zahlubnik pro IMBUS do tvrdeho hliniku NEFUNGUJE ?

obrabeni na klasice
tomik.tk
Příspěvky: 589
Registrován: 15. 5. 2015, 9:37

7. 4. 2023, 5:01

hezky den.
potreboval jsem rucne, na lehke hobby stojanovce, udelat par zahloubeni pro imbus srouby M5. bylo to do nejake tvrde slitiny z hliniku. nevim presne jake, proste material sila 10mm lezel mezi hlinikem, jen na nem byly nejake napisy o umelem starnuti a jeste neco. nejakej zbytek, co jsem koupil na inzerat. hlinik pekne zvoni a pri vrtani dela drobivou sponu. vzal jsem v podstate novej zahlubnik s trnem, predvrtal diru na vedeni a pri zahlubovani ani prd :shock: . ten zahlubnik proste klouze po povrchu a takrka si neskrtne. zkousel jsem primazavat jako normalne lihem a pak i nejakou pastou primo na hlinik od karnachu a stejne nic. nakonec jsem tech pa der musel udelat akuckou s krouzivym naklapenim toho zahlubniku. je na tohle nejakej figl/postup, nebo musim mit specialni zahlubnik ? tento je bezny z kovonastroju.
zahlubnik jsem potom zkusil opet na beznem hliniku 5754, 5083 atd. a tam ok.
to mam nejakej hlinik z "raketoplanu" nebo co ? :) .
dik za radu jak se s tim vyporadat.
tomik.
zverodoktor
Příspěvky: 2994
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

7. 4. 2023, 7:33

Ahoj,
povedal by som, že je tupý (napriek tomu, že je nový). Do mäkšieho hliníka sa brity zatlačia, do toho tvrdšieho už nie.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
tomik.tk
Příspěvky: 589
Registrován: 15. 5. 2015, 9:37

7. 4. 2023, 7:39

mam tady ty zahlubniky na vsechny mozny mensi srouby, tak na zbytku toho hliniku vyzkousim i jine.
zadnej nebyl v zeleze, jen v hliniku, takze otupit se nemely kde.
t.
zverodoktor
Příspěvky: 2994
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

7. 4. 2023, 7:44

Vyskúšaj. Občas sa stane, že aj nový z krabičky je nepodarok.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Milan199
Příspěvky: 2937
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

7. 4. 2023, 7:57

Ten záhlubník je patrně nevhodně nabroušený // malý úhel hřbetu //. U záhlubníků se brousí menší úhel hřbetu // cca 3° // aby se záhlubník nezakusoval. No a tady to asi už přehnali.

Z hlediska obrábění jsou nejhorší právě slitiny hliníku "blátivé". Problém je i u slévárenských hliníků, ať již s obsahem křemíku nebo s "perníkovou" strukturou.
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

7. 4. 2023, 8:10

Přesně tak Milane. Měkký hliník se maže jako lejno a trhá se.
tomik.tk
Příspěvky: 589
Registrován: 15. 5. 2015, 9:37

7. 4. 2023, 8:32

tak jsem vzal jeste par dalsich a je to nastrojem. jeste bych si tipnul, ze je problem s britem u toho vodiciho trnu, protoze jsem zkousel na vetsim otvoru ten ze vcera a tam se i nejak chytal.
uplne novej 8x3,3 funguje normalne, bez zbytecnyho tlaceni do materialu atd.
jeste me napadlo, ze ty vetsi co se jim nechce, delaly par der, max 100, do MDF podlozky k cncrouteru. ze by ta MDF tak rychle otupila ty zahlubniky ? vim ze otupi cokoliv co nema SK platky, ale takhle rychle ?
jinak BLATO hliniku si uziju dost, ale pro rozumnou praci staci ostrej nastroj + poradne utopit v lihu nebo IPA :) .
t.
Uživatelský avatar
Habešan
Příspěvky: 1007
Registrován: 12. 12. 2013, 2:25
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

7. 4. 2023, 10:15

MDF je pěknej sajrajt.
Musí se řezat pilama z tvrodokovu, protože obyčejnou ocelovou cirkulárku by to okamžitě otupilo.
Nabídněte mi, prosím, formy na PET lahve z limonádoven i pivovarů (i kovošrotu).
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2691
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

