Stránka 1 z 1

Solární panely instalace

Napsal: 22. 9. 2022, 9:05
od Fifík
Ahoj,
pořídil jsem si set pro fotovoltaický solární ohřev vody 6x panel 105x175cm. Řeším jak to nainstalovat na střechu, kterou na to nemám asi úplně ideálního typu (orientace asi ok, čistý jih). Plechová část je pouze 15°, což už je pro solár prý spodní limit (kvůli samočištění deštěm a sjíždění sněhu).

Zatím mi nejlíp vychází toto řešení s instalací na předěl plechového vikýře (sklon 15°) a tašek (sklon 38°): 4mm plocháč přišroubovat na laťování (zeleno-oranžové esíčko), na něm chycený Al profil 30x30x2 (modře). Na falc svorku (zeleno-oranžově na plechu) klasickou, co se jí chytají hromosvodový dráty a druhý konec jeklu opřít o tašky (červeně), aby případně vítr netahal za plechovou krytinu víc než je nutné (z toho mám největší strach). Všechno znázorněno na foto. Myslíte, že to takto bude ok? Díky.
20220906_162616.jpg
edit: doplněno, že se jedná o fotovoltaiku

Re: Solární panely instalace

Napsal: 22. 9. 2022, 11:51
od testone
jen takovej drobnej tip co potom dál
https://www.ehlinik.cz/al-profil-solar- ... 00101.html

Re: Solární panely instalace

Napsal: 22. 9. 2022, 11:55
od romanf
nezabudni, že horná hrana toho kolektoru bude nebezpečne blízko bleskozvodu tak celú konštrukciu poriadne uzemni aby ti po medených trubkách neskončil preskočený blesk v kúpeľni

Re: Solární panely instalace

Napsal: 22. 9. 2022, 12:08
od Fifík
Jejda, zmatení pojmů. Jedná se o fotovoltaické panely, ne o fototermické kolektory.
Uzemnění bude dle návodu.

Testone: o tom vím, ale protože nepoužívám systémové komponenty (háky), tak mi to přijde zbytečné. Místo šroubů do drážek toho profilu to budu mít napevno prošroubované všude skrz.

Re: Solární panely instalace

Napsal: 22. 9. 2022, 12:33
od romanf
keď kukám, že horná hrana bude vzdialená od držiakov bleskozvodu max na dĺžku jednej škridle (cca 30cm) ... ak asi by som to radšej dal na tú plochú strechu a oželel pár percent účinnosti

Re: Solární panely instalace

Napsal: 22. 9. 2022, 1:04
od Fifík
Blesků se moc nebojím. 20m od domu je kovový sloup VN, který převyšuje dům o několik metrů. Kolem 50m je komín s jímači, který opět převyšuje dům o několik (desítek) metrů. Ano bydlíme ve velmi romantické lokalitě.. :lol:

Když mi elektrikáři hromosvod dělali, tak se podivovali, proč ho tam mám vůbec naprojektovaný, že jsou to vyhozené peníze. Naprojektovaný tam byl proto, že pan projektant na místě nikdy nebyl,.. sám později uznal při jedné návštěvě na již hotovém domě, že to byla blbost.

Ta poloha je daná spíš tím sklonem. Dávat to na plech a ještě třeba na držáky, aby to mělo sklon, to by bylo nesmírně hnusné. Takhle to bude alespoň nějak vypadat.

Re: Solární panely instalace

Napsal: 22. 9. 2022, 1:09
od romanf
tak potom OK

Re: Solární panely instalace

Napsal: 22. 9. 2022, 1:59
od jenicek
Já bych se spíš bál toho, jak bude pracovat ta konstrukce, pokud to uchytíš přes spoj námětku krovu. Osobně bych to plácnul na tu plochou část.

Re: Solární panely instalace

Napsal: 22. 9. 2022, 3:17
od bobik
Dej ty panely o 90°. Ušetříš zbytečné káble a spoje. Nevím, jaké máš panely, ale většinou takhle na pospojování přes kratší stranu nedovolují na přímo zapojení u více než dvou panelů. A ušetříš si místo pro pozdější dopanelovaní, jestli ti to měnič dovolí.

Re: Solární panely instalace

Napsal: 22. 9. 2022, 4:38
od Fifík
jenicek> každý panel bude mít svoje dva profily a nebude to prošroubované do jednoho celku. Pokud bude pohyb, tak vždy jen v rámci jednoho panelu. To by snad mohlo být ok, ne?

bobik> panely jsou half-cut, vývod je v prostředku panelu a kabely dosáhnou (spijitelně) v obou směrech. To nedovolené zapojení přes kratší stranu nechápu. Můj plán je dát jich 6 vedle sebe kratší stranou k sobě, to nejde? V tomhle uspořádání to bude nějak vypadat a budu mít sklon kolem 25°. Obráceně to bude jenom kolem 20° a nevzhlednej obdélník uprostřed/na kraji střechy.

Re: Solární panely instalace

Napsal: 22. 9. 2022, 6:46
od bobik
No jo, já koupil panely, co maj vývody taky uprostřed, ale k delší straně nedosáhnou. Pak mám další panely, co maj vývody u kraje kratší strany. Takže to máš dobrý, že tě to dovoluje zapojení tak i tak.