TOS FN20 poradna

Vse o konvencnich frezkach, ne o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
capajev
Příspěvky: 321
Registrován: 6. 12. 2021, 9:05
Bydliště: Praha 8 - Bohnice

19. 8. 2023, 5:57

Nádherná, gratulace!
shaman
Příspěvky: 42
Registrován: 2. 1. 2021, 3:59

19. 8. 2023, 6:30

Nádherná.
Zaujímalo by ma, ako sa dá na takú natrafiť?😅A koľko ste za ňu dali pokiaľ to nieje tajné😁.
unclebaker
Příspěvky: 339
Registrován: 1. 3. 2010, 3:26

19. 8. 2023, 7:10

capajev píše: 19. 8. 2023, 5:57 Nádherná, gratulace!
Moc díky :D
unclebaker
Příspěvky: 339
Registrován: 1. 3. 2010, 3:26

19. 8. 2023, 7:20

shaman píše: 19. 8. 2023, 6:30 Nádherná.
Zaujímalo by ma, ako sa dá na takú natrafiť?😅A koľko ste za ňu dali pokiaľ to nieje tajné😁.
Veřejná nabídka na https://www.maschinensucher.de/ + náhoda, ze jsem na ní pri hledani FNGJ narazil + stestí, ze tam vydrzela jiz od dubna. Cena víc nez dobrá - 7tis. euro - prodávají Němec zrejme jako spravný patriot nemohl dopustil, aby byla dražší nez Deckely, kterou ma plnou halu, neboť hned v úvodu nadchazejiciho dialogu na me hulákal, ze " Deckel is better ! " :D :D
capajev
Příspěvky: 321
Registrován: 6. 12. 2021, 9:05
Bydliště: Praha 8 - Bohnice

8. 9. 2023, 9:10

Ahoj, měl bych tu na vás další prosbu o radu. Nastal mi pravděpodobně čas udělat rozborku svislé hlavy, respektive vřetene. Při zapnutí obráceného chodu se z hlavy začnou vyluzovat nepěkné zvuky. Při normálním směru otáčení je zvuk v pořádku. Zvuk jde určitě z hlavy, při jejím sundání neblahé zvuky zmizí. Po částečné rozborce jsem dospěl jsem k závěru, že sestavy ložisek a kuželových kol jsou v pořádku. Zbývá tedy už jen to vřeteno. Pokuď jsem pochopil správně pro vyndání vřetene z pinoly ven musím povolit tu vnější matici se 4 čelními drážkami viz. foto? Zkoušel jsem matici povolit, ale marně. Než použiji větší síly radši se chci ujistit, že je zde pravý závit?
Za každou radu předem díky, Pavel.
IMG_4815.jpg
unclebaker
Příspěvky: 339
Registrován: 1. 3. 2010, 3:26

9. 9. 2023, 7:31

capajev píše: 8. 9. 2023, 9:10 Ahoj, měl bych tu na vás další prosbu o radu. Nastal mi pravděpodobně čas udělat rozborku svislé hlavy, respektive vřetene. Při zapnutí obráceného chodu se z hlavy začnou vyluzovat nepěkné zvuky. Při normálním směru otáčení je zvuk v pořádku. Zvuk jde určitě z hlavy, při jejím sundání neblahé zvuky zmizí. Po částečné rozborce jsem dospěl jsem k závěru, že sestavy ložisek a kuželových kol jsou v pořádku. Zbývá tedy už jen to vřeteno. Pokuď jsem pochopil správně pro vyndání vřetene z pinoly ven musím povolit tu vnější matici se 4 čelními drážkami viz. foto? Zkoušel jsem matici povolit, ale marně. Než použiji větší síly radši se chci ujistit, že je zde pravý závit?
Za každou radu předem díky, Pavel.

IMG_4815.jpg
Ahoj, zavity tam jsou pravé. Vyndej tu pinolu celou ven. Rozeber to venku. Z praveho boku hlavy pomoci sroubu m6 a podlozek vylisuj vodici cep. Soucasne vysroubuj sroubek se zapustenou hlavu v hridelce s ozubenim, ktere zapada do " hrebenu " na plasti pinoli. Rukou pridrzuj pinolu at nevypadne a vrtivymi pohyby druhy ruky povytahni tu hridelku ven. Pomoz si tim ctyrhranym klicem, kterym vysouvame pinolu. Pujde to tak nejak, nooo ne zlehka je tam tam spiralova pruzina.

Az bude pinole venku, povol tu KM matici. Ta druha matice co ma vybrani z cela, ta je zasroubovana v plasti pinoli a pritahuje krouzek o ktery se opiraji axialni loziska. Tuhle matice by nemelo byt pro vyjmuti vretene potreba rozebirat.

* jeste jsem zapomnel. Ze spodu hlavy jsou sveraci krouzky, kterymi se brzdi pinole. Ty je dobré taky vyndat. Tzn. vysroubovat ty 2 imbusi co jsou zespodu videt. Pak vysroubovat tu malou rukojet, kterou brzdime pinoli. Po jejim vysroubovani uz muzes vysroubovat i ten " sroub " kterym se ten deleny krouzek stahuje. Ona ta pinole by mela jit vyndat i bez tohohle procesu vyjmuti krouzku, jako nic tam tomu nebrani, ale moc si to nedovedu predstavit. Mam za to, ze by se to pricilo a ven slo na hovno.
capajev
Příspěvky: 321
Registrován: 6. 12. 2021, 9:05
Bydliště: Praha 8 - Bohnice

9. 9. 2023, 8:54

unclebaker píše: 9. 9. 2023, 7:31 Ahoj, zavity tam jsou pravé. Vyndej tu pinolu celou ven. Rozeber to venku. Z praveho boku hlavy pomoci sroubu m6 a podlozek vylisuj vodici cep. Soucasne vysroubuj sroubek se zapustenou hlavu v hridelce s ozubenim, ktere zapada do " hrebenu " na plasti pinoli. Rukou pridrzuj pinolu at nevypadne a vrtivymi pohyby druhy ruky povytahni tu hridelku ven. Pomoz si tim ctyrhranym klicem, kterym vysouvame pinolu. Pujde to tak nejak, nooo ne zlehka je tam tam spiralova pruzina.

Az bude pinole venku, povol tu KM matici. Ta druha matice co ma vybrani z cela, ta je zasroubovana v plasti pinoli a pritahuje krouzek o ktery se opiraji axialni loziska. Tuhle matice by nemelo byt pro vyjmuti vretene potreba rozebirat.

* jeste jsem zapomnel. Ze spodu hlavy jsou sveraci krouzky, kterymi se brzdi pinole. Ty je dobré taky vyndat. Tzn. vysroubovat ty 2 imbusi co jsou zespodu videt. Pak vysroubovat tu malou rukojet, kterou brzdime pinoli. Po jejim vysroubovani uz muzes vysroubovat i ten " sroub " kterym se ten deleny krouzek stahuje. Ona ta pinole by mela jit vyndat i bez tohohle procesu vyjmuti krouzku, jako nic tam tomu nebrani, ale moc si to nedovedu predstavit. Mam za to, ze by se to pricilo a ven slo na hovno.
Díky za radu. Já tu pinolu z hlavy nevyndával schválně, přišlo mi že ji mohu v té hlavě podržet a odpadnou mi jedny ruce. Každopádně ji na radu vyndám, alespoň k té matici bude lepší přístup.
capajev
Příspěvky: 321
Registrován: 6. 12. 2021, 9:05
Bydliště: Praha 8 - Bohnice

9. 9. 2023, 12:01

Tak vřeteno je venku. Na první pohled se nezdá nic poškozené. Tak nevím od čeho může být ten zvuk.
Trošku se mi zdá že spodní jehličkové ložisko nechodí tak hladce jak to vrchní. Zde jsem se zasekl jak ho vyndat. Nad ložiskem je distanční kroužek pojištěný čepem. Prostě nedokáži vymyslet jak to sundat ten distanční kroužek.
Rád bych, když už to mám venku, minimálně všechno vyčistil od černého humusu a znovu namazal.
IMG_4824.jpeg
unclebaker
Příspěvky: 339
Registrován: 1. 3. 2010, 3:26

9. 9. 2023, 12:52

capajev píše: 9. 9. 2023, 12:01 Tak vřeteno je venku. Na první pohled se nezdá nic poškozené. Tak nevím od čeho může být ten zvuk.
Trošku se mi zdá že spodní jehličkové ložisko nechodí tak hladce jak to vrchní. Zde jsem se zasekl jak ho vyndat. Nad ložiskem je distanční kroužek pojištěný čepem. Prostě nedokáži vymyslet jak to sundat ten distanční kroužek.
Rád bych, když už to mám venku, minimálně všechno vyčistil od černého humusu a znovu namazal.

IMG_4824.jpeg
Ten čep, kterym je zajisten ten rozperny krouzek je staveci šroub s primou drazkou. Sroub povolis a krouzek sundas. U tebe ta drazka neni ani videt. Mohl se povolit, pridirat o vnitrek pinoly a dojebat se do tohohle stavu, odtud zdroj zvuku.

Asi bych do toho sroubu zhotovil novou drazku, nejlepsi by bylo fortunou a malym reznym kotoucem tak, abych sahl jen do sroubu. Flexou bych zaruzene sprasil i ten krouzek. Nebo matku m6, prilozit a zevnitr matky smrknout migem a povolit. Sroub vyhodit dat novej je to norma din915 a zalepit loctitem. Nebo zkusit po obvode sroubu poklepat prubojníkem.
capajev
Příspěvky: 321
Registrován: 6. 12. 2021, 9:05
Bydliště: Praha 8 - Bohnice

9. 9. 2023, 1:46

unclebaker píše: 9. 9. 2023, 12:52 Ten čep, kterym je zajisten ten rozperny krouzek je staveci šroub s primou drazkou. Sroub povolis a krouzek sundas. U tebe ta drazka neni ani videt. Mohl se povolit, pridirat o vnitrek pinoly a dojebat se do tohohle stavu, odtud zdroj zvuku.

Asi bych do toho sroubu zhotovil novou drazku, nejlepsi by bylo fortunou a malym reznym kotoucem tak, abych sahl jen do sroubu. Flexou bych zaruzene sprasil i ten krouzek. Nebo matku m6, prilozit a zevnitr matky smrknout migem a povolit. Sroub vyhodit dat novej je to norma din915 a zalepit loctitem. Nebo zkusit po obvode sroubu poklepat prubojníkem.
Hmm, asi to je opravdu zdroj mého problému. Řezat novou drážku nebude nutné, do toho zbytku stávající drážky jsem dostal malý šroubováček a podařilo se mi šroubem otočit. Bohužel má stržený závit a protáčí se. Takže ho asi opatrně odvrtat.
unclebaker
Příspěvky: 339
Registrován: 1. 3. 2010, 3:26

9. 9. 2023, 1:52

Odvrtat by to melo jit dobre, ten sroub je mekkej, vsude kolem at vreteno, nebo ten distanc vsechno je tvrdé. Levotocivej vrtak jestli mas zkus.
capajev
Příspěvky: 321
Registrován: 6. 12. 2021, 9:05
Bydliště: Praha 8 - Bohnice

9. 9. 2023, 4:00

unclebaker píše: 9. 9. 2023, 1:52 Odvrtat by to melo jit dobre, ten sroub je mekkej, vsude kolem at vreteno, nebo ten distanc vsechno je tvrdé. Levotocivej vrtak jestli mas zkus.
Tak je to odvrtané. No už se nedivím, že se šroub protáčel. V té díře v kroužku totiž není žádný závit, ta je úplně hladká. A šroubek M6 tam propadne jak nic. Napadá mne, vyříznout tam M8 závit, dát tam upravený šroub M8.
unclebaker
Příspěvky: 339
Registrován: 1. 3. 2010, 3:26

9. 9. 2023, 4:09

capajev píše: 9. 9. 2023, 4:00
unclebaker píše: 9. 9. 2023, 1:52 Odvrtat by to melo jit dobre, ten sroub je mekkej, vsude kolem at vreteno, nebo ten distanc vsechno je tvrdé. Levotocivej vrtak jestli mas zkus.
Tak je to odvrtané. No už se nedivím, že se šroub protáčel. V té díře v kroužku totiž není žádný závit, ta je úplně hladká. A šroubek M6 tam propadne jak nic. Napadá mne, vyříznout tam M8 závit, dát tam upravený šroub M8.
V tom krouzku by ani zavit byt nemel. Zavit ma byt ve vreteni. Do krouzku bych zavit nedelal, nebot pri dotazeni by se krouzek mohl prohnout a pri otaceni leckde dřít. Pouzij zavit ve vreteni. Zasroubuj do nej staveci sroub az do dna. Samozrejmne by nejvhodnejsi bylo vyrobit takovy staveci sroub, ktery bude mit v miste kontaktu s rozpernym krouzek namisto zavitu valcovou plochu dolicovanou na otvor v krouzku.
capajev
Příspěvky: 321
Registrován: 6. 12. 2021, 9:05
Bydliště: Praha 8 - Bohnice

9. 9. 2023, 4:37

unclebaker píše: 9. 9. 2023, 4:09 V tom krouzku by ani zavit byt nemel. Zavit ma byt ve vreteni. Do krouzku bych zavit nedelal, nebot pri dotazeni by se krouzek mohl prohnout a pri otaceni leckde dřít. Pouzij zavit ve vreteni. Zasroubuj do nej staveci sroub az do dna. Samozrejmne by nejvhodnejsi bylo vyrobit takovy staveci sroub, ktery bude mit v miste kontaktu s rozpernym krouzek namisto zavitu valcovou plochu dolicovanou na otvor v krouzku.
Aha, tak to jsem to předtím špatně pochopil. Ono totiž v tom vřetenu je jen hladká díra s velkým sražením. Jdu se kouknout ještě jednou jestli ten šroub nebyl prasklej a nezůstal tam kousek.
capajev
Příspěvky: 321
Registrován: 6. 12. 2021, 9:05
Bydliště: Praha 8 - Bohnice

9. 9. 2023, 9:23

Díky moc za rady, šroubek už je vyrobený a zítra hurá na opětovné složení.
IMG_4827.jpeg
Odpovědět

Zpět na „konvenční frézky“