Zmagnetizování nerezi A2 při vrtání

obrabeni na klasice
Odpovědět
celeron
Příspěvky: 209
Registrován: 27. 2. 2013, 3:49

10. 7. 2023, 4:37

Zajímavý problémek. Vrtal jsem "lepším" potitanovaným vrtákem 4,5 mm asi 100 děr do plechu A2 tl 1,2 mm, chladící vzduchový otvory. Chlazeno přikapáváním Molikou.
Po asi 60 děrách začal najednou vrták skřípat a dělat závoje zmagnetizovaných špón, které se lepily na vrták, který se taky zmagnetizoval. Vrták bez změny barvy.
Nabrousil jsem ho, odmagnetoval a vrtal dál, po cca 30 dalších děrách znova to samý.
Co to je za podivnost, jak se může nemagnetický nerez zmagnetizovat vrtáním a taky zmagnetizovat vrták? A to dost, závěs těch nerez špón v klidu byl cca 40 mm dlouhý.
Nějaká mikrokrystalická změna v nerezu při zvýšeným tlaku a teplotě při vrtání částečně tupým vrtákem? Obráceně tedy odmagnetování teplem znám, starej Curie, ale tohle?
Díky za případný vysvětlení.
Modros
Příspěvky: 1680
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

10. 7. 2023, 4:46

Z příručky:


V takových případech vyvolaný magnetismus často pochází z jiných magnetických zdrojů, jako jsou břemenové magnety, upínací stoly, reproduktory nebo magnetické přepravní systémy. Magnetická pole v blízkosti transformátorů, svařovacích kabelů a svařovacích procesů mohou také indukovat magnetismus. Dokonce i určité procesy, jako je například vrtání, broušení, řezání a pískování materiálu mohou mít někdy za následek zbytkový magnetismus. Nevyžádaně magnetizovanou se může stát dokonce i nerezová ocel.
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

11. 7. 2023, 9:37

Je to tak, mechanickým namáháním se stane, že nemagnetická nerez přestane být nemagnetická :-) Už jsem to taky řešil, byl tam nějaký mezní požadavek na magnetickou susceptibilitu a třeba některé soustružnické plátky způsobily, že ji obrobek překročil :D Demonstrovat se to dá na svářecím drátu (ohýbání, žíhání).
Aleš Procháska
obráběč
Příspěvky: 235
Registrován: 23. 4. 2015, 12:16

15. 7. 2023, 8:27

Já jsem lisoval z plechu nemagnetické nerezi víka a v místech ohybu a tažení se stal nerez magnetický. Měl jsem taky spoustu zvlněných odstřižků po lisování z těch vík, všechno to bylo plně magnetické v kovošrotě to ale vzali jako nemegnetická nerez, žeprý to způsobil otěr.
Odpovědět

Zpět na „konvencni obrabeni“