možné.
Můj osobní názor: Nelíbí se mi koncepcí (Windows, pro mě trochu podivné rozdělení práce mezi PC a interpolátor).

3 - LinuxCNC
Běží na Linuxu. V jednoduché konfiguraci umí běžet s připojením jen přes LPT, pak ale jen s řízením DIR/STEP. Je ho však možno (na rozdíl od předchozích) při doplnění příslušným HW (nepříliš drahým) používat nejen DIR/STEP, ale i s analogovým řízením a externími pravítky, sběrnicově přes EtheCAT a případně i další možnosti.
Plusy: Je open-source a velmi konfigurovatelný. Je možné ho rozšířit všemi možnými směry, takže se dá použít jak na malých hračkách, tak na v podstatě profi strojích. Je zdarma.
Mínusy: Možná trochu náročnější na prvotní rozběh, dokumentace je někdy lehce chaotická (dělají to často dobrovolníci zdarma).
Můj osobní názor: Pro stroj s velkými ambicemi je to ze všech zmíněných určitě nejsilnější kandidát. Jako jediný z nich by (asi) nějak zvládl i nějakou kompenzaci nepřesností stroje. Na rozdíl od předchozích je PC-centristický, tj. všemu šéfuje PC, na kterém běží. Z toho plynou jak některé výhody, tak ale i vyšší požadavky na real-time vlastnosti řídicího počítače. Takže třeba notebook asi nebude to pravé, i když i tady se najdou výjimky.
kalupo
Příspěvky: 40
Registrován: 13. 9. 2019, 3:57

13. 9. 2019, 7:14

robokop píše: 13. 9. 2019, 7:05 Dotahni si z ciny nejakej takovejhle zaklad za cca 50 000.
Ostroj to servama a poradnym vretenem.
Jakejma a jakym tady nactes.
Rizeni dej linuxcnc.
Trosku to mechanicky osetri a zakrytuj.
A budes mit vcelku slusnej skoro profi stroj.

https://eshop.vyrobnistroje.cz/product/ ... 25-cnc/902
Asi vaše zkušenosti hovoří opravdu jasně že většina ztroskotala na konstrukci. A toto je opravdu cesta jak se zbavit času stráveného s návrhem konstrukce a ještě na ní ušetřit. A naučit se hlavně to elektro.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

13. 9. 2019, 7:15

tak cesta 2 ,postav třeba to co jsem tu dával do nějakého vlákna pro začínající a když jí neošidíš na železe budeš asi spokojenej (je tam potřeba dodělat pár detailů byl to návrh za večer)
pak čínský kul šrouby s dvojitou maticí 16x5 lineáry 20ky a 15ky (se 4 kul dráhama né ty na tiskárny nejlíp předpětí Z3 pokud si to pamatuju )a closed loop nema 24 dlouhej se samostatným driverem a s autotuningem (kus70- 80 dolarů)
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
kalupo
Příspěvky: 40
Registrován: 13. 9. 2019, 3:57

13. 9. 2019, 7:20

Mex píše: 13. 9. 2019, 7:08 Chtěl jsi srovnání možností SW, tak jedno stručně napíšu.

1 - Systémy bez velkého operačního systému
Jde o řízení, které běží na nějakém jednochipovém mikropočítači. PC je k tomu připojeno jen proto, že to průběžně krmí daty, tj. g-kódem. Věškeré real-time řízení je realizování nějakou malou deskou s jednochipem.
Několik příkladů:
GRBL - nejznámější z nich, mnoho dalších z něho vzešlo. Běží i na nejlacinejším Arduinu za stovku, ale i na několika výkonnějších platformách.
Smootieware - běží na své vlastní desce, ale dá poskládat i z univerzálních modulů. Dobrá podpora anti-jerkingu (S-křivky). Mnohem méně rozšířený.
Tiny G2 - běří na Arduino Due nebo na své vlastní desce. Dobrá podpora anti-jerkingu (S-křivky). Mnohem méně rozšířený.
Plusy: Levné, SW je většinou zdarma. Běží ve spolupráci s prakticky jakýmkoli PC včetně notebooků.
Minusy: Řízení jen DIR/STEP serv nebo krokáčů, díky menšímu HW přece jen omezené možnost.
Můj osobní názor: Na malý stroj asi skoro ideální řešení. Ale na nějaké připojení externích pravítek a další "velké věci" tady není ani pomyšleni.

2 - Mach
Běží na PC s Windows. V omezené míře umí běžet s připojením jen přes LPT, ale pak je omezen na maximálně Windows XP 32-bit. Pro použití vyšších verzi Windows je již třeba HW interpolátor. Dělá se jich hodně, ale podle ohlasů uživatelů většina levných funguje blbě. Aby to fungovalo slušně, asi to chce některou z verzí SmoothStepperu.
Plusy: Snad to, že základní ovládací obrazovka je docela přehledná a asi i dobře navržená. Asi dost široká základna uživatelů, ale myslím, že jen dost malé procento z nich je potentních.
Mínusy: Závislost na Windows. Řízení jen DIR/STEP. Je za peníze. Nějaké připojení externích pravítek asi nebude možné.
Můj osobní názor: Nelíbí se mi koncepcí (Windows, pro mě trochu podivné rozdělení práce mezi PC a interpolátor).

3 - LinuxCNC
Běží na Linuxu. V jednoduché konfiguraci umí běžet s připojením jen přes LPT, pak ale jen s řízením DIR/STEP. Je ho však možno (na rozdíl od předchozích) při doplnění příslušným HW (nepříliš drahým) používat nejen DIR/STEP, ale i s analogovým řízením a externími pravítky, sběrnicově přes EtheCAT a případně i další možnosti.
Plusy: Je open-source a velmi konfigurovatelný. Je možné ho rozšířit všemi možnými směry, takže se dá použít jak na malých hračkách, tak na v podstatě profi strojích. Je zdarma.
Mínusy: Možná trochu náročnější na prvotní rozběh, dokumentace je někdy lehce chaotická (dělají to často dobrovolníci zdarma).
Můj osobní názor: Pro stroj s velkými ambicemi je to ze všech zmíněných určitě nejsilnější kandidát. Jako jediný z nich by (asi) nějak zvládl i nějakou kompenzaci nepřesností stroje. Na rozdíl od předchozích je PC-centristický, tj. všemu šéfuje PC, na kterém běží. Z toho plynou jak některé výhody, tak ale i vyšší požadavky na real-time vlastnosti řídicího počítače. Takže třeba notebook asi nebude to pravé, i když i tady se najdou výjimky.
Děkuji za vyčerpávající odpověď určitě mi to pomohlo si udělat nějaký obrázek a shrnutí, teď si jen dohledám pár věcí a zaseto bude o něco lepší :-).
kalupo
Příspěvky: 40
Registrován: 13. 9. 2019, 3:57

13. 9. 2019, 7:22

r4cv píše: 13. 9. 2019, 7:07 ja sa len spýtam, či je 200x200x200 uvažovaný obrobok, alebo rozjazdy stroja.
To je rozdiel.
Představoval jsem si takový pracovní prostor, ve kterém bude schopný stroj obrábět.
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

13. 9. 2019, 7:22

Proto jsem mluvil o tý plasmě, konstrukce je jednoduchá, naučíš se na tom rozcházet aby to běhalo, nebudeš se zdržovat přesností a až to vyladíš, tak to pak můžeš jako hotovej výrobek prodat, což se prodá, a můžeš si za to pořídit lepší výbavu.

Ty možnosti dílny jsem spíš myslel velkej podnik kde máj pořádný brusky, mašiny kde si můžeš nechat něco obrobit na úrovni.

Protože jestli ti jde o elektriku, tak k ní nepotřebuješ zrovna tu nejnáročnější aplikaci.
Jinak o level výš můžeš postoupit tak, že seženeš tovární frézku s vyhaslým řízením a oživíš jí.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
kalupo
Příspěvky: 40
Registrován: 13. 9. 2019, 3:57

13. 9. 2019, 7:25

fmodel píše: 13. 9. 2019, 7:15 tak cesta 2 ,postav třeba to co jsem tu dával do nějakého vlákna pro začínající a když jí neošidíš na železe budeš asi spokojenej (je tam potřeba dodělat pár detailů byl to návrh za večer)
pak čínský kul šrouby s dvojitou maticí 16x5 lineáry 20ky a 15ky (se 4 kul dráhama né ty na tiskárny nejlíp předpětí Z3 pokud si to pamatuju )a closed loop nema 24 dlouhej se samostatným driverem a s autotuningem (kus70- 80 dolarů)
A máš nějaké bližší info jak to můžu najít, protože v tvých 6000 příspěvcích se to hledá těžko.
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

13. 9. 2019, 7:26

No a pak je ještě jedna možnost, začni chodit do šmelcu na vejlety, taky tam můžeš najít kompletní hejble. Já si tak dotáhl cnc zakladač zkumavek😄
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

13. 9. 2019, 7:37

kalupo píše: 13. 9. 2019, 7:25

A máš nějaké bližší info jak to můžu najít, protože v tvých 6000 příspěvcích se to hledá těžko.
někde se k ní toulaj i data
viewtopic.php?f=9&t=22938&start=75


tady ještě pár fotek
viewtopic.php?t=23392
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
kalupo
Příspěvky: 40
Registrován: 13. 9. 2019, 3:57

13. 9. 2019, 7:39

DwPetr píše: 13. 9. 2019, 7:22 Proto jsem mluvil o tý plasmě, konstrukce je jednoduchá, naučíš se na tom rozcházet aby to běhalo, nebudeš se zdržovat přesností a až to vyladíš, tak to pak můžeš jako hotovej výrobek prodat, což se prodá, a můžeš si za to pořídit lepší výbavu.

