LinuxCNC a laser s dynamickým řízením výkonu

Odpovědět
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

25. 7. 2020, 1:47

Provozujete prosím někdo pod LinuxCNC laser s dynamickým řízením výkonu?
Tedy že je výkon laseru úměrný rychlosti jízdy při akceleraci/deceleraci.

Já je svému polovodičovému laseru zatím používám GRBL (na Arduinu) a na PC pak LaserGRBL.
Ale když se teď objevila docela šikovná možnost provozovat LinuxCNC na malé a levné destičce OrangePi, tak zvažuju přeškolit laser na LinuxCNC.
A rozmýšlím se, jak to případně udělat.

Vidím 4 možnosti:
- najít nějaké hotové a vychytané řešení (to je předmětem dotazu)
- zkusit to nakonfigurovat jen přes HAL
- napsat si na to nějakou komponentu a tu pak v HALu používat pro řízení výkonu
- udělat nějaké nezávislé řešení - malá destička s procesorem, která by se vřadila mezi jakýkoli řídicí systém a laser (pak by to už nemusel být zrovna LinuxCNC ale klidně i Mach nebo něco jiného)

Díky za případné tipy a moudra.
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

25. 7. 2020, 2:22

Zdravím Mexi, zatím osobní zkušenosti nemám, ale studuji a sleduji Tvé pokusy ;-)

Možná bude stačit zůstat u LaserGRBL a pohrát si s tím dle bodu 4. Dynamic Laser Power Scaling with Speed v příspěvku StuartB4 ze 16.5.2018 zde:
https://github.com/arkypita/LaserGRBL/issues/357
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

25. 7. 2020, 2:43

Ano, na GRBL dynamické řízení výkonu používám.
Poladil jsem tam ty křivky závislostí, aby to sedělo. Ta závislost v praxi není lineární (což je defaultně předpokládáno, ale není to tak). To ladění se na GRBL dělá ve zdrojáku, současná verze neumožňuje sklon křivek měnit z g-kódu.

Ale není to (podle mě) ideální. A tak zvažuju kterým směrem se dát. Bude to stát nějaké úsilí (asi ne úplně malé). Tak jestli to investovat do vylepšení toho GRBL, nebo to vzít přes LinuxCNC. Případně to udělat úplně nezávisle pomocí nějakého HW modulu, který by se tam vřadil.

Skoro se začínám klonit k tomu poslední řešení, tj. nějakým externím modulem. Pak to bude jednak nezávislé na použitém systému, ale navíc by se pak s tím asi daly dělat fígle, které by se třeba přes LinuxCNC dělaly hodně obtížně. Třeba velmi rychlé bitmapové gravírování, kde jsou nároky na přesné real-time řízení opravdu vysoké.
Odpovědět

Zpět na „LinuxCNC - drive pod nazvem EMC2“