Problem o ustaveni sv18

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
pilatdenis7
Příspěvky: 285
Registrován: 15. 7. 2020, 7:34

13. 4. 2021, 8:12

Česť práci soudruzi :P
Mám problém ustavit sustruh mam ho od augusta zo začiatku sme vyvazovali nivelakom ale nebolo to dobre potom som tu písal nejaký príspevok dakto mi napísal že to treba vyvážiť strojnov vodovahu ale že stači len v priečnom smere tak som tak urobil tamten týždeň som náhodou čítal tu na fórum že keď sa nevyvazi na 100 % môžu sa zdeformovat lože zľakol som sa a ihneď som išiel ho poriadne ustavit no problem je ze keď som ho na sruboch dvihol tak normálne lože boli ako kopec do vecera to spadlo ale zvlnilo to normálne mám zvlnené lože :shock: zanamena že to pracuje
Ako kede mám dať vodovahu??
Na vyfrezovanu plochu??
Nevie mi niekto s tým pomôcť?
Ďakujem
Bojím sa žeby sa to dalo narovnat
Prepáčte mi za moje asi blbé otázky ale som amatér a ani nesom vyučený ako strojár mám to na hobby
Přílohy
DSC_0084.JPG
DSC_0086.JPG
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

13. 4. 2021, 8:49

Nepanikár, nič si nezdeformoval :lol: Napíš poriadne čo si kde nameral, najlepšie s nejakým nákresom, lebo takto ti neporadí nikto.

Vodováha musí byť položená na presných vodiacich plochách. Prípadne ak je sústruh dlhý, tak sa dá položiť na suport a potom prejsť suportom celú dĺžku lože, ale ten suport ti tú odchýlku trochu spriemeruje.
Tos C45-2000
qwer
Příspěvky: 1301
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

13. 4. 2021, 10:15

pilatdenis7 píše: 13. 4. 2021, 8:12 Česť práci soudruzi ... som amatér a ani nesom vyučený ako strojár
... a ešte si aj zaspal dobu- nejakých 30+ rokov
kiko01
Příspěvky: 1597
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

13. 4. 2021, 10:57

Pri ustavovani treba dodrzat aj urcitu postupnost pri dvihani patiek :D
servis4sp
Příspěvky: 708
Registrován: 26. 11. 2018, 1:07
Kontaktovat uživatele:

13. 4. 2021, 1:27

pilatdenis7 píše: 13. 4. 2021, 8:12 Česť práci soudruzi :P
Mám problém ustavit sustruh mam ho od augusta zo začiatku sme vyvazovali nivelakom ale nebolo to dobre potom som tu písal nejaký príspevok dakto mi napísal že to treba vyvážiť strojnov vodovahu ale že stači len v priečnom smere tak som tak urobil tamten týždeň som náhodou čítal tu na fórum že keď sa nevyvazi na 100 % môžu sa zdeformovat lože zľakol som sa a ihneď som išiel ho poriadne ustavit no problem je ze keď som ho na sruboch dvihol tak normálne lože boli ako kopec do vecera to spadlo ale zvlnilo to normálne mám zvlnené lože :shock: zanamena že to pracuje
Ako kede mám dať vodovahu??
Na vyfrezovanu plochu??
Nevie mi niekto s tým pomôcť?
Ďakujem
Bojím sa žeby sa to dalo narovnat
Prepáčte mi za moje asi blbé otázky ale som amatér a ani nesom vyučený ako strojár mám to na hobby
Ahoj, Začni tím ,že tu vodováhu podložíš něčím přesným a ne nožema. Použij aspoň polotovar radeca široký jako zakladna té vodováhy, když by jsi to potřeboval podkladat. Ideálně sundat koně a použit jeho základnu. Nebo ji pokládat jen na suport,ale to nebude tak přesné, nebo jen na zadní rovné vedení lože .Nejdřív to oměř příčně i podélně na obou koncích udělej náčrtek a při rovnání musíš přemýšlet co to udělá při pootočení šroubem patky s celým ložem.Teď to máš rozhozené tak budeš muset každým rohem zvlášť. Pootáčej jen po čtvrt otáčce a jen na patkách v rozich, ve finále je to fakt na citovku. Zbylé patky doladíš až to bude srovnané.
sv18ra, KSU250, 2N118, SH-700A, FA3AU, tos 1U, gh450, R5, FN40, HJ8, WKV63
servis4sp
Příspěvky: 708
Registrován: 26. 11. 2018, 1:07
Kontaktovat uživatele:

13. 4. 2021, 1:30

servis4sp píše: 13. 4. 2021, 1:27
pilatdenis7 píše: 13. 4. 2021, 8:12 Česť práci soudruzi :P
Mám problém ustavit sustruh mam ho od augusta zo začiatku sme vyvazovali nivelakom ale nebolo to dobre potom som tu písal nejaký príspevok dakto mi napísal že to treba vyvážiť strojnov vodovahu ale že stači len v priečnom smere tak som tak urobil tamten týždeň som náhodou čítal tu na fórum že keď sa nevyvazi na 100 % môžu sa zdeformovat lože zľakol som sa a ihneď som išiel ho poriadne ustavit no problem je ze keď som ho na sruboch dvihol tak normálne lože boli ako kopec do vecera to spadlo ale zvlnilo to normálne mám zvlnené lože :shock: zanamena že to pracuje
Ako kede mám dať vodovahu??
Na vyfrezovanu plochu??
Nevie mi niekto s tým pomôcť?
Ďakujem
Bojím sa žeby sa to dalo narovnat
Prepáčte mi za moje asi blbé otázky ale som amatér a ani nesom vyučený ako strojár mám to na hobby
Ahoj, Začni tím ,že tu vodováhu podložíš něčím přesným a ne nožema. Použij aspoň polotovar radeca široký jako zakladna té vodováhy, když by jsi to potřeboval podkladat. Ideálně sundat koně a použit jeho základnu. Nebo ji pokládat jen na suport,ale to nebude tak přesné, nebo jen na zadní rovné vedení lože .Nejdřív to oměř příčně i podélně na obou koncích udělej náčrtek a při rovnání musíš přemýšlet co to udělá při pootočení šroubem patky s celým ložem.Teď to máš rozhozené tak budeš muset každým rohem zvlášť. Pootáčej jen po čtvrt otáčce a jen na patkách v rozich, ve finále je to fakt na citovku. Zbylé patky přitáhneš, až to bude srovnané.
sv18ra, KSU250, 2N118, SH-700A, FA3AU, tos 1U, gh450, R5, FN40, HJ8, WKV63
pilatdenis7
Příspěvky: 285
Registrován: 15. 7. 2020, 7:34

13. 4. 2021, 3:47

turnigy píše: 13. 4. 2021, 8:49 Nepanikár, nič si nezdeformoval :lol: Napíš poriadne čo si kde nameral, najlepšie s nejakým nákresom, lebo takto ti neporadí nikto.

Vodováha musí byť položená na presných vodiacich plochách. Prípadne ak je sústruh dlhý, tak sa dá položiť na suport a potom prejsť suportom celú dĺžku lože, ale ten suport ti tú odchýlku trochu spriemeruje.
Na lože nemôžem dať lebo sustruh nemám po go by mi to skreslovalo na suport tiež nie len jediné na frezovanu plochu budem pisat ako mi sa darilo
novic
Příspěvky: 1835
Registrován: 19. 10. 2014, 10:30

13. 4. 2021, 5:26

Ahoj ta druha fotka je akoze to zvlnene loze ? To co si odfotil je len odliatok to moze byt kostrbate.
Cash Rules Everything Around Me
C.R.E.A.M
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

13. 4. 2021, 5:56

pilatdenis7 píše: 13. 4. 2021, 3:47
turnigy píše: 13. 4. 2021, 8:49 Nepanikár, nič si nezdeformoval :lol: Napíš poriadne čo si kde nameral, najlepšie s nejakým nákresom, lebo takto ti neporadí nikto.

Vodováha musí byť položená na presných vodiacich plochách. Prípadne ak je sústruh dlhý, tak sa dá položiť na suport a potom prejsť suportom celú dĺžku lože, ale ten suport ti tú odchýlku trochu spriemeruje.
Na lože nemôžem dať lebo sustruh nemám po go by mi to skreslovalo na suport tiež nie len jediné na frezovanu plochu budem pisat ako mi sa darilo
Kľudne to môžeš postaviť na ten suport. Plocha nemusí byť frézovaná, akurát sa tá vodováha nesmie kývať, takže ju musíš vypodložiť tak, aby bola stabilná. A potom pomaly prejdeš suportom celú dĺžku lože.
Tos C45-2000
pilatdenis7
Příspěvky: 285
Registrován: 15. 7. 2020, 7:34