7. 4. 2023, 10:42

MDF je velmi lisovaný dřevo (většinou piliny) bez pojiva; není důvod, aby to tupilo HSS nástroje. Leda že bys spálil ostří, ale to je o špatných řezných podmínkách.
Nemyslels HDF? Tam nějaký pojivo je.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

7. 4. 2023, 10:54

pafik píše: 7. 4. 2023, 10:42 MDF je velmi lisovaný dřevo (většinou piliny) bez pojiva;
Tak to rozhodně NE je to svinstvo který žere i TK dělal jsem z toho slévárenské modely a pokud to má být kvalitní tak jsem lepil z 12mm jinak to mělo měkký jádro a nakonec jsem impregnoval polyesterovou pryskyřicí (protože je na rozdíl od epoxidu tvrdá a dobře se to brousí)
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
tomik.tk
Příspěvky: 589
Registrován: 15. 5. 2015, 9:37

7. 4. 2023, 11:01

urcite MDF. hneda deska(u me 30mm), jemny/neviditelny piliny, frezovani vsema smerama. takze zadny lamino, osb, durelis a jiny tupici materialy. na ty mam s SK platkama i platek do primocarky. jinak to nejde. a delal jsem do ty MDF jen ty zahloubeny otvory na stojanovce nebo rucne. tam neni duvod prepalit otacky, nebo to nejak hrotit. takze spalenej/utavenej brit take ne. mrknul jsem na ten brit orientacne mikroskopem a nic zasadniho neni videt. treba u jednobrit_frez na hlinik(1-3) takhle poznam jestli je ok, nebo ne. to kdyz tridim svuj bordel po delsi dobe a nepamatuju si, ktera na cem a jak dlouho byla pouzita :)
t.

pafik píše: 7. 4. 2023, 10:42 MDF je velmi lisovaný dřevo (většinou piliny) bez pojiva; není důvod, aby to tupilo HSS nástroje. Leda že bys spálil ostří, ale to je o špatných řezných podmínkách.
Nemyslels HDF? Tam nějaký pojivo je.
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2691
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

7. 4. 2023, 11:16

fmodel píše: 7. 4. 2023, 10:54
pafik píše: 7. 4. 2023, 10:42 MDF je velmi lisovaný dřevo (většinou piliny) bez pojiva;
Tak to rozhodně NE je to svinstvo který žere i TK dělal jsem z toho slévárenské modely a pokud to má být kvalitní tak jsem lepil z 12mm jinak to mělo měkký jádro a nakonec jsem impregnoval polyesterovou pryskyřicí (protože je na rozdíl od epoxidu tvrdá a dobře se to brousí)
Tak to rozhodně ano. MDF jsou slisovaný piliny, bez pojiva. Číms to pak upravoval je jiná věc. Když jsi nechtěl měkký jádro, neměl sis brát MDF :) .
Vrtal jsem klasickou HSS, velký díry vykružoval radekem. Zahloubení pro reproduktory radekem. Bez problémů.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

7. 4. 2023, 11:20

Jasně, a každou pilinu prohlížejí aby byla čistá :mrgreen: Na rozdíl od tebe jsem to frézoval většinou ve 3d tak že kilometry řezu na rozdíl od domácích pokusů s šukalkou :mrgreen:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2691
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

7. 4. 2023, 11:35

Piliny od řezání a broušení čistého dřeva nebejvaj špinavý od epoxidu ....
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

7. 4. 2023, 12:17

Co to zase blábolíš ? o tom polyesteru jsem psal proto aby i ti co z toho nebudou dělat poličky věděli jak to po frézování upravit aby to bylo dobře připravený na finální úpravu třeba jako kopyta pro tváření nebo třeba i ty slévárenské modely .Jinak v tý MDF je každou chvíli nějaká abrazivní sračka ať je to co je to ,to ale při vrtání nepoznáš ale na kilometrech řezu jo. A tím s tebou končím ,to je jako když někdo porovnává práci na čínském plotru s profi centrem.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „konvencni obrabeni“