Problém s regulací otáček vřetene

ostatní motory, vřetena, regulace, snímaní otáček a jiné
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

19. 1. 2023, 7:42

Ahoj, škoda, žes nezměřil ten proud, to by mohl být zajímavý údaj, ale to měření linearity jsi udělal pěkně. Jak jsem tak googlil kolem, tak jsem narazil na dost postů, kde měli lidé s tímto měničem +- stejný problém. Mě by to určitě nedalo, dokud bych na to nekápnul (nebo ten měnič neodpálil :D), ale jinak by se tím hackem a poladěním zmiňovaných hodnot asi dalo žít, no. Můžeš zkusit aspoň ten filtr. Napsat jim také určitě není špatný nápad, taky by mohli dodat popis k těm přepínačům.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

19. 1. 2023, 8:21

No já asi neumím změřit proud.
Co mně ještě zaráží je skutečnost, že když přiložím červený kolík multimetru na VI měniče, tak pokud byly jeho otáčky 3800, tak spadnou na 3600. Jakmile připojím černý kolík na ACM, tak se to srovná. Prostě nějaký odpor, který požírá část napětí a tím pádem i snižuje otáčky. Aby bylo směšně, tak ten druhý měnič to nedělá vůbec.

Kolega si myslí, že se to chove tak, jako by to nebylo navrženo na řízení 0-10V.

Já na to už nemám ani chuť, ani nervy... takže to nechám jak je a pokud by se někdo našel, kdo by mi to rozchodil po digitálu, tak bych byl rád.
Můžu tam vložit nějaký ten feritový prvek, ale narovin ať už jsem měl jen 3 drátu nezapletené bez stínění a navíc vedené kolem napájecích kabelu, tak se to chove identicky jako se superstíněným zkrouceným kabelem uzemněným

Takže asi tak
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

19. 1. 2023, 9:16

Mrosconi píše: 19. 1. 2023, 8:21 No já asi neumím změřit proud.
Na multimetru nastavíš měření "malého" DC proudu (tj. ne těch 10A, dají se čekat cca desítky mA) a svorkami nahradíš spoj mezi AO1 a VI.

Mrosconi píše: 19. 1. 2023, 8:21 Co mně ještě zaráží je skutečnost, že když přiložím červený kolík multimetru na VI měniče, tak pokud byly jeho otáčky 3800, tak spadnou na 3600. Jakmile připojím černý kolík na ACM, tak se to srovná. Prostě nějaký odpor, který požírá část napětí a tím pádem i snižuje otáčky. Aby bylo směšně, tak ten druhý měnič to nedělá vůbec.
No vidiš, to by zrovna napovídalo, že by nějaký filtr mohl pomoci. Protože to je nějaká duchařina (anténa, posunutá kapacita, impedance, bla bla). Zkusil bych, ale chápu, že už se ti nechce, když to nějak funguje. Fungující provizorium je vždycky průser, co se motivace dotáhnout věc do konce týče :D
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

19. 1. 2023, 9:22

Multimetr, který by neuměl měřit stejnosměrný proud, snad ani neexistuje.
Tak pokud jsi ta napětí neměřil jen nasliněným prstem, tak umíš změřit i proud.

Pokud to nefunguje při řízení ze systému, tak můžeš zkusit to řídit potenciometrem. Nemyslím v reálu, ale teď při pokusech.
Zapoj nějaký potenciometr (hodnota tak 1k-10k, prostě to doma najdeš) podle toho obrázku a hned uvidíš, jestli to dělá měnič sám, nebo jestli nějaký problém vzniká ve spojení s tou řídicí deskou.
Potenciometr.jpg
Potenciometr.jpg (11.47 KiB) Zobrazeno 1316 x
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22400
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

19. 1. 2023, 10:50

presne tak
a pri tom zmer proud z toho potenciometru na tom ridicim pinu
ten proud je zasadni hodnota kterou potrebujeme vedet
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

19. 1. 2023, 10:54

Řídící pin je myšleno přímo AO1 na desce AXBBE proti 05V? Bez drátů k měnící to sedí přesně. 10,01V na max. 5.02V na polovinu.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

19. 1. 2023, 10:59

Mex, robokop - Akorát ten potenciometr tak trochu nahradí ten hack s 1k odporem a nebude to na stejném kabelu.. Ideální by byl externí regulovatelný a raději ne moc tvrdý zdroj 0-10V (příp. 10V plus potenciometr) místo AXBB a stejný kabel. Nicméně marný pokus to není, to rozhodně netvrdím.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22400
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

19. 1. 2023, 12:31

Slo mi ozmereni vnitrniho odporu vstupu menice
Tj. Tento pin
A to z duvodu zasetych pochybnosti o kvalite menice pripadne jeho nastaveni
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

19. 1. 2023, 12:46

Pánové, já se sice neznám, ale přijde mi, že stále nevěříte tomu výstupu AO1 na desce.
Jak říkám. V případě, že vytáhnu všechny dráty z desky, dám S100% tedy v mém případě S24000, tak jak na holým konektoru na desce (AO1 a 5V0) naměřím 10,01V. Při polovičních otáčkách je to 5,03V. Je tam mírná odchylka ave v řadu procenta. Totéž je když tam jsou připojené dráty a měnič je vypnutý. Dokud ho nezapnu, tak naměřím identický výsledek. Pokud je tam nějaký rozdíl, tak je pod 0,01V.