13. 4. 2021, 8:17

servis4sp píše: 13. 4. 2021, 1:27
pilatdenis7 píše: 13. 4. 2021, 8:12 Česť práci soudruzi :P
Mám problém ustavit sustruh mam ho od augusta zo začiatku sme vyvazovali nivelakom ale nebolo to dobre potom som tu písal nejaký príspevok dakto mi napísal že to treba vyvážiť strojnov vodovahu ale že stači len v priečnom smere tak som tak urobil tamten týždeň som náhodou čítal tu na fórum že keď sa nevyvazi na 100 % môžu sa zdeformovat lože zľakol som sa a ihneď som išiel ho poriadne ustavit no problem je ze keď som ho na sruboch dvihol tak normálne lože boli ako kopec do vecera to spadlo ale zvlnilo to normálne mám zvlnené lože :shock: zanamena že to pracuje
Ako kede mám dať vodovahu??
Na vyfrezovanu plochu??
Nevie mi niekto s tým pomôcť?
Ďakujem
Bojím sa žeby sa to dalo narovnat
Prepáčte mi za moje asi blbé otázky ale som amatér a ani nesom vyučený ako strojár mám to na hobby
Ahoj, Začni tím ,že tu vodováhu podložíš něčím přesným a ne nožema. Použij aspoň polotovar radeca široký jako zakladna té vodováhy, když by jsi to potřeboval podkladat. Ideálně sundat koně a použit jeho základnu. Nebo ji pokládat jen na suport,ale to nebude tak přesné, nebo jen na zadní rovné vedení lože .Nejdřív to oměř příčně i podélně na obou koncích udělej náčrtek a při rovnání musíš přemýšlet co to udělá při pootočení šroubem patky s celým ložem.Teď to máš rozhozené tak budeš muset každým rohem zvlášť. Pootáčej jen po čtvrt otáčce a jen na patkách v rozich, ve finále je to fakt na citovku. Zbylé patky doladíš až to bude srovnané.
Aha ďakujem pekne za odpoveď
Sustruh nemám po go možno by mi to asi skreslovalo keby som dal na suport
Skúšal som dať na frezovanu plochu podlozil som z 20 radekom meral som mikrometrom presne boli ale mi to nejako nešlo skúsim ešte zajtra
Môžu sa lože zničiť zdeformovat?
servis4sp
Příspěvky: 708
Registrován: 26. 11. 2018, 1:07
Kontaktovat uživatele:

13. 4. 2021, 8:58

pilatdenis7 píše: 13. 4. 2021, 8:17
servis4sp píše: 13. 4. 2021, 1:27
pilatdenis7 píše: 13. 4. 2021, 8:12 Česť práci soudruzi :P
Mám problém ustavit sustruh mam ho od augusta zo začiatku sme vyvazovali nivelakom ale nebolo to dobre potom som tu písal nejaký príspevok dakto mi napísal že to treba vyvážiť strojnov vodovahu ale že stači len v priečnom smere tak som tak urobil tamten týždeň som náhodou čítal tu na fórum že keď sa nevyvazi na 100 % môžu sa zdeformovat lože zľakol som sa a ihneď som išiel ho poriadne ustavit no problem je ze keď som ho na sruboch dvihol tak normálne lože boli ako kopec do vecera to spadlo ale zvlnilo to normálne mám zvlnené lože :shock: zanamena že to pracuje
Ako kede mám dať vodovahu??
Na vyfrezovanu plochu??
Nevie mi niekto s tým pomôcť?
Ďakujem
Bojím sa žeby sa to dalo narovnat
Prepáčte mi za moje asi blbé otázky ale som amatér a ani nesom vyučený ako strojár mám to na hobby
Ahoj, Začni tím ,že tu vodováhu podložíš něčím přesným a ne nožema. Použij aspoň polotovar radeca široký jako zakladna té vodováhy, když by jsi to potřeboval podkladat. Ideálně sundat koně a použit jeho základnu. Nebo ji pokládat jen na suport,ale to nebude tak přesné, nebo jen na zadní rovné vedení lože .Nejdřív to oměř příčně i podélně na obou koncích udělej náčrtek a při rovnání musíš přemýšlet co to udělá při pootočení šroubem patky s celým ložem.Teď to máš rozhozené tak budeš muset každým rohem zvlášť. Pootáčej jen po čtvrt otáčce a jen na patkách v rozich, ve finále je to fakt na citovku. Zbylé patky doladíš až to bude srovnané.
Aha ďakujem pekne za odpoveď
Sustruh nemám po go možno by mi to asi skreslovalo keby som dal na suport
Skúšal som dať na frezovanu plochu podlozil som z 20 radekom meral som mikrometrom presne boli ale mi to nejako nešlo skúsim ešte zajtra
Môžu sa lože zničiť zdeformovat?
Určitě se nic nezníčí jen se to přizpůsobí tomu podkladu na kterém to stojí. Určitě to půjde zas srovnat
sv18ra, KSU250, 2N118, SH-700A, FA3AU, tos 1U, gh450, R5, FN40, HJ8, WKV63
pilatdenis7
Příspěvky: 285
Registrován: 15. 7. 2020, 7:34

