400W 600W 750W 1000W AC Servo Motor 220V Constant Torque with Magnetic 17 bit Absolute Encoder 3000-6000 rpm + Servo Dri

Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22399
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

25. 7. 2023, 5:26

driv bylo kam pripojit osciloskop

co se tyce tech magnetickych encoderu videl jsem je i na profesionalnich japonskych servech v ne zrovna levne aplikaci
honzaZ píše: 25. 7. 2023, 9:23 fíí, dřív to taky serva neměly :lol: :( ještě mě napadlo mikrokontrolerem odchytávat vstupy do driveru a odečítat encoder, tím by se dala vynést odchylka polohy od požadované 🤔 s těmi encodery je problém kvůli magnetické interferenci? Velké lákadlo je ta nízká cena při vysokém výkonu, vypadá to v podstatě jako jediná šance jak to rozumně sehnat (překupníci za starý šrot chtějí nesmysl, novější stojí na doma extra nesmysl). Ještě bych měl možnost levných dc driverů, ale dc serva o výkonu ~1kw taky nejsou k sehnání :cry:
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
hans
Příspěvky: 115
Registrován: 29. 10. 2006, 8:54
Bydliště: Jablunkov
Kontaktovat uživatele:

9. 8. 2023, 9:01

Mám podobné servo, taky z Aliexpresu. Nemám to určené pro cnc, půjde o jednoúčelový strojek, v podstatě šroubovák, který bude zašroubovávat šroubky to plastových výlisků a přesnost natočení rotoru mě až tak moc netrápí. Zajímalo by mě ale napájení. Je tam uvedeno "220V Singelphase" a přívody jsou označeny L1 a L2, stejně jako u zde probíraného serva.
Chápu to správně, že by stačilo zapojit fázi z jednofázové zásuvky na L1 a nulák na L2?
Anebo je třeba třífázový přívod a trafo z 380 na 220V?

Návod mám zde:
Přílohy
IMG_20230809_090301.jpg
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22399
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

9. 8. 2023, 9:03

Ano jal pises, fazi a nulak na l1 a l2
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 868
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

1. 1. 2024, 12:06

Kolega tyhle konkrétní serva před týdnem objednal, 400W a 750W verzi. Nikdy serva nedělal, tak nebyl tak skeptický a neví do čeho jde :lol:
...se přiznám že jsem do něj trošku šťouchnul :twisted: , ale sondoval a na jeho stavbu mu tak nějak nevadí když to nebude moct úplně přesně naladit nebo to nechá na automat režimu.

Mě nicméně právě přišly podobné ze stepperonline, trošku teda dražší (400W za 4600,- a 1000W za 6500,-), ale bude to asi jen něco podobného, možná víc poladěného.

Ale, co mě teda zaráží, nebo spíš se mi to teda tak válí v hlavě a nenacházím vysvětlení, tak jestli by mi to dokázal nějaký machr přes motory vysvětlit - hojně používám DC servíčka 180W. Jsou úplně zlatá, musím říct, a na hobby mašinky víc než dostačující. Jen mě trošku zarazilo, že 400W AC servo, rovněž v nema23, je fyzicky menší než to 180W DC servo. A přitom má dvojnásobný krouťák.
Jako jasně, AC je na 230V, DC max 48V, ale to mi spíš tak determinuje rychlost nástupu magnetického pole, ne jeho sílu. Síla je čistě odvislá od proudu, a ten vyžaduje silnější drát, takže by měl být motor větší, ne?
Napadá mě teď tak maximálně že když je tam vyšší napětí, nemuselo by tam být tolik závitů....?? Vždycky jsem na střední nesnášel počítání kolik závitů jakým drátem při návrhu trafa.... :lol:
Nebo přemýšlím špatnou cestou?
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

1. 1. 2024, 6:57

Ahoj,

abych trochu rozproudil diskuzi tak napíšu svůj pohled na věc (metodou brainstormingu - tedy jen tak rychlá logická úvaha :lol: )

Vyšší napětí znamená vyšší počet závitů, ale zase menší proud (tedy vejde se více drátů menšího průřezu, ale zase je náročnější izolace). Z hlediska efektivity je lepší menší proud (menší ztráty při "přenosu energie" do motoru) Polovodiče už v dnešní době dávají i to lehce vyšší napětí.

Co se týká AC versus DC.
  • Při DC máš cívky na rotoru a tedy i horší chlazení, než když jsou ve statoru. Navíc musí být trochu více okruhů, abys měl nějakou trochu plynulou komutaci (i když ty, co zrovna nejsou v "záběru, tak odpočívají", takže ty, co jsou v "záběru" se dají nakrmit o to víc). Toto může taky možná ? trochu snížit efektivitu / zvýšit prostorové nároky :? Další prostor navíc je sám komutátor jako takový. (toto spíše na délku motoru)
  • Při AC máš cívky ve statoru -> podstatně snažší chlazení. (odvod tepla z motru ven) A v podstatě ti stačí jenom tři okruhy, které jsou všechny buzeny zároveň.
Síla není závislá jenom od proudu, ale taky "kolikrát" tam ten proud "pustíš". Víc závitů pracuje spolu (každý závit vytváří svou část momentu). Takže místo jednoho siláka tam je více slabochů :mrgreen:

Výsledný moment je násobkem "síly" dvou magnetických polí (jedno pole stator a jedno pole rotor a je jedno, jestli pole vzniklo permanentním magnetem, nebo pomocí cívky) a úhlu mezi těmito poly. Při 90° je nejsilnější.

Otázkou je taky použitý materiál na permanentní magnety.
Ve "starších" DC servech možná nebyly tak kvalitní materiály jako v "současnějších" AC ?

... tak jsem zvědavej jestli se ozve někdo kdo má reálné znalosti a rozcupuje (nebo třeba jen doplní) moje úvahy :lol:
Odpovědět

Zpět na „Servomotory“