Na desku, software a i kabeláž bych zapomněl. Tu musí být pouze v měniči.
Podle mně to musí být nějaké to nastavení. Možná je něco špatně popsáno. Vůbec by mně to nepřekvapilo, protože Číňani mají opisy a manuály na úrovni Aliexpresu, takže bych nečekal zázraky.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22400
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

19. 1. 2023, 1:17

tak muzem zkusit jeste jeden test
nastav vystupni otacky na 0, takze dostanes 0V
odpoj gnd drat toho analogoveho vystupu
zmer napeti DC mezi GND ridici deska a menicem GND pro analogovy signal. A to proved pri vypnutem a pak pri zapnutem menici.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

19. 1. 2023, 1:41

Tady je stejný odpor a je i vysvětleno proč - PWM výstup dané řídící desky (AKZ250) je jen open collector a až ten odpor z toho dělá primitivní zdroj PWM signálu. Tj. je tam kvůli řídící desce, nikoliv kvůli měniči. AXBB řídící deska by to potřebovat neměla, tam Marián naměřil korektní napětí bez odporu. Ale shodou okolností tam ten odpor pomůže a moje teorie je, že nějak potlačí to rušení. Vím, že už jsem s tím trapnej, ale zkusil bych ten filtr.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

19. 1. 2023, 2:52

Ten filtr? Tedy protáhnout to magnetem? Nebo nastavit nějaké soft filtrace?
je fakt, že nerozumím elektronice, ale logicky bych vyvodil, že pokud mám zdroj signálu AXBB, na příjmu by se mělo objevit stejné napětí pominuli ztráty po cestě. V jakých situacích se mi mlže to napětí najednou ztratit? Jako že se něco v měniči připojí sériově? Nebo jak je to technicky možné?
No prostě tomu nerozumím:/ Ale koukám, že Vás to nějak chytlo. Možná to tedy jednou spolu rozchodíme.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

19. 1. 2023, 3:20

Poslal jsem ti link na diskuzi (a pak ještě jednou link na můj post s tímto linkem), kde někdo řeší stejný problém, jak ty a nakonec píše, že problém zmizel poté, co přívodní vodiče několikrát omotal kolem kusu feritu:

https://www.cnczone.com/forums/spindles-vfd/350528-fuling-5-5kw-0-10v-signal-help-post2155044.html#post2155044 píše: Just incase this helps anyone in the future.
I found the VFD was sending AC noise down both the Analogue 0V and 10V signal lines leading to the VFD.
To fix this i wrapped each of these two wires around a decent sized Ferrite as many times as i could and this eliminated the AC voltage. I ended up with perfect 0-10VDC signal going into the VFD.
Podobný filtr (kde je navíc kondenzátor na výstupním terminálu zdroje řídícího napětí) je popsán i v manuálu tvého měniče (obr. 3-7):

Screenshot 2023-01-19 at 16.08.16.png

Rušení se naindukuje na přívodním kabelu a přičte se k přenášenému signálu. Nevím, co je tam fyzicky za mechanismus, že to ve finále sníží stejnosměrnou složku (nebo alespoň způsobí, že jí multimetr i FM takto naměří), nejsem na toto až taková kapacita, ale to, že na hodnotu má vliv i to, že k jedné svorce připojíš kabel multimetru, je signál, že je to možné a že to stojí za zkoušku.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

19. 1. 2023, 6:38

Mrosconi píše: 19. 1. 2023, 2:52 ... je fakt, že nerozumím elektronice ...
S tebou je to docela těžké.
Opakovaně uvedeš, že nerozumíš elektronice.
Ale když se ti snaží poradit lidé, kteří podobné problémy už řešili (a vyřešili) aspoň 10x, tak na jejich radu nedáš s tím, že víš, že je zbytečné to zkoušet.
Tak co pak s tím?
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

19. 1. 2023, 6:56

Ale já zkouším. Jen se mám problém pochytat co mám vlastně udělat. A když nemám doma ani kousek magnetu, nějaký ten rezistor... tak to je pak těžké. Mám jen pájku, cín a multimetr. Ale díky za snahu.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektromotory“