Kulovy cep

krytí posuvových šroubů a jiné věci spojene s tématem
Odpovědět
ledvinap
Příspěvky: 793
Registrován: 8. 11. 2009, 4:40
Bydliště: Plzen

26. 11. 2009, 5:57

Trosku si pohravam s myslenkou postavit parallelni masinku, nespis variantu na triaglide. Nic od toho neocekavam, spis zkusit, jak se to chova. A nechci utracet moc penez ..

Jedna z veci, na kterou jsem narazil, je kulovy cep s minimalni vuli.

(jde nekde za rozumne penize koupit?)

Je realne vyrobit kuloby cep z navrtane loziskove kulicky se zavitem a pouzdra liteho stejne jako trapezova matice?

Da se lozikova kulicka vyvrtat a vyriznout do diry zavit?

Bude drzet, kdyz udelam priblizne kovove pouzdro, do ktereho udelam loze pro kulicku pomoci stejneho materialu, jako se liji trapezove matice?

Bylo by financne realne vyfrezovat cele pouzdro z bronzu nebo neceho podobneho? (pravdepodobne 2 casti spojene srouby)

Pokud se mi to povede, bude mit aspon trosku rozumne parametry? (vule/treni)?
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8173
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

26. 11. 2009, 6:22

Nejde ten kulový čep nahradit kardanem ze tří kuličkových ložisek? Ta mohou být předepjatá, bez vůle.

Ta kulička se vyvrtat a ozávitovat dá. Udělal jsem si na to takové vložky do svěráku s kulovou dutinou a pak už nebyl problém to obrobit, jen se musely použít lehce dražší nástroje. Shodou okolností šlo taky o kulový kloub ale menší. Protikus byl ze dvou půlek z Delrinu s vyfrézovanou kulovou dutinou. Výhoda byla, že se dala vymezit vůle podle toho jak jsem utáhl šrouby.
Aleš Procháska
Mambo
Příspěvky: 315
Registrován: 5. 4. 2007, 5:38
Bydliště: Turnov/Liberec

26. 11. 2009, 6:47

Vzhledem k tomu ze resim neco velmi podobneho do bakalarske prace tak sem narazil na zajmave vyrobky od firmy igus:
http://www.igus.cz/wpck/default.aspx?PageNr=2503
http://www.igus.cz/wpck/default.aspx?Pa ... 0&CL=cz-cs
treba by slo pouzit neco z tehle ?
ledvinap
Příspěvky: 793
Registrován: 8. 11. 2009, 4:40
Bydliště: Plzen

26. 11. 2009, 6:58

Kardan by pro 3dof variantu sel, pro 6dof je treba jeste jeden stupen volnosti (rotace ve spojce). Pro vetsi masinku by asi stal za to. Trochu problem je, ze 2 loziska budou namahana i axialne. A na hrani mi to prijde trosku moc komplikovane na vyrobu, znamena to domecky na lozicka, 'kriz' a trmen tahla.

S velikosti bych to neprehanel, jeste se musim prokousat matematikou a nejakym modelem, ale 20mm kulicka by snad byla vic nez dostatecna. Tahla jsou namahana jen v ose (teoreticky, tri treni v kloubu bude jako moment na koncich), takze by nemusela byt prilis masivni

Pri vrtani jsem spis uvazoval o soustruhu, cekal bych, ze to pujde lepe vyosit.

Jak se chovalo to delrinove pouzdro? Cekal bych konstrukci zakladna s pukulovou dutinou a proti vicko s dirou a pres to kovova 'podlozka', cele stazene srouby a rovnou prisroubovane na podklad..
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8173
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

26. 11. 2009, 8:26

ledvinap píše:Jak se chovalo to delrinove pouzdro? Cekal bych konstrukci zakladna s pukulovou dutinou a proti vicko s dirou a pres to kovova 'podlozka', cele stazene srouby a rovnou prisroubovane na podklad..
Já jsem to měl atypicky, ze dvou zrcadlově symetrických půlek, ale to bylo dané zbytkem konstrukce, ne že by to samo o sobě mělo nějakou výhodu. Funkce bez problému, samozřejmě jen pro malé zatížení, kulový čep do auta by se takhle asi dělat nedal :-)
Aleš Procháska
Odpovědět

Zpět na „Ostatní mechanika“