14. 4. 2021, 11:03

servis4sp píše: 13. 4. 2021, 8:58
pilatdenis7 píše: 13. 4. 2021, 8:17
servis4sp píše: 13. 4. 2021, 1:27

Ahoj, Začni tím ,že tu vodováhu podložíš něčím přesným a ne nožema. Použij aspoň polotovar radeca široký jako zakladna té vodováhy, když by jsi to potřeboval podkladat. Ideálně sundat koně a použit jeho základnu. Nebo ji pokládat jen na suport,ale to nebude tak přesné, nebo jen na zadní rovné vedení lože .Nejdřív to oměř příčně i podélně na obou koncích udělej náčrtek a při rovnání musíš přemýšlet co to udělá při pootočení šroubem patky s celým ložem.Teď to máš rozhozené tak budeš muset každým rohem zvlášť. Pootáčej jen po čtvrt otáčce a jen na patkách v rozich, ve finále je to fakt na citovku. Zbylé patky doladíš až to bude srovnané.
Aha ďakujem pekne za odpoveď
Sustruh nemám po go možno by mi to asi skreslovalo keby som dal na suport
Skúšal som dať na frezovanu plochu podlozil som z 20 radekom meral som mikrometrom presne boli ale mi to nejako nešlo skúsim ešte zajtra
Môžu sa lože zničiť zdeformovat?
Určitě se nic nezníčí jen se to přizpůsobí tomu podkladu na kterém to stojí. Určitě to půjde zas srovnat
Išlo to trochu narovnat
Ale keď vyvazujem tak ktorú srubu prve priťahovať všetky 4 naraz alebo len 2 a tamte len doladiť??
Potom sa stroj podbetonuje?? alebo
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

14. 4. 2021, 12:08

pár rad
nedělej z toho zase tak velkou vědu
lože se tak snadno nezkroutí, je to kus poctivý litiny a kdyby o desetinu na té délce, tak je to jen pružností a zase se to po srovnání vrátí zpátky
uvědom si, že běžná strojní vodováha kterou bys měl na srovnání použít je dlouhá třeba 250mm a ukazuje s citlivostí 1dílek = 0,01 (možná 0,02) mm/m
polopaticky kdybys ji měl na srovnanou na metr dlouhém stole a zvednul ten stůl na jedné straně o těch 0,01mm (vlas má průměr 0,04mm, kancelářský papír je tlustý 0,08mm), pohne se ti bublina o 1 dílek
tj. pokud ji podložíš nějakými noži, tak jen barva na tom noži a nějaká případná omačkaná hranka ti to rozhodí stonásobně, nedoměříš nic, pokaždý ti to bude ukazovat nesmysly
vem hranolovitý brousek, na nějaké obrobené horní ploše suportu (nebo třeba sundej nožový suport ) si tím brouskem udělej plochu bez potlučenin a tak
krásně se ti to po prvním přejetí brouskem ukáže
teprve na takovéhle místo pak můžeš dát tu vodováhu, nejlíp tak abys ji tam mohl mít křížem, podélně i příčně
podélně můžeš i přímo na lože
u vřeteníku bude nepoškozené vedení pro koně
u koně bude dobré vedení pro suport
jestli jsou na loži hmatatelné projetiny od suportu, tak to stejně nějakým srovnáním do setin nezachráníš
vlastní rovnání
představ si židli - ta by stabilně na stála třech nohách, ta čtvrtá sedí jen proto, že to nějak propruží
tj. tu mašinu musíš vždy srovnat na třech šroubech, ty ostatní pak jen dotáhneš tak, aby +- podle citu nějak táhly a vyrovnávaly propružení podlahy a stroje samotného
pokud budeš najednou hýbat všemi, tak se nedoměříš kdyby ses pos....
předpokládám že ta mašina má šroubů 6, 4 pod vřeteníkem a dva pod koněm
postav si to na ty dva pod univerzálkou a na jeden pod koněm
šrouby pod univerzálkou to srovnej napříč
pak vodováhu otoč po délce a šroubem pod koněm to dej do roviny podélně
zkontroluj to a ostatní šrouby dotáhni aby trochu táhly
toť vše
to co tam naměříš musíš být schopen naměřit opakovaně, jinak měříš nesmysly
nakonec to podmázni betonem
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
titel
Příspěvky: 339
Registrován: 29. 5. 2017, 12:30

