CNC 3018 z Číny (fréza, laser), SW: Sketchup, Inkscape, Estlcam grblCntrolo

Odpovědět
modelar77

26. 2. 2020, 11:54

Zdravím všechny fandy CNC,
pořídil jsem si následující vybavení:

CNC 3018 z Číny (fréza, laser), SW: Sketchup, Inkscape, Estlcam, grblCntrol

Celkem jsem se "probojoval" úskalími návrhu součástek.
Máte někdo zkušenosti / dpopručení na práci s plexi / překližkou /hliníkovým plechem 2mm /- akrylátovým sklem Gutta - 4mm => nástroje, rychlosti, finty "nastavení" v EstlCam ... ?

Dejte vědět. :)
Bořík

27. 5. 2020, 10:05

Zdravím všechny frézaře, co se touto činností baví. Na stará kolena jsem si pořídil také tuto tiskárnu a předem píšu, že to mám pouze na vyřezávání drobných doplňků na modely lodí - z materiálů nejvíc laminátové desky do 1 mm a dále desky z ABS. Takže opravdu žádné kovy a těžko obrobitelné materiály.
A teď to hlavní: chtěl bych poprosit o radu, jak a co nastavit, aby si spolu rozumněla ta frézka 3018 a program Estlcam. S původním SW Grbl to funguje, ale ten program je dost omezený a mnohem raději bych používal ten Estlcam - už i proto, že neumím anglicky a ten SW je i v češtině. Pokud někdo může poradit, moc by mně to pomohlo. Strávil jsem nad tím už hodně času, ale obecně programování a počítačová technika není moje parketa a moc ( = skoro vůbec ) se v tom nevyznám. V okolí neznám nikoho, kdo by poradil a tak budu vděčný za každou radu ( kromě toho, abych to hodil do kopřiv, protože je to čínský křáp a hračka ).
Předem díky !
Thomeeque

27. 5. 2020, 1:27

GRBL je řídící systém, který hýbe tvým strojem na základě instrukcí, které dostane z vnějšku. CAM (třeba tvůj EstlCAM) vytváří sekvenci těchto instrukcí - program (u obráběcích strojů standardně v jazyce g-code). Mezi tím je ještě GRBL Controller (to, co běží typicky na počítači, např. https://github.com/Denvi/Candle), který tyto instrukce do GRBL posílá, navíc umožňuje i manuální provoz, typicky pro nastavení nulového bodu nebo nějaké superjednoduché úkony. Bez GRBL a kontroleru (případně nějaké alternativy, např. skvělého LinuxCNC nebo Mach3/4 pro Windows) se tedy ani nadále neobejdeš. G-code má různé mutace (konkrétně GRBL má dost omezený subset podporovaných instrukcí), proto je na výstupu CAM potřeba vybrat vhodnou mutaci (typicky je to řešeno postprocesory).

Takže v EstlCAM vytvoř gcode a ten zkus otevřít v tvém GRBL kontroleru.

T.

EDIT: Aha, sorry, teď čtu, že "Estlcam uses its own firmware and can run on Arduino UNO, Nano and Mega2560." (https://openbuilds.com/threads/estlcam- ... post-44465), takže asi umí fungovat i jako řídící systém. Snad se ozve někdo, kdo to používá 🤞Případně napiš, s čím konkrétně tam zápasíš, pokud je ten program v češtině, tak by to snad nemělo být tak těžké..?
Naposledy upravil(a) Thomeeque dne 27. 5. 2020, 2:06, celkem upraveno 1 x.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Bořík

27. 5. 2020, 2:05

Díky za radu - to funguje, frézuje to ( zatím s frézou vysoko, ale po spuštění dolů to bude fungovat ). Spíš jsem měl na mysli druhou část programu Estlcam: CNC Controll. Pokud si otevřu daný soubor zde, tak to nefunguje ( nejdou ani posuvy, zapnutí vřetene ... ). Prostě tady to nekomunikuje. Toto bych rád zprovoznil.
Thomeeque

27. 5. 2020, 2:23

Možná vyžaduje nejprve homing, případně si myslí, že jsi v nějakém limitu atp. Pomohl by screenshot nebo video, takhle naslepo se blbě radí.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Bořík

27. 5. 2020, 2:47

Screenshot čeho ? Nevím co bych měl nafotit. Prostě spustím program Estlcam CNC Control, nahraju tam daný výkres a to je vše, co s tím mohu udělat - ať kliknu na cokoli ( třeba posuvy nebo zapnutí motoru ), nic se neděje. Možná bude problém v nastavení jednotlivých položek v LPT portu, ale to je pouze moje domněnka ... bohužel tomu nerozumím, abych se třeba mohl vyjádřit srozumitelněji.
Thomeeque

27. 5. 2020, 3:14

Myslel jsem screenshot nereagujícího Estlcam: CNC Control (třeba by tam někde bylo vidět, co mu vadí), ale asi tedy začni obrazovkou s nastavením. Každopádně v tomto případě je více více, takže čim více info sem dáš (screenshoty s nastavením sw, popis celé konfigurace, atd.), tím spíše se někdo chytne. Zkušený uživatel EstlCAM by asi uměl být konkrétnější, já to ale viděl jen před chvilkou na videu.
Bořík

27. 5. 2020, 4:37

http://boricek.galerie.cz/6633952-cnc#105824177

když kliknu na jakoukoli ovládací plošku, frézka nereaguje.
Thomeeque

27. 5. 2020, 6:27

Nic závadného tam nevidím.
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“