Bambulab

http://www.reprap.org/wiki/Main_Page" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3594
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

27. 12. 2023, 6:50

Dawe píše: 27. 12. 2023, 5:16 .....
dík moc, tohle jsem potřeboval osvětlit :wink: s tím technickým řešením se už poperu, zvlášť v nějakém uzavřeném tvaru to je bez problémů, předpokládám teda, že u toho TPU se u bambulabu odpojí AMS a dá se to přímo do té hadičky a pak už to funguje bez problémů, když jsem se nad tím zamyslel, tak ten soutisk dvou materiálů vs délka tisku má vlastně i svou logiku, pakliže ta tiskárna jede po vrstvách, a plocha s TPU by byla ve vertikálním směru uzavřena do PLA tak po každé vrstvě by se musel měnit materiál viz obrázek kam jsem to chtěl (modrá PLA, žlutá TPU) :wink:
dík za nakopnutí, to mně v podstatě vůbec nenapadlo :)
modul .JPG
to lubbez: rozumím, nicméně tohle je cenově absolutně mimo moje hobby použití :D
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Dawe
Příspěvky: 2524
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

27. 12. 2023, 7:02

Ano, TPU das rovnou do tiskarny az za AMS. Dokonce tvrdsi varianty 77D a 55D projdou i pres AMS. CHci zkusit taky Verbatim TPE, myslim ze ho taky AMS zkousne.
edit> ja vedel, ze to tam maji:
https://wiki.bambulab.com/en/knowledge- ... ting-guide

s délka tisku má vlastně i svou logiku
Presne tak. Pokud tisknes treba jen ploche tesneni rovnobezne s XY tiskovou rovinou, tak ten AMS dava taky smysl, ale jinak moc ne... V tvem pripade to je jasny pripad pro tisk zvlast.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
miv
Příspěvky: 777
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

27. 12. 2023, 11:29

tumlik píše: 27. 12. 2023, 6:50 ... předpokládám teda, že u toho TPU se u bambulabu odpojí AMS a dá se to přímo do té hadičky a pak už to funguje bez problémů, ...
Na základě vlastní zkušenosti doporučuji spíše následující řešení kombinace AMS/externí filament.

1/ Nepoužívat ten jejich systém zavěšení cívky na zadní straně, ale nad AMS umístit sušičku filamentu, která poslouží rovnou jako podavač.
2/ Z té sušičky vést trubičku D4 jako vedení filamentu do rozdvojky (Y-kus - model se dá najít na internetu).
3/ Pak se jen vysune filament, který je zaveden z AMS - to je automatická operace a jen se pak zavede ručně externí filament.

Nic se nemusí odpojovat a ta sušička funguje současně jako perfektní podavač. Navíc lze ten filament rovnou předsušit, což je často potřeba.
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

28. 12. 2023, 8:17

Mluvil jsem o takovéhle možnosti tisku.
kosticka.jpg
Délka hrany 18 mm, materiál PLA (můj první plně dvoubarevný tisk.

Jinak cena U3+ se v současnosti pohybuje na úrovni ceny Bambáče. :D
miv
Příspěvky: 777
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

28. 12. 2023, 1:25

lubbez píše: 28. 12. 2023, 8:17 Mluvil jsem o takovéhle možnosti tisku.
kosticka.jpg

Délka hrany 18 mm, materiál PLA (můj první plně dvoubarevný tisk.

Jinak cena U3+ se v současnosti pohybuje na úrovni ceny Bambáče. :D
Toto sice s pomocí AMS jde na bambu také, ale obecně si myslím, že bez vícehlavové tiskárny je to spíše hloupost. Určitě by se hodily alespoň dvě hlavy (hlavně kvůli podporám). To bude další krok, až mne to začne příliš omezovat.
miv
Příspěvky: 777
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

28. 12. 2023, 3:29

lubbez píše: 28. 12. 2023, 8:17 Jinak cena U3+ se v současnosti pohybuje na úrovni ceny Bambáče. :D
Mluvíš o tiskárně Ultimaker S3? Ta je opravdu hezká, ale nenašel jsem ji levněji než za 108 tisíc. To je prakticky dva a půl krát dražší než bambulabka. Ta výměna tiskové hlavy u U3 mne ale opravdu zaujala. A že jsou dvě, je také paráda.
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

28. 12. 2023, 4:09

Mluvím o dvouhlavé tiskárně Ultimaker 3 extended. Mám ji + 4 náhradní tiskové hlavy. Jestli trvá tisk jedním filamentem hodinu, tak dvěma max o 5 minut déle. Já osobně jsem ji koupil zánovní (20 hodin tisku) za 50T. Minulý měsíc jsem ji viděl s třema hlavama a spoustou filamentů okolo 40T. Ale přesně si to nepamatuju. Vesměs ty U3 jsou velice zachovalé, protože za ty prachy (120T) to kupovaly převážně firmy a když je přestalo bavit tisknout figurky z Thingiverse, tak jí prodali.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3594
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

28. 12. 2023, 4:18

miv píše: 27. 12. 2023, 11:29
Na základě vlastní zkušenosti doporučuji spíše následující řešení kombinace AMS/externí filament.

1/ Nepoužívat ten jejich systém zavěšení cívky na zadní straně, ale nad AMS umístit sušičku filamentu, která poslouží rovnou jako podavač.
2/ Z té sušičky vést trubičku D4 jako vedení filamentu do rozdvojky (Y-kus - model se dá najít na internetu).
3/ Pak se jen vysune filament, který je zaveden z AMS - to je automatická operace a jen se pak zavede ručně externí filament.

Nic se nemusí odpojovat a ta sušička funguje současně jako perfektní podavač. Navíc lze ten filament rovnou předsušit, což je často potřeba.
rozumím, díky za nasměrování, tohle vypadá že by mně mohlo sedět :wink:
lubbez píše: 28. 12. 2023, 8:17 Mluvil jsem o takovéhle možnosti tisku.

Délka hrany 18 mm, materiál PLA (můj první plně dvoubarevný tisk.

Jinak cena U3+ se v současnosti pohybuje na úrovni ceny Bambáče. :D
já v 99 procentech vůbec nic barevného netisknu, to AMS chci primárně používat jako zásobník materiálů, předpokládám, kupř 1. PLA, 2.ASA, 3.PETG, 4.POM a teda sólo v sušičce to TPU (to se mi líbí) na barvě mně nezáleží mám skoro pokaždé černou, barvou bych si rozlišil jen jednotlivé materiály abych si to pamatoval a nadefinoval v tom AMS parametry pro pozici a konkrétní materiál
pak jen naslicovat model určit matroš ve slotu a enter :)
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Dawe
Příspěvky: 2524
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

28. 12. 2023, 4:19

Zrovna na me vyskocilo na fcb
Přílohy
Ultimaker 3.JPG
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
t256
Příspěvky: 2835
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

28. 12. 2023, 4:30

Prave cena tiskaren se dvema hlavami zaroven byl jeden z duvodu proc jsem se pred lety rozhodl tiskarnu postavit sam. Cenove to vyslo prakticky nastejno jako s jednou hlavou, jen jsem pridal druhy vozik na linearni vedeni, podobne treba jako u BCN3D SIGMA. Pouzivam to hlavne na tisk podpor z takove kombibace plastu ktere se na sebe nelepi, nebo kdyz dochazi civka, tak se zacne prakticky bez prodleni tisknout z nove, pripadne mam na kazde jiny matros a nemusim tak casto prehazovat civky. Na vyslovene dvoubarevny tisk to pouzivam malo, tisknu vetsinou technicke veci, opicarny minimalne.
miv
Příspěvky: 777
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