14. 4. 2021, 1:07

A pokračovať môžeš tým, že keď napíšeš príspevok, tak si to po sebe prečítaš a zamyslíš sa, či to dáva zmysel.
pilatdenis7
Příspěvky: 285
Registrován: 15. 7. 2020, 7:34

14. 4. 2021, 9:18

testone píše: 14. 4. 2021, 12:08 pár rad
nedělej z toho zase tak velkou vědu
lože se tak snadno nezkroutí, je to kus poctivý litiny a kdyby o desetinu na té délce, tak je to jen pružností a zase se to po srovnání vrátí zpátky
uvědom si, že běžná strojní vodováha kterou bys měl na srovnání použít je dlouhá třeba 250mm a ukazuje s citlivostí 1dílek = 0,01 (možná 0,02) mm/m
polopaticky kdybys ji měl na srovnanou na metr dlouhém stole a zvednul ten stůl na jedné straně o těch 0,01mm (vlas má průměr 0,04mm, kancelářský papír je tlustý 0,08mm), pohne se ti bublina o 1 dílek
tj. pokud ji podložíš nějakými noži, tak jen barva na tom noži a nějaká případná omačkaná hranka ti to rozhodí stonásobně, nedoměříš nic, pokaždý ti to bude ukazovat nesmysly
vem hranolovitý brousek, na nějaké obrobené horní ploše suportu (nebo třeba sundej nožový suport ) si tím brouskem udělej plochu bez potlučenin a tak
krásně se ti to po prvním přejetí brouskem ukáže
teprve na takovéhle místo pak můžeš dát tu vodováhu, nejlíp tak abys ji tam mohl mít křížem, podélně i příčně
podélně můžeš i přímo na lože
u vřeteníku bude nepoškozené vedení pro koně
u koně bude dobré vedení pro suport
jestli jsou na loži hmatatelné projetiny od suportu, tak to stejně nějakým srovnáním do setin nezachráníš
vlastní rovnání
představ si židli - ta by stabilně na stála třech nohách, ta čtvrtá sedí jen proto, že to nějak propruží
tj. tu mašinu musíš vždy srovnat na třech šroubech, ty ostatní pak jen dotáhneš tak, aby +- podle citu nějak táhly a vyrovnávaly propružení podlahy a stroje samotného
pokud budeš najednou hýbat všemi, tak se nedoměříš kdyby ses pos....
předpokládám že ta mašina má šroubů 6, 4 pod vřeteníkem a dva pod koněm
postav si to na ty dva pod univerzálkou a na jeden pod koněm
šrouby pod univerzálkou to srovnej napříč
pak vodováhu otoč po délce a šroubem pod koněm to dej do roviny podélně
zkontroluj to a ostatní šrouby dotáhni aby trochu táhly
toť vše
to co tam naměříš musíš být schopen naměřit opakovaně, jinak měříš nesmysly
nakonec to podmázni betonem
Ďakujem za radu :)
Dneska som to nechal tak ale napíšem ako to pojde
Mám vodovahu 0,02/1000 skúsim ju dát na lože pri vreteniku tam to není zjazdene
Lože mám zjazdene 0,07 tak až tak presne to asi neurobím
Prvé ho nastavím a podbetonujem nivelackou alebo cementom aby nebol len na sruboch
Ta mašina má pod vretenikom 5 sruby v tej nohe a pod koňom 4
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“