Ty možnosti dílny jsem spíš myslel velkej podnik kde máj pořádný brusky, mašiny kde si můžeš nechat něco obrobit na úrovni.

Protože jestli ti jde o elektriku, tak k ní nepotřebuješ zrovna tu nejnáročnější aplikaci.
Jinak o level výš můžeš postoupit tak, že seženeš tovární frézku s vyhaslým řízením a oživíš jí.
Asi ano, díky moc. Vypadá to, že se vydám touto cestou, že si přez zimu poskládám malou plazmu nebo nějakou 3D tiskárnu. A pak vyhlednout nějakou starou klasickou frézku a pak si ji oživit. Parádní nápad a naznačení možné cesty :-).

Mám známého, který vlastní CNC laser, CNC frézky a CNC soustruh, ohraňovák, takže tam se dá taky fůra věcí vyrobit. Dál se zabývají svařováním jak CO tak TIG a velkou část střední školy jsem strávil v tomto prostředí a naučil se fůru věcí z praxe což jsem potom na výšce oproti vrstevníkům milionkrát ocenil. Protože fůra lidí nemá absolutní představu jak se co dělá. To je problém dnešních CADů, že navrhnout jde prakticky vše ale když pak někdo vidí výrobní cenu tak se zděsí, protože na to je potřeba buď stroj (který má hodinovou taxu někde jinde než si představoval) nebo speciální nástroje či technologie. Bohužel dnes už málo lidí uvažuje při modelování součásti tak aby to šlo hlavně v pohodě vyrobit ale spíš tak aby mu to tam padlo a pak například zjistí že chce svařovat nákružek z plechu o tloušťce 0,5 mm a ještě si na něj předepíše toleranci rovinnosti ve stovce a ani ho nenapadne, že to teplo mu to solidně zkroutí a nebo že to při svařování rovnou propálí a takových případů je mnoho. Tak z tohoto důvodu chápu averzi mnoha zkušených účastníků na tomto fóru.

Díky všem za rady.
kalupo
Příspěvky: 40
Registrován: 13. 9. 2019, 3:57

13. 9. 2019, 7:43

fmodel píše: 13. 9. 2019, 7:37
kalupo píše: 13. 9. 2019, 7:25

A máš nějaké bližší info jak to můžu najít, protože v tvých 6000 příspěvcích se to hledá těžko.
někde se k ní toulaj i data
viewtopic.php?f=9&t=22938&start=75


tady ještě pár fotek
viewtopic.php?t=23392
Takto na první pohled je to krásná práce ani nevěřím že za jeden večer a smekám :-), skvělá inspirace.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

13. 9. 2019, 7:53

Jen nekoukej na hmotnost čím víc váhy je v nepohyblivých částech tím líp ,všechny jekly síla stěny 8mm

jj asi jeden večer ,jsou tam datumy :wink:
Naposledy upravil(a) fmodel dne 13. 9. 2019, 7:56, celkem upraveno 1 x.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

13. 9. 2019, 7:55

Sežeň si někde krokové motorky, nějaký zdroj, třeba 24V a kup si z Čajny oddělovací desku a tři drivery. Pořiď si starší PC, do kterého jde nandat alespoň 2 giga RAM, nainstaluj do něj LinuxCNC a můžeš laborovat se zapojením a konfigurací. Motory přikurtuj k nějaké desce, aby sebou neškubaly (ztrácí to kroky) a mužeš si vyzkoušet propojování, přidat homovací spínače a pochopit, jak to vlastně pracuje, jen tak na prostoru A3 a celkem levně.
Nebo si pak můžeš k těm driverům zkusit třeba to Arduino. S tím Linuxem můžeš začít klidně jen přes parport a potom v budoucnu rozšiřovat HW, ale SW ti zůstává stejný, jen se budeš zdokonalovat v nastavení a konfiguraci. Tož tak...

Tady jsem našel náhodně na Alíku tu oddělovací desku a driver, bez toho, že je to nejlepší HW a cena.

https://www.aliexpress.com/item/3265771 ... 4c4dkivzBa

https://www.aliexpress.com/item/4000068 ... b201603_53
kalupo
Příspěvky: 40
Registrován: 13. 9. 2019, 3:57

13. 9. 2019, 7:57

fmodel píše: 13. 9. 2019, 7:53 Jen nekoukej na hmotnost čím víc váhy je v nepohyblivých částech tím líp ,všechny jekly síla stěny 8mm
Jo to je taky skvělý postřeh i pro ostatní. Známí právě frajeřil jak bude mít lehkou frézku. A už kvůli tomu věčnému drnčení a rozvibrování celé soustavy chce část jackelového základu vylévat betonem. A jen doufá, že to pomůže. Protože samozřejmě rozkmitání soustavy při obrábění jen nějakým snadným vzorečkem nevypočítá.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

13. 9. 2019, 8:01

ono to drnčení dělá také lineární vedení se slabým předpětím proto jsem psal Z3.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“