28. 12. 2023, 5:15

lubbez píše: 28. 12. 2023, 4:09 Mluvím o dvouhlavé tiskárně Ultimaker 3 extended. Mám ji + 4 náhradní tiskové hlavy. Jestli trvá tisk jedním filamentem hodinu, tak dvěma max o 5 minut déle. Já osobně jsem ji koupil zánovní (20 hodin tisku) za 50T. Minulý měsíc jsem ji viděl s třema hlavama a spoustou filamentů okolo 40T. Ale přesně si to nepamatuju. Vesměs ty U3 jsou velice zachovalé, protože za ty prachy (120T) to kupovaly převážně firmy a když je přestalo bavit tisknout figurky z Thingiverse, tak jí prodali.
Tak to ti ji závidím, protože to je zase minimálně o jednu úroveň výše. Tos sehnal někde na bazaru nebo na eBayi?
miv
Příspěvky: 777
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

28. 12. 2023, 5:19

t256 píše: 28. 12. 2023, 4:30 Prave cena tiskaren se dvema hlavami zaroven byl jeden z duvodu proc jsem se pred lety rozhodl tiskarnu postavit sam. Cenove to vyslo prakticky nastejno jako s jednou hlavou, jen jsem pridal druhy vozik na linearni vedeni, podobne treba jako u BCN3D SIGMA. Pouzivam to hlavne na tisk podpor z takove kombibace plastu ktere se na sebe nelepi, nebo kdyz dochazi civka, tak se zacne prakticky bez prodleni tisknout z nove, pripadne mam na kazde jiny matros a nemusim tak casto prehazovat civky. Na vyslovene dvoubarevny tisk to pouzivam malo, tisknu vetsinou technicke veci, opicarny minimalne.
Přesně na podpory jsou ty dvě hlavy více-méně nezbytné a to hlavně u PA-CF a podobných materiálů.

Vícebarevně jsem ještě netisknul a zatím mi to nechybí.
miv
Příspěvky: 777
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

28. 12. 2023, 5:32

tumlik píše: 28. 12. 2023, 4:18 já v 99 procentech vůbec nic barevného netisknu, to AMS chci primárně používat jako zásobník materiálů, předpokládám, kupř 1. PLA, 2.ASA, 3.PETG, 4.POM a teda sólo v sušičce to TPU (to se mi líbí) na barvě mně nezáleží mám skoro pokaždé černou, barvou bych si rozlišil jen jednotlivé materiály abych si to pamatoval a nadefinoval v tom AMS parametry pro pozici a konkrétní materiál
Ještě jednu věc mohu doporučit. A to nízkonapěťový (12 nebo 24VDC) PTC topný článek s mezní teplotou tak 60-70 stupňů a umístit jej přímo do AMS s nezávislým zapínáním. Ten se použije jako předsušení filamentu přímo v AMS, takže jej máš pořád suchý a nemusíš se otravovat se sušením v externí sušičce. Ty PTC mají na Alíku za pár drobných.
miv
Příspěvky: 777
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

28. 12. 2023, 11:22

lubbez píše: 28. 12. 2023, 4:09 Vesměs ty U3 jsou velice zachovalé, protože za ty prachy (120T) to kupovaly převážně firmy a když je přestalo bavit tisknout figurky z Thingiverse, tak jí prodali.
Prosím, pokud bys měl čas (a chuť) nemohl by ses podívat na tento odkaz?

https://www.ebay.com/itm/325939756730?h ... Sw75dlWQiT

Pokud je to funkční tiskárna - ve smyslu nic podstatného tam nechybí - tak bych ji asi koupil.

Já to nepoznám, protože jsem ji nikdy na živo neviděl. Ty, jako šťastný majitel, to zřejmě uvidíš.
Díky za pomoc.
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

29. 12. 2023, 11:49

Není funkční. Kupovat díly u 3D wiser je oser. Sem tam se dá něco koupit v Holandsku ale je to sázka do loterie. Do tohohle bych nešel.
Odpovědět

Zpět na „Rapid prototyping - stereolitografie - 3D tisk - 3D skenery - RepRap a související